ΑΚΡΟΑΣΗ-ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ PIONEER S-1EX



Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
.................
.........................................................................................
Για προφανείς και γνωστούς λόγους θα ακολουθηθεί μια τακτική

ανάλογη (όχι φυσικά όμοια) με αυτή που χρησιμοποιείται στα τελευταία

τεστ των βιντεοπροβολέων .

1)Θα έχουν συμμετοχή μόνο 4 άτομα .

2)Κάθε ένα από αυτά θα φέρει τα cd που χρησιμοποιεί συνήθως στο

δικό του σύστημα για ακουστικές εκτιμήσεις .

3) Κάθε ένας θα κάθεται στην ιδανική θέση ακρόασης για 15-20 min

και θα ακούει το δικό του μουσικό υλικό στις στάθμες δικής του

επιλογής
!

Εάν θέλει μπορεί να είναι και μόνος του στον χώρο ακρόασης !

4) Μετά την ολοκλήρωση των ατομικών ακροάσεων μπορούμε να

ασχοληθούμε με το σύστημα με όποιο τρόπο θέλουμε με την μορφή

των ακροάσεων που υλοποιούνταν παλαιότερα.

5) Οι 4 που θα δηλώσουν πρώτοι συμμετοχή θα αποτελέσουν και

το πάνελ των ακροατών .

6) Κατά την διάρκεια των ακροάσεων επιβάλλεται για πρόδηλους λόγους

να μην περιφέρεται κανείς άσκοπα και να μην γίνονται συζητήσεις

στον χώρο ακρόασης !


7) Εξυπακούεται ότι θα πάρουμε απλά μια πρώτη γεύση από ένα σύστημα

σε ένα χώρο χωρίς να γνωρίζουμε αν τα ηχεία αξιοποιούνται στο

maximum των δυνατοτήτων τους . Και αυτό γιατί χρειάζεται επαρκής

χρόνος και ψάξιμο για το tuning και το fine tuning ενός συστήματος .

Και τέτοιος χρόνος απλά δεν υπάρχει για αντικειμενικούς και

υποκειμενικούς λόγους .


Η διαδικασία που ακολουθήθηκε είναι περίπου αυτή που περιγράφεται

στο ανωτέρω απόσπασμα .
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Σύντομα θα καταγραφούν τα όποια συμπεράσματα .

(Μετά από το πλούσιο γεύμα που επακολούθησε , η διάθεση για

άμεση καταγραφή των όποιων εκτιμήσεων είναι φυσικό να μην

είναι έντονη....) :happy_6:
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Τονίζω ότι οι εκτιμήσεις που θα ακολουθήσουν αφορούν

προφανώς ολόκληρο το συγκεκριμένο setup (σύνολο μηχανημάτων,

καλωδιώσεων, χώρου, θέσης ηχείων ,θέσης ακρόασης κ.λ.π.).


Είναι δεδομένο ότι ένα ηχείο σαν το αξιολογούμενο χρειάζεται

ένα επαρκές αρχικό στρώσιμο (που δεν το είχε ) και συστηματική και

επίπονη δοκιμή συνοδών (που δεν υπήρξε) για την επίτευξη της

μέγιστης συνέργειας που καμία θεωρία ή προδιαγραφή δεν εξασφαλίζει

εκ των προτέρων!
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Κι όχι μόνο το ακούσαμε αλλά και τα ευχαριστηθήκαμε .

Ηταν η πρώτη φορά που άκουσα μουσική με την ησυχία μου, από το sweet spot και χρησιμοποιώντας τα δικά μου μουσικά CDs που είχα επιλέξει για αυτό το σκοπό. Ακουσα συνολικά 23 κομμάτια επιλεγμένα από 6 διαφορετικά CDs. Tα κομμάτια παίχτηκαν με τη σειρά που ήθελα εγώ και στην ηχητική στάθμη που ήθελα εγώ. Τέτοιες δηλαδή πολυτέλειες, ούτε στο ύπνο μας.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω κατ' αρχάς τους διοργανωτές της παρουσίασης και τα στελέχη της Ηχοέκφρασης που μας φιλοξένησαν για μία ακόμα φορά στον χώρο τους.
Ο Gio είχε ήδη φροντίσει για το στήσιμο του συστήματος τις προηγούμενες μέρες οπότε εμείς τα βρήκαμε όλα έτοιμα και ζεστά.

Σύντομα Θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω τις δικές μου εντυπώσεις για αυτά τα ηχεία της Pioneer.

Θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω την φίλη μας την Βούλα για την παρέα και για το κέρασμα. Η Βούλα είναι ένα κορίτσι κστ' αρχάς ευχάριστο στην παρέα και τολμώ να πω ότι με ευχαρίστησε ιδιαίτερα η παρουσία της στην ακρόαση και επί πλέον η αγάπη που έχει για την ποιοτική μουσική. Δεν ασχολείται με το Hi-Fi αλλά αγαπάει την καλή μουσική και η γνώμη της για μένα μετράει. Η προτίμησή της στο πιάνο φάνηκε και κατά την διάρκεια της ακρόασης. θα σας πω αργότερα ποια ήταν η γνώμη της για την αναπαραγωγή του πιάνου από το ηχεία της Pioneer και γενικότερα από το σύστημα.
 









Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Για την καλύτερη καταγραφή των εντυπώσεων οι ακροατές

συμπλήρωσαν το παρακάτω έντυπο .

Αυτό στο άμεσο μέλλον θα βελτιωθεί γιατί συντάχτηκε βιαστικά

και επιδέχεται πλήθος βελτιώσεων !
 


Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Τα συγκεκριμένα ηχεία είναι κατ' αρχάς πολύ όμορφα και η στιβαρότητα της καμπίνας καθώς και οι επιμέρους λεπτομέρειες κατασκευής είναι πολύ ποιο πάνω από το μέσο όρο για την συγκεκριμένη κατηγορία τιμής.
Πραγματικά δεν νομίζω ή τουλάχιστον δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο με παρόμοια ποιότητα κατασκευής και ηχητική απόδοση που να πλησιάζει το Pioneer και σε αισθητική αλλά και σε ποιότητα ήχου.

Τo midrange με το tweeter βρίσκονται στην ίδια μονάδα και η ομοιογένεια στην μεσαία περιοχή καθώς και η μετάβαση από την μεσαία στην υψηλή περιοχή λειτουργεί άψογα, με μια συχνοτική και χρονική συνοχή που σε κάποιες ηχογραφησεις αγγίζει τα όρια του φυσικού ήχου. Το ηχείο το άκουσα και πολύ δυνατά και ουδέποτε με κούρασε. Στο τέλος με Midnight Oil έδωσε ρέστα και μου φάνηκε ότι το ηχείο θα μπορούσε να αποδόσει ακόμα καλύτερα από αυτό που μπορούσε να δώσει σαν ισχύ ο ενισχυτής που το οδηγούσε. Ομως ακόμα και σε αυτή την κατάσταση το ηχείο συνέχισε να ροκάρει χωρίς να χάνει σε ρυθμό. Επιπλέον, μέτριες ηχογραφησεις ουδέποτε κουράζουν και όλα ακούγονται τόσο ευχάριστα.

Πραγματικά θα με ενδιέφερε να μάθω εάν υπάρχει αντίστοιχο ή καλύτερο ηχείο στην κατηγορία τιμής των 6.000 ευρώ και κάτω.
Εννοείται ότι ξεχνάμε τελείως οτιδήποτε βρισκεται κάτω από τα 4.000 ευρώ και χωρίς ακρόαση και νομίζω ότι πραγματικά αξίζει κάποιος να δώσει κάτι παραπάνω και να γλιτώσει από ενδεχόμενες μελλοντικές ταλαιπωρίες μια και καλή.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Το βάθος της σκηνής ήταν κάπως περιορισμένο αλλά αυτό μου έδινε την αίσθηση ότι οι μουσικοί και οι τραγουδιστες ήταν ποιο κοντά μου και έπαιζαν μόνο για μένα. Με εντυπωσίασε η μαγική φωνή της Ella Fitzgerald που ακούγονταν ακριβώς μπροστά μου και ανάμεσα στα δύο ηχεία και ήταν σαν να βρισκόμουν σε ένα μικρό θέατρο και πολύ κοντα στην ορχήστρα.
Τα όργανα σωστά τοποθετημένα στη σκηνή αλλά στο ίδιο επίπεδο με τις φωνές.
Το χαμηλό δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε ιδιαίτερα αλλά δεν εχω ακούσει και καλύτερο χαμηλό από ηχεία ακόμα και διπλάσιας κατηγορίας τιμής. Αν τα είχα εγώ αυτά τα ηχεία στο χώρο μου είναι σίγουρο ότι θα τα άκανα να αποδόσουν πολύ καλύτερα στα χαμηλά. Θα τα ήθελα να είναι ποιο γρήγορο, με καλύτερη απόσβεση, ίσως και με κάποια υπεραπόσβεση, για να έρθουν εκεί που τα θέλω, πάντα βέβαια με τα δικά μου κριτίρια, που για σας φαντάζουν υποκειμενικά αλλά για μένα είναι αντικειμενικά.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε και τον παρόγοντα του χώρου ακρόασης. Παρ' όλα αυτά, αν κρίνω τα ηχεία της Pioneer σε σχέση με άλλα ηχεία που έχω ακούσει κατά καιρούς στον ίδιο χώρο, θα έλεγα ότι τα Pioneer έκαναν ότι μπορούσαν καλύτερο και ουδέποτε υπερφόρτωσαν τον χώρο ακρόασης με μπουμαρίσματα και άλλα γνωστά ανεπιθύμητα ακουστικά φαινόμενα.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: ΑΚΡΟΑΣΗ-ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ PIONEER S-1EX

Τελικά ίσως είναι καλύτερα που δε μπόρεσα να είμαι εκεί...Παίρνεις και εύκολα καταναλωτικό δάνειο τη σήμερον ημέρα.
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Μπραβο καταρχην για την ολη διαδικασια και το πρωτοκολο που ακολουθηθηκε. :respect:
Συγχαρητηρια. :bravo:
Πραγματικα ζηλεψα που δεν ημουν εκει.
Και οχι για την παρεα (αυτο το ξερετε )
η για τα ηχεια (οι περιγραφες, μου δημιουργησαν τρομερη περιεργεια ) .
Aλλα για τον τροπο διεξαγωγης της ακροασης.
Κι ας ειμαι οπαδος του κοινωνικου Hi End. :cool_4:

G-Κar ,Δασκαλε ...:happy_4: :happy_4:



Χαιρομαι που
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.095
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top