ΑΓΟΡΑ DAC

Μηνύματα
136
Reaction score
405
Αγαπητοι φιλοι θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με αγορα ενος DAC και βρισκομαι αναμεσα σε δυο εργαλεια
1.HEGEL HD 30
2.MYTEK BROOKLYN DAC+
Το πρωτο ειναι σε μεταχειρισμενη κατασταση ενω το αλλο καινουργιο,αν καποιοσςειναι κατοχος η εχει καποια εμπειρια-αποψη ας με διαφωτισει παρακαλω.
Ευχαριστω για τον χρονο σας!!!!
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
Αγαπητοι φιλοι θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με αγορα ενος DAC και βρισκομαι αναμεσα σε δυο εργαλεια
1.HEGEL HD 30
2.MYTEK BROOKLYN DAC+
Το πρωτο ειναι σε μεταχειρισμενη κατασταση ενω το αλλο καινουργιο,αν καποιοσςειναι κατοχος η εχει καποια εμπειρια-αποψη ας με διαφωτισει παρακαλω.
Ευχαριστω για τον χρονο σας!!!!
Καλημερα
Η καλυτερη λυση,θα ηταν να τα ακουσεις Αβ στο συστημα σου και να επιλεξεις
Πολλοι καλοι μετατροπεις Δ/Σ from Sabre-and Akg
Πιο συγχρονο το Μαιτεκ και πολυεργαλειο ταυτοχρονα με σοβαρο ενισχυτη ακουστικων-αξιοπρεπες φονο για μμ-μςκαι αποκωδικοποιηση pcm 384-dsd 256-mqa
Θελει ομως εξωτερικο γραμμικο τρφοδοτικο για να απογειωσει τις δυνατοτητες του
Απο την αλλη το Hegel εχει καλυtερο ηχητικο αποτυπωμα πιο σοβαρη τροφοδοσια S/n-150 db,περιορισμο ομωςεως 192 dsd 128 ελλειψη mqa(δεν γνωριζω αν με αναβαθμιση firware λυθηκε)kαι καλυτερο ψηφιακο ιντερφεις
Αν δεν σε ενδιαφερουν τα παραφερναλια(ενισχυτης ακουστικων-φονο-καλυτερη δειγματοληψια-mqa)και η τιμη ειναι συμφερουσα(ηταν σε διπλασια τιμη λιανικης) τοτε το Hegel ειναι η επιλογη σου
Στο συστημα μου επαιξε οριακα καλυτερα απο το μαιτεκ με εξωτερικο γραμμικο τροφοδοτικο
Περι ορεξεως και ματσαρισματος ουδεις λογος
 

Μηνύματα
136
Reaction score
405
Καλημερα
Η καλυτερη λυση,θα ηταν να τα ακουσεις Αβ στο συστημα σου και να επιλεξεις
Πολλοι καλοι μετατροπεις Δ/Σ from Sabre-and Akg
Πιο συγχρονο το Μαιτεκ και πολυεργαλειο ταυτοχρονα με σοβαρο ενισχυτη ακουστικων-αξιοπρεπες φονο για μμ-μςκαι αποκωδικοποιηση pcm 384-dsd 256-mqa
Θελει ομως εξωτερικο γραμμικο τρφοδοτικο για να απογειωσει τις δυνατοτητες του
Απο την αλλη το Hegel εχει καλυtερο ηχητικο αποτυπωμα πιο σοβαρη τροφοδοσια S/n-150 db,περιορισμο ομωςεως 192 dsd 128 ελλειψη mqa(δεν γνωριζω αν με αναβαθμιση firware λυθηκε)kαι καλυτερο ψηφιακο ιντερφεις
Αν δεν σε ενδιαφερουν τα παραφερναλια(ενισχυτης ακουστικων-φονο-καλυτερη δειγματοληψια-mqa)και η τιμη ειναι συμφερουσα(ηταν σε διπλασια τιμη λιανικης) τοτε το Hegel ειναι η επιλογη σου
Στο συστημα μου επαιξε οριακα καλυτερα απο το μαιτεκ με εξωτερικο γραμμικο τροφοδοτικο
Περι ορεξεως και ματσαρισματος ουδεις λογος
Ευχαριστω για τον χρονο σου
κοιτα τα χρηματα ειναι περιπου τα ιδια,ηθελα αν μπορεις μια εξηγηση για το εξωτερικο γραμμικο τροφοδοτικο και φυσικα για τι κοστος μιλαμε,οσο αφορα το συστημα μου klipsch cornwall iii mark levinson 336 τελικος και προενισχυση audio research REF 1
 
  • Like
Reactions: PPG


BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
Ευχαριστω για τον χρονο σου
κοιτα τα χρηματα ειναι περιπου τα ιδια,ηθελα αν μπορεις μια εξηγηση για το εξωτερικο γραμμικο τροφοδοτικο και φυσικα για τι κοστος μιλαμε,οσο αφορα το συστημα μου klipsch cornwall iii mark levinson 336 τελικος και προενισχυση audio research REF 1
Το πιο σημαντικο-----------ακουσε τα στον χωρο σου,εστω ενα ενα καθε φορα
Στα ιδια χρηματα ειναι καλυτερο το Χεγκελ,αν δεν σε ενδιαφερει το φονο ο ενισχυτης ακουστικων,το mqaκαι η υψηλοτερη δειγματοληψια
Διαφορετικα υπολογισε λυσεις εξωτερικου γραμμικουτροφοδοτικου χαμηλου θορυβου ,καστομ η εταιρικου απο 300ε-εως 700 ε
 

Μηνύματα
136
Reaction score
405
Το πιο σημαντικο-----------ακουσε τα στον χωρο σου,εστω ενα ενα καθε φορα
Στα ιδια χρηματα ειναι καλυτερο το Χεγκελ,αν δεν σε ενδιαφερει το φονο ο ενισχυτης ακουστικων,το mqaκαι η υψηλοτερη δειγματοληψια
Διαφορετικα υπολογισε λυσεις εξωτερικου γραμμικουτροφοδοτικου χαμηλου θορυβου ,καστομ η εταιρικου απο 300ε-εως 700 ε
ΕΙΣΑΙ ΑΣΤΕΡΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ,στην περιπτωση χεγκελ δεν χρειαζομαι εξωτερικο τροφοδοτικο? ναι οσο αφορα φονο θα κοιταξω αγορα ξεχωριστου μηχανηματος και ακουστικα δεν χρησιμοποιω,τι ειναι το mqa..?
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
Όσο αφορά το τροφοδοτικό, ένας φίλος που έχει το Mytek πήρε το παρακάτω και το απογείωσε, όπως είπε.
https://www.sbooster.com/botw-pp-eco-12-13v/
https://www.chameleon-audio.com/en/audio-products/power-supplies/sbooster
Υπαρχουν ακομη καλυτερες λυσεις,οτι πληρωνεις παιρνεις
πχ Uptone LPS1.2---Paul haynes sr4-Plixir-Keces-Sotm-η καστομ απο Lemon-dimdim kαι αλλους παιχτες σοβαρους
Φαντασου λοιπον την αναβαθμιση με ακομη καλυτερο τροφοδοτικο
Η ουσια ομως ειναι οτι το χεγκελ εχει καλυτερη τροφοδοσια
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
ΕΙΣΑΙ ΑΣΤΕΡΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ,στην περιπτωση χεγκελ δεν χρειαζομαι εξωτερικο τροφοδοτικο? ναι οσο αφορα φονο θα κοιταξω αγορα ξεχωριστου μηχανηματος και ακουστικα δεν χρησιμοποιω,τι ειναι το mqa..?
Οχι δεν το χρειαζεσε
Hegel HD30 32-bit/192kHz DAC A truly exceptional DAC! Review And Images By Greg Weaver
SoundStage! Hi-Fi | SoundStageHiFi.com - Hegel Music Systems HD30 Digital-to-Analog Converter
Hegel Music Systems HD30 DAC Review - Reviews - Audiophile Style
Τωρα ηλθε η ωρα της μελετης για mqa
www.eff.org/deeplinks/2018/12/closed-proprietary-felonious-toxic-rainbow-locked-technology
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Είμαι κάτοχος του dac+. To ντακ όπως αναφέρει εδώ και ο κατασκευαστής για το παλαιότερο μοντέλο , δεν φέρει το ρόλο του euphonic αλλά του precision.Στις πηγές κρίνω κυρίως το πως "παίζουν" και όχι τον τόνο (χροιές). Θεωρώ ότι το μπρούκλυν φέρει άρτια ρυθμική περιγραφή ανεξαρτήτως μουσικού είδους και μπάσο ανώτερο της κατηγορίας του.. Ως προ το dac+ είναι είναι αξιοπρεπέστατος , βέβαια ίσως ξενίσει τόση "ανιδιοτέλεια".
Κατ'εμέ μόνο απο την usb ακούς το 100% της συσκευής εφόσον συνδυαστεί με σοβαρό τρανσπορτ
(οχι mac..) Spdif και aes/ebu παίζουν "ωραία" αλλά το ταβάνι είναι χαμηλότερο.

'Οσον αφορά τις εξ. τροφοδοσίες θέλει προσοχή. Δοκίμασα το sbooster και ενα diy toroidal τροφοδοτικο, και ενώ αρχικά η "βελτιωμένες" χροιές και η ησυχία με εντυπωσίασε , στην συνέχεια απορρίφθηκαν και τα 2 πάραυτα. ¨Ενα τροφοδ. που κρατάει τον αρχικό χαρακτήρα του ντακ αναλλοίωτο βελτίωνοντας επι μέρους όλα τα στοιχεία του είναι το sps-500 της sotm , ακριβό όμως. Βέβαια εισερχόμαστε επικίνδυνα στα χωράφια της κολοκυθόπιτας.


 
Last edited:

Μηνύματα
136
Reaction score
405
Είμαι κάτοχος του dac+. To ντακ όπως αναφέρει εδώ και ο κατασκευαστής για το παλαιότερο μοντέλο , δεν φέρει το ρόλο του euphonic αλλά του precision.Στις πηγές κρίνω κυρίως το πως "παίζουν" και όχι τον τόνο (χροιές). Θεωρώ ότι το μπρούκλυν φέρει άρτια ρυθμική περιγραφή ανεξαρτήτως μουσικού είδους και μπάσο ανώτερο της κατηγορίας του.. Ως προ το dac+ είναι είναι αξιοπρεπέστατος , βέβαια ίσως ξενίσει τόση "ανιδιοτέλεια".
Κατ'εμέ μόνο απο την usb ακούς το 100% της συσκευής εφόσον συνδυαστεί με σοβαρό τρανσπορτ
(οχι mac..) Spdif και aes/ebu παίζουν "ωραία" αλλά το ταβάνι είναι χαμηλότερο.

'Οσον αφορά τις εξ. τροφοδοσίες θέλει προσοχή. Δοκίμασα το sbooster και ενα diy toroidal τροφοδοτικο, και ενώ αρχικά η "βελτιωμένες" χροιές και η ησυχιά με εντυπωσίασε , στην συνέχεια απορρίφθηκαν και τα 2 πάραυτα. ¨Ενα τροφοδ. που κρατάει τον αρχικό χαρακτήρα του ντακ αναλλοίωτο βελτίωνοντας επι μέρους όλα τα στοιχεία του είναι το sps-500 της sotm , ακριβό όμως. Βέβαια εισερχόμαστε επικίνδυνα στα χωράφια της κολοκυθόπιτας.

Μια τιμια προσεγγιση,ευχαριστω πολυ!
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Σιγουρα ειναι και ο παραγοντας ματσαρισμα ειναι το παν. Οπως και ο χωρος. Εαν ο χωρος σου ειναι κακος δεν θα κρινεις σωστα απλα θα βρεις πιο σου αρεσει περισσοτερο. Μου εχει τυχει να διαλεξω κατι πριν απο βελτιωση χωρου και μολις τον εφτιαξα το αλλαξα.

Ωστοσο εχω ακουσει και τα δυο. Δεν μπορω να πω οτι το hd30 ειναι ανωτερο στα αυτια μου γιατι δεν το ακουσα στο ιδιο συστημα. Εαν κανω ικασιες με το ποιο μοιαζει και οσα διαβαζω δεν ειναι του γουστου μου. Στο συστημα που ακουσα γενικα δεν μου αρεσε. το hd30 εγω το ακουσα μονο με xlr. Μ αρεσε Αλλα ειναι και θεμα ματσαρισμα και γουστου. Εαν σου αρεσει ο χαρακτηρας του hd30 παρτο. εγω δεν το πηρα γτ δεν εβγαζε αυτο το συναισθημα-ζεστη (που σε αυτο συμβαλλει και ο χωρος).

Γενικα το θεμα χωρος πρεπει να το δεις παντως με 2 3 αλλαγες θα εισαι πολυ καλυτερα και με λιγοτερα χρηματα.
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Ειμαι περιεργος να μαθω γτ το λες.
Τα εχεις ακουσει και τα δυο;
 


Μηνύματα
136
Reaction score
405
Το 2 φυσικά.

Ούτε συζήτηση...
Καλημερα ευχαριστω για την απαντηση,παντως μου κανει πολυ εντυπωση πως ενα μηχανακι με τα μισα χρηματα θεωρειται τοσο ξεκαθαρα καλυτερο,φυσικα τα χρηματα δεν ειναι κριτηριο αλλα υποδηλωνουν ποιοτητα κατασκευης. κλπ κλπ.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Αγαπητοι φιλοι θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με αγορα ενος DAC και βρισκομαι αναμεσα σε δυο εργαλεια
1.HEGEL HD 30
2.MYTEK BROOKLYN DAC+
Το πρωτο ειναι σε μεταχειρισμενη κατασταση ενω το αλλο καινουργιο,αν καποιοσςειναι κατοχος η εχει καποια εμπειρια-αποψη ας με διαφωτισει παρακαλω.
Ευχαριστω για τον χρονο σας!!!!
θα σου πω κι εγώ τη γνώμη μου με μια 'ανάποδη' μέθοδο..

#1. τράμπα σε 1 εβδομάδα
#2. τράμπα σε 1 μήνα
 

Μηνύματα
136
Reaction score
405
θα σου πω κι εγώ τη γνώμη μου με μια 'ανάποδη' μέθοδο..

#1. τράμπα σε 1 εβδομάδα
#2. τράμπα σε 1 μήνα
Δλδ δεν εμεινες με κανενα ευχαριστημενος αν καταλαβαινω σωστα?
 



Μηνύματα
954
Reaction score
518
επιτελους μια σωστη απαντηση.συμφωνω.

Τωρα οι αλλοι που απλα λενε mytec και μαλιστα βαζουν λεξη φυσικα μπροστα απλα λενε για να λενε. Απλα τρολαρουν και κοροιδευουν.

εμενα οι ψιλες του δεν μ αρεσαν γι αυτο δεν το πηρα.αλλωστε το εγραψα κιολας.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.540
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top