ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΑΥΡΙΖΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ Η ΟΘΟΝΗ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗς

Μηνύματα
4
Reaction score
0
γεια σας εχω μια samsung tv mod:UE46F6500SSXXH ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΑΥΡΙΖΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ Η ΟΘΟΝΗ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ 10 ΕΚ. ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ 1 ΜΗΝΑ ...ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 25 ΕΚ ..ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΣΤΟΝ ΟΠΙΣΘΙΟ ΦΩΤΙΣΜΟ ???// ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

Attachments



Μηνύματα
308
Reaction score
419
Πιθανόν καλωδιοταινία είναι . Μου έχει τύχει επίσης σε samsung , επίσης στο πάνω μέρος .
Στοίχισε λιγότερο από 100 ευρώ και ο τύπος μου είπε να έχω την ρύθμιση του οπίσθιου φωτισμού λιγότερο από 14/20 . Η τηλεόραση παίζει ακόμα.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Πιθανόν καλωδιοταινία είναι . Μου έχει τύχει επίσης σε samsung , επίσης στο πάνω μέρος .
Στοίχισε λιγότερο από 100 ευρώ και ο τύπος μου είπε να έχω την ρύθμιση του οπίσθιου φωτισμού λιγότερο από 14/20 . Η τηλεόραση παίζει ακόμα.

Δεν εχει να κανει με τον φωτισμό αλλά με την γηρανση των υλικων και της κολας.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Πιθανόν καλωδιοταινία είναι . Μου έχει τύχει επίσης σε samsung , επίσης στο πάνω μέρος .
Στοίχισε λιγότερο από 100 ευρώ και ο τύπος μου είπε να έχω την ρύθμιση του οπίσθιου φωτισμού λιγότερο από 14/20 . Η τηλεόραση παίζει ακόμα.
οπως βλεπεις τη φωτο λες να ειναι το πανελ ?????γιατι αν ειναι αυτο θα την πεταξω ....αν ειναι η καλωδιοταινια θα πρωσπαθησω να τ φτιαξω ....Σευχαριστω πολυ
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Σε μια θκιάμ σαμσουνκ μαύρισε στις 4 γωνίες, όσο περνούσε ο καιρός η μαυρίλα κατέβαινε προς το κέντρο.
Εντος εγγύησης αλλάχτηκε όλο το πάνελ.
Μετά 7 χρόνια παίζει μια χαρά, αστοχία υλικών είναι
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Μαυρό στους κρυστάλλους LED σημαίνει ότι υγροποιούνται. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχουν τάση. Το ότι η βλάβη έχει λωρίδες με κάνει να τείνω προς τη ηλεκτρικό πρόβλημα (καλωδιοταινία). Αν ήταν διάσπαρτα θα έλεγα ότι τα έφτυσε το πάνελ.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Μαυρό στους κρυστάλλους LED σημαίνει ότι υγροποιούνται. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχουν τάση. Το ότι η βλάβη έχει λωρίδες με κάνει να τείνω προς τη ηλεκτρικό πρόβλημα (καλωδιοταινία). Αν ήταν διάσπαρτα θα έλεγα ότι τα έφτυσε το πάνελ.
Σ ευχαριστώ απλά θέλω να ξέρω αν μ αυτό που βλέπεται σας βοηθά να βρούμε μια σίγουρη απάντηση .αν την ανοίξω θα δω διαφορά έντασης στα led της καλωδιοταινιας ???
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Λογικά δεν θα έχουν καθόλου τάση.

Αλλά λάθος μου, με την υγροποίηση δεν εννοούσα τα LED του φωτισμού, εννοούσα τα LCD του πάνελ. Δηλαδή ότι λωρίδες του πάνελ δεν δέχονται σήμα για να "ανάψουν".
 


Μηνύματα
6
Reaction score
0
Μου το εκανε και εμενα σε 10 ετιας SAMSUNG UE F6400
Την επομενη μερα εφτιαξε μονη της και τωρα το ξανακανει και δε φτιαχνει
Υπαρχει ελπιδα ? Που απευθυνομαι για επισκευη?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top