Ήχος TV από Home Cinema

Μηνύματα
15
Reaction score
5
Χαιρετώ όλους σας κι εύχομαι καλή χρονιά.
Είμαι καινούριος στο φόρουμ, οπότε δεν ξέρω εάν είμαι στη σωστή θεματική ενότητα.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής:
Μόλις αγόρασα μία τηλεόραση LG49UH770V, κι έχω έναν dvd/ραδιόφωνο/ενισχυτή Crystal Audio, που τον έχω αρκετά χρόνια τώρα. Το σύστημά μου είναι 5:1 κι όλα τα ηχεία συνδέονται με αυτό το Crystal Audio μηχάνημα. Σημειωτέον, το τελευταίο, δεν διαθέτει HDMI.

Θα ήθελα να συνδέσω την τηλεόρασή μου με τον ενισχυτή, ώστε να ακούω τα κανάλια της και το Netflix, μέσω του Home Cinema. Τα συνέδεσα μέσω οπτικής ίνας (που διαθέτει και η τηλεόραση και ο ενισχυτής), αλλά δεν ακούγεται τίποτα.

Μπορεί να βοηθήσει κανείς;
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Κωστής
 
  • Like
Reactions: PPG

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Καλώς ήρθες!

Αν έχεις επιλέξει την είσοδο του Crystal Audio (και είναι είσοδος γιατί μπορεί να είναι έξοδος) και δεν λειτουργεί, μπορεί να χρειάζεται να ενεργοποιήσεις/επιλέξεις την οπτική έξοδο της TV.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
15
Reaction score
5
Ευχαριστώ Zizik
Νομίζω πως είναι είσοδος. Θα το κοιτάξω, αλλά νομίζω πως γράφει Optical Audio In.
Επίσης, έχω ενεργοποιήσει και την οπτική έξοδο της τηλεοράσεως...
:(
 
  • Like
Reactions: PPG

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αν όλα είναι εντάξει, το μόνο που απομένει για έλεγχο πριν το service είναι το ίδιο το καλώδιο. Δες αν βγαίνει φως από την άλλη άκρη όταν είναι συνδεδεμένο μόνο στην TV.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
15
Reaction score
5
παρ' όλο που είναι καινούριο το καλώδιο, μόλις το ἐβγαλα από το κουτί του, θα το ελέγξω...
Μάλλον πηγαίνω για σέρβις, ε; :cry:
Ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια!!! :)
 

Μηνύματα
36
Reaction score
15
Δοκίμασε να βάλεις από το ARC/Optical το simplink σε κατάσταση on και άλλαξε το digital sound out από pcm σε auto.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
5
Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά. Κατόπιν των οδηγιών σας έχουμε και λέμε:
1) ο ενισχυτής είναι όντως Optical Audio IN
2) φως από το καλώδιο της οπτικής ίνας περνάει.
3) το simplink είναι στο ON
4) το digital sound out είναι στην αυτόματη λειτουργία.

Δυστυχώς όμως δεν έγινε τίποτα, κανένας ήχος. Επομένως, να υποθέσω ότι χρειάζομαι νέο ενισχυτή, ε; :(:unsure:


Φαντάζομαι πως δεν είναι η σωστή ενότητα εδώ, αλλά μία και το φέρνει η συζήτηση, τι θα μπορούσα να αγοράσω; Θα με ενδιέφερε, εάν υπάρχουν τέτοιου είδους μηχανήματα, να συνδέεται στο ίντερνετ και να παίζει και μουσική από διαδικτυακούς ραδιοφωνικούς σταθμούς.

Ευχαριστώ και πάλι!!!!
Κωστής
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αφού υπάρχει σίγουρα θέμα, μπορείς να το πας κάπου να το ελέγξουν πριν πάρεις άλλο.

Αλλά αν το αποφάσισες, γράψε τι ηχεία είχε το προηγούμενο, αν θέλεις να τα κρατήσεις και πόσα θέλεις να ξοδέψεις.
Επίσης αν τα ηχεία συνδέονται στο player ή στο subwoofer.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.158
Reaction score
93.278
Υπάρχει άλλη συσκευή με έξοδο optical που θα μπορούσες να συνδέσεις στον ενισχυτή, ώστε να βεβαιωθείς ότι φταίει η είσοδός του;
 

Μηνύματα
15
Reaction score
5
Καλημέρα.

Υπάρχει άλλη συσκευή με έξοδο optical που θα μπορούσες να συνδέσεις στον ενισχυτή, ώστε να βεβαιωθείς ότι φταίει η είσοδός του;
Όχι, δεν έχω άλλη συσκευή, δυστυχώς.




Αλλά αν το αποφάσισες, γράψε τι ηχεία είχε το προηγούμενο, αν θέλεις να τα κρατήσεις και πόσα θέλεις να ξοδέψεις.
Επίσης αν τα ηχεία συνδέονται στο player ή στο subwoofer.
Τα ηχεία μου είναι Crystal Audio κι αυτά και συνδέονται με τον ενισχυτή, όπως και το subwoofer συνδέεται με αυτόν.

Δεν ξέρω εάν βοηθάει, αλλά σας στέλνω εικόνα με τα στοιχεία των ηχείων...

IMG_2618.JPG
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ρώτησα γιατί σε μερικά συστήματα ο ενισχυτής όλων βρίσκεται μέσα στο sub και συνδέονται με proprietary καλώδιο.

Αφού όμως είναι κανονικά, παίρνεις έναν AV ενισχυτή με internet radio και ό,τι player σε βολεύει (αν το χρειάζεσαι) στην τιμή που επιθυμείς.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Να έχει αυτά που θέλεις.
Οι περισσότεροι ενισχυτές έχουν παρόμοια specs σε κάθε κατηγορία τιμής, τιμής που δεν μας είπες μήπως κάποιος έχει άποψη.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
5
Οι περισσότεροι ενισχυτές έχουν παρόμοια specs σε κάθε κατηγορία τιμής, τιμής που δεν μας είπες μήπως κάποιος έχει άποψη.
A ναι! Ξεχάστηκα! Συγγνώμη. Μέχρι €400, το πολύ €500 διατίθεμαι να δώσω.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Ο ενισχυτης εχει μονο ψηφιακη εισοδο?
Αναλογικη δεν εχει?
Η τηλεοραση λογικα θα εχει καποιας μορφης αναλογικη εξοδο και θα μπορεις να την συνδεσεις εκει.
Ποιο ειναι το μοντελο του DVD/ραδιοενισχυτη?

Περα απο αυτο ομως η αγορα αλλου ενισχυτη δεν ειναι κακη ιδεα αλλα αν θες να δεις και καποια ουσιαστικη βελτιωση θεωρω οτι στο συγκεκριμενο συστημα ειναι απαραιτητο να χρησημοποιησεις δυο subwoofers.

Tα ηχεια που εχεις εχουν υψηλη ευαισθησια (καλο αυτο) αλλα δεν κατεβαινουν καθολου χαμηλα (σε συχνοτητα, κοινως δεν εχουν μπασο).
Για να παρεις καλο αποτελεσμα λοιπον με αυτα τα ηχεια ειναι απαραιτητο να τα κοψεις πολυ ψηλα (μεταξυ 120 και 160Hz) και απο εκει και κατω να αναλαβει το subwoofer αλλα με τοσο ψηλη συχνοτητα αποκοπης πρεπει να χρησημοποιεις δυο subwoofer τοποθετημενα δεξια και αριστερα διπλα στα εμπρος ηχεια γιατι οι συχνοτητες πανω απο τα 80Ηz εχουν κατευθυντικοτητα και εντοπιζεται η θεση του ηχειου.
Αυτη τη στιγμη ποιο ειναι το subwoofer που χρησημοποιεις? Το μικρο που βλεπω να πηγαινει πακετο με τα plasma η καποιο απο τα THX της Crystal Audio?
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Μηπως ειναι assignable η ψηφιακη εισοδος; Αν θυμαμαι καλα και στο δικο μου ενισχυτη, αρχικα δεν ειχα ηχο απο την tv αλλα ψαχνοντας λιγο εκανα assignment και επαιξε. Δεν θυμαμαι πολλες λεπτομερειες τωρα αλλα η ψηφιακη μου εισοδος ειχε 2 επιλογες Η μια ηταν A1 και η αλλη C1/01. Στην a1 δεν ακουγα τιποτα, σε c1/01 παιζει κανονικα..
 

Μηνύματα
15
Reaction score
5
Αυτη τη στιγμη ποιο ειναι το subwoofer που χρησημοποιεις? Το μικρο που βλεπω να πηγαινει πακετο με τα plasma η καποιο απο τα THX της Crystal Audio?
Έχω THX της Crystal Audio (νομίζω των 12 ιντσών).

Ποιο ειναι το μοντελο του DVD/ραδιοενισχυτη?
Mega 550 της Crystal Audio είναι.

Έπαιξα πάλι μετά από όλες τις οδηγίες σας, με τις ρυθμίσεις τόσο της τηλεοράσεως, όσο και του ενισχυτού αλλά τελικώς μάλλον θα πρέπει να κοιτάξω για νέο ενισχυτή. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!!!! :help::)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.603
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top