Αγορά από bhphotovideo.com

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Μόλις αγόρασα έξτρα προβολέα για την βιντεοκάμερά μου την Sony PC109.

Τιμή του ίδιου αξεσουάρ στην Ελλάδα 154 Ευρώ.

Τιμή του ίδιου αξεσουάρ από το on-line shop της Sony 155 Ευρώ

Τελική τιμή (με τα μεταφορικά με UPS EXPRESS) από το http://www.bhphotovideo.com 82 Ευρώ !!!! :D

Τι άλλο να πω...

Έχω πάρει αρκετά αξεσουάρ για την βιντεοκάμερά μου όπως μπαταρία φακό 2Χ κλπ. Έχω ξοδέψει περίπου 250 Ευρώ μαζί με την σημερινή αγορά.

Αν τα έπαιρνα από Ελλάδα ή Ευρώπη το κόστος τους θα ήταν πάνω από 500 Ευρώ!!!
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Στα 82 Ευρώ συμπεριλαμβάνεται και ανταλλακτική λάμπα αξίας 13 Ευρώ!

Χωρίς την λάμπα θα πλήρωνα 69 Ευρώ. Συγκρίνετέ τα με τα 154 που μου ζήταγαν στην Ευρώπη!!!
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Χρήστο κάτσε για να καταλάβω.......

αγόρασες προβολέα για βιντεοκάμερα προς 82€ ?????

Έχεις κάποιο direct link....

Δεν έχω ξανακούσει παρόμοια περίπτωση και έχω πλήρη άγνοια...... :oops:

Feed me with info ;)
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Εννοώ το έξτρα light που ενσωματώνεται στην pc 109 (και άλλες κάμερες της sony) για να φωτίζει την στιγμή της εγγραφής.

Εγώ πήρα αυτόν:

http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home;jsessionid=BBTUQCPFPP!1241419453?ci=1&sb=ps&pn=1&sq=desc&InitialSearch=yes&O=SearchBar&A=search&Q=*&shs=SOHVLIRH2+&image.x=6&image.y=6
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

νιώθω απόλυτα χαζός !!! Σόρυ αλλά νόμιζα ότι μίλαγες για projection ....

anyway....

Το έχεις δοκιμάσει? Έμεινες ικανοποιημένος ? Δεν αντιμετώπισες πρόβλημα με τελωνεία κτλ ε?
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Ναι και εγώ φοβήθηκα την λέξη "προβολέας" αλλά δεν ξέρω ποιά είναι η σωστή στην argo της φωτό αγοράς.

Επειδή η αξία αγοράς είναι κάτω από 100$ δεν πληρώνω τελωνείο. Έρχεται το δέμα κατευθείαν σπίτι μου.

Μέχρι τώρα ότι έχω πάρει από το συγκεκριμένο κατάστημα ήταν ΟΚ.

Το συγκεκριμένο αξεσουάρ δεν το έχω δοκιμάσει. Ούτε στην Ελλάδα δεν υπάρχει για να το δω, θα μου το έφερναν κατόπιν παραγγελίας. Επειδή όμως δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις καθώς και από μόνη της η κάμερα είναι πολύ καλή και σε σκοτεινές λήψεις, ότι παραπάνω σε φωτεινότητα μου δώσει καλό θα είναι. Και βέβαια στην τιμή που το πλήρωσα...

Αν ήταν να δώσω 155 Ευρώ ίσως το έψαχνα περισσότερο.

Πήρα και ανταλλακτική λάμπα γιατί η διάρκεια ζωής της συγκεκριμένης είναι 100 ώρες. Για 13 Ευρώ παραπάνω νομίζω είμαι καλυμμένος μέχρι να αγοράσω την επόμενη βιντεοκάμερά μου!!!
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Βέβαια χθες μου ζήτησαν φωτοτυπία της πιστωτικής μου κάρτας με e-mail ή fax για να βεβαιωθούν ότι είμαι εγώ ο κάτοχός της παρόλο που έχω ξαναψωνίσει από το συγκεκριμένο κατάστημα.

Αυτό όμως δεν είναι κακό. Μάλλον καλό είναι για τον καταναλωτή...
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Εάν κάνει κάποιος αγορά από Αμερική, π.χ. από το παραπάνω site:
1. Πληρώνει την αναγραφόμενη τιμή ή αφαιρείται ο "Αμερικάνικος" ΦΠΑ; (πόσος περίπου είναι;)
2. Με τί ποσοστό φορολογείται στο τελωνείο;
3. Υπάρχουν άλλα έξοδα; (πχ αμοιβή εκτελωνιστή)
Υπάρχει περίπτωση να αποφευχθούν τα 1 και 2;
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
1. Πληρώνει την αναγραφόμενη τιμή.

2. Ανάλογα το είδος... για μηχανήματα πληροφορική (δηλ. σχεδόν όλα τα ψηφιακά εκτός των dvd) πληρώνεις τελωνείο περίπου 21%.

3. Υπάρχει αμοιβή εκτελωνιστή αλλά αν στο εκτελωνίσει η μεταφορική (γι' αυτό να προτιμάς κάποια τέτοια και όχι ταχυδρομείο) τα έξοδα δεν είναι πολλά. Αν χρησιμοποιήσεις δικό σου εκτελωνιστή θα πληρώσεις κατά βούληση την αμοιβή του.

Όλα τα παραπάνω για τα τελωνεία δεν ισχύουν αν η αγορά σου δεν υπερβαίνει τα 100 δολάρια!!!
 

Μηνύματα
2.310
Reaction score
22
Χρήστο σε εποικοινωνία που είχα με την Fedex μου είπαν ότι το αφορολόγητη όριο για αγορές από Αμερική προς ιδιώτη είναι μόνο 25 USD.

Και εγώ έχω παραλάβει πράγματα μεγαλύτερης αξίας από 25 δολλάρια και δεν έχω πληρώσει φόρο , αλλά από ότι μου είπαν , απλά δεν "ασχολήθηκε" ο τελωνειακός......
 


Μηνύματα
562
Reaction score
2
Απλά να πω ότι η μεταφορική σε "σκίζει" αν της αναθέσεις τον εκτελωνισμό. Είχα αγοράσει και εγώ από το συγκεκριμένο κατάστημα είδη αξίας €300 και ήθελαν 140-150 για τον εκτελωνισμό τους! Αμ δε... Έβαλα τον εκτελωνιστή της εταιρίας μου και δεν πλήρωσα μία!
Και κάτι ακόμη. Αν δεν έχετε πρόβλημα να πάρετε το ρίσκο του ταχυδρομείου, κάντε το. Δεν πρόκειται να σας ζητήσουν εκτελωνισμό!!! Απλά καθυστερεί λίγο παραπάνω.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Μια παρατήρηση: Ο συγκεκριμένος προβολέας ΔΕΝ είναι προβολέας video. Είναι IR, και απλά μεγαλώνει την απόσταση που δουλεύει το Nightshot (αυτό που τα βγάζει πράσινα)
Στο θέμα μας, ως παθών και μαθών: Το B&H θεωρείται πολύ αξιόπιστο. Έχω αγοράσει κάμποσες φορές από εκεί και μόνο μια φορά είχα πρόβλημα όταν έσπασε ένας φακός κατά τη μεταφορά. Στην αρχή έκαναν την "πάπια", αλλά μετά από επικοινωνία με έναν υπέυθυνο μου έστειλαν καινούριο.
Στο τελωνείο, πράγματι το αφορολόγητο είναι πολύ μικρό ποσό (κάτω από 30$, δεν θυμάμαι ακριβώς). ΠΡΑΚΤΙΚΑ σπάνια ασχολούνται με δέματα αξίας κάτω από 120€. Σε περίπτωση που το δέμα σταλεί με courier κατά 99% θα το στείλουν στο τελωνείο, μιας και κερδίζουν και από εκεί. Αν σταλεί με απλό ταχυδρομείο, στη συγκεκριμένη περίπτωση USPS, τα πράγματα παίζουν, ανάλογα με την ισχύουσα συμφωνία. ’λλες περιόδους φτάνει στην Ελλάδα μέσω ΕΛΤΑ, οπότε μπορεί να τη γλυτώσεις, άλλοτε μέσω ιδιωτικών courier, οπότε πάλι την πάτησες. Τελευταία, έφτανε Ελλάδα μέσω Speedex, αν θυμάμαι καλά, άκουσα όμως ότι άλλαξε πάλι.
Σε περίπτωση που σε τσακώσουν:
-Πληρώνεις οπωσδήποτε ΦΠΑ, δασμούς (εξαρτάται από το προϊόν, πολύ χοντρικά γύρω στο 5%), αποθήκευτρα, χαρτόσημα κτλ κτλ, υπολογισμένα επί της αξίας CIF (δηλαδή κόστος προϊόντος+έξοδα αποστολής+ασφάλεια)
-Αν σου κάνει εκτελωνιστής την διαδικασία, πληρώνεις και την αμοιβή του. Αν την κάνεις μόνος σου, χάνεις ένα πρωί στο Ελ. Βενιζέλος, αλλά η διαδικασία είναι γενικά βατή για κάποιον άσχετο.
Πραγματικό ποσό: Για φακό που έκανε γύρω στα 250€, πλήρωσα άλλα... 180€! Οπότε προσοχή!
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Παιδιά, αποστολή από Καλιφόρνια μέσω USPS, ήρθε με 'ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ' και το έφεραν και στο σπίτι...
Πάντως μην φοβάστε το σύστημα, είναι φτιαγμένο για να κονομάει και ο εκτελωνιστής και οι 32 άλλοι μεσάζοντες. Αν βγαίνει φθηνότερο το προϊόν από Αμερική, παραγγείλτε ελεύθερα. Έτσι δουλεύουν οι ελεύθερες αγορές, αλλιώς μια ζωή θα πληρώνουμε παραπάνω από τους άλλους...
 

Μηνύματα
1.356
Reaction score
1
Χρήστο,με σώνεις.
Αγόρασα μία κασσέτα micro mv από τον Γερμανό,23 ευρώ.
Πόσο την έχει το site που προτείνεις;
8,49 $!!!
Τώρα εγώ τι πρέπει να κάνω;
 


Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Αντιγράφω πρόσφατο παράδειγμα από μια σχετική συζήτηση του DPGR:
Δέμα μέσω FedEx

Ακολουθεί η προσφορά
ΦΠΑ - ΔΑΣΜΟΙ 37
ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΑ ΕΞΟΔΑ 25,55
ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ 24
ΕΚΔΟΣΗ ΔΙΑΤΑΚΤΙΚΗΣ 29,75
ΕΝΑΠΟΘΕΣΗ - ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΦΟΡΤΙΟΥ 33,00
ΑΜΟΙΒΗ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ 35,70

Σύνολο 185 Euro
Πέρα από τα 37 που είναι οι δασμοί, τα υπόλοιπα είναι "κερατιάτικα" και γραφειοκρατικά και ανεξάρτητα από το κόστος του δέματος. Κάποια από αυτά μπορούμε να τα γλυτώσουμε αν κάνουμε τον εκτελωνισμό μόνοι μας.
Σε κάθε περίπτωση, πριν παραγγείλουμε κάτι έκτός ΕΕ, επικοινωνούμε με την εταιρία courier που θα έλθει το δέμα και ζητάμε τους εκτελωνιστές της για να μάθουμε πόσο περίπου θα είναι το μπουγιουρντί...
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Πολύ κατατοπιστικός unforgiven...

Μιλάμε ότι οι εκτελωνιστές είναι φαρμάκι...
Το ανακάλυψα πρόσφατα και στην δουλειά! Για 5 χαρτιά που έκανε ζήτησε αμοιβή 800 Ευρώ!!! Έλεος!!!
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
χαχα.

καλός ο τύπος.

Εγώ κάνω πάντα μόνος εκτελωνισμούς λόγω του ότι έχω συγγενή στο τελωνείο και μου τα ετοιμάζει όλα. Αλλά και στην δουλειά που χρειάστηκα να εκτελωνίσω κάποια πράγματα ο εκτελωνιστής δεν μου πήρε σχεδόν τίποτα...

Τελικά έχει να κάνει στον ποιον θα πέσεις...
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Εντάξει το ποσό ήταν μεγάλο (μια μεγάλη πώληση...) και χρειαζόταν κάποια ειδικά χαρτιά από το τελωνείο...

Αλλά αυτά ήταν συγκεκριμένα 5! Την πολλή δουλειά την έκανε ο λογιστής...

Εε... όχι και 800 Ευρώ αμοιβή για 5 έγγραφα που στοίχιζαν (φόροι, χαρτόσημα, κλπ) 350 Ευρώ!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.691
Μηνύματα
2.870.065
Members
37.943
Νεότερο μέλος
belg1960
Top