ΑΠΟ ΣΤΕΡΕΟ ΣΕ ΜΟΝΟ

Μηνύματα
117
Reaction score
61
Εχω ένα παλαιο ενισχυτάκι χωρίς λειτουργία ΜΟΝΟ και πρόκειται να ακούσω απο ΕΝΑ ΜΟΝΟ ηχείο, φυσικά δεν θέλω να χάσω πληροφορία, η λύση τα δύο κόκκινα απο τα αντίστοιχες εξόδους του ενισχυτή(L,R ) στο κόκκινο του ηχείου ,το ίδιο με τα μαύρα ,στέκει τεχνικά ή θα προκαλέσω κάποια βλάβη στις συσκευές ; ευχαριστώ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Δε στέκει δε λειτουργεί έτσι, μάλλον θα τα κάψεις όλα.

Μπορείς να βάλεις σε επίπεδο ιντερκονεκτ τα 2 RCA σε ένα ταφ και να ακούσεις μονοφωνικά.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
61
Δε στέκει δε λειτουργεί έτσι, μάλλον θα τα κάψεις όλα.

Μπορείς να βάλεις σε επίπεδο ιντερκονεκτ τα 2 RCA σε ένα ταφ και να ακούσεις μονοφωνικά.
Κάτι τέτοιο λέτε και μετά βάζω ένα καλώδιο θηλυκό στο αρσενικό rca και το άλλο το γυμνώνω και το βάζω στο ηχείο ;
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Κάτι τέτοιο, πριν τον ενισχυτή, στην είσοδό του.
Μεταξύ cd player και ενισχυτή.
Οπότε, ο ενισχυτής θα παίρνει σήμα μόνο στο ένα κανάλι, το άλλο κενό.

Και συνδέεις το ηχείο σου στο ένα κανάλι του ενισχυτή.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Εχω ένα παλαιο ενισχυτάκι χωρίς λειτουργία ΜΟΝΟ και πρόκειται να ακούσω απο ΕΝΑ ΜΟΝΟ ηχείο, φυσικά δεν θέλω να χάσω πληροφορία, η λύση τα δύο κόκκινα απο τα αντίστοιχες εξόδους του ενισχυτή(L,R ) στο κόκκινο του ηχείου ,το ίδιο με τα μαύρα ,στέκει τεχνικά ή θα προκαλέσω κάποια βλάβη στις συσκευές ; ευχαριστώ.
Στέκει.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
μην το κάνεις

κανε τη μετατροπή από stereo σε mono στην είσοδο του ενισχυτή και οδηγείς μόνο το ένα κανάλι όπως είπε ο costas EAR
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top