ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Μηνύματα
339
Reaction score
1.203
Χαιρετώ την παρέα!
Σε αναζήτηση ολοκληρωμένου ενισχυτή η combo.
Βασικά με ενδιαφέρει κάτι όλα σε ένα.
Αυτά που μου τράβηξαν την προσοχή και κάνουν όλα αυτά που θέλω (network player, spotify, dac κλπ. κλπ.κλπ.)
είναι:
Yamaha R-N803D, και
Rotel T14 + RB1572.
Mαξιμουμ κόστος 1200 €.
Τα ακούσματα είναι τα πάντα, pop, rock, metal, ηπειρωτικα και πάει λέγοντας.
Δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις, κάτι καλύτερο από αυτό που μου δίνει ο πολυκάναλος Denon 2200W


Ηχεία ΚEF IQ90
Specification:
System type: Three-way, floor standing
Enclosure type: Reflex
Dimensions (H x W x D): 942 x 220 x 327mm (37 x 8.7 x 12.9 inches)
Plinth Dimensions (H x W x D): 28 x 288 x 348mm (1.1 x 11.3 x 13.7 inches)
Weight: 16.3kg (35.9 lbs)
Nominal impedance: 8 ohms
Amplifier Requirements: 15-200W
Frequency response: 33Hz to 40kHz +/-3.0dB
Sensitivity: 91dB at 1m for 2.83V
Maximum output: 113dB

Σαλόνι περίπου τα 40 τετραγωνικά.
Σαλονι.jpg
 


sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Για τον Γιαμάχα συζητάμε συχνά τελευταίως. Αν είχε και USB dac, θα ήταν "μούρλια" στα λεφτά του σε σχέση μ' αυτά που προσφέρει. :thumbsup:

Για τα KEF γενικά, πρέπει να ψάξει κανείς πολύ για να ακούσει άσχημα λόγια!
Δεν έχω άποψη για τα ηχεία σου, μόνο ότι "βλέπω". :wink:

Αλλά για το ROTEL combo που αναφέρεις, έχω να πω πως έχεις κάνει λάθος.
- Και τα δυό μαζί κοστίζουν δυό χιλιάρικα, οπότε δεν είναι στο μπάτζετ που αναφέρεις.
- Ο Τ14 δεν είναι προενισχυτής.
Είναι Streaming tuner only. FM, DAB+, DTS-Play-Fi .
Tο τελευταίο είναι και λίγο "κλειστό" σύστημα ασύρματης (wifi) διασύνδεσης iOS, android, windows και συμβατών AV συσκευών.
Δεν έχει καν ethernet και usb. H usb από πίσω είναι για σέρβις και για να συνδέσεις ΕΞΤΡΑ προσαρμογέα που θα σου δώσει δυνατότητα ethernet...:eek:
Οπότε, χρειάζεσαι προενισχυτή ΚΑΙ dac! (θα πας πάνω από 3500€...) :unsure:

:rolleyes:
Να μη σου πω τώρα ότι ο τελικός είναι και "class D" !!! :confused:
(Θου Κύριε!) :angel:

2*250 βατ στα 8 ωμ, και
2*500 βατ στα 4 ωμ! :gotcha:
Στα 1000 κάτι ευρώ!
Πόσο καλός μπορεί να είναι;;;; :cool::cool:
(Aν πάρεις, please πάρε και για μένα έναν! :party: )

Τις τελευταίες μέρες, βγαίνει ένας τέτοιος κάθε μέρα! :roflmao:
Έβγαλε η XTZ προχθές έναν ίδιο, καπάκι
έβγαλε και η Parasound έναν χτες!... :confused:

Τι ξέρουν αυτοί;;; :hunter:

Δεν έχουν ακούσει για τον θάνατο των ενισχυτών Class D;;; :errwhat:

Μόνο η Pioneer και η Marantz τους χρησιμοποιούν, κι αυτοί δηλαδή μόνο στις ναυαρχίδες τους...
Δεν έχουν μέλλον σου λέω... :cry:

*** Πέρα απ' την πλάκα, ο χώρος σου είναι μεσαίος. Μεγάλο χώρο (στο HiFi), λέμε κάτι πάνω από 60-65 τετραγωνικά! Μη κοιτάς που μερικοί με 25 νομίζουμε ότι έχουμε μεγάλο σαλόνι... :cautious:
Η γνώμη μου είναι ότι ο Γιαμάχα όχι απλά θα τον γεμίσει, αν χρειαστεί θα τον γκρεμίσει κιόλας! :drinks:

** Εγώ βέβαια, θα πρόσθετα οπωσδήποτε ένα καλό σαμπ-γουφεράκι, κι από δω παν κι οι άλλοι! Θα παίζεις καθαρά, γεμάτα και δυνατά όποτε σου έρθει! ΔΕΝ χρειάζεσαι περισσότερα! :)
 
Last edited:

Μηνύματα
339
Reaction score
1.203
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

@sterkon
Τον Yamaha τον βλέπω και τον παρακολουθώ στο άλλο νήμα.
Είναι όντως μούρλια για τα λεφτά του.
Δεν τον έχω ακούσει με τα ηχεία μου, ούτε στο σαλόνι μου και με τις πολιτικές των καταστημάτων ούτε πρόκειται αν δεν τον αγοράσω.
Το Rotel κόμπο το ξέρω ότι είναι πολύ πιο πάνω από την τσέπη μου, αλλά το έβαλα σαν αναφορά συστήματος, τι θα ήθελα να έχει ένας τέτοιος συνδυασμός.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Ο Τ14, νομίζω δεν έχει σχεδόν τίποτα απ' αυτά που φαίνεται να θες...

Αντιθέτως ο τελικός που λες (και πολλοί άλλοι "D"), σε συνδυασμό
με κάτι τέτοιο πχ, φτιάχνει (στο διπλό μπάτζετ βεβαίως :( ) ένα σύστημα επιπέδου BMW...! ;)
Δεν είναι Bugatti βέβαια :D , αλλά είναι ότι καλύτερο από πλευράς συνδεσιμότητας και ισχύος μπορείς να έχεις σε "γήινα" μεγέθη.8-)
Μέχρι και σκληρούς διαβάζει κατευθείαν
(αν είδες στο διπλανό νήμα "ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΔΙΚΑΝΑΛΟΥ ΔΙΚΤΥΑΚΟΥ" γι αυτό μιλάγαμε και πάλι προς τον γιαμάχα καταλήγαμε). :)

**Ρε, μήπως να ζητήσω ποσοστά;;;:D
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
999
Sterkon , η yamaha βλεπω τωρα τελευταια αναφερει.τα watt στα 4 ohm 1khz ανα καναλι
Στη περιπτωση μας το ηχειο εχει reccomended 25-200watt .
Πρεπει πιστευω να ανεβει στα watt .Αυτα τα multicast airplay κλπ προσθετουν κοστος σε χρημα και πτωση σε ποιοτητα των ενισχυτων
 

Μηνύματα
339
Reaction score
1.203
Από την άλλη, σκέφτομαι και συνδυασμό Denon AVR-X2200W (που τα κάνει όλα και συμφέρει) από την έξοδο ZONE2 με καποιο τελικό αξιόλογο, μπας και γλυτώσω και κανένα φράγκο.
Ποια η γνώμη σας!
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Sterkon , η yamaha βλεπω τωρα τελευταια
Κοίτα, αυτός ο 803, έχει το ίδιο ενισχυτικό τμήμα με τον AS801 που μου έφαγε τ' αδερφάκι μου και παίζει με τα ATC 11, σε χώρο 4,5χ6=27τμ...
Αυτά τα ηχεία με 85 (;) db ευαισθησία, χρειάζονται ανα πάσα στιγμή τετραπλάσια βάτ απ΄αυτά που χρειάζονται τα KEF με 91 db, για να παίζουν στην ίδια ένταση.
1 το κέφ, 4 το άτσι.
65 το κεφ, 256 το άτσι κοκ.

Χοντρικά, το κεφ θέλει 128 βατ για να παίξει τα 113 db στο μέτρο, που λέει ότι πιάνει.
Αν παίξουν (φυσικά) και τα δυό ηχεία, +3db, οπότε η απαίτηση πέφτει στο μισό, δηλαδή 64 βατ. Έχεις και 3 db headroom (περιθώριο πρίν μπείς στα κόκκινα τού στροφόμετρου).
Ο ίδιος ο χώρος προσδίδει μιά αύξηση στην ένταση τουλάχιστον 3 db ακόμα (λένε εδώ, εγώ δεν ξέρω...), οπότε η ισχύς που απαιτεί το συγκεκριμένο ηχείο για να "τα δώσει", πέφτει πάλι στο μισό 32 βατ (6 δβ χέντρουμ).
Εντάξει, δεν είναι ακριβώς έτσι, αλλά περίπου έτσι (άμα κάνω πολύ λάθος, όλο και κάποιος πολυτεχνίτης θα με διορθώσει!).
Θέλω να πω, ότι τα βατ δεν είναι ποτέ αρκετά μεν, αλλά κι 100 βατ σε 40 τετραγωνικά με ευαίσθητο ηχείο, δε είναι και παίξε γέλασε... ;)

Τα έχει αυτά ο γιαμάχα;;;
Εγώ τεχνικός δεν είμαι, αλλά κατά τους αουντιοχόλικς που τον μετρήσανε, στο 0,5 ως 1% thd, έχει
2 χ 125 στα 8 ωμ
2 χ 195 στα 4 ωμ
2 χ 290 στα 2 ωμ (δυναμική με πιο μεγάλο περιθώριο thd)... Πάντως και στα 2 ώμ, ο γιαμαχάκος παλεύει ακόμη!

Αν δε, προσθέσει ο φίλος και ένα αξιοπρεπές "μουσικό" σαμπγουφεράκι, ξαλαφρώνοντας ακόμα πιο πολύ τα κεφ του, μπορεί να παίζει μια ζωή με
5 - 20 βατ...
Διότι είπαμε, τα βατ δεν είναι στραγάλια...:drinks:
[DOUBLEPOST=1512815055][/DOUBLEPOST]
Από την άλλη, σκέφτομαι και συνδυασμό Denon AVR-X2200W (που τα κάνει όλα και συμφέρει) από την έξοδο ZONE2 με καποιο τελικό αξιόλογο, μπας και γλυτώσω και κανένα φράγκο.
Ποια η γνώμη σας!
Τον τελικό που ανέφερες πιο πάνω ας πούμε;;;
*** Καλά, εγώ θα έπαιρνα έναν κράουν 2502, και θα γερνούσαμε μαζί...:D
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Κοίτα, αυτός ο 803, έχει το ίδιο ενισχυτικό τμήμα με τον AS801 που μου έφαγε τ' αδερφάκι μου και παίζει με τα ATC 11, σε χώρο 4,5χ6=27τμ...
Αυτά τα ηχεία με 85 (;) db ευαισθησία, χρειάζονται ανα πάσα στιγμή τετραπλάσια βάτ απ΄αυτά που χρειάζονται τα KEF με 91 db, για να παίζουν στην ίδια ένταση.
1 το κέφ, 4 το άτσι.
65 το κεφ, 256 το άτσι κοκ.

Χοντρικά, το κεφ θέλει 128 βατ για να παίξει τα 113 db στο μέτρο, που λέει ότι πιάνει.
Αν παίξουν (φυσικά) και τα δυό ηχεία, +3db, οπότε η απαίτηση πέφτει στο μισό, δηλαδή 64 βατ. Έχεις και 3 db headroom (περιθώριο πρίν μπείς στα κόκκινα τού στροφόμετρου).
Ο ίδιος ο χώρος προσδίδει μιά αύξηση στην ένταση τουλάχιστον 3 db ακόμα (λένε εδώ, εγώ δεν ξέρω...), οπότε η ισχύς που απαιτεί το συγκεκριμένο ηχείο για να "τα δώσει", πέφτει πάλι στο μισό 32 βατ (6 δβ χέντρουμ).
Εντάξει, δεν είναι ακριβώς έτσι, αλλά περίπου έτσι (άμα κάνω πολύ λάθος, όλο και κάποιος πολυτεχνίτης θα με διορθώσει!).
Θέλω να πω, ότι τα βατ δεν είναι ποτέ αρκετά μεν, αλλά κι 100 βατ σε 40 τετραγωνικά με ευαίσθητο ηχείο, δε είναι και παίξε γέλασε... ;)

Τα έχει αυτά ο γιαμάχα;;;
Εγώ τεχνικός δεν είμαι, αλλά κατά τους αουντιοχόλικς που τον μετρήσανε, στο 0,5 ως 1% thd, έχει
2 χ 125 στα 8 ωμ
2 χ 195 στα 4 ωμ
2 χ 290 στα 2 ωμ (δυναμική με πιο μεγάλο περιθώριο thd)... Πάντως και στα 2 ώμ, ο γιαμαχάκος παλεύει ακόμη!

Αν δε, προσθέσει ο φίλος και ένα αξιοπρεπές "μουσικό" σαμπγουφεράκι, ξαλαφρώνοντας ακόμα πιο πολύ τα κεφ του, μπορεί να παίζει μια ζωή με
5 - 20 βατ...
Διότι είπαμε, τα βατ δεν είναι στραγάλια...:drinks:
[DOUBLEPOST=1512815055][/DOUBLEPOST]

Τον τελικό που ανέφερες πιο πάνω ας πούμε;;;
*** Καλά, εγώ θα έπαιρνα έναν κράουν 2502, και θα γερνούσαμε μαζί...:D
Πρόσεχε τι γίνεται...ΟΙ απαιτούμενες στάθμες κορυφής κατά την ακρόαση δεν αναφέρονται σε απόσταση 1 μέτρου,αλλά στην ίδια τη θέση ακρόασης...Οπότε από τις ενδεικτικές τιμές που αναγράφεις οφείλουν να αφαιρεθούν 9 περίπου dB (εξαιτίας των 2,75 μέτρων στην απόσταση του ακροατή).

Επίσης,η ακουστική συμπεριφορά δεδομένου χώρου μπορεί να ενισχύει χάρη στο πεδίο αντήχησης και τους ρυθμούς συντονισμού συγκεκριμένες ζώνες του φάσματος,αλλά κάτι τέτοιο ισχύει για σήματα ΄΄σταθερής κατάστασης΄΄ .Οι δε στιγμιαίες κορυφώσεις του προγράμματος λόγω ακριβώς της σύντομης διάρκειάς τους δεν προλαβαίνουν να ενταχθούν σε πεδίο αντήχησης ώστε να προαχθεί η αντίληψη αυτών.Οπότε η τελευταία θα εξαρτάται από τη θέση ακρόασης,την κατευθυντικότητα των ηχείων και την ικανότητα απόδοσης του απαραίτητου πλήθους Watt εντός αποδεκτού ορίου παραμόρφωσης.

Τέλος,ο χώρος του άμεσα ενδιαφερόμενου μπορεί να μη χαρακτηρίζεται ΄΄μεγάλος΄΄,αλλά φαίνεται να έχει σεβαστό όγκο προς ενεργειακή κάλυψη στη ζώνη των χαμηλών οκτάβων.Μολονότι το KEF iQ 90 δεν είναι από τα δυσκολότερα φορτία,με βάση μετρητικά δεδομένα του προκατόχου του κρίνεται απαραίτητη στιβαρή οδήγηση και σοβαρό πλήθος Watt για να προκύψει ικανοποιητικόν αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
339
Reaction score
1.203
Από την άλλη, σκέφτομαι και συνδυασμό Denon AVR-X2200W (που τα κάνει όλα και συμφέρει) από την έξοδο ZONE2 με καποιο τελικό αξιόλογο, μπας και γλυτώσω και κανένα φράγκο.
Ποια η γνώμη σας!
Μεταξύ του Denon POA-3200 και του Rotel RB-980BX ποιο θα ήταν προτιμότερο κατά την εμπειρία και ακούσματά σας, για να το συνδυάσω με το ΑVR2200.

Και κάτι άλλο, υπάρχει τρόπος να μετρηθεί η τάση εξόδου ZONE2 του ΑVR, η μήπως κάποιος ξέρει να μου πει τι ακριβώς τάση βγάζει!!!???
 
Last edited:

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Aπ' ότι θυμάμαι στον παλιό δικό μου x2000 το pre out του zone 2 έπαιζε μόνο αν τον τάιζες από αναλογικές εισόδους. Δηλ από hdmi, οπτική γιοκ. Δες στο manual μήπως ισχύει το ίδιο και για τον δικό σου.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
ΟΙ απαιτούμενες στάθμες κορυφής κατά την ακρόαση δεν αναφέρονται σε απόσταση 1 μέτρου,αλλά στην ίδια τη θέση ακρόασης...Οπότε από τις ενδεικτικές τιμές που αναγράφεις οφείλουν να αφαιρεθούν 9 περίπου dB (εξαιτίας των 2,75 μέτρων στην απόσταση του ακροατή).
Οι δε στιγμιαίες κορυφώσεις του προγράμματος λόγω ακριβώς της σύντομης διάρκειάς τους δεν προλαβαίνουν να ενταχθούν σε πεδίο αντήχησης ώστε να προαχθεί η αντίληψη αυτών.
Τέλος,ο χώρος του άμεσα ενδιαφερόμενου μπορεί να μη χαρακτηρίζεται ΄΄μεγάλος΄΄,αλλά φαίνεται να έχει σεβαστό όγκο προς ενεργειακή κάλυψη στη ζώνη των χαμηλών οκτάβων.
Ναι, μαζί σου! :hi:

Αλλά, επειδή εγώ όπως και πολλοί άλλοι, δεν το 'χουμε με τα ντεσιμπελόμετρα, τείνω να χρησιμοποιώ τα spl πιο πολύ ως σχετικό - συγκριτικό μέγεθος, παρά ως απόλυτο...:oops:
Από την άλλη, είμαι και εξαιρετικά δύσπιστος όσον αφορά το πόσο απαραμόρφωτα είναι τα db που δηλώνει υπερήφανα ο κατασκευαστής, ειδικά όταν το προιόν του δεν απευθύνεται στον επαγγελματικό χώρο...
Δηλαδή τα 122 spl τα εμπιστεύομαι αν τα δηλώσει η ADAM, θα το ψάξω όμως αν τα δηλώσει η KEF και η B&W... Γιατί από τις παλιές λίστες του HITECH θυμάμαι ότι τέτοιες εντάσεις τις έβγαζαν μόνο οι ναυαρχίδες τους (800, 20.1, κλπ).
Οπότε, άμα βλέπω 113 continuus το αντιλαμβάνομαι κάπως σαν, "παίζει πιο δυνατά απ' το συνηθισμένο..."
Και οπωσδήποτε συμφωνώ, πως το να κυνηγάς συνεχείς μέσες στάθμες ~ 95 - 100 db (με peaks 110 - 115 db) σε ελληνικό σαλόνι και ειδικά χωρίς την παρουσία υπογούφερ, είναι κι ακριβό αλλά κι επικίνδυνο σπορ (όσον αφορά τον κίνδυνο αέναων αποτυχημένων προσπαθειών...).

Αντιθέτως, οι μέσες 88άρες με κορυφές 112 είναι πιο εύκολο (και φτηνό) να επιτευχθούν.
Πάλι μιλώντας στο 1 μέτρο έτσι, κι αυτό γιατί έχω έντονη την υποψία ότι ο μέσος φίλος που ακούει σποτιφάι από στρήμερ, δεν έχει συναίσθηση του τι σημαίνουν 112 - 115 db "in yor face" με κρυσταλιέρες :D , παιδιά και σύζυγο να πλένει πιάτα...:p
Ως VFM τύπος που είμαι προσπαθώ να τού κάνω οικονομία... :drinks:

Απλά, πρέπει να προσπαθήσω να είμαι πιο ακριβής στις περιγραφές - παραβολές μου...! :(

Many Respects (που λεει κι οΚρητικός! :D )
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.127
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top