Έχει Φτιάξει κανείς DIY σύστημα ηχείων?







Μηνύματα
8
Reaction score
16
Είδα πολύ ιδιαίτερες κατασκευές, και πάνω απόλα μεράκι που αυτο είναι που μετράει σε αυτές τις περιπτώσεις. Μπράβο σας πραγματικά. Εγώ εχω φτιάξει μόνο τα ηχεία μου (μου έχει μεινει το Subwoofer που αναγκαστικά παίζω ακόμα με το earthguake το 15''. Θέλω να φτιάξω και sub αλλα...) Τα ηχεία μου είναι όλα απο το ebay και ανήκουν στην celestion σειρά truvox. Ολόκληρη ιστορία αυτό το σύστημα... Το αποτέλεσμα ωστόσο είναι φαντασμαγορικό για μένα και όσους το έχουν ακούσει. Πείτε μπράβο ή κράξτε!! :dance2:

Ζητώ συγνώμη για την ακαταστασία του σπιτιού, αλλά τώρα τις έβγαλα τις φώτος αποκλειστικά για σας. Μη διαρεύσουν θα γίνουμε ρεζίλι και ποιος ακούει το άλλο μου μισό!! :p
 

Attachments


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Είδα πολύ ιδιαίτερες κατασκευές, και πάνω απόλα μεράκι που αυτο είναι που μετράει σε αυτές τις περιπτώσεις. Μπράβο σας πραγματικά. Εγώ εχω φτιάξει μόνο τα ηχεία μου (μου έχει μεινει το Subwoofer που αναγκαστικά παίζω ακόμα με το earthguake το 15''. Θέλω να φτιάξω και sub αλλα...) Τα ηχεία μου είναι όλα απο το ebay και ανήκουν στην celestion σειρά truvox. Ολόκληρη ιστορία αυτό το σύστημα... Το αποτέλεσμα ωστόσο είναι φαντασμαγορικό για μένα και όσους το έχουν ακούσει. Πείτε μπράβο ή κράξτε!! :dance2:

Ζητώ συγνώμη για την ακαταστασία του σπιτιού, αλλά τώρα τις έβγαλα τις φώτος αποκλειστικά για σας. Μη διαρεύσουν θα γίνουμε ρεζίλι και ποιος ακούει το άλλο μου μισό!! :p
Όμορφα και ο χώρος.
Θα σου πούνε βέβαια βάλε μετρήσεις Και δίκιο θά έχουν :)
 


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Πολλοί το επιχείρησαν. Πόσοι το έχουν καταφέρει όμως?? Έχουμε φωτογραφίες μελών?
Εγώ είμαι αρκετά ευχαριστημένος για τα λεφτά που μπόρεσα να διαθεσω,και όπως έχω καταλάβει μέχρι τώρα δεν βλέπω να το βάζω στα τέρματα τα ηχεία γιατί ο ήχος είναι ήδη αρκετά δυνατός και,ασφαλός και υπάρχουν καλύτερα συνολακια στο φόρουμ καλητέρα υλοποιημένα απο ολεςτης απόψεις!
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Εγώ είμαι αρκετά ευχαριστημένος για τα λεφτά που μπόρεσα να διαθεσω,και όπως έχω καταλάβει μέχρι τώρα δεν βλέπω να το βάζω στα τέρματα τα ηχεία γιατί ο ήχος είναι ήδη αρκετά δυνατός και,ασφαλός και υπάρχουν καλύτερα συνολακια στο φόρουμ καλητέρα υλοποιημένα απο ολεςτης απόψεις!




Όμορφα και ο χώρος.
Θα σου πούνε βέβαια βάλε μετρήσεις Και δίκιο θά έχουν :)
Εμένα μου είπε άμα φτιάξω άλλα δύο θα κοιμηθώ στο wellcome😜😂😜
 

Attachments

Last edited:


Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
 

Μηνύματα
56
Reaction score
215
καλησπέρα και από μένα, κι εγώ ένας απο τους πολλούς που ασχολούνται χρόνια με diy. Αυτα ειναι το τελευταίο εντελώς diy ενεργό σύστημα ηχείων 3 δρόμων. (diy ηχεία , diy τελικός, diy dsp προενισχυτής)
 

Attachments


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
καλησπέρα και από μένα, κι εγώ ένας απο τους πολλούς που ασχολούνται χρόνια με diy. Αυτα ειναι το τελευταίο εντελώς diy ενεργό σύστημα ηχείων 3 δρόμων. (diy ηχεία , diy τελικός, diy dsp προενισχυτής)
πανέμορφο.....συγχαρητήρια για την υπομονή....:hi:

άνοιξε ένα θέμα να μας πεις τι έκανες8-)
 


Μηνύματα
56
Reaction score
215
καλησπέρα και πάλι,
τα ηχεία τα είχα φτιάξει πριν μερικά χρόνια . Οι μονάδες, απότι ήδη έχετε καταλάβει, είναι οι γνωστές seas excel. Στην αρχή ήταν παθητικά και παίζαν με έναν diy λαμπάτο προενισχυτή (το οποίο προσφατα πούλησα) και έναν diy δικάναλο τελικό. Μετά μετατράπηκαν σε ενεργά με έναν diy 6καναλο τελικό, τον οποίο χρησιμοποιώ και σήμερα, τον ίδιο προενισχυτή αλλά και ένα ενεργό crossover το οποίο ήταν φτιαγμένο γιαυτά τα ηχεία. Αργότερα και επειδη ήθελα να τα <βελτιώσω και άλλο> δηλαδή να παίξω με αυτά πηρα ένα minidsp και άρχισα να πειραματίζομαι. μεσα σε ένα χρόνο περιπου σχεδιασα και εφτιαξα εναν dsp προενισχυτή με βάση το minishark και αυτόν έχω μέχρι και σήμερα. Πρόσφατα μάλλιστα έκανα κάποιες αλλαγές στο ψηφιακό πλέον crossover το οποίο έχει τεράστια σημασία στην απόδοση των ηχείων. Το cross λειτουργεί ως εξής: ακουστικές συχνότητες διαχωρισμού 460Hz και 2Κ LR 24db/oct. Τα φίλτρα αυτά αλλά και τα drivers equalization γίνονται με ΙΙR φίλτρα. Επειτα χρησιμοποιώ FIR φίλτρα για διόρθωση της φάσης των μεγαφώνων. Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Εχω δοκιμάσει διάφορες καμπύλες απόκρισης των ηχείων και έχω καταλήξει στην Β&Κ. Ακουγεται η πιο σωστή στα δικά μου αφτιά. Τα ηχεία έχουν σχεδόν ίδια φάση σε όλο το φάσμα και οι μονάδες είναι συγχρονισμενες στον χρόνο- αν λέγεται έτσι. (time and phase alignment). στις φωτογραφίες μπορείτε να δείτε τον προενισχυτή. Ελπίζω να μην σας κούρασα. :)
 

Attachments



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.228

-
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top