ΑΓΟΡΑ NAS ΚΑΙ ΔΙΣΚΩΝ

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Θέλω να αγοράσω ένα NAS για αποθήκευση μουσικής. Μέχρι στιγμής έχω ένα 12Τb γεμάτο και μερικά τερα απο δώ και από κεί. Σκέφτομαι βλέποντας τις τιμες στο skroutz για ένα synology DS418 ή ένα QNAP TS431-PG-4G και δίσκους 2 20ΤΒ seagate exos x20 ή WD ultrastar dchl560 σε raid 1. Μόνο μουσική θα παίζουν. Αξίζουν; άλλες προτάσεις;
 


Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Synology με wd.
Μην ασχοληθείς με άλλο συνδιασμό.
Τώρα έχω ένα Synology με 8 δίσκους και στο χωριό ένα 118 με ένα δίσκο.
Παλαιότερα είχα Synology με 4 και 2 δίσκουσ , γενικά μόνο Synology.
Είναι άψογα μηχανήματα.
Σχετικά με δίσκους, μου έχουν σκάσει αρκετοί seagate, δυο wd κόκκινοι, και αυτοί που βγηκανε αναπάντεχα γεροί είναι οι Toshiba n300.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Εγώ με Qnap και 2 red WD είμαι πολύ ευχαριστημένος εδώ και καιρό. Qnap ή Synology είναι και οι δύο αξιόλογες. Μην επιλέξεις κάτι άλλο πέρα από αυτές τις δύο.
 

Μηνύματα
22
Reaction score
0
Εγω εχω πολλά χρόνια ένα zyxel NSA 325 κανένα πρόβλημα απολύτως. Σίγουρα εξαρτάται και από τη χρήση που το θέλεις. Τωρα με την επεικείμενη Black Friday σε 1.5 μήνα σκοπεύω να κάνω ένα update. Στην αρχή έλεγα για WD μετά σκέφτηκα τα Zyxel Synology και σε έρευνα βρήκα και τα Qnap. Περιορισμένο μπάτζετ.
Από δίσκους πήρα τώρα ενα Barracuda 2 TB για τον media player μου, αναβάθμιση από 500mb
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Κι εγω τον zyxel εχω, αλλά για πιο λόγο σκοπεύεις να κάνεις update;
Στο λέω γιατί κι εγώ μπήκα στην σκέψη μιας και τον έχω χρόνια, αλλά πραγματικά δεν έχω κανένα πρόβλημα για να προβώ σε αλλαγή του.
 

Μηνύματα
22
Reaction score
0
Ουσιαστικά δεν έχω λόγο. Εξωτερικά είναι λίγο ταλαιπωρημένος, συχνή χρήση δεν μπορώ να πω ότι κάνω, απλά σκέπτομαι για κάτι πιο σύγχρονο
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Εγώ που το είχα πριν το QNAP κάποια νέα media players σαν το Roku δεν το βλέπανε. Κατά τ'αλλα αψογο σκυλί στην δουλειά ακούραστο. Βέβαια το QNAP άλλη κατηγορία σε πολλά πράγματα.
 



Μηνύματα
22
Reaction score
0
Το είδα, καλό φαίνεται αλλά τσιμπημένο και είναι σαν mini tower σε μέγεθος. Ειδα τα 310 ή το TR-002 πιο οικονομικά και λιγότερο ογκώδη.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Το είδα, καλό φαίνεται αλλά τσιμπημένο και είναι σαν mini tower σε μέγεθος. Ειδα τα 310 ή το TR-002 πιο οικονομικά και λιγότερο ογκώδη.
Καλημέρα αναφέρεσαι στο QNAP TS-228A; Ένα μικρό κουτί που ίσα ισα χωράει τους δίσκους. Πολύ μικρότερο από το Zyxel NSA 525v2 που είχα πριν. Αν θες κάτι μικρότερο πας σε φορητό δίσκο.
18 εκατοστά ύψος, 9 εκατοστά πλάτος και 12 εκατοστα πλάτος.

Προς ενημέρωση το TR-002 δεν είναι NAS αλλά είναι θήκη για να προσθέσεις δίσκους σε NAS ως expansion και έχει μονο usb εξοδο.
" The TR-002 USB 3.2 Gen 2 RAID expansion enclosure allows you to expand the capacity of your QNAP NAS and PC. The TR-002 can also be utilized as a DAS (Direct-attached Storage) device, allowing you to directly access its content just by connecting it via USB. The TR-002 features two 3.5-inch SATA drive bays with USB 3.2 Gen 2 Type-C connectivity to bring you a highly-reliable and secure storage capacity expansion solution. "
 

Μηνύματα
22
Reaction score
0
Τι να σου πω κάτι διάβασα για mini tower ισως κάνω και λάθος αλλά σε φωτό που τοδα φαίνεται λίγο μεγαλούτσικο. Πχ το 325 zyxel που εχω φαινεται μια χαρα σε μέγεθος
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Είναι πιο μικρό από το zyxel. Και εγώ το zyxel είχα. Η διαφορά είναι ότι το zyxel είναι πιο κοντό και πλατύ, το qnap είναι λίγο πιο ψιλό από το zyxel, πιο στενό καί με μικρότερο βάθος από το zyxel.
 

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Εγώ με Qnap και 2 red WD είμαι πολύ ευχαριστημένος εδώ και καιρό. Qnap ή Synology είναι και οι δύο αξιόλογες. Μην επιλέξεις κάτι άλλο πέρα από αυτές τις δύο.
Αυτό ακριβώς.
Διαφορετικά πας σε λύση custom NAS από θέμα ισχύος, κόστους και παραμετροποίσης.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
αν δεν πρόκειται για μουσική ή ταινίες από το θείο ή άλλα άχρηστα που πιάνουν χώρο,
τότε

κατά κανόνα προτιμάμε:

- filesystem ZFS ή Btrfs
- δίσκους 5400 rpm και οπωσδήποτε CMR (και όχι SMR ) ειδικά αν πρόκειται για κάποιο από τα 2 προηγούμενα filesystems
- ECC RAM

θέλουμε οπωσδήποτε:

- 2 τουλάχιστον backups του NAS, με ένα τουλάχιστον σε άλλο χώρο
- να αφιερώσουμε χρόνο για setup και συντήρηση, λιγότερο αν πρόκειται για κάποια έτοιμη λύση (πχ QNAP, Synology) και περισσότερο αν στήσουμε κάτι μόνοι μας


Από τα έτοιμα οι καλύτερες επιλογές είναι QNAP και Synology, με τη δέυτερη να υπερτερεί στα φθηνά μοντέλα (λόγω Btrfs - εκτός των 2-3 εισαγωγικών που δεν το "σηκώνουν")
Από τα DIY, καλύτερη επιλογή (όσον αφορά data integrity) είναι to TrueNAS το οποίο είναι και καλύτερο από τα παραπάνω δύο από πολλές απόψεις.

(έχω χρησιμοποιήσει και τα 3 παραπάνω και μερικά ακόμη, ερασιτεχνικά σε home περιβάλλον πάντα)
 

Μηνύματα
535
Reaction score
435
αν δεν πρόκειται για μουσική ή ταινίες από το θείο ή άλλα άχρηστα που πιάνουν χώρο,
τότε

κατά κανόνα προτιμάμε:

- filesystem ZFS ή Btrfs
- δίσκους 5400 rpm και οπωσδήποτε CMR (και όχι SMR ) ειδικά αν πρόκειται για κάποιο από τα 2 προηγούμενα filesystems
- ECC RAM

θέλουμε οπωσδήποτε:

- 2 τουλάχιστον backups του NAS, με ένα τουλάχιστον σε άλλο χώρο
- να αφιερώσουμε χρόνο για setup και συντήρηση, λιγότερο αν πρόκειται για κάποια έτοιμη λύση (πχ QNAP, Synology) και περισσότερο αν στήσουμε κάτι μόνοι μας


Από τα έτοιμα οι καλύτερες επιλογές είναι QNAP και Synology, με τη δέυτερη να υπερτερεί στα φθηνά μοντέλα (λόγω Btrfs - εκτός των 2-3 εισαγωγικών που δεν το "σηκώνουν")
Από τα DIY, καλύτερη επιλογή (όσον αφορά data integrity) είναι to TrueNAS το οποίο είναι και καλύτερο από τα παραπάνω δύο από πολλές απόψεις.

(έχω χρησιμοποιήσει και τα 3 παραπάνω και μερικά ακόμη, ερασιτεχνικά σε home περιβάλλον πάντα)
Δε θα μπορούσαν να ειπωθούν καλύτερα! Πολύ σωστός σε όλα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top