Αίτηση για την ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων σε Blu-Ray και HD-DVD

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6


Αγαπητοί φιλοι πριν από λιγο ανέβηκε το petition ( αίτηση) που συνέταξε το μέλος petesoulis και αφορά την ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων στους δίσκους HD-DVD και BLU-RAY.
Το Link είναι εδώ και είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να αποδείξουμε στους ιθύνοντες πως αξίζουμε την προσοχή τους.
Όσοι έχουν ήδη δηλώσει την υποστήριξη τους στο προηγούμενο τοπικ καλούνται τώρα να το πράξουν και επίσημα.
Για την όσο δυνατή μεγαλύτερη επιτυχία αυτής της προσπάθειας παρακαλούνται τα μελη του Avsite να διαβιβάσουν την προσπάθεια αυτή και σε άλλους διαδικτυακούς κύκλους προς ενημέρωση .

Η μετάφραση – απόδοση του κειμένου στα Αγγλικά έγινε από τον GTX.
Τον ευχαριστώ προσωπικά όπως και τον Dream.gr για τον χρόνο που διέθεσαν για την απόδοση του κειμένου.

[FONT=Helvetica,Arial]Αίτηση για την ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων σε Blu-Ray και HD-DVD
Inclusion of Greek Subtitles in Blu-Ray and HD-DVD formats
[/FONT]
 

Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Ευχαριστώ κι εγώ τον Ανδρέα, αλλά και τους δύο μεταφραστές, τον Dreamgr και τον GTX, για την πολύτιμη βοήθειά τους.

Ασχετα από την μικρή ή μεγάλη πιθανότητα επιτυχίας που μπορεί να έχει η κίνησή μας, αξίζει νομίζω τον κόπο να δοκιμάσουμε.

Θέλω να διευκρινίσω ότι αν και είναι πιο επίσημο, δεν είναι απαραίτητο να μπουν τα πραγματικά ονόματα - για όσους διστάζουν για λόγους privacy.
Αυτό που είναι απαραίτητο είναι η προσθήκη υπαρκτού και ενεργού email καθώς το petitiononline.gr αποστέλλει confirmation mail στη διεύθυνση που δηλώνεται (δεν απαιτείται βέβαια καμμία περαιτέρω ενέργεια από εσάς).

Ευχαριστώ
Νάσος Τριανταφύλλου
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
To εχω ηδη μεταφερει στην πρωτη σελιδα(portal) για να το δουν οσο δυνατον περισσοτεροι.
Παρακαλω παρα πολυ τον Ανδρεα να βαλει links που να οδηγουν εδω σε ολες τις σχετικες κατηγοριες αλλα και στην "Διχως Ορια".:cool_4:
 


Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Θεωρώ σωστό να τονιστούν μερικά σημεία από το FAQ του petitiononline.com.

How are petition signatures validated?
Unlike the various flaky email petitions that periodically wander around the Internet, with PetitionOnline there is exactly one authoritative master copy of your petition. Each signature and email address (always required, but optionally confidential) is logged for possible explicit or statistical validation. Duplicate signatures are automatically rejected, and each person who signs is automatically sent a confirming email message.
Validation is a somewhat separate issue from delivery. Delivery will only include the email addresses of petition signers who have made their address public ally available. (A petition could be set up so that public email addresses are required, but it would be likely to get far fewer signers.)
If deeper validation of a petition is really called for, PetitionOnline.com has the technical ability to perform a statistical validation by contacting a sampling of signers directly via the email addresses we have privately archived. This kind of more serious validation is not included in our free petition hosting offer, but can be arranged on a cost-contract basis (see below).
Ensuring identity without invading privacy is quite a challenge. We don't see that a perfect solution is currently available, given that there is not yet any widespread foolproof system for establishing online identity. An email address is not enough to establish identity by itself, but it is substantially more than just a name, and it provides a link back to a person for (the potential of) confirming identity.
How safe are the petition signatures?
Signatures are treated with great care. The whole site including signature databases is backed up daily and archived. In addition, signatures are logged outside the database to facilitate recovery in case of some unusual system problem.
Of course, from a legal point of view, you must assume all risk for using our free service.
Do petitions at PetitionOnline.com get results?
Short answer: When was the last time you heard of a sincere apology from Microsoft or CNN? Yes, online petitions can get results.
Long answer: The potential results of an online petition vary according to the petition request, who sponsors it, how well it is written and promoted, and the petition recipient. No one can fully control all these factors, so obviously, results will vary.
Often it may be most productive for you to define success in terms of the factors you can control. A petition can be an organizing tool, a tool for collective expression, and/or a way to raise the visibility of a legitimate viewpoint — as well as a results-oriented tool for advocacy.
Petitions here have gotten more than 100,000 signatures in a week. When people join together online to express their views, it can make a difference.
To read some specific user feedback on petition effectiveness, please see our Comments page.
Does signing a petition threaten my personal privacy?
We believe that the integrity of this petition information system is a fundamental part of what we have to offer.
Any information you provide for public viewing on a petition signatures page is accessible by anyone on the Internet. Please exercise normal caution in making your personal information public, as you would with public information on your own web page, or any other.
Information you provide confidentially, such as a hidden email address, is automatically stored in a secure area, accessible only by Artifice technical staff, for petition administration and validation purposes only.
For additional details, including the use of cookies by our advertising management system, please see our official Privacy Policy.
 

Μηνύματα
372
Reaction score
0
Κι εγώ υποστηρίζω την προσπάθεια και προτείνω:

1. Να αναλάβουν οι διαχειριστές του avsite να στείλουν ενημερωτικό email σε όλους όσους είναι μέλη, προκειμένου να τους δώσει την ευκαιρία να συμβάλουν στην αλλαγή μιας κατάστασης που προφανώς τους ενδιαφέρει εφόσον έχουν εγγραφεί σε site με κεντρικό θέμα την σπιτική διασκέδαση.

Κάποιοι μπορεί λόγω άλλων υποχρεώσεων να μην έχουν συνεχή επαφή με το site επομένως για γρήγορα αποτελέσματα και συμμετοχές νομίζω ότι η ειδοποίηση μέσω email είναι απαραίτητη. Το ίδιο θα πρέπει να κάνουν και τα υπόλοιπα sites.

2. Να αποσταλούν μερικές επιστολές (αν όχι email) σε περιοδικά με σχετικό θέμα. Όσο περισσότεροι το μάθουν, τόσο το καλύτερο!

Επίσης: Μήπως μας έχουν περάσει για Αγγλομαθείς; Κι εγώ μπορώ να παρακολουθήσω μια ταινία χωρίς υπότιτλους αλλά όχι οι φίλοι και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειάς μου (και δεν μ' αρέσει να την βλέπω μόνος μου) .
Σταματήστε να αγοράζετε δισκάκια έως ότου έχουν Ελληνικούς υπότιτλους. Μη δίνουμε και λαθεμένα μυνήματα προς τα έξω...
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
και εγώ υποστηρίζω την κίνηση , και θέλω να πω κάτι ακόμα , θα μπορούσα να αγοράσω μία ταινία επειδή μου αρέσει χωρίς να έχει υπότιτλους , αλλά εαν βγει ο ίδιος τίτλος εκ των υστέρων με ελληνικούς υπότιτλους θα τον αγόραζα ξανά , επειδή ακριβώς είμαι λάτρης της 7ης τέχνης ( εδώ είναι το σημείο που γελάμε ).

Στο κάτω κάτω ας κάνουν τους players με σύνδεση με το internet και να παίρνουν από κει τους υπότιτλους , όπως κάνουμε τώρα δλδ σε αυτόματη διαδικασία ...
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
την υπέγραψα και εγώ και νομίζω ότι είναι μια εξαιρετική ιδέα, και σοβαρή προσπάθεια μπάς και μας ακούσουν και λίγο...

ειμαστε 10 εκατομμύρια λαός και ευτυχώς σαν ράτσα ανοικτόμυαλοι και εξυπνοι, και τις πιάνουμε τις ξένες γλώσσες, αλλά γιατί να μας έχουν μια ζωή στο παρασκήνιο και στην αφάνεια όλοι... γιατί???

Λίγη φωνή χρειάζεται και με τόσο όμορφα γραμμένο κείμενο το Petition μαε θα έχει αποτέλεσμα

Μπράβο παιδιά

Γιάννης
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Ρε παιδια, συγγνωμη κιολας, αλλα αντι να το κανετε sticky thread σε καθε κατηγορια, οπου και καποια στιγμη δεν θα το βλεπει κανεις, και ειναι και λιγο εκνευριστικο, γιατι δεν το κανετε ενα ωραιοτατο announcement που φαινεται παντου χωρις να ειναι ενοχλητικο? Την προσφερει αυτη τη δυνατοτητα το vbulletin.
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347
Υπεγραφη και απο μερους μου για ολους τους παραπανω λογους...
 

Μηνύματα
540
Reaction score
0
Μόλις υπέγραψα κι εγώ. Άντε να δούμε τι θα προκύψει από αυτή τη φιλότιμη προσπάθεια.
 

Μηνύματα
372
Reaction score
0
Πλέον υπάρχει και η δική μου υπογραφή, αλλά σκέφτηκα να μεταφράσω τα σημεία από το FAQ που παρέθεσε ο petesoulis πιο πρίν για ευκολότερη ανάγνωση (επικρίσεις δεκτές):


Μερικά σημεία από το FAQ του PetitionOnline.com:


Πώς επικυρώνονται οι υπογραφές των ομαδικών αιτήσεων;

Αντίθετα από τις διάφορες διασπασμένες αιτήσεις email που περιφέρονται στο Internet, με το PetitionOnline υπάρχει ένα και μόνο έγκυρο κύριο αντίγραφο της έγγραφης ομαδικής αίτησής σας. Κάθε υπογραφή και ηλεκτρονική διεύθυνση ( πάντοτε απαιτούμενη, αλλά προαιρετικά εμπιστευτική ) καταγράφεται για πιθανή ρητή ή στατιστική επικύρωση. Διπλές υπογραφές αυτόματα απορρίπτονται, και σε κάθε άτομο που υπογράφει αποστέλλεται αυτόματα ένα email επιβεβαίωσης.

Η επικύρωση είναι κάπως ξεχωριστό ζήτημα από την παράδοση. Η παράδοση θα περιλαμβάνει μόνο τα email των υπογεγραμμένων αιτούντων, που τα έχουν θέσει δημόσια διαθέσιμα. (Μια ομαδική αίτηση θα μπορούσε να τεθεί έτσι ώστε η δημοσιοποίηση των email να απαιτείται, αλλά πιθανόν θα συγκέντρωνε πολύ λιγότερους υπογράφοντες.)

Εάν μια βαθύτερη επικύρωση μιας ομαδικής αίτησης ζητηθεί, το PetitionOnline.com έχει την τεχνογνωσία να εκτελέσει μια στατιστική επικύρωση ερχόμενο σε επαφή με ένα δείγμα από υπογράφοντες κατευθείαν μέσω των ηλεκτρονικών διευθύνσεων που έχουμε απόρρητα αρχειοθετήσει. Αυτή η περισσότερο σοβαρή επικύρωση δεν περιλαμβάνεται στην δωρεάν φιλοξενία ομαδικών αιτήσεων που προσφέρουμε, δεδομένου ότι δεν υπάρχει ακόμα ένα διαδεδομένο αλάθητο σύστημα απόδειξης ταυτότητας στο Internet. Μια ηλεκτρονική διεύθυνση δεν είναι αρκετή για να αποδειχτεί μια ταυτότητα, αλλά είναι κάτι ουσιαστικά περισσότερο από απλώς ένα όνομα, και παρέχει μια διασύνδεση με το άτομο για (ενδεχόμενη) επιβεβαίωση ταυτότητας.

Πόσο ασφαλείς είναι οι υπογραφές μιας ομαδικής αίτησης;

ΟΙ υπογραφές χρήζουν ιδιαίτερης φροντίδας. Ολόκληρη η ιστοσελίδα συμπεριλαμβανομένου των βάσεων δεδομένων με τις υπογραφές σώζεται ως αντίγραφο ασφαλείας καθημερινά και αρχειοθετείται. Επιπρόσθετα, οι υπογραφές καταγράφονται εκτός της βάσης δεδομένων για να διευκολύνουν την ανάκληση σε περίπτωση κάποιου ασυνήθιστου προβλήματος στο σύστημα.
Φυσικά, από νομικής πλευράς, θα πρέπει να αναλάβετε όλο το ρίσκο χρησιμοποιώντας τις ελεύθερες υπηρεσίες μας.

Έχουν αποτελέσματα οι ομαδικές αιτήσεις στο PetiionOnline.com;

Σύντομη απάντηση: Πότε ήταν η τελευταία φορά που ακούσατε για μια σοβαρή απολογία από την Microsoft ή το CNN? Ναί, οι online ομαδικές αιτήσεις μπορούν να φέρουν αποτελέσματα.
Μακρύτερη απάντηση: Τα ενδεχόμενα αποτελέσματα μιας online ομαδικής αίτησης ποικίλουν ανάλογα με την αίτηση, ποιόν την υποστηρίζει, πόσο καλά έχει γραφτεί και προωθηθεί, και τον παραλήπτη της αίτησης. Κανένας δεν μπορεί να ελέγξει ολοκληρωτικά αυτούς τους παράγοντες, κι έτσι προφανώς, τα αποτελέσματα θα ποικίλουν.
Συχνά μπορεί να είναι πιο παραγωγικό για σας να ορίζετε την επιτυχία με όρους των παραγόντων που μπορείτε να ελέγξετε. Μια αίτηση μπορεί να είναι ένα εργαλείο οργάνωσης, ένα εργαλείο για συλλογική έκφραση, και / ή ένας τρόπος να κάνετε πιο ορατή μια θεμιτή άποψη - όπως εξίσου καλά ένα εργαλείο προσανατολισμένο να φέρει αποτελέσματα για συνηγορία.

Η υπογραφή μιας ομαδικής αίτησης απειλεί το προσωπικό μου απόρρητο;

Πιστεύουμε ότι η ακεραιότητα αυτού του πληροφορικού συστήματος αιτήσεων είναι ένα θεμελιώδες τμήμα αυτού που έχουμε να προσφέρουμε.
Κάθε πληροφορία που παρέχετε για δημόσια θέαση σε μια σελίδα υπογραφών αίτησης είναι προσβάσιμη από οποιονδήποτε στο Internet.
Παρακαλούμε να είστε προσεκτικοί στην δημοσιοποίηση των προσωπικών σας δεδομένων, όπως θα ήσασταν με την δημόσια πληροφόρηση στην δικιά σας ιστοσελίδα, ή οπουδήποτε αλλού.
Η πληροφορίες που παρέχετε εμπιστευτικά, όπως κρυφές ηλεκτρονικές διευθύνσεις, αυτομάτως αποθηκεύονται σε μια ασφαλή περιοχή, προσβάσιμες μόνο από το τεχνικό προσωπικό της Artifice, μόνο για διαχείριση αιτήσεων και σκοπούς επικύρωσης.

Για επιπρόσθετες λεπτομέρειες, συμπεριλαμβανομένου της χρήσης cookies από το σύστημά μας διαχείρισης διαφήμισης, παρακαλώ δείτε την επίσημη πολιτική μας περί απορρήτου.



.
 





Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Αίτηση για την ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων σε Blu-Ray και HD-DVD

Ενδιαφέρον εχουν και τα σχόλια που κάνετε μαζί με την υπογραφή σας.
Ιδού μερικά

- Greek subtitles please. We have a lot of discs.
- Please add Greek Captions, we are entering the NextGen Era, such problems shouldn't exist.
- It is unacceptable to not include Greek subtitles in Blue-Ray and HD-DVD formats
- I am an HD fan but I will buy HD movies only when they will have Greek subtitles.
- Please add Greek subs to all the new DVD movies. This will be a great advantage for the new technology to enter every house in Greece.
- I won't buy Blue ray of HD DVD movies, unless they have greek subs!
- Even the word "cinema" has Greek origin. Respect...
- Come on studios!We have money as other countries
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.710
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top