Ήχος στο σπίτι > Ήχος κινηματογραφικής αίθουσας

Μηνύματα
647
Reaction score
1.198
Είχα να πάω cinema αρκετό καιρό , απέφευγα λόγω covid τη πολυκοσμία .
Επιπλέον δεν άντεχα τους άκυρους πίσω και δίπλα μου να ανάβουν κινητά να μασουλάνε και να φωνάζουν γεμίζοντας σάλια το σβέρκο μου .
Έχω τις παραξενιές μου .

Τέλος πάντων, προχθές έκλεισε η κοπέλα μου να δει το Doctor Strange και είπα να πάω και εγώ μετά από 2-3 χρόνια να με χτυπήσει λίγο μπάσο στο στέρνο , να ακούσω κανα χαμηλό κτλ..

Πήγαμε στην αίθουσα Atmos των Village , η θέση μου ήταν στη μέση και προς τα πάνω.
Πριν τη ταινία έπαιξαν τα γνωστά πλέον demo trailers του Dolby Atmos που τα έχω χιλιοακούσει στο σπίτι (κάνοντας τη γιαγιά από κάτω μου να με παρακαλάει κάθε φορά που με βλέπει να χαμηλώσω γιατί φοβάται τους σεισμούς 😂).
Περίμενα να γίνει ο χαμός να γυρίσω στο σπίτι και να πω τι συστηματάκι έχω...
Αμ δε…
Τα sub ήταν ανύπαρκτα , δε ξέρω εάν έφταιγε η θέση μιας και καθόμουν προς τα πάνω αλλά υποτίθεται ότι ο χωρίς είναι dedicated και θα έπρεπε η εμπειρία στα χαμηλά να ήταν ίδια σε όλες τις θέσεις.
Να μη τα πολυλογώ ψόφια τα χαμηλά , μεγάλη ανισορροπία στα μέσο υψηλά και γενικότερα κακή ηχητική εμπειρία .
Εκεί λοιπόν που το συνήθισα ξεκίνησε η παραμόρφωση .
Τα surround στο peak της έντασης παραμορφώναν σοβαρά αλλά σοβαρά σοβαρά ! Φαινόταν ότι έπαιζαν πολύ πιο πάνω απ ότι μπορούν .
Είχα ένα σχετικά κοντά μου , σε στιγμές η παραμόρφωση ήταν τόσο μεγάλη που δεν μπορούσες να καταλάβεις τι στο καλό παίζει .
Λέω στο διπλανό μου καλά ρε σύ το ακούς πως κάνει ;
Μια χαρά παίζει μου λέει δυνατά , μαμάει..😂🥵

Στο σπίτι το σχετικά οικονομικό σύστημα που έχω 2,5-3 χιλιάρικα με ένα umik και αρκετή μελέτη πατάει κάτω σε όλα τα επίπεδα τον ήχο των κινηματογράφων της Αθήνας .
Για Θεσσαλονίκη δε ξέρω , έχει imax αίθουσα νομίζω εκεί , δεν έχω πάει.

Έχω την εντύπωση ότι η διαφορά είναι τέτοια που αν σε κάποιον αρέσει περισσότερο ο ήχος του σινεμά απ ότι αυτός του συστήματος του στο σπίτι τότε μάλλον κάτι έχει ρυθμίσει πολύ πολύ λάθος !
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Υπάρχουν πολλές αίθουσες.
Δεν είναι όλες ίδιες όμως.
Εγώ θυμάμαι όταν παλιά υπήρχαν τα Village Cinemas εδώ στην Θεσσαλονίκη, ή αίθουσα 5 που ήταν πιστοποιημένη (η μόνη από τις 9) με ΤΗΧ κ.λ.π. είχε θαυμάσιο ήχο και φοβερά μπάσα που τα ζήλευα.
Το ίδιο και στα Assos Odeon υπήρχε μια καλή αίθουσα ενώ οι άλλες ήταν απλώς οδοντόκρεμες.
Τώρα δεν ξέρω τι υπάρχει, δεν πάω πλέον σε σινεμά.
Τελευταία φορά που πήγα κόντεψα να πλακωθώ στο ξύλο με κάτι μαλ@κισμένα που μιλούσαν συνεχώς.
Αν βγει καμιά καλή ταινία με πολύ μπαμ μπουμ, ίσως να πάω στα One Salonica που έχει 7 αίθουσες, η μία είναι ΙΜΑΧ 3D και έχει και μία θερινή.
Είναι και δίπλα μου.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Μπορεί η αίθουσα να είναι γτπκ. Οι περισσότερες ήταν ετσι και προ covid, πόσο μάλλον τώρα που πραγματικά είναι θαύμα οτι υπάρχουν σινεμά που δεν έχουν χρεοκοπήσει.

Όμως με όλη την αγάπη στο σύστημα τον 2,3,4,5 χιλιάδων που είμαι σίγουρος με αγάπη εστησες. Υπάρχουν αίθουσες στην Ελλάδα που απλά το κατουράνε.

Το debate για το αν ο καλυτερος οικιακός κινηματογράφος είναι καλύτερος της καλύτερης κινηματογραφικής αίθουσας δεν είναι καινούργιο. Στο τομέα του ήχου που τα πράγματα είναι ευκολότερα, πιστεύω πως ναι. Στο τομέα της εικόνας όμως η εμπειρία της τεράστιας οθόνης δεν ξεπερνιέται με την ίδια ευκολία.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.639
Reaction score
94.588
Νίκαια
Στο ίδιο πάμε, αλλά έχω να πάω από το τέλος του 2019.

Μέχρι τότε δεν είχα πολλά παράπονα απ' τον ήχο.

Σε αίθουσα με Dolby Atmos μάλιστα, ο ήχος ήταν πολύ καλός!

Ίσως έφταιγε η συγκεκριμένη αίθουσα.
 

Μηνύματα
647
Reaction score
1.198
Μπορεί η αίθουσα να είναι γτπκ. Οι περισσότερες ήταν ετσι και προ covid, πόσο μάλλον τώρα που πραγματικά είναι θαύμα οτι υπάρχουν σινεμά που δεν έχουν χρεοκοπήσει.

Όμως με όλη την αγάπη στο σύστημα τον 2,3,4,5 χιλιάδων που είμαι σίγουρος με αγάπη εστησες. Υπάρχουν αίθουσες στην Ελλάδα που απλά το κατουράνε.

Το debate για το αν ο καλυτερος οικιακός κινηματογράφος είναι καλύτερος της καλύτερης κινηματογραφικής αίθουσας δεν είναι καινούργιο. Στο τομέα του ήχου που τα πράγματα είναι ευκολότερα, πιστεύω πως ναι. Στο τομέα της εικόνας όμως η εμπειρία της τεράστιας οθόνης δεν ξεπερνιέται με την ίδια ευκολία.
Ναι δεν μίλησα για εικόνα , η εμπειρία σε αυτόν τον τομέα είναι σαφώς ανώτερη στην αίθουσα απ ότι στους περισσότερους οικιακούς κινηματογράφους που έχω δει/ακούσει σε σπίτια φίλων .
Ποιες θεωρούνται πλέον εδώ στην Αθήνα καλές αίθουσες ;
Ήμουν χρόνια σε νησί εξαιτίας της δουλειάς μου και έχω χάσει επαφή .
Θεώρησα ότι η ακριβότερη Atmos αίθουσα θα μου έδινε το μέγιστο της εμπειρίας .
Στο ίδιο πάμε, αλλά έχω να πάω από το τέλος του 2019.

Μέχρι τότε δεν είχα πολλά παράπονα απ' τον ήχο.

Σε αίθουσα με Dolby Atmos μάλιστα, ο ήχος ήταν πολύ καλός!

Ίσως έφταιγε η συγκεκριμένη αίθουσα.
Τελευταία φορά είχα δει εκεί το John Wick 3 , κάπου εκεί πρέπει να ήταν 2019 . Θυμάμαι είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος τότε από την εμπειρία . Μου είχαν κάνει εξαιρετικά θετική εντύπωση τα χαμηλά .
Αυτο που άκουσα προχθές ήταν πολύ κατώτερο .
Εννοείται δεν μπορώ να κάνω σύγκριση μετά από τόσα χρόνια αλλά η αίσθηση που μου άφησε δεν είχε καμία σχέση ενώ σίγουρα δεν άκουγα παραμορφώσεις .
 

Μηνύματα
22
Reaction score
5
Αυτό που περιγράφεις το έχω ζήσει και παλαιότερα. Και σε ήχο και σε εικόνα στα village. Κάποιες αίθουσες έχουν υποβαθμιστεί αρκετά. Μάλλον για να μην ενοχλουν τις δίπλα αίθουσες. Αλλά η παραμόρφωση ξεπερνά και τα βασικά στανταρτς. Εγω θα ζητούσα τα χρήματα μου πίσω να σου πω την αλήθεια. Θυμάμαι μια φορά ξεκίνησε η ταινία και ο χειριστής δεν είχε βάλει τον αναμορφικο φακό και η ταινία επαιζε σαν τα γουέστερν στην ΕΡΤ παλιά. Τραβηγμένα δλδ προς τα πάνω😂 σηκώθηκα από το κάθισμα για να τους ξυπνήσω 😂. σπίτι καλύτερα και γω μιας και πάσχω από υπερβολική ξενερωπαθεια 😂
Λευτεριά στις αίθουσες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
H Atmos Sphera στο Village Αμαρουσίου είναι φανταστική.
Και εγώ είχα χρόνια να πάω λόγο COVID. Είδα το Dune και έπαθα πλάκα.
Περιμένω πως και πως το Top Gun σε λίγες μέρες.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Όλες οι αίθουσες των Village(s) ξεκινούν όμορφα μετά απο ανακαίνιση και σιγά-σιγά πέφτουν σε ήχο αλλά και σε εικόνα.
Το έζησα αρκετές φορές, μέχρι που μια φορά έστειλα παράπονα. Η απάντηση ήταν πως είναι πιστοποιημένα και όλα τέλεια και άψογα. Η αίθουσα είχε εικόνα με μωβ και πράσινο στις άκρες και φρικτή παραμόρφωση χωρίς μπάσα...
 

Μηνύματα
647
Reaction score
1.198
Όλες οι αίθουσες των Village(s) ξεκινούν όμορφα μετά απο ανακαίνιση και σιγά-σιγά πέφτουν σε ήχο αλλά και σε εικόνα.
Το έζησα αρκετές φορές, μέχρι που μια φορά έστειλα παράπονα. Η απάντηση ήταν πως είναι πιστοποιημένα και όλα τέλεια και άψογα. Η αίθουσα είχε εικόνα με μωβ και πράσινο στις άκρες και φρικτή παραμόρφωση χωρίς μπάσα...
Ακριβώς αυτό όπως το είπες .
Φρικτή παραμόρφωση χωρίς μπάσα !
Η έλλειψη χαμηλών έκανε τις παραμορφώσεις στις δυνατές σκηνές να ακούγονται ακόμα περισσότερο .
Αυτό το πράγμα ήταν ντροπή .
Αφού τον κόσμο δεν τον ενδιαφέρει , σιγά μη σκάσουν αυτοί λεφτά για αναβαθμίσεις .
Όσο περνούν τα χρόνια η ποιότητα πέφτει όλο και περισσότερο .
Streaming Dolby Digital + ,
ηχομπαρα και Άγιος ο θεός !
Πλέον αυτοί που βλέπουμε και ακούμε με ποιότητα Blu-ray και ασυμπίεστο ήχο είμαστε μετρημένοι στα δάχτυλα .
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.906
Reaction score
12.538
Η ελαφρώς χαμηλότερη θέση του volume (που θα μείωνε την παραμόρφωση χωρίς αντίστοιχα να μειώσει την ένταση) δε χρειάζεται λεφτά για αναβαθμίσεις.

Τελευταία φορά πήγα κι εγώ πριν καιρό, τα ίδια έπαθα...
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Μήπως δεν χρησιμοποιούν τα φόρμα του ήχου για να μήν πληρώνουν δικαιώματα στις εταιρίες και "προσαρμόζουν" τον ήχο ;;;

Πχ έχουν πληρώσει την Dolby Digital έκδοση για να τους έρθει πιο φθηνά και μετά την βάζουν να παίξει σε στημένη για Atmos αίθουσα και πουλάνε εισιτήρια για Atmos ήχο / αίθουσα ;;;

Αν είναι και άσχετος ο ηχολήπτης θα μπορούσε άνετα να γίνει η ζημιά !!!

Δεν ξέρω, μία σκέψη κάνω .....

:sneaky:
 

Μηνύματα
647
Reaction score
1.198
Μήπως δεν χρησιμοποιούν τα φόρμα του ήχου για να μήν πληρώνουν δικαιώματα στις εταιρίες και "προσαρμόζουν" τον ήχο ;;;

Πχ έχουν πληρώσει την Dolby Digital έκδοση για να τους έρθει πιο φθηνά και μετά την βάζουν να παίξει σε στημένη για Atmos αίθουσα και πουλάνε εισιτήρια για Atmos ήχο / αίθουσα ;;;

Αν είναι και άσχετος ο ηχολήπτης θα μπορούσε άνετα να γίνει η ζημιά !!!

Δεν ξέρω, μία σκέψη κάνω .....

:sneaky:
Μπορεί , ποιος ξέρει .
Πρόσφατα κάπου διάβασα ότι σε ένα μεγάλο και γνωστό σινεμά της Ρωσίας έπαιξαν το Batman από αρχείο streaming υπηρεσίας κατεβασμένο . Έγινε λάθος στη αρχή της προβολής και φάνηκε η διαδικασία έναρξης της προβολής από το συγκεκριμένο αρχείο .
 


Μηνύματα
647
Reaction score
1.198
Βρε λες να μην τους αφήνουν να αγοράσουν ούτε ταινίες ;
Πολύ πιθανό…
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
Δεν μπορώ να ξέρω πως έπαιζε η Sphera μια μέρα μετά την ανακαίνιση. Δεν πάω συχνά σινεμά. Αυτό που είδα και άκουσα πάντως ήταν εξαιρετικό.
Παίζει ρόλο ότι δεν έχω reference δείγματα ήχου εικόνας στο σπίτι; Μπορεί να παίζει και αυτό. Δεν με ενόχλησε πάντως κάτι. Ειδικά με το μπάσο έπαθα σοκ. Γενικά, δεν άκουσα παραμόρφωση.


Στη Ρωσία οι ταινίες που παίζουν στις αίθουσες είναι μεταγλωττισμένες.
Προβολή στην Αγγλική δεν θα είχε καμιά τύχη. Μόνο ένα 11%-12% μιλάει Αγγλικά.
 
Last edited:

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Να πηγαίνουμε δυο δυο και να γκρινιάζουμε σαν τους γέρους του μάπετ σόου!

Κι εγώ πάντως, θυμάμαι ότι την τελευταία φορά που πήγα, ήταν απαράδεκτη η κατάσταση... Αλλά, όπως γράφτηκε ήδη, είμαστε μετρημένοι όσοι ασχολούμαστε οπότε, δεν συμφέρει να αναβαθμιστούν. Το ευρύ κοινό αρκείται στην μεγάλη οθόνη αδιαφορώντας για τον ήχο... Σκεφτείτε ότι πολύς κόσμος θα πάρει μια μεγάλη τηλεόραση καθότι θέλουν την μεγάλη οθόνη, αλλά αδιαφορούν για τον ήχο της (ενώ, με ένα κατοστάρικο (ηχόμπαρα) βελτιώνεται θεαματικά).
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.852
Δεν μπορώ να ξέρω πως έπαιζε η Sphera μια μέρα μετά την ανακαίνιση. Δεν πάω συχνά σινεμά. Αυτό που είδα και άκουσα πάντως ήταν εξαιρετικό.
Παίζει ρόλο ότι δεν έχω reference δείγματα ήχου εικόνας στο σπίτι; Μπορεί να παίζει και αυτό. Δεν με ενόχλησε πάντως κάτι. Ειδικά με το μπάσο έπαθα σοκ. Γενικά, δεν άκουσα παραμόρφωση.
H Sphera ακόμα παίζει/δείχνει πολύ καλά. Η -επίσης Atmos- 4 όμως έχει γίνει κwλος.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
Δεν έχω πάει αλλού. Όταν πάω σινεμά πάω μόνο εκεί.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.338
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top