Αγορά αφυγραντήρα

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλησπερα παιδια. Σκεπτομαι να αγορασω ενα αφυγραντηρα για καλυψη 120 m2 συνολικα, ο οποιος θα τοποθετηθει σε καποιο σημειο στο σαλονι, και με κοστος εως 250- 270 €. Εχετε καποια εμπειρια σχετικα με το τι πρεπει να προσεξω;
Διαβαζω διαφορα..
[DOUBLEPOST=1509919468][/DOUBLEPOST]..και φυσικα δε μπορω να αφεθω στις προτασεις των πωλητων.
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Meaco Zambezi .... Μένουμε Χαλάνδρι και σωθήκαμε!
Τιμη φιλε; ειναι εντος του ποσου που διαθετω; Απαραιτητα να εισαγεται επισημα στην Ελλαδα.
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Έχουμε εδώ και ενάμιση χρόνο τον Meaco DD8L. https://www.skroutz.gr/s/386265/Meaco-DD8L.html
Μόνο καλά λόγια μπορώ να πω για το συγκεκριμένο.
Έχει λίγο υψηλότερη κατανάλωση σε σχέση με τους κομπρεσορατους μιας και αυτός λειτουργεί με ζεολιθο, σου επιστρέφει όμως θερμότερο αέρα από αυτόν που προσλαμβάνει και έτσι συμβάλλει και στη θέρμανση του σπιτιού.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..ξεφευγει λιγο, 317€. Μολις διαβαζα αποψεις χρηστων, καλα λογια συνολικα. Καποιοι γραφουν οτι εχει περισσοτερη καταναλωση ρευματος λογω ελειψης συμπιεστη. Δεν ειδα διαρκεια χρονου εγγυησης, και τι αυτη καλυπτει..
[DOUBLEPOST=1509920866][/DOUBLEPOST]
Έχουμε εδώ και ενάμιση χρόνο τον Meaco DD8L. https://www.skroutz.gr/s/386265/Meaco-DD8L.html
Μόνο καλά λόγια μπορώ να πω για το συγκεκριμένο.
Έχει λίγο υψηλότερη κατανάλωση σε σχέση με τους κομπρεσορατους μιας και αυτός λειτουργεί με ζεολιθο, σου επιστρέφει όμως θερμότερο αέρα από αυτόν που προσλαμβάνει και έτσι συμβάλλει και στη θέρμανση του σπιτιού.
..οταν λες Ζαχαρια περισσοτερη καταναλωση; Επισης απο θορυβο πως ειναι;
Φυσικα δε περιμενω να καλυψει πληρως και τα δωματια, κανεις νομιζω το κανει.
Για στεγνωμα ρουχων που αναφερει, το εχεις δουλεψει;
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Τον τρέχουμε στο Low του ανεμιστήρα όταν τον χρησιμοποιούμε, πρέπει να είναι γύρω στα 350 watt σε αυτή τη ρύθμιση. Δεν είναι απαραίτητο το παραπάνω στη δίκη μας περίπτωση μιας και δεν έχουμε μεγάλο πρόβλημα υγρασίας.
Ο θόρυβος είναι υποφερτος, για τα δικά μου δεδομένα πάντα και μπορώ να πω ότι στο διάδρομο που βρίσκεται ενισχύεται και λίγο η ένταση του ήχου. Παρόλα αυτά, όντας στα 3 μέτρα από το αυτί μου, μπορώ να κοιμηθώ.
Μια φορά χρησιμοποιήσαμε τη λειτουργία για το στέγνωμα, που ουσιαστικά βάζει τον αφυγραντηρα να δουλεύει στο φουλ χωρίς να σταματάει. Τον κλείσαμε στο μπάνιο και σε δυο δυόμιση ώρες ένα πλυντήριο 8 κιλών, σεντόνια, ήταν σχεδόν στεγνά
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Τον τρέχουμε στο Low του ανεμιστήρα όταν τον χρησιμοποιούμε, πρέπει να είναι γύρω στα 350 watt σε αυτή τη ρύθμιση. Δεν είναι απαραίτητο το παραπάνω στη δίκη μας περίπτωση μιας και δεν έχουμε μεγάλο πρόβλημα υγρασίας.
Ο θόρυβος είναι υποφερτος, για τα δικά μου δεδομένα πάντα και μπορώ να πω ότι στο διάδρομο που βρίσκεται ενισχύεται και λίγο η ένταση του ήχου. Παρόλα αυτά, όντας στα 3 μέτρα από το αυτί μου, μπορώ να κοιμηθώ.
Μια φορά χρησιμοποιήσαμε τη λειτουργία για το στέγνωμα, που ουσιαστικά βάζει τον αφυγραντηρα να δουλεύει στο φουλ χωρίς να σταματάει. Τον κλείσαμε στο μπάνιο και σε δυο δυόμιση ώρες ένα πλυντήριο 8 κιλών, σεντόνια, ήταν σχεδόν στεγνά
..λεπτομερεια, εχει ροδακια;
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Όχι ροδάκια δε διαθέτει ο συγκεκριμένος και δε νομίζω κάποιος από αυτούς που διαθέτουν ζεολιθο να έχει, μιας και βάρος του συμπιεστή που εξαναγκάζει την ύπαρξη τροχών, δεν υπάρχει εδώ
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..συγνωμη που σας ζαλιζω, θα ηθελα επισης να ρωτησω, απαιτει καποια ιδιαιτερη συντηρηση;
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ίσως, όταν δε γίνεται χρήση του, ένα κάλυμμα στις γρίλιες από πάνω για να μη μπαίνει σκόνη.
Και βέβαια καθαρισμός του φίλτρου με την ηλεκτρική σκούπα για να ρουφάει όπως πρέπει
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Εγω καθαριζω με την ηλ.σκουπα τις γριλιες απο επανω,καθαριζω το φιλτρο,και μπαινει ξανα στην αρχικη συσκευασια του οπου εχω κρατησει.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..για να ειμαι ειλικρινης, η πρωτη μου σκεψη ηταν να χρησιμοποιησω την αφυγρανση που διαθετει το κλημ/κο. Πιστευω ομως οτι δε θα εχει την ιδια αποδοση, και η καταναλωση θα ηταν σαφως μεγαλυτερη.
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Πιστευω ομως οτι δε θα εχει την ιδια αποδοση, και η καταναλωση θα ηταν σαφως μεγαλυτερη.
Αν είναι σύγχρονο, το καλοκαίρι θα έχει άριστη απόδοση με χαμηλή κατανάλωση. Το χειμώνα λιγότερο.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..ειναι απολυτως συγχρονο και αρκετα μεγαλο, εαν θυμαμαι καλα 29.000 BTU, Inverter. Σε σχεση με αυτο, προκρινεις την αγορα αφυγραντηρα, η τη χρηση του κλημ/κου για την ιδια δουλεια;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Τα κλιματιστικά αφαιρούν την υγρασία απο το σπίτι το καλοκαίρι και απο τις βεράντες το χειμώνα. :D
Τι άλλη θέρμανση έχεις; Αν το πρόβλημα είναι χειμερινό και δεν αρκεί αυτή, χρειάζεσαι αφυγραντήρα.
 

Μηνύματα
138
Reaction score
78
Δοκίμασα και αφυγραντήρα με ζεόλιθο και με συμπιεστη.
Ο αφυγραντήρας με τον ζεόλιθο έχει περισσότερη κατανάλωση και σε μένα είχε μια ιδιαίτερη μυρωδιά .
Ο αφυγραντήρας με συμπιεστή έχει λιγότερη κατανάλωση σχεδόν την μισή, δεν είχε τόσο έντονη μυρωδιά αλλά νομίζω οτι είχε παραπάνω θόρυβο.
Επίσης νομίζω οτι ξηραίνουν την ατμόσφαιρα και το κατάλαβα στον λαιμό μου και στο μάτι μου... ανεβάζουν την θερμοκρασία περίπου 1 βαθμό.
Κοίταξε τα κυβικά στην παροχή του αέρα και όχι τα τετραγωνικά καθώς και πόσα χρόνια εγγύησης έχει... πχ ο Meaco που αναφέρουν πιο πάνω έχει 2 χρόνια εγγύση ενώ άλλοι έχουν 5 χρόνια.
Για μένα πήγαινε σε καταστήματα ή στις αντιπροσωπείες να του ακούσεις και να τους επεξεργαστείς.
Αν πάρεις με συμπιεστή κοίταξε να τον μεταφέρεις όρθιο και όχι ξαπλωτό για να μην έχεις πρόβλημα με τα υγρά...πιστεύω θα στο πούνε και οι ιδιοι.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Επίσης νομίζω οτι ξηραίνουν την ατμόσφαιρα και το κατάλαβα στον λαιμό μου και στο μάτι μου... ανεβάζουν την θερμοκρασία περίπου 1 βαθμό.
Αυτή είναι η δουλειά τους. :)
 

Μηνύματα
138
Reaction score
78
Αυτή είναι η δουλειά τους. :)
Ναι όντως αυτή είναι η δουλειά τους απλά ήταν μια διευκρίνηση για κάποιους που έχουν μια ευαισθησία όπως πχ εγώ :)
Για μένα καλό είναι να χρησιμοποιείται όταν έχεις μεγάλα ποσοστα υγρασίας... και σε νορμάλ ποσοστά υγρασίας θα σου βγάλει νερό αλλά όπως είπα θα γίνει η ατμόσφαιρα πολύ ξηρή κάτι που και αυτό δεν είναι καλό για την υγεία.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.446
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top