Ήρθε η ώρα και για το δικό μου (trane5587)

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Θα ήθελα και εγώ αν και αργοπορημένα να σας παρουσιάσω το δικό μου χώρο. Ο χώρος λοιπόν είναι ένα σαλόνι 20 τ.μ. περίπου ο οποίος παρέμενε συνεχώς ίδιος χωρίς επεμβάσεις ενώ όλες οι αλλαγές με τα χρόνια γίνονταν μόνο στα μηχανήματα. Σιγά σιγά διαβάζοντας στο forum κατάφερα να λάβω κάποιες γνώσεις αλλά και βοήθειες από διάφορα μέλη ώστε να φθάσω στο σημερινό αποτέλεσμα το οποίο προχωράει πολύ καλά αλλά δεν έχει φθάσει στο τελικό στάδιο. Αυτή τη στιγμή αποτελείται από τα εξής:

Denon AVR 4310
Rotel RB985 MKII
LCR: Klipsch THX ULTRA 2 KL650
BS: Klipsch THX ULTRA 2 KL525
SUB: B&W ASW 600
Epson EH-TW3500
Πανί Προβολής 110 ιντσών
Nvidia Shield 2017
Καλώδια ηχείων: Supra PLY 3.4/S
Καλώδιο HDMI: Supra HF100
Πολύπριζο: Supra MD-06

Μερικές φωτογραφίες από το σημερινό χώρο:
29693504_10216513866425541_630481037_o.jpg 29746272_10216513867625571_425197862_o.jpg 29747110_10216513867065557_789350053_o.jpg
[DOUBLEPOST=1522320474][/DOUBLEPOST]Αναμένονται βάσεις από τον Μελίδη για τα LR και ο Marantz SR 7009 για αντικατάσταση του Denon λογικά μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Επίσης όσον αφορά το χώρο σιγά σιγά ξεκίνησα να τον φτιάχνω τον τελευταίο καιρό οπότε από τα 3.10 μέτρα ύψος με γυψοσανίδα κατεβήκαμε στα 2.75 μέτρα. Τραβήχτηκαν καλώδια για 4 ηχεία χωνευτά για μελλοντικό Atmos ενώ έγινε απαραίτητη πρόσθεση ηχομονωτικού υλικού εσωτερικά της οροφής.

29746601_10216513867745574_1773340464_o.jpg
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Καλοθέατος!:thumbsup:
Πρέπει να σε παίρνει για πιο χαμηλά η οθόνη στο ύψος του κεντρικού ,υπάρχει κενό ανάμεσα, ταυτόχρονα άνοιγμα των L-R.;)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
welcom
τα ηχεια (3δα) την εχεις στησει σωστα ?
υπαρχουν 2 lr και ενα c......
κανε ενα τσεκ....μιας και τα περισοτερα ειναι λαθος στημενα......
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Καλοθέατος!:thumbsup:
Πρέπει να σε παίρνει για πιο χαμηλά η οθόνη στο ύψος του κεντρικού ,υπάρχει κενό ανάμεσα, ταυτόχρονα άνοιγμα των L-R.;)
Όσον αφορά το πανί προβολής αυτή τη στιγμή για να μπορέσω να το έχω τόσο κάτω το χω δέσει με αλυσίδες :p Έχω φτιάξει κενό στη γυψοσανίδα ώστε το νέο πανί να είναι χωνευτό και να έχει μαύρο κάδρο πάνω ώστε να το φέρω στο επιθυμητό σημείο. Στο έπιπλο έχουν αφαιρεθεί τα ποδαράκια τα οποία θα επανατοποθετήσω για να ανέβει προς τα επάνω το κεντρικό ηχείο. Όσον αφορά τα LR αυτά αναμένω τις βάσεις από τον Μελίδη για να τα πάω όσο πιο κοντά στους τοίχους.
[DOUBLEPOST=1522327229][/DOUBLEPOST]
welcom
τα ηχεια (3δα) την εχεις στησει σωστα ?
υπαρχουν 2 lr και ενα c......
κανε ενα τσεκ....μιας και τα περισοτερα ειναι λαθος στημενα......
Τα αγόρασα από μέλος του φόρουμ τα δύο πίσω στον κωδικό έχουν το (L) και το άλλο το (R) , όπως είδα και στο φυλλάδιο της εταιρείας η τοποθέτηση γίνεται όπως την έχω δηλαδή το ένα που λέει (L) το χω σαν Left το (R) σαν Right και το κεντρικό είναι άλλο ένα (L) ώστε η κόρνα να είναι στο αριστερό σημείο. Ελπίζω να μην έχω κάνει κάτι λάθος. Όποιος γνωρίζει ας μας δώσει τα φώτα του. :)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
υπαρχουν 2 που εχουν το αυτοκολλητο στην ιδια πλευρα
αυτα ειναι τα lr
το αλλο c
δυστυχως πρεπει να ανοιξεις καμπινες για να δεις τις διαφορες....
αλλα αν ακνεια αυτο καταλαβαινεις ποιο ειναι ποιο
το βραδυ φωτο (ειχα βελτιωσει μια τετοια 3δα) χρονια πισω.....
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
υπαρχουν 2 που εχουν το αυτοκολλητο στην ιδια πλευρα
αυτα ειναι τα lr
το αλλο c
δυστυχως πρεπει να ανοιξεις καμπινες για να δεις τις διαφορες....
αλλα αν ακνεια αυτο καταλαβαινεις ποιο ειναι ποιο
το βραδυ φωτο (ειχα βελτιωσει μια τετοια 3δα) χρονια πισω.....
Αυτά που έχω δυστυχώς δεν είναι έτσι όσον αφορά τα αυτοκόλλητα. Είναι όλα στην ίδια μεριά κολλημένα σε κάθε ηχείο. Απλά στο τέλος τα δύο έχουν το (L) και το άλλο το (R). Τι διαφορές έχουν εσωτερικά; Θα ξανακοιτάξω πάντως τα αυτοκόλλητα μήπως κάνω κάτι λάθος. :)
 
  • Like
Reactions: PPG

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
περιμενε γιατι ειμαι στο φευγα ...αν προλανω να βρω την φωτο
εχουν διαφορα στην καμπινα ,,,και στο κρος (τουλαχιστον σε αυτα που ειχα λυσει)...........
(μπα δεν την βρισκω τις αλλες θα τις δεις στο θεμα κλιπς).....
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
περιμενε γιατι ειμαι στο φευγα ...αν προλανω να βρω την φωτο
εχουν διαφορα στην καμπινα ,,,και στο κρος (τουλαχιστον σε αυτα που ειχα λυσει)...........
(μπα δεν την βρισκω τις αλλες θα τις δεις στο θεμα κλιπς).....
Τις είδα στο θέμα κλιπς. Θα δω μετά μόλις φθάσω σπίτι και τα αυτοκόλλητα και θα σε ενημερώσω. Ευχαριστώ! :)
 
  • Like
Reactions: PPG


trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
κεντρικο....τα αλλα δεν εχουν αυτη την < φλαντζα > View attachment 93242 ......
αλλα πρεπει να βγαλεις μοανδες για να το δεις
Ελπίζω να βγάλουμε άκρη από τα αυτοκόλλητα. Δεν θέλω να κάνω επεμβάσεις. :p
 





trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Καλός ήρθες! Μεγεια τα ηχεία! Για πες μας διαφορές με τα b&w
Καλημέρα, είχα για κεντρικό το ct 7.4 lcrs της B&W και τα 7.5 για LR για περίπου 1 μήνα. Η αλήθεια είναι ότι δεν με ικανοποίησαν σε επίπεδο να πω ότι θα μείνω για αρκετά χρόνια σε αυτά τα ηχεία, δεν μου έδωσαν κάτι παραπάνω από τα B&W που ήδη είχα ουσιαστικά. Από την αρχή η σκέψη ήταν να πάω σε Klipsch αλλά μου άρεσε αρκετά η σειρά CT της Β&W και σαν λάτρης της B&W είπα να τα δοκιμάσω. Μετά την αλλαγή τους στα THX ultra 2 της Klipsch παρατήρησα αρκετή λεπτομέρεια στον ήχο χωρίς καν ακόμη να έχει γίνει σωστή ρύθμιση και μεγαλύτρη δύναμη ειδικά στους διαλόγους. Μπορώ να πω ότι βρήκα αυτό που αναζητούσα και θα μου κρατήσουν συντροφιά για αρκετά χρόνια σίγουρα! Να αναφέρω ότι δεν βάζω την Klipsch πάνω από τη B&W ούτε λέω ότι το ένα είναι καλύτερο από το άλλο. Απλά πιστεύω ότι στο χώρο μου και στο αυτί μου ακούγονται καλύτερα τα Klipsch. :)
[DOUBLEPOST=1522396415][/DOUBLEPOST]Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Παρακαλώ δώστε τα φώτα σας. Οδηγίες, αλλαγές οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα βοηθήσει! :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.339
Reaction score
79.282
Στήσε σωστά τα ηχεία, σύμφωνα με τις προδιαγραφές: για αποστάσεις, γωνίες ακρόασης και ύψος για τα surrounds
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Στήσε σωστά τα ηχεία, σύμφωνα με τις προδιαγραφές: για αποστάσεις, γωνίες ακρόασης και ύψος για τα surrounds
Θα προσπαθήσω για το καλύτερο όσο με βοηθάει και ο χώρος αναμένω και τις βάσεις για τα μπροστινά. Θα σας κρατάω ενήμερους! :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.339
Reaction score
79.282
Χρειάζεσαι μάλλον και επιτοίχιες βάσεις για τα surrounds
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.446
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top