Όπου φτωχός...

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Γειά σας και πάλι!!Έχω ένα Μarantz CD63MkII SE το οποίο εδώ και αρκετό καιρό απλά δεν διαβάζει κανένα δισκάκι! Το ερώτημα είναι αν αξίζει να το ξαναστείλω για service η να αγοράσω ένα φτηνό dvd: Έχω ήδη ένα Pioneer 717 το οποίο όμως επίσης δεν παίζει επιλεκτικά κάποια δισκάκια είτε αυθεντικά είτε αντίγραφα. Είμαι λίγο διστακτικός στο να το πηγαίνω κάθε λίγο και λιγάκι στο service για επισκεύες. Υπάρχει περίπτωση κάποιο από αυτά τα μηχανάκια των 20-30-40-50 ευρώ να παίζει σαν το marantz ή και καλύτερά; Επίσης έχω βρει ένα ξεχασμένο Sony Dvp S725D σε κατάστημα για 70 ευρώ. Αυτό λέει τίποτα σαν cd; Εν τέλει τι θα παίξει καλύτερα;
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Και κάτι ακόμη: έχω και εναν αρχαίο Denon AV1801. Έχει νόημα να το χρησιμοποιήσω ως Dac;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αναλόγως τα χρήματα που ζητάει η αντιπροσωπεία. Ο ήχος του cd player είναι σαφώς καλύτερος από του DVD.
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Αυτό ισχύει γενικά; Γιατί θυμάμαι το Hitech να λέει πριν από 10-11 χρόνια για το πρώτο ευρωπαϊκό dvd της Sony, το 715 ότι ήταν καλύτερο σαν cd από το Sony 950 εκείνο το θωρηκτό με το μεγάλο το tray και το clamp. Με αφορμή αυτό ξεκίνησα να την ψάχνω για το 725 νομίζντας οτι αυτό εννοούσε το Hitech σκεπτόμενος οτι αν ειναι να έχω τέτοιο μηχάνημα για 70 ευρώ...Στην πορεία βέβαια διαπίστωσα οτι είναι ένα μοντέλο μετά με επιπλέον ενσωματωμένους αποκωδικοποιήτές dts και DD . ΕΙναι πάντως το άτιμο γομάρι. Βαρύ καλοφτιαγμένο με επιχρυσες εξόδους...Σκέτη χαϊεντιά!
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
By the way το πρόβλημα με το πικάπ λύθηκε με τον τρόπο που μου πρότεινες! Χίλια ευχαριστώ!!!! Τώρα προέκυψε πρόβλημα με την κεφαλή!(Πάλι οφφ τοπικ όμως...σόρυ)
 

Μηνύματα
261
Reaction score
36
Αυτό ισχύει γενικά; Γιατί θυμάμαι το Hitech να λέει πριν από 10-11 χρόνια για το πρώτο ευρωπαϊκό dvd της Sony, το 715 ότι ήταν καλύτερο σαν cd από το Sony 950 εκείνο το θωρηκτό με το μεγάλο το tray και το clamp. Με αφορμή αυτό ξεκίνησα να την ψάχνω για το 725 νομίζντας οτι αυτό εννοούσε το Hitech σκεπτόμενος οτι αν ειναι να έχω τέτοιο μηχάνημα για 70 ευρώ...Στην πορεία βέβαια διαπίστωσα οτι είναι ένα μοντέλο μετά με επιπλέον ενσωματωμένους αποκωδικοποιήτές dts και DD . ΕΙναι πάντως το άτιμο γομάρι. Βαρύ καλοφτιαγμένο με επιχρυσες εξόδους...Σκέτη χαϊεντιά!

γιατι αμα κατσεις και πιστεψεις αυτα που λενε κατα καιρους τα περιοδικα,θα κλαις τα λεφτα σου για μια ζωη!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αφού τα κατάφερες με το πικάπ επιχείρησε να διορθώσεις και το cd player.

Ξεκίνα με καθαρισμό της κεφαλής και βλέπουμε.

Σου βγάζει no disc με όλα τα δισκάκια?
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Καλημέρα Πέτρο! Ναι μου βγάζει no disc σε όλα τα δισκάκια! Το έχω καθαρίσει επανειλημένως με ένα ειδικό δισκάκι με μια βούρτσα σε ένα σημείο, αλλά τίποτα. Βασικά το είχα πάει και για service πριν τρια χρονια αλλά πολύ συντομα μετά το service άρχισε τα τσαλίμια! Και εδώ και κανα δυο χρόνια δεν παίζει!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Προφανώς κολλάει ο μηχανισμός κίνησης της κεφαλής του laser. Είναι συνηθισμένο σε τέτοια cd player.

Πρέπει να λύσεις το μηχανισμό, να καθαρίσεις τα απομεινάρια λιπαντικού και να λιπάνεις εκ νέου τα σημεία που πατάει το laser και κινήται.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.361
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top