Έρευνα αγοράς

Μηνύματα
6
Reaction score
4
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τα φώτα και την βοήθεια σας σε μια αναζήτηση για αγορά ηχείων, σε αρκετά πρόημο στάδιο. Διαθέτω τον ενισχυτή Primaluna prologue one, έναν ολοκληρωμένο λυχνιακό ενισχυτή που αποδίδει 35 watts. Αυτή τη στιγμή οδηγεί 2 ηχεία Dali Lektor 6, με ευαισθησία 90,5db. Στα δικά μου αυτιά και με τη δική μου μικρή εμπειρία, το αποτέλεσμα με ικανοποιεί αρκετά. Ωστόσο θέλω να χρησιμοποιήσω τα Dali αποκελιστικά για το πολυκάναλο σύστημά μου, όποτε και η αναζήτηση για ένα ζευγάρι νέα ηχεία για τον Primaluna ξεκινά. Ο χώρος που ακούω είναι περίπου 25 τ.μ ίσως και λίγο μεγαλύτερος. Ακούω δε από μια απόσταση περί τα 3 μέτρα. Θα ήθελα σας παρακαλώ τις απόψεις και τις προτάσεις σας για ποια ηχεία θα απέδιδαν καλύτερα. Θα ήθελα ηχεία δαπέδου, με υψηλή ευαισθησία, με ανώτατο όριο τα 1000 ευρώ. Ακούω λίγο πολύ κάθε είδος μουσικής αλλά με ενδιαφέρει περισσότερο πέρα από Ελληνικό έντεχνο, η κλασσική μουσική, κλασσική ροκ και jazz.Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.054
Reaction score
20.466
Εφ' όσον πρόκειται για ηχεία με σχετικά αρκετή "ανάσα" χαμηλά, είναι πιο λογικό να κρατήσετε τα Lektor για μουσική και να πάρετε για το πολυκάναλο δύο ηχεία όμοια με το κεντρικό. Άλλωστε, το πολυκάναλο δεν θα υποφέρει από μπάσα, ελέω subwoofer. Εκτός αν τα βαρεθήκατε τα Lektor, οπότε πάσο...
 

Μηνύματα
34
Reaction score
13
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τα φώτα και την βοήθεια σας σε μια αναζήτηση για αγορά ηχείων, σε αρκετά πρόημο στάδιο. Διαθέτω τον ενισχυτή Primaluna prologue one, έναν ολοκληρωμένο λυχνιακό ενισχυτή που αποδίδει 35 watts. Αυτή τη στιγμή οδηγεί 2 ηχεία Dali Lektor 6, με ευαισθησία 90,5db. Στα δικά μου αυτιά και με τη δική μου μικρή εμπειρία, το αποτέλεσμα με ικανοποιεί αρκετά. Ωστόσο θέλω να χρησιμοποιήσω τα Dali αποκελιστικά για το πολυκάναλο σύστημά μου, όποτε και η αναζήτηση για ένα ζευγάρι νέα ηχεία για τον Primaluna ξεκινά. Ο χώρος που ακούω είναι περίπου 25 τ.μ ίσως και λίγο μεγαλύτερος. Ακούω δε από μια απόσταση περί τα 3 μέτρα. Θα ήθελα σας παρακαλώ τις απόψεις και τις προτάσεις σας για ποια ηχεία θα απέδιδαν καλύτερα. Θα ήθελα ηχεία δαπέδου, με υψηλή ευαισθησία, με ανώτατο όριο τα 1000 ευρώ. Ακούω λίγο πολύ κάθε είδος μουσικής αλλά με ενδιαφέρει περισσότερο πέρα από Ελληνικό έντεχνο, η κλασσική μουσική, κλασσική ροκ και jazz.Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας.
https://www.avsite.gr/forum/threads/Λιγη-βοηθεια.164854/#post-2295936
 

Μηνύματα
6
Reaction score
4
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Το thread "Αγοράζοντας ηχεία" το είχα διαβάσει και παλιότερα, αλλά ένα φρεσκάρισμα θα το ξανακάνω μια που αποτελεί ένα εξαιρετικό οδηγό. Τα Lektor 6 με κάλυψαν τα προηγούμενα χρόνια, αλλά θα ήθελα μια αλλαγή και γιατί όχι κάτι καλύτερο, αν το χρηματικό όριο που έχω θέσει μπορεί να μου το προσφέρει.
 


Μηνύματα
267
Reaction score
133
Αγαπητέ συμφορουμιτά,

Η περίπτωσή σου μάλλον δυσκολεύει τους άλλους χρήστες να εκφέρουν την γνώμη εδώ.

Πολυτέλεια και ταυτοχρόνως μη αποτελεσματική θα έλεγα η προσέγγιση προς τον συνδυασμό πολυκανάλων ηχείων και λαμπάτου ενισχυτή.

Δεν γνωρίζω κατά πόσον έχεις εμπεδώσει στο στερεροφωνικό ήχο. Υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν ότι το πολυκάναλο σύστημα αποδίδιε καλύτερα την ολογραφική εικόνα του ήχου. Θα διαφωνήσω βεβαίως, επειδή μιλάμε για ψευδαίσθηση και στις δυο περιπτώσεις, και ισχύει ο ίδιος νόμος της φύσης.

Έχω την γνώμη ότι εάν θέλεις αλλαγή, θα ήταν καλύτερα να πειραματισθείς περισσότερο με την τοποθέτηση των στερεωφωνικών ηχείων σου, εφόσον σε ικανοποιεί το επίπεδο ποιότητας των ηχείων.
Πιστεύω πως θα ανακαλύψεις πολλά μέσω αυτής της διαδικασίας.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν ότι το πολυκάναλο σύστημα αποδίδιε καλύτερα την ολογραφική εικόνα του ήχου. Θα διαφωνήσω βεβαίως.
Κάποιοι μεν, πολύ σοβαροί και αξιόπιστοι, δε. Δημοσιευμένοι.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Ο ενισχυτής σου είναι μικροσκοπικής ισχύος, και αδυνατεί να οδηγήσει πλήρως οποιοδήποτε ηχείο για τέτοιο χώρο, θαύματα δε γίνονται και οι νόμοι της φυσικής δεν συγχωρούν.

Όμως, υπάρχει προσέγγιση, κι αυτή είναι κάποιο ημιενεργο ηχείο, που να έχει ενσωματωμένο ενισχυτή για τα γουφερ, ώστε ο ενισχυτής σου να μείνει να παίζει μόνο το άνω τμήμα του φάσματος, όπου κάτι μπορεί να κάνει (όχι θαύματα, αλλά κάτι..).

Οπότε ψάξε ημιενεργά. Δεν έχεις άλλη λογική επιλογή.
Τα golden ear έχουν τέτοιες προτάσεις, όπως και πολλές άλλες φίρμες, έως πολύ πολύ ακριβές τέτοιες προτάσεις.

Έτσι κι αλλιώς, η ενσωμάτωση σαμπ θα ήταν απαραίτητη για το κάτω άκρο του φάσματος, οπότε να, με ένα σμπαρο δγιό τρυγόνια, πάρε κάτι "γεροδεμένο" από κάτω.
 

Μηνύματα
267
Reaction score
133
Πιστεύω ότι με την ευαισθησία 90.5dB των ηχείων εάν η συνολική αντίσταση(impedance) του φορτίου δεν καταβαίνει κάτω από το επίπεδο των 6-8 ohms, ο ενισχυτής μπορεί να οδηγεί καλά ένα ζεύγος ηχείων και να γεμίσει το χώρο 25 τ.μ. του ερωτήσαντος άνετα είτε φοράει μια τετράδα EL34 (αναφοράς 35w γαρ) είτε των 6550 (45w).

Το κατά πόσον καλά και εάν αποδίδει 'γεροδεμένα' και 'βαθειά' τα μπάσα, εξαρτάται από το μαγείρεμα και την ποιότητα του συστήματος.

Είμαι της γνώμης ότι πάντοτε χρειάζεται ένα ή δυο καλό subwoofer. Για πρώτη φορά, όμως δεν αισθάνθηκα την ανάγκη subwoofer πολύ, όταν ένα στερεοφωνικό σύστημα απέκτησε ένα πολύ καλό συνολικά δέσιμο με παχύ και ολογραφικό ήχο από πάνω μέχρι κάτω με έναν λαμπάτο ενισχυτή έστω με τον περιορισμό των ηχείων βάσεως στα 70hz.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Πιστεύω ότι με την ευαισθησία 90.5dB των ηχείων εάν η συνολική..
Εγώ δε πιστεύω.
Μπορώ να υπολογίσω όμως, ότι για να φτάσει στιγμιαία τα 110 ντεσιμπέλ θα χρειαστεί 20 ντεσιμπέλ γκειν, το οποίο είναι 7 διπλασιασμοι ισχύος που αντιστοιχούν σε 128 βατ.

Με μηδενικό χεντρουμ, για 1μ απόσταση ακρόασης.

Τι να τα κάνω τα πιστεύω, όταν οι πράξεις είναι τόσο απλές...

Τέλος πάντων, με κρος και σαμπ, μπορεί να παίξει αξιοπρεπώς.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
4
Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας! Καταννοώ απολύτα τη δυσκολία του εγχειρηματός μου και για αυτό και απευθύνθηκα στην κοινότητα του avsite. Τα ενεργά/ημιενεργά είναι ηχεία που κοιτάω, απλά ξεφεύγουν στη τιμή που έχω σαν όριο. Η οδήγηση των Klipsch που ανέφερε για παράδειγμα ο συμφορουμίτης smpk, με 97 db ευαισθησία, δεν θα ήταν σχετικά εύκολο έργο για τον ολιγόβατό μου ενισχυτή?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.598
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top