ΑΚΟΥΣΤΙΚΆ Sony WH-1000XM3

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Σκέφτομαι την αγορά των συγκεκριμένων ακουστικών.


Έχουμε καμία παραπάνω άποψη από πιθανούς κατόχους;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.965
Reaction score
20.486
Ψάχνεις κι εναλλακτικές προτάσεις σε ίδιο είδος ακουστικών, παρόμοιας τιμής ή έχεις "fixάρει" σε αυτά;
 

Μηνύματα
318
Reaction score
354
αν δεν ψαχνεις τον τελειο ηχο ειναι πολυ καλα και βολικα,
ταχω κανα μηνα και ειναι πολυ ανετα
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Ψάχνεις κι εναλλακτικές προτάσεις σε ίδιο είδος ακουστικών, παρόμοιας τιμής ή έχεις "fixάρει" σε αυτά;
Κοιτούσα και τα Sennheiser Momentum αλλά τώρα τα Sony έχουν 199€ και τα Momentum 320€.
Δεν έχω αποφασίσει τίποτα γιατί μπορεί και να περιμένω να ανοίξουν κανονικά τα μαγαζιά να πάω να δω από κοντά.
Ακούω την πρόταση σου. 🙂
 

P

PMC

Guest
Σκέφτομαι την αγορά των συγκεκριμένων ακουστικών.


Έχουμε καμία παραπάνω άποψη από πιθανούς κατόχους;
τα πήρα μόλις την προηγούμενη εβδομάδα .....όποτε δεν έχω άποψη ακόμα .
εχουν κορυφαίο νοιζ κανσελινκ!!!

ειναι ίδια με αυτά που κάνει παρουσίαση ο φωτιαδης εδώ .( τουλάχιστον εγώ δεν βρίσκω διαφορες)
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Τα καλύτερα "VFM" noise cancelling ακουστικά αυτή τη στιγμή, ειδικά στην τιμή της προσφοράς.
Αν θες να κάνεις την υπέρβαση πας στα MX4, αλλά δεν δικαιλογείται εύκολα η διαφορά τιμής με τις μικρές, σχετικά, βελτιώσεις που προσφέρουν.
Μόνος ανταγωνιστής για εμένα τα 700 της Bose (λόγω εξαιρετικής άνεσης + design), αλλά χάνεις λίγο σε απόδοση noise cancelling (η Sony - μετά από πολλές προσπάθειες - κατάφερε να εκθρονίσει την Bose σε αυτό) και σε ποιότητα ήχου. Εξαιρετική επιλογή βέβαια, από την εταιρεία που ουσιαστικά δημιούργησε αυτή την κατηγορία ακουστικών..

Τα Sennheiser έχουν διαφορετική ηχητική "αποπση" που ίσως σου αρέσει περισσότερο, αλλά δε μπορούν να φτάσουν τα Bose & Sony σε noise cancelling και άνεση. Δε θα τα αγόραζα.

Δες εδώ αναλυτικά:
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Η αλήθεια είναι ότι δεν ψάχνω το τέλειο NC, αλλά καλή μπαταρία, καλό ήχο και 1ποιότητα κατασκευής.

Ο ήχος των Momentum, ακόμα και των απλών ΟΝ EAR με καλώδιο μου αρέσει.
τα πήρα μόλις την προηγούμενη εβδομάδα .....όποτε δεν έχω άποψη ακόμα .
Πως τα ακούς μέχρι τώρα;
Το EQ κάνει τίποτα σοβαρό στο app τους;
 

P

PMC

Guest
Η αλήθεια είναι ότι δεν ψάχνω το τέλειο NC, αλλά καλή μπαταρία, καλό ήχο και 1ποιότητα κατασκευής.

Ο ήχος των Momentum, ακόμα και των απλών ΟΝ EAR με καλώδιο μου αρέσει.

Πως τα ακούς μέχρι τώρα;
Το EQ κάνει τίποτα σοβαρό στο app τους;
αλεξ, δεν έχω ασχοληθεί ακόμα ....έχουν ένα απλικεισον και τα δουλεύεις από εκεί, σου Υπολογίζει μέχρι και το σχήμα του αυτιού σου .....( τα βγάζεις φωτογραφίες ( τα αυτιά ) και προφανώς κάτι προσαρμόζει......).

στο εξωτερικό μέρος του δεξιού ακουστικού ( με άγγιγμα ) έχεις ολα τα ρυθμιστικά για play,stop,next,volume.....

το 360 reality audio δουλεύει πραγματικά.....είναι σαν να ακούς χωρίς ακουστικά σε μεγάλο χώρο....

εχουν Απίστευτη απομόνωση από το περιβάλλον . Δίπλα σου ο άλλος και δεν τον ακούς να μιλάει καθολου.....

νομίζω πως είναι χάρισμα στα 199€....
 

Attachments








alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Πρώτες εντυπώσεις καθώς εχθές τα άνοιξα.

Με όλα τα ψηφιακά βοηθήματα off παίζει καλύτερα.
Οι διαφορές δεν είναι τραγικές, αλλά υπάρχουν.

Η πρώτη επαφή μου με Noice Cancellation, με εντυπωσίασε.
Σίγουρα βοηθάει αρκετά σε χώρους με φασαρία. Και σίγουρα η διαφορά ποιότητας στην απόδοση είναι άνευ σημασίας όταν η εναλλακτική είναι να ακούς όλη τη εξωτερική φασαρία μαζί με τι μουσική ή να σε αναγκάσει να ακούς δυνατά.

Όλος ο χειρισμός είναι στο δεξί ακουστικό, touch.
Έχει πλάκα, θέλει λίγο χρόνο να το συνηθίσεις.
Το αριστερό ακουστικό έχει δύο φυσικά κουμπιά, ένα on-off το οποίο με απλή πίεση σου λέει και το ποσοστό μπαταρίας (βολικό), και το άλλο για επιλογή NC και περιφερειακού ήχου.

Η περιστροφή των ακουστικών ώστε να βγει αυτόματα εκτός λειτουργίας χωρίς να είναι στο stand by και να τρως μπαταρία είναι επίσης πολύ βολική.
Ωραίο και το feature όπου όταν κάποιος σου μιλάει και θες να τον ακούσεις απλά πλησιάζεις την παλάμη σου ώστε να καλύψεις όλο το δεξί σένσορα του ακουστικού και αυτόματα χαμηλώνει η ένταση της μουσικής ενώ ταυτόχρονα ενεργοποιεί τα μικρόφωνα για να τον ακούσεις.

Στα άλλα καλούδια του app, το αρχικό setup περιλαμβάνει φωτογραφίες των αυτιών ώστε να προσαρμόσει την απόδοση στο σχήμα τους, περισσότερο για το 360 Reality audio (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, δεν ξέρω πως το κάνει, δεν είχα την δυνατότητα να κάνω σύγκριση).
Έχει ρύθμιση για το NC, ρύθμιση για το πόσο ήχο θες να ακούς, αν θες, απο το χώρο που βρίσκεσαι, EQ presets αλλά και manual, DSP setups για προσομοίωση διαφόρων χώρων, ρύθμιση 360 reality audio και updates.

Το 360 Reality Audio σε βάζει μέσα σε μια μουσική σκηνή. Είναι σαν να είσαι σε μια συναυλία πχ, και η Live ηχογράφηση είναι περισσότερο εντυπωσιακή. Είναι κάτι σαν virtual surround.

Η ρύθμιση που δεν περίμενα να έχει είναι ότι μπορείς με τι βοήθεια του GPS του κινητού να ρυθμίσεις τα ακουστικά με διαφορετικά presets ανάλογα τα σημεία που επισκέπτεσαι και μετά οι προσαρμογές θα γίνονται αυτόματα κάθε φορά που θα είσαι εκεί.
Με κάποιο τρόπο επίσης καταλάβαινε ότι κάθομαι οπότε το είχε πάει σε αυτό το setup. Θα μπορούσε πχ να το πάει στο όρθιος αν ακίνητος (έχει και τέτοιο), αλλά δεν το έκανε. Του διαβόλου πράματα. 😁

Όλες οι ακροάσεις έγιναν με Tidal.
Έχει πολύ καλό μπάσο, ανεβάζει καλές εντάσεις (για μένα), και γενικά με το 5 περιοχών EQ νομίζω κάποιος θα τα φέρει εύκολα στα "μέτρα του".

Δεν θεωρώ ότι πέταξα χρήματα. Κάθε άλλο. Είναι ένα εξαιρετικό γκατζετάκι για αυτή την τιμή. Για την αρχική του στα 400€ νομίζω ότι είναι πολλά.

Δεν θυμάμαι αν ξέχασα κάτι, δεν μπορώ να μπω και στο app χωρίς τα ακουστικά καθώς είμαι εκτός. Αν έχω κάτι άλλο στο μέλλον θα επανέλθω.

Υγεία :drinks:
Καλημέρες.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Όταν φορέσεις τα ακουστικά κατά τη διάρκεια κάποιας πτήσης, θα καταλάβεις γιατί - για frequent fliers ειδικά (back when this was a thing) - και τα 400 είναι λίγα. :)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Όταν φορέσεις τα ακουστικά κατά τη διάρκεια κάποιας πτήσης, θα καταλάβεις γιατί - για frequent fliers ειδικά (back when this was a thing) - και τα 400 είναι λίγα. :)
Τα δοκίμασα δίπλα σε μηχάνημα με συνεχή θόρυβο, σε σταθερή ένταση και συχνότητα. Εξαφανίστηκε.
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Εντωμεταξύ, η τιμή τους ανέβηκε πάλι από 199€, στα 249€ στο Skroutz.
Από Sony.gr εξαφανίστηκαν..!!

Λές μέσα στα Χριστούγεννα να ξαναέχουμε προσφορά στα 199€;;

Με ψήνουν να τα αγοράσω αλλά σε αυτή την τιμή..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Ανέβασαν τα XM3 στα 279€, κατέβασαν όμως τα XM4 στα 299€.

Αν ήθελα να δώσω 280€ για ακουστικά θα έπαιρνα τα XM4 με άλλα 20€. Οι διαφορές XM3 vs XM4 δεν άξιζαν 200€. Για τα 20€ όμως δεν το σκέφτεσαι καν.

 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.652
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top