ΑΠΟΡΙΕΣ ΨΙΛΟΑΣΧΕΤΟΥ ΓΙΑ chromecast audio

Μηνύματα
117
Reaction score
61
Καλημέρα σε όλους και καλή καθαρά Δευτέρα

α. Είμαι ιδιοκτήτης μιας τέτοιας συσκευής και η απορία μου είναι η εξής ,εκτός απο συνδρομητικά συμβατά με αυτή τη συσκευή π.χ spotify, μπορεί αν διαλέξω κάτι απο στο κινητό μου να το παίξει π.χ youtube ;

β.Είμαι επίσης κάτοχος ενός εξαιρετικού Audio aero capitole , σκέφτομαι ότι θα πρέπει να έχει αξαιρετικό dac αν κρίνω απο αυτό που ακούω ,θα μπορούσα να το ενώσω με chromecast audio ώστε να χρησιμοποιώ το dac του ,ανεβάζω φωτό της πίσω όψης του capitole.

Ευχαριστώ
 

Attachments


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
α. YouTube όχι, γιατί το Chromecast audio δεν υποστηρίζει εικόνα και έτσι η Google δεν επιτρέπει αναπαραγωγή περιεχομένου από το YouTube. Το κανονικό Chromecast αναπαράγει κανονικά και YouTube.

β. Εκτός της αναλογικής εξόδου, το Chromecast audio έχει και ψηφιακή οπτική έξοδο. Οπότε αν θες να χρησιμοποιήσεις ένα εξωτερικό DAC, θα πρέπει αυτό να έχει οπτική είσοδο. Εκτός βέβαια αν δεν σε πειράζει να "μπλέξεις" με μετατροπή optical σε coax, θα υπάρχει μετατροπέας φαντάζομαι.
 


Μηνύματα
117
Reaction score
61
Οπότε για να καταλάβω θέλω ένα τέτοιο πραγματάκι για να να μπώ στο coax ,η διπλανή είσοδος τι είναι ;θα βγώ φυσικά προς τον ενισχυτή με RCA, απλά πρέπει απο την πρόσοψη να διαλέξω την κατάλληλη διαδρομή,αξίζει λες η φασαρία;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Οπότε για να καταλάβω θέλω ένα τέτοιο πραγματάκι για να να μπώ στο coax ,η διπλανή είσοδος τι είναι ;θα βγώ φυσικά προς τον ενισχυτή με RCA, απλά πρέπει απο την πρόσοψη να διαλέξω την κατάλληλη διαδρομή,αξίζει λες η φασαρία;
Η διπλανή είσοδος είναι BNC. Δεν νομίζω ότι μας βοηθάει κάπως.

Γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις πρώτα το Chromecast Audio με το ενσωματωμένο DAC, ακούγοντας ένα κομμάτι που γνωρίζεις καλά. Λες πως το Audio aero capitole μάλλον έχει καλό DAC βάσει αυτού που ακούς. Ε, με το αυτί λοιπόν σύγκρινέ το με το Chromecast και αν το δεύτερο σου φαίνεται εξίσου καλό, μην μπεις σε φασαρία.

Απλά για να κάνεις τη δοκιμή άκου το κομμάτι από κάποιο lossless αρχείο (π.χ. FLAC), όπως δηλαδή θα το άκουγες και από το CD. Μην ακούς δηλαδή ασυμπίεστο από το CD και συμπιεσμένο από το Chromecast και βγάλεις λάθος συμπεράσματα.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top