ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ _ CALIBRATION

AVP

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Εχω τον JVC DLA X7, μοντελο βεβαια 10ετιας.

Γνωριζει καποιος τι calibration settings θα μπορουσα να χρησιμοποιησω, για να εχω το ιδανικο αποτελεσμα στο ασπρομαυρο ?

Εχω ηδη κανει μια πρωτη αποπειρα στα settings του User 2, τα οποια φτανουν αρκετα κοντα σε ενα καλο αποτελεσμα, αλλα δεν εχω καταφερει ακομα να εκμηδενισω εντελως το χρωμα. Υπαρχει ακομα μια ελαφρα κοκκινη αποχρωση, κατι που φαινεται και στο αρχικο μενου του bluray player.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Καλησπέρα σας, για να δείτε μέσω του N5 ασπρόμαυρη ταινία (να θεωρησω ότι μιλάμε για παλιές ταινίες). Θα πρέπει να βάλετε στον προβολέας σας στο natural και μια θερμοκρασία λευκού κοντά στα 5.500 που είναι και ιδανικό για αυτό το υλικό.

Οι JVC δεν κάνουν ασπρόμαυρη την εικόνα όσο και να μειώσετε το αντίστοιχο ρυθμιστικό. Το μόνο που κάνει είναι να αυξάνει και να μειώνει τον κορεσμό των χρωμάτων.

Ελπίζω να σας βοήθησα.
 
  • Like
Reactions: AVP

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.729
Καλησπέρα σας, για να δείτε μέσω του N5 ασπρόμαυρη ταινία (να θεωρησω ότι μιλάμε για παλιές ταινίες). Θα πρέπει να βάλετε στον προβολέας σας στο natural και μια θερμοκρασία λευκού κοντά στα 5.500 που είναι και ιδανικό για αυτό το υλικό.

Οι JVC δεν κάνουν ασπρόμαυρη την εικόνα όσο και να μειώσετε το αντίστοιχο ρυθμιστικό. Το μόνο που κάνει είναι να αυξάνει και να μειώνει τον κορεσμό των χρωμάτων.

Ελπίζω να σας βοήθησα.
Χ7 μάστορα, όχι Ν5.

Γνωριζει καποιος τι calibration settings θα μπορουσα να χρησιμοποιησω, για να εχω το ιδανικο αποτελεσμα στο ασπρομαυρο ?
Μιλάμε για μετατροπή έγχρωμου σε ασπρόμαυρο ή για αυτούσιο ασπρόμαυρο υλικό;
 
  • Like
Reactions: AVP

AVP

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Χ7 μάστορα, όχι Ν5.


Μιλάμε για μετατροπή έγχρωμου σε ασπρόμαυρο ή για αυτούσιο ασπρόμαυρο υλικό;

Οχι, μιλαμε για αυτουσιο ασπρομαυρο υλικο. Δηλαδη συγκεκριμενα για ασπρομαυρες ταινιες bluray.
 

AVP

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Χ7 μάστορα, όχι Ν5.


Μιλάμε για μετατροπή έγχρωμου σε ασπρόμαυρο ή για αυτούσιο ασπρόμαυρο υλικό;

Σας ευχαριστω για την απαντηση. Ναι μιλαμε αποκλειστικα για ασπρομαυρες ταινιες. Εχω βαλει αρχικη τιμη 6000. Θα δοκιμασω και το 5500 και αν μου κανει σαν αισθηση, μπορει να το κρατησω. Οποτε καταλαβαινω οτι καθαρο ασπρομαυρο δεν γινεται, μονο κατα προσεγγιση.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.573
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top