Αγορά Πικάπ (Περιοχή τιμών 800-1300€)

Μηνύματα
6
Reaction score
7
Καλησπέρα σας,

Θέλω την γνώμη σας σχετικά με αγορά πικάπ στην κατηγορία εώς 1300€. Έχω ένα ενισχυτή της Audiolab 8300A.
Είμαι μεταξύ των εξής:
- https://www.avidhifi.com/turntables/ingenium-turntable
- https://clearaudio.de/en/products/turntables-concept.php
- https://www.rega.co.uk/products/planar-3
- https://www.project-audio.com/en/product/x1/

Καταλαβαίνω πώς τελικά ο καθένας έχει την δική του γνώμη και άποψη για σχετικά με την ακουστική ποιότητα/πιστότητα που καταλήγει το εκάστοτε μηχάνημα, επομένως η ερώτηση μου είναι αν αξίζει να πέσω, οικονομικά, σε πικάπ και να κάνω μιά αναβάθμιση μετέπειτα?
Βέβαια αν κάποιος έχει προσωπική άποψη για κάποιο από τα προαναφερθέντα πικάπ θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 


Μηνύματα
455
Reaction score
572
Κακός ρωτάς ,κακώς απαντώ .
Το X1 λέω εγώ, δεν έχω ακούσει κανένα, δεν ξέρω τι κεφαλές φορούν τι φόνο έχει ο ενισχυτής σου,τίποτα απολύτως.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
12
Φίλε το ερώτημά σου έχει νόημα μόνο αν θεωρήσουμε ότι στήνεις "κάλπη". Αυτό διότι είναι πάρα πολλοί οι παράγοντες σε αυτή την εξίσωση.. Υποκειμενικά γούστα, phono stage, κεφαλή, χώρος και λοιπό σύστημα και matching όλων αυτών μεταξύ τους... Αν λοιπόν μιλάμε για "κάλπη" εγώ ψηφίζω avid έχοντας άποψη και για τις τέσσερις εταιρείες που αναφέρεις.. Το στήσιμο ενός πικάπ που θα αρέσει σε σένα, καλώς ή κακώς, είναι πολύ ωραία αλλά και μπελαλίδικη διαδικασία! Καλή τύχη!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Γούστα, γνώμες πολλές!

Η δική μου:

Δοκιμασμένο και το μόνο κάτω από τα 1000 ευρώ με ανάρτηση. Με μια blue, είσαι πλήρης με το θέμα πικάπ.

505-4
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Επειδή ψυχανεμίζομαι πως δεν σας ενδιαφέρει να πάρετε ένα πικάπ που να λειτουργεί σωστά και να σας επιτρέπει να απολαμβάνετε μουσική, αλλά ένα εντυπωσιακό κατασκεύασμα, ή ένα βαμμένο σανίδι που ο κατασκευαστής του, απολαμβάνοντας τη φήμη που -κακώς- έχει περί "παράδοσης" και "αγγλικού ήχου" και δεν ξέρω τί άλλο, το πουλάει για "πικάπ", και τέλος πάντων σας ενδιαφέρει οπωσδήποτε αυτό το πικάπ να είναι αποδεκτό στους κύκλους του high end, πάρτε το Avid.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Technics και ξερό ψωμί. Χωρίς πολλά λόγια.
Το έχω αναλύσει και σε άλλα θέματα. Και πάντα εξωτερικό phono. Αν επιτρέπεται πόσους δίσκους έχετε; Το πόσο είναι αρκετά μεγάλο.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Πάντως πριν λίγους μήνες που έψαχνα για το Τechnics 1500, στην Ελλάδα το έφερνε μόνο ... ο Κοτσόβολος! (που φτάσαμε...)
 

ika

News
Μηνύματα
13.744
Reaction score
12.818
Το θέμα για τον καταναλωτή, δεν είναι ποιος το πουλάει, αλλά το επισκευάζει αν χρειασθεί.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Εξαιρετικό υπό ιδανικές συνθήκες, ίσως!
Αν έχει κάποιο πρόβλημα το έπιπλο, ο χώρος κλπ μάλλον παύει! Συντονίζεται πολύ εύκολα! Στον δικό μου τον χώρο (δύσκολος ηχητικά) πάντως είχα αρκετά προβλήματα χωρίς δυνατότητα τακτοποίησης των, έτσι ... έφυγε.

Αναφέρομαι στο... Project 1 Xpression III Comfort
 

ika

News
Μηνύματα
13.744
Reaction score
12.818
Το θέμα για τον καταναλωτή, δεν είναι ποιος το πουλάει, αλλά το επισκευάζει αν χρειασθεί.
.... αλλά ποιος το επισκευάζει αν χρειασθεί.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Εγώ μέχρι στιγμής 43 χρόνια συμβίωσης με το 1600 mk2 το συντηρώ μόνος μου. Δεν έχει βγάλει κάτι σοβαρό πέρα από λαστιχακια στο βραχίωνα, λυπανση, καλώδιο rca και το κλασσικό γραναζακι του βραχίωνα το μικρό.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Πάντως πριν λίγους μήνες που έψαχνα για το Τechnics 1500, στην Ελλάδα το έφερνε μόνο ... ο Κοτσόβολος! (που φτάσαμε...)
Καθόλου δεν με πειράζει να το αγοράσω με ...36 Άτοκες δόσεις απ τον ΚΩΤΣΟ!!!
Η εγγύηση είναι αντιπροσωπείας, ούτως ή άλλως!!!
Χάρισμα είναι με 30Ε/μήνα.;)
Περιμένω να κυκλοφορήσουν και τα πιο πάνω μοντέλα για να αποφασίσω που θα τραβήξω τη σκανδάλη.o_O
 

Μηνύματα
353
Reaction score
683
Στα χρήματα αυτά και με τη λογική του plug & play μόνο 2:
project classic και technics 1500.
Το πρώτο μοιάζει με LP12 χωρίς την ταλαιπωρία του, το δεύτερο με μικάπα δύο χωρίς το (ανανεωμένο και υψηλό) κόστος του.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Εξαιρετικό υπό ιδανικές συνθήκες, ίσως!
Αν έχει κάποιο πρόβλημα το έπιπλο, ο χώρος κλπ μάλλον παύει! Συντονίζεται πολύ εύκολα! Στον δικό μου τον χώρο (δύσκολος ηχητικά) πάντως είχα αρκετά προβλήματα χωρίς δυνατότητα τακτοποίησης των, έτσι ... έφυγε.

Αναφέρομαι στο... Project 1 Xpression III Comfort
Το πιο ψηλό ράφι του rack (του πικάπ) στο σύστημά μου, είναι βιδωμένο απευθείας στον τοίχο με γωνιές, οπότε δεν έχω ακούσει καθόλου προβλήματα συντονισμού. Απο την αρχή εντυπωσιάστηκα για το πόσο κοντά στο cd παίζει (τιμή για ένα πικάπ, άλλα αυτό είναι άλλο θέμα! ). Επιπλέον, ακόμη απορώ και θαυμάζω την Ortofon 2M red!
 



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Το πιο ψηλό ράφι του rack (του πικάπ) στο σύστημά μου, είναι βιδωμένο απευθείας στον τοίχο με γωνιές, οπότε δεν έχω ακούσει καθόλου προβλήματα συντονισμού. Απο την αρχή εντυπωσιάστηκα για το πόσο κοντά στο cd παίζει (τιμή για ένα πικάπ, άλλα αυτό είναι άλλο θέμα! ). Επιπλέον, ακόμη απορώ και θαυμάζω την Ortofon 2M red!
Μην τον ακούς τον @Vakis2000 , το είχε πάνω στο σάμπ. :)

Υ.Γ. .... τιμή για ένα πικάπ ??? ........ τιμή για ένα πικάπ ??? ...... τιμή για ένα πικάπ ??? ...... τιμή για ένα πικάπ ??? o_O:)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top