Ένταση sub στην αρχική ρύθμιση.

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Πιθανόν ξανασυζητήθηκε, αλλά επειδή δε βρίσκω κάτι :idk:το ξαναθέτω.
Όπως λέει κι ο τίτλος, σε τι ένταση να ρυθμίσουμε το/τα sub κατά την αρχική τοποθέτηση? Εννοώντας δηλαδή, πριν οποιασδήποτε ισοστάθμισης, επιθυμητής target curve κτλ.
Ξεκινώντας απλά με μικρόφωνο, ροζουλί θόρυβο :oops: και 75 db για ίση ένταση σε όλα τα ηχεία.
Τι ισχύει με sub? Τι ισχύει σε σχέση με τα υπόλοιπα?
 


Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Ευχαριστώ για το link :).
Αυτό που μ' ενδιαφέρει κυρίως όμως είναι η αρχική εξισορρόπηση της έντασης όλων των ηχείων, χειροκίνητα αρχικά (με mic, dBμετρο κτλ), πριν την εφαρμογή ή όχι οποιασδήποτε ισοστάθμισης.
Ας υποθέσουμε οτι δε θα ¨τρέξουμε¨ Audyssey ή Dirac ή οτιδήποτε. Που/πως θα ρυθμίσουμε στάθμη sub?:dance:
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Κανονικά όταν επιλέγουμε μέσα από τον ενισχυτή την ρύθμιση των ηχείων θα πρέπει στο 0 db θα πρέπει το ντεσιμπελόμετρο ή όποιο άλλο όργανο μέτρησης έχετε να δείχνει 75db σε όλα τα ηχεία.
Το 0.1 κανάλι δηλαδή το sub κατα την αναπαραγωγή του μουσικου θεματος η της ταινίας θα παίζει +10db.
Ελπίζω να βοήθησα.

Εαν η σταθμή του δωματιου είναι αυξημενη από εσωτερικούς ή άλλους παραγοντες ανεβάστε την έντσαη εως και τα 85db.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
οταν καθε ηχειο εχει διαφορετικη ευαισθησια αυτο δεν παει περιπατο ?
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
οταν καθε ηχειο εχει διαφορετικη ευαισθησια αυτο δεν παει περιπατο ?
Όχι γιατί διαφορετική ευαισθησία σημαίνει και διαφορετική ένταση κάθε ηχείου η οποία και θα διορθωθεί μέσω του ενισχυτή.

Το πρόβλημα είναι η ένταση του sub. Πολλές φορές το μετρητικό δεν μπορεί να μετρήσει καλά όπως επίσης η συχνότητα ελέγχου στάθμης του ενισχυτή δεν καλύπτει όλο το φασμα του με αποτέλεσμα να μας φανεί λίγο οπότε θέλει επανέλεγχο.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Αρα αυτο

Κανονικά όταν επιλέγουμε μέσα από τον ενισχυτή την ρύθμιση των ηχείων θα πρέπει στο 0 db


αφορα το volume...γιατι δεν το αναφερεις.....
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Μια ερώτηση...
Εγώ έχω το 12.17 edge της XTZ
Παραθέτω ενδεικτική φωτό απτές επιλογές που έχω πίσω απτό sub μου.
Το freq to έχω 120
To phase 0
To gain sto. 9 o’clock
Parametric eq to exw off
Low pass το έχω off (σύμφωνα με το link της auddyssey ρέπει να το βάλω οn και να γυρίσω το low pass FREQ τέρμα δεξιά?)
Και το eq το έχω στο eq1


 
Last edited:

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Κανονικά όταν επιλέγουμε μέσα από τον ενισχυτή την ρύθμιση των ηχείων θα πρέπει στο 0 db θα πρέπει το ντεσιμπελόμετρο ή όποιο άλλο όργανο μέτρησης έχετε να δείχνει 75db σε όλα τα ηχεία.
Το 0.1 κανάλι δηλαδή το sub κατα την αναπαραγωγή του μουσικου θεματος η της ταινίας θα παίζει +10db.
Ελπίζω να βοήθησα.

Εαν η σταθμή του δωματιου είναι αυξημενη από εσωτερικούς ή άλλους παραγοντες ανεβάστε την έντσαη εως και τα 85db.
Ευχαριστώ:)
Δηλαδή ρυθμίζω sub στα 85db και τα υπόλοιπα στα 75db, με τη γεννήτρια ροζ θορύβου ή δεν κατάλαβα καλά?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δηλαδή ρυθμίζω sub στα 85db και τα υπόλοιπα στα 75db, με τη γεννήτρια ροζ θορύβου ή δεν κατάλαβα καλά?
Όλα στην ίδια ένταση εννοεί.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Καποια στιγμη επειδη μπαινουν νεοι και ρωτανε πραματα που τα γραφαμε πριν 12+ χρονια
να γινουν καρφιτσωμενα καποιες βασικες ρυθμισεις ..και η αιτολογια αυτων.
Τα ειχε εξηγησει και ο δημητρης (σταμος) καποτε (γιατι το σαμπ πρεπει να μετριεται στα + 10 απο τα ηχεια)..............
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
γιατι το σαμπ πρεπει να μετριεται στα + 10 απο τα ηχεια
Το σαμπ μετράτει στα +10db μόνο αν μετράμε LFE σήμα.
Αν μετράμε bass management σήμα (το σύνηθες ροζ θόρυβο) πρέπει να είναι ίσο με των δορυφόρων.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Το σαμπ μετράτει στα +10db μόνο αν μετράμε LFE σήμα.
Αν μετράμε bass management σήμα (το σύνηθες ροζ θόρυβο) πρέπει να είναι ίσο με των δορυφόρων.
Αλλά από προσωπική εμπειρία πρέπει να δούμε και σε τι σημείο στο χώρο κάνουμε την μέτρηση του sub.

Γιατί αν κάνουμε μέτρηση που είναι σε σημείο με ακύρωση μπορεί να δούμε τελείως διαφορετικό αποτέλεσμα.

πχ αν μετρήσω 70 πόντους δεξιά από την θέση ακρόασης έχω +8db από 20-70hz γενικά σε όλο αυτό το φάσμα.

στο sweet spot νομίζεις ότι δεν έχει μπάσο και προσθέτεις db και αν κάνεις ένα avarage σε τριγύρω θέσεις τελικά το sub είναι too much. νομίζω όσον αφορά εντάσεις το καλύτερο είναι να αφήσεις να στο φτιάξει το audyssey και εσύ αν είσαι του μπα΄σου να δώσεις 2-3 db.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
νομίζω όσον αφορά εντάσεις το καλύτερο είναι να αφήσεις να στο φτιάξει το audyssey και εσύ αν είσαι του μπα΄σου να δώσεις 2-3 db.
Ο φίλος είπε πως
Αυτό που μ' ενδιαφέρει κυρίως όμως είναι η αρχική εξισορρόπηση της έντασης όλων των ηχείων, χειροκίνητα αρχικά (με mic, dBμετρο κτλ), πριν την εφαρμογή ή όχι οποιασδήποτε ισοστάθμισης.
Ας υποθέσουμε οτι δε θα ¨τρέξουμε¨ Audyssey ή Dirac ή οτιδήποτε. Που/πως θα ρυθμίσουμε στάθμη sub?:dance:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ο φίλος είπε πως
Σωστά. Οπότε θα πρέπει να πάει σε μετρήσεις και πέριξ της θέσης ακρόασης για να έχει μια συνολική εικόνα. Εκτός και αν τον ενδιαφέρει αποκλειστικά μιά θέση. Η αν παίζει καλύτερα ο χώρος του.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Σωστά. Οπότε θα πρέπει να πάει σε μετρήσεις και πέριξ της θέσης ακρόασης για να έχει μια συνολική εικόνα. Εκτός και αν τον ενδιαφέρει αποκλειστικά μιά θέση. Η αν παίζει καλύτερα ο χώρος του.
Εσένα σε ενδιαφέρει μια θέση, αλλιώς εάν θες περισσότερες θες περισσότερα σαμπ. Μην μπερδεύεις τα προβλήματα χώρου όπως του δικού σου που δεν έχουν λυθεί. Η έννοια σαμπ ρύθμιση στάθμης δε σημαίνει ένα τον αριθμό.
Άλλωστε αυτό έχει απαγορευτεί, μιλάς για απαγορευμένα; :D
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εσένα σε ενδιαφέρει μια θέση, αλλιώς εάν θες περισσότερες θες περισσότερα σαμπ. Μην μπερδεύεις τα προβλήματα χώρου όπως του δικού σου που δεν έχουν λυθεί. Η έννοια σαμπ ρύθμιση στάθμης δε σημαίνει ένα τον αριθμό.
Άλλωστε αυτό έχει απαγορευτεί, μιλάς για απαγορευμένα; :D
έχει μπει στο πρόγραμμα και το δεύτερο. έχω πάρει τις κατάλληλες εγκρίσεις. Μα και οφίλος ένα έχει νομίζω.
Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά αυτό που φαίνεται παρακάτω δε θα μας δώσει και διαφορετικό spl?

είναι δική μου μέτρηση στη θέση ακρόασης και μετά δεξιά στους 70 πόντους. χωρίς να πειράξω εντάσεις η οτιδήποτε.
sub responce.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά αυτό που φαίνεται παρακάτω δε θα μας δώσει και διαφορετικό spl?
Θα σου δώσει διαφορετικό spl, ναι. Αλλά σε άλλη θέση.
Και:
Εσένα σε ενδιαφέρει μια θέση, αλλιώς εάν θες περισσότερες θες περισσότερα σαμπ. Μην μπερδεύεις τα προβλήματα χώρου όπως του δικού σου που δεν έχουν λυθεί. Η έννοια σαμπ ρύθμιση στάθμης δε σημαίνει ένα τον αριθμό.
Άλλωστε αυτό έχει απαγορευτεί, μιλάς για απαγορευμένα; :D
[DOUBLEPOST=1554296885][/DOUBLEPOST]
έχει μπει στο πρόγραμμα και το δεύτερο. έχω πάρει τις κατάλληλες εγκρίσεις
Το like πήγαινε εδώ ;)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top