Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.813
Reaction score
77.361
Αυτή η μεταλλική επιφάνεια της πλάτης, που είναι "μεγάλη", είναι η ψυκτρα της πλάτης. Το ότι δεν έχει κάθετα αλουμίνια επάνω της, δεν αλλάζει τη χρήση της.
δηλαδή παράδειγμα....αν έστω βάλεις ένα παγάκι από την πίσω μεριά...σε πόση ώρα θα μεταφερθεί ένα ποσό της θερμοκρασίας αυτής στην εσωτερική πλευρά?
μου φαίνεται λίγο κουφό να παίζει τόσο ρόλο αυτή η φλατ επιφάνεια στην ψύξη τέτοιου θεριού

στην πέρλιστεν έστειλες κάνα μέιλ να ρωτήσεις για το πρότζεκτ?
 






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.336
Reaction score
125.254
Μιλ μερσί στον μεσιέ νταποστ❤❤❤❤, για την προσομοίωση τοποθέτησης του irregular layout:

1000011134.png


Στο οποίο θα έχω 13.6% vertical deviation στο μεσαίο μπροστινό sub (είναι εντός προδιαγραφών μέχρι 20% vertical deviation).

Μόνον με 3 σαμπ, μόνον στον εμπρός τοίχο και χωρίς ισοστάθμιση, η προσομοίωση λέει θα παίζουν έτσι:

1000011140.png


Σχόλια:

1. Αυτό το μπούστ στους 16-17 κύκλους μέχρι 20Hz και λίγο πιο πάνω, είναι χαρακτηριστικό του χώρου μου (λόγω πολύ μεγάλου μήκους και διάφανου πίσω τοίχου), κι είναι πολύ χρήσιμο, το βλέπω σε όλες μου τις μετρήσεις εξ'αρχης! Βγάζει τονισμένο ή φλατ μέχρι 20 κύκλους (και κάτω από αυτούς) ο χώρος, ενώ ρίχνω την απόκριση των σαμπ εκεί κάτω! Είμαι πολύ τυχερός σε αυτό το χώρο..

2. Έχει μόνο 2 βυθίσεις μέχρι τους 80, ενώ οι άλλες επιλογές τοποθέτησης έχουν και 3η βύθιση ακριβώς στους 80, και ένα σενάριο ελάχιστα πάνω από τους 80.

Μόνο σε αυτό το σενάριο η 3η βύθιση είναι ~90-95 κύκλους και αρκετά στενή, δηλαδή στην ευρεία περιοχή του κρος, το σενάριο αυτό υπερέχει σημαντικά! ❤❤❤

3. Το σενάριο αυτό έχει περιέργως την πιο "στενή" δεύτερη ακύρωση εκεί στους ~70 κύκλους, τόσο στενή που σχεδόν δεν υπάρχει.

--------------+

Κι όλα αυτά, χωρίς να έχει εμπλακεί καμία ισοστάθμιση, χωρίς τα μαγικά του τρινοβ, και χωρίς τα πίσω σαμπ, και χωρίς τα waveforming πλεονεκτήματα! 😎

Μένει να παλέψουν τα πίσω σαμπ την μια σημαντική (~12dB) ακύρωση στους 50 κύκλους, κι επειδή αυτά θα είναι στη μεσότητα του ύψους του δωματίου, νομίζω θα κλείσουν το θέμα τελείως, ακόμα και χωρίς ισοστάθμιση! 🤣🤪😜😁
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.860
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top