ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ PICASA

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλησπερα

εχθες ανακαλυψα το picasa και με εχει εντυπωσιασει πολυ το face recognision κλπ. Θα ηθελα να ρωτησω ομως 2 πραγματακια.

1) Οταν δηλωνω σε μια φωτογραφια τα ονοματα, τα στοιχεια αποθηκευονται στο αρχειο ή στο πικασα? δηλαδη αν περασω τις φωτογραφιες σε ενα σκληρο και παω να τις ανοιξω σε αλλο υπολογιστη με πικασα, θα αναγνωρισει τα ονοματα? (οπως πχ τα tags στα mp3)

2) Αν ειναι θετικο το πρωτο ερωτημα, υπαρχει τροπος αν στον σκληρο που εχω τις ¨φτιαγμενες¨ φωτογραφιες, τον βαλω σε αλλο pc χωρις picasa να μπορω να δω τα δηλωμενα προσωπα ή να τα αναζητησω κιολας?

Επειδη μπορει να μπερδεψα πολλους, να πω με λιγα λογια τι θελω ακριβως να κανω. Εχω καμμια 20αρια φακελους σε εναν εξωτερικο δισκο με συνολο περιπου 5000 φωτογραφιες. Θελω να φτιαξω ΜΙΑ φορα τα ονοματα των προσωπων που ειναι στην καθε φωτογραφια. Μετα εστω πχ οτι παω στο σπιτι ενος φιλου και βαζω στο pc του τον δισκο μου. Να μπορω να κανω αναζητηση πχ Νικος Γιαννοπουλος και να βγαινουν σαν αποτελεσματα μονο οι φωτογραφιες που ειναι μεσα ο Νικος Γιαννοπουλος.


Ευχαριστω
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.878
Reaction score
34.258
Καλως μας ηρθες !!

Θα το ψαξω κι εγω λιγο το θεμα, αν κ δεν το κατεχω αλλα σιγουρα καποιος θα γνωριζει να μας βοηθησει !
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ PICASA

Καλως μας ηρθες !!

Θα το ψαξω κι εγω λιγο το θεμα, αν κ δεν το κατεχω αλλα σιγουρα καποιος θα γνωριζει να μας βοηθησει !
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.477
Απάντηση: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ PICASA

Καλως μας ηρθες !!

Θα το ψαξω κι εγω λιγο το θεμα, αν κ δεν το κατεχω αλλα σιγουρα καποιος θα γνωριζει να μας βοηθησει ! :116:
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.398
Reaction score
74.676
Re: Απάντηση: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ PICASA

ρε σεις!!...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.615
Reaction score
94.542
Απάντηση: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ PICASA

ρε σεις!!...
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ PICASA

:204:

'titane' μην το παίρνεις προσωπικά...έχουν προηγούμενα με τον Νίκο Γιαννόπουλο:105:
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ PICASA

Λεω και εγω μπηκε κανα botaki στο vbulletin:117:

Ξερει κανείς κάτι???
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.398
Reaction score
74.676
Κάνει δοκιμές ο John, και θα επανέλθει.
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.615
Reaction score
94.542
Απάντηση: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ PICASA

:618:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.477
Απάντηση: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ PICASA

Και μία πιο σοβαρή απάντηση: :105:

1) Οταν δηλωνω σε μια φωτογραφια τα ονοματα, τα στοιχεια αποθηκευονται στο αρχειο ή στο πικασα? δηλαδη αν περασω τις φωτογραφιες σε ενα σκληρο και παω να τις ανοιξω σε αλλο υπολογιστη με πικασα, θα αναγνωρισει τα ονοματα? (οπως πχ τα tags στα mp3)
Χρησιμοποιώ το face detection, αλλά δεν είχα επιχειρήσει να κάνω αυτό που λες. Το έψαξα λίγο και ανακάλυψα ότι υπάρχει μία αλληλεξάρτηση των tags, του αρχείου picasa.ini στον φάκελο των φωτογραφιών και της database του Picasa. Εδώ υπάρχει μία μακροσκελής συζήτηση για το θέμα. Η επικρατέστερη λύση είναι αυτή:

If you want to export Face Detection you must copy your photos with picasa.ini (or .picasa.ini) which stored in pictures folders. And copy DB3 (Picasa database)
In Windows /Users/%USERNAME%/AppData/Local/Google/Picasa2/db3/
in MAC /Users/%USERNAME%/Library/Application Support/Google/Picasa3/db3/

Picasa on startup will clean it up and you will have faces on photos

I Have Win and Mac on one computer. Different DB3 and same Pictures/



2) Αν ειναι θετικο το πρωτο ερωτημα, υπαρχει τροπος αν στον σκληρο που εχω τις ¨φτιαγμενες¨ φωτογραφιες, τον βαλω σε αλλο pc χωρις picasa να μπορω να δω τα δηλωμενα προσωπα ή να τα αναζητησω κιολας?
Κάποιοι κατάφεραν να μεταφέρουν τις πληροφορίες του face detection ως XMP metadata tags στο αρχείο της φωτογραφίας με το πρόγραμμα AvPicFaceXmpTagger. Άρα θεωρητικά γίνεται αυτό που θες, αλλά δεν είναι πολύ πρακτικό ούτε εντελώς σίγουρο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.398
Reaction score
74.676
Το forum δουλεύει, εμείς έχουμε πρόβλημα...:114:



Αν και χρησιμοποιώ το Picasa πολλά χρόνια, δεν έχω παίξει με το face recognition.

Γιατί δεν κάνεις μιά δοκιμή με 10 φωτογραφίες, να δεις αν κάνει αυτά που θέλεις, όπως θέλεις?


EDIT: xfader, αν κάνεις sync με τα Web Albums γίνεται?
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Άποφασισα την διαδικασία να κρατάω τα αρχεία της βάσης. Δεν κατάλαβα όμως με τίποτα εκτός από το picasa.ini τι άλλο πρέπει να κράτησω;

Υ.Γ. Στον επόμενο υπολογιστή πρέπει να έχω ακριβώς το ίδιο path αρχείων;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.585
Μηνύματα
2.866.439
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top