Ένδειξη θερμοκρασίας από απομακρυσμένο σημείο (πχ ηλιακός θερμοσίφωνας)

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Μήπως έχει κάποιος βρει φθηνή και οικονομική λύση για να διαβάζει θερμοκρασία νερού του ηλιακού θερμοσίφωνα; 25-30 μέτρα μακριά;
Με ενδιαφέρει και η δυνατότητα ανάγνωσης 2 θερμοκρασιών, του ηλιακού και του ηλεκτρικού που είναι στο πατάρι.
Προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει ο έλεγχος/εντολές, μου αρκεί η παρακολούθηση μόνο, οπτικά σε κάποια οθονίτσα. Αν όμως κάποιος θερμοστάτης που διαβάζει και δείχνει τη θερμοκρασία κάνει τη δουλειά οικονομικά και αξιόπιστα τότε είναι μία λύση κρατώντας ανενεργό το κομμάτι ελέγχου.
 

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Γίνεται σίγουρα. Στο νησί έχω ένα διαφορικό θερμοστάτη (δυστυχώς δεν έχω εδώ το manual ούτε θυμάμαι τη μάρκα) που δείχνει τη θερμοκρασία στους συλλέκτες (ταρατσα) και στο boiler (υπόγειο) και δίνει εντολή στον κυκλοφορητή. Έχει και τρίτη ένδειξη (ανενεργή).
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Μετά από λίγο ψάξιμο που έκανα βλέπω ότι στο πεδίο smart home η κατάσταση έχει ως εξής.
Υπάρχουν δύο, ασύμβατες μεταξύ τους, τεχνολογίες, η zigbee και η z-wave. Στην πρώτη εντάσσεται για παράδειγμα το philips hue bridge που έχω ήδη και το οποίο βλέπει και το apple home kit, το οποίο home kit για κάποιες συσκευές λειτουργεί και αυτόνομα από τις συσκευές apple χωρίς την ανάγκη ύπαρξης ενδιάμεσου bridge. Σε αυτή την κατηγορία δεν υπάρχει ακόμα αισθητήρας θερμοκρασίας επαφής για παρακολούθηση θεερμοκρασίας, υπάρχουν κάποια module που είναι αισθητήρες θερμοκρασίας χώρου που δεν κάνει στην περίπτωση μου.

Στην άλλη όχθη, βρήκα μια κινεζιά με ένα φθηνό διακόπτη και αισθητήρα με probe (και με δυνατότητα προέκτασης μέχρι 60 μέτρα! ) το οποίο όμως θέλει είτε τη δική του εφαρμογή είτε να το βλέπεις μέσω google home και google assistant όπου όμως σε αυτή την περίπτωση δεν διαβάζεις απευθείας τιμές από τον αισθητήρα αλλά υλοποιείς μόνο κάποιες συνθήκες με κριτήρια τη θερμοκρασία (αν κάτω από τόσο τότε κλείσε την τάδε επαφή). Για την εφαρμογή διαβάζω διάφορα περίεργα από τη μία και από την άλλη δεν θα ήθελα να βάλω κάτι που δεν θα είναι συμβατό με τα υπόλοιπα που έχω στο σπίτι και να χτίζω παράλληλα δύο διαφορετικά συστήματα smart home.

Υπάρχουν και κάποιες ενσύρματες λύσεις, με οθονίτσα, από ότι καταλαβαίνω προορίζονται κυρίως για εφαρμογές τύπου ενυδρείο. Αν και εφόσον ο αισθητήρας έχει το range που απαιτείται, συνήθως έχει, τότε το ερώτημα είναι πόσο μακριά μπορεί κανείς να προεκτείνει το καλώδιο. Εδώ διαβάζω διάφορα, κάποιοι έχουν βάλει και 30 μέτρα με utp καλώδιο. Εγω έχω ήδη τη γραμμή τροφοδοσίας της αντίστασης του ηλιακού η οποία θα καταργηθεί (ο ηλιακός θα παίζει πλέον αποκλειστικά μόνο ως ηλιακός) και αναρωτιέμαι αν συνδέσω ένα αισθητήριο στη μια άκρη, σε καλώδιο διατομής μάλλον 2.5, θα δουλέψει σωστά; Από άποψη διατομής και αντίστασης αγωγού θα είναι σαφώς καλύτερα από κάτι άλλα μεγέθους 0,75 που προτείνονται αλλά μήπως μαζεύει του κόσμου τον θόρυβο σε όλη τη διαδρομή και τελικά δίνει μέτρηση κουκουρούκου;
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.659
τα pt100 πανε πολυ μακρυα
η πιο απλη λυση για καλωδιο ειναι ελεγκτης τυπου ψυγειου που διαβαζει θερμοκρασιες και εχει εξοδους ρελε για ανω οριο και κατω οριο.

εγω πχ εχω στον ηλιακο pt100 θερμοστοιχειο και διαβαζω απο τα 30 μετρα καλωδιο (παει και παραπανω)
πανω απο τους 40 βαθμους βαζω σε λειτουργεια εναν κυκλοφορητη ζνχ γιατι αλλιως το ζεστο νερο κανει μισο λεπτο να κατεβει απο και που ειναι ο ηλιακος.

οι καινουριες λυσεις βεβαια ειναι πλεον ασυρματες , αν ειναι μονο για απομακρυσμενη αναγνωση καλα ειναι, για ελεγχο επειδη μεσολαβει και ενα ασυρματο δικτυο αν ειναι κρισιμη εφαρμογη (να αναψει αντισταση στον θερμοσιφωνα πχ) δε θα το προτεινα , για μη κρισημη (να ανοιξεις ηλεκτροβανες κλπ) δε χαθηκε ο κοσμος
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.006
Reaction score
6.781
Μετά από λίγο ψάξιμο που έκανα βλέπω ότι στο πεδίο smart home η κατάσταση έχει ως εξής.
Υπάρχουν δύο, ασύμβατες μεταξύ τους, τεχνολογίες, η zigbee και η z-wave. Στην πρώτη εντάσσεται για παράδειγμα το philips hue bridge που έχω ήδη και το οποίο βλέπει και το apple home kit, το οποίο home kit για κάποιες συσκευές λειτουργεί και αυτόνομα από τις συσκευές apple χωρίς την ανάγκη ύπαρξης ενδιάμεσου bridge. Σε αυτή την κατηγορία δεν υπάρχει ακόμα αισθητήρας θερμοκρασίας επαφής για παρακολούθηση θεερμοκρασίας, υπάρχουν κάποια module που είναι αισθητήρες θερμοκρασίας χώρου που δεν κάνει στην περίπτωση μου.

Στην άλλη όχθη, βρήκα μια κινεζιά με ένα φθηνό διακόπτη και αισθητήρα με probe (και με δυνατότητα προέκτασης μέχρι 60 μέτρα! ) το οποίο όμως θέλει είτε τη δική του εφαρμογή είτε να το βλέπεις μέσω google home και google assistant όπου όμως σε αυτή την περίπτωση δεν διαβάζεις απευθείας τιμές από τον αισθητήρα αλλά υλοποιείς μόνο κάποιες συνθήκες με κριτήρια τη θερμοκρασία (αν κάτω από τόσο τότε κλείσε την τάδε επαφή). Για την εφαρμογή διαβάζω διάφορα περίεργα από τη μία και από την άλλη δεν θα ήθελα να βάλω κάτι που δεν θα είναι συμβατό με τα υπόλοιπα που έχω στο σπίτι και να χτίζω παράλληλα δύο διαφορετικά συστήματα smart home.

Υπάρχουν και κάποιες ενσύρματες λύσεις, με οθονίτσα, από ότι καταλαβαίνω προορίζονται κυρίως για εφαρμογές τύπου ενυδρείο. Αν και εφόσον ο αισθητήρας έχει το range που απαιτείται, συνήθως έχει, τότε το ερώτημα είναι πόσο μακριά μπορεί κανείς να προεκτείνει το καλώδιο. Εδώ διαβάζω διάφορα, κάποιοι έχουν βάλει και 30 μέτρα με utp καλώδιο. Εγω έχω ήδη τη γραμμή τροφοδοσίας της αντίστασης του ηλιακού η οποία θα καταργηθεί (ο ηλιακός θα παίζει πλέον αποκλειστικά μόνο ως ηλιακός) και αναρωτιέμαι αν συνδέσω ένα αισθητήριο στη μια άκρη, σε καλώδιο διατομής μάλλον 2.5, θα δουλέψει σωστά; Από άποψη διατομής και αντίστασης αγωγού θα είναι σαφώς καλύτερα από κάτι άλλα μεγέθους 0,75 που προτείνονται αλλά μήπως μαζεύει του κόσμου τον θόρυβο σε όλη τη διαδρομή και τελικά δίνει μέτρηση κουκουρούκου;
Σωστά όλα αυτά, απλά όπως καταλαβαίνεις αλλάζουν τα κριτήρια που έθεσες.
Στο αρχικό μήνυμα είπες ότι θες απλά να παρακολουθείς τη θερμοκρασία οπτικά, από μια οθονίτσα. Για αυτή την περίπτωση σε καλύπτουν αυτά που έστειλε ο @Messenger.

Αν θες όμως να πας σε ένα πιο "ολοκληρωμένο" σύστημα smart home, θα πρέπει πρώτα να επιλέξεις ποιό θα είναι αυτό, γιατί θα καθορίσει τι δυνατότητες υπάρχουν. Π.χ. το SmartThings hub της Samsung, υποστηρίζει και Zigbee και Z-wave. Οπότε ναι, τα δύο πρωτόκολλα δεν "μιλάνε" μεταξύ τους, αλλά αν έχεις έναν controller που μπορεί να μιλάει και με τα δύο, μπορείς να τα έχεις και τα δύο στο setup σου.

Σε Z-wave επίπεδο υπάρχουν διάφορες λύσεις, π.χ. οι αισθητήρες της Fibaro που μπορούν να συνδεθούν με ένα DS18B20 για τη θερμοκρασία.

Όμως παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες, όπως το τι αισθητήρας χωράει στο κυάθιο του θερμοσίφωνά σου. Π.χ. εμένα δεν είχε ξεχωριστό κυάθιο για τον αισθητήρα και "έχωσα" ένα πολύ μικρό θερμίστορ με flat καλώδιο μέσα στο κυάθιο του θερμοστάτη. Αν εσένα έχει ξεχωριστό κυάθιο, τότε λογικά θα χωράει και ο DS18B20.

Μετά ερχόμαστε στο θέμα του καλωδίου. Αν χρησιμοποιήσεις έναν αισθητήρα όπως τον παραπάνω (ο οποίος σημειωτέον θέλει 3 καλώδια, όχι 2), δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά τη μέγιστη απόσταση που θα λειτουργεί, όμως αν λειτουργεί τότε θα δείχνει σωστά γιατί η επικοινωνία είναι ψηφιακή (1-wire) και δεν επηρεάζεται από θόρυβο. Αν πας σε θερμίστορ, η καλύτερη λύση είναι προφανώς το UTP, αλλιώς θέλει δοκιμές. Να μετρήσεις δηλαδή την τιμή με ένα κοντό καλώδιο και μετά με το μακρύ να δεις τι απόκλιση έχει.

Αν είσαι και λίγο του DIY, υπάρχει και η λύση του MySensors, η οποία είναι πολύ καλή και ευέλικτη. Μπορείς να δεις και εδώ έναν οδηγό που έχω γράψει για το setup που έχω φτιάξει εγώ στο σπίτι για τον έλεγχο/παρακολούθηση του ηλιακού.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top