Αγορά ενεργών ηχείων, προτάσεις

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.647
Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να ψαχτώ για ηχεία .Το σύστημα που είχα πωλήθηκε αφού λόγω όγκου και ιδιαιτερότητας δεν γινόταν να χρησιμοποιηθεί εύκολα και με μικρό παιδί στο σπίτι.
Πλέον μετά την κατασκευή που θα γίνει στο σαλόνι να φιλοξενήσει τηλεόραση και ηχεία πρέπει να βρώ τι ηχεία θα πάρω.
Απόσταση ηχείων μεταξύ τους 2μ περίπου όπως και από την θέση ακρόασης.
Το ένα ηχείο θα είναι σε γωνία το άλλο όχι απλώς πίσω θα έχει τοίχο. Το μέρος αυτό υπάγεται στο υπόλοιπο σαλόνι.
Θα ήθελα 8'' και αξιόπιστη μάρκα.
Έχω δει μέχρι τώρα

Yamaha hs8
Presonus spectre s8

Δυστυχώς Genelec , Neumann ξεφεύγουν στην τιμή αν και αδυναμία μου είναι τα κλειστής καμπίνας
Δεν ξέρω αν θα με ικανοποιούσαν παραπάνω τα ηχεία των δύο εταιρειών σε κατασκευές μικρότερες των 8''.
Πρέπει να είναι και όμορφα.......

Κάποια άλλη πρόταση ίσως ?
Προυπολογισμός είναι 1200+ με δόσεις , 1000+ χωρίς . (υπάρχει δυνατότητα χωρίς φπα από thomann).

Άλλη εναλλακτική είναι κάποια αγορά Xanadu audio spectrum μτχ με κάποιο κτήνος ενισχυτή , έχω τα ηχεία στο εξοχικό και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά φοβάμαι την ηλικία τους και πιθανό πρόβλημα με αυτά δύσκολα διορθώνεται λόγω τεράστιου κόστους.


Πηγή θα είναι ένα cd-player Atoll cd-80 , μέχρι να αγοραστεί xbox x + dac στο μέλλον.
 


Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να ψαχτώ για ηχεία .Το σύστημα που είχα πωλήθηκε αφού λόγω όγκου και ιδιαιτερότητας δεν γινόταν να χρησιμοποιηθεί εύκολα και με μικρό παιδί στο σπίτι.
Πλέον μετά την κατασκευή που θα γίνει στο σαλόνι να φιλοξενήσει τηλεόραση και ηχεία πρέπει να βρώ τι ηχεία θα πάρω.
Απόσταση ηχείων μεταξύ τους 2μ περίπου όπως και από την θέση ακρόασης.
Το ένα ηχείο θα είναι σε γωνία το άλλο όχι απλώς πίσω θα έχει τοίχο. Το μέρος αυτό υπάγεται στο υπόλοιπο σαλόνι.
Θα ήθελα 8'' και αξιόπιστη μάρκα.
Έχω δει μέχρι τώρα

Yamaha hs8
Presonus spectre s8

Δυστυχώς Genelec , Neumann ξεφεύγουν στην τιμή αν και αδυναμία μου είναι τα κλειστής καμπίνας
Δεν ξέρω αν θα με ικανοποιούσαν παραπάνω τα ηχεία των δύο εταιρειών σε κατασκευές μικρότερες των 8''.
Πρέπει να είναι και όμορφα.......

Κάποια άλλη πρόταση ίσως ?
Προυπολογισμός είναι 1200+ με δόσεις , 1000+ χωρίς . (υπάρχει δυνατότητα χωρίς φπα από thomann).

Άλλη εναλλακτική είναι κάποια αγορά Xanadu audio spectrum μτχ με κάποιο κτήνος ενισχυτή , έχω τα ηχεία στο εξοχικό και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά φοβάμαι την ηλικία τους και πιθανό πρόβλημα με αυτά δύσκολα διορθώνεται λόγω τεράστιου κόστους.


Πηγή θα είναι ένα cd-player Atoll cd-80 , μέχρι να αγοραστεί xbox x + dac στο μέλλον.
Yamaha hs8 χωρίς συζήτηση ,τα έχω και έχω ακούσει και αρκετά monitor.
Στα λεφτά του δεν έχει αντίπαλο!!
Πρέπει να ανέβεις πολυ οικονομικά για να βρεις καλύτερο.
 

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.647
Yamaha hs8 χωρίς συζήτηση ,τα έχω και έχω ακούσει και αρκετά monitor.
Στα λεφτά του δεν έχει αντίπαλο!!
Πρέπει να ανέβεις πολυ οικονομικά για να βρεις καλύτερο.
Τα presonus ειναι πολύ πιο ακριβά. Λες δεν αξίζει αυτη η διαφορά ?
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Τα presonus ειναι πολύ πιο ακριβά. Λες δεν αξίζει αυτη η διαφορά ?
Τα συγκεκριμένα δεν τα έχω ακούσει .
Ξέρω καλά όμως τα yamaha .
Δεν είναι τυχαίο ότι είναι ανάρπαστα στις αγγελίες και με υψηλες τιμές μεταπώλησης.
Στα 280 το τεμάχιο δεν υπάρχει αντίπαλος.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
αφού δίνεις 1000€ κοίτα και τα KRK v8. Σε αυτά τα λεφτά νομίζω δεν έχουν αντίπαλο.
 

Μηνύματα
46
Reaction score
34
Fluid Audio FX8 πολύ καλά για τα λεφτά τους, αλλά στην θέση σου θα περίμενα να ακούσω και την γνώμη του Costas Ear που έχει ασχοληθεί αρκετά με τα ενεργά ηχεία.
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να ψαχτώ για ηχεία .Το σύστημα που είχα πωλήθηκε αφού λόγω όγκου και ιδιαιτερότητας δεν γινόταν να χρησιμοποιηθεί εύκολα και με μικρό παιδί στο σπίτι.
Πλέον μετά την κατασκευή που θα γίνει στο σαλόνι να φιλοξενήσει τηλεόραση και ηχεία πρέπει να βρώ τι ηχεία θα πάρω.
Απόσταση ηχείων μεταξύ τους 2μ περίπου όπως και από την θέση ακρόασης.
Το ένα ηχείο θα είναι σε γωνία το άλλο όχι απλώς πίσω θα έχει τοίχο. Το μέρος αυτό υπάγεται στο υπόλοιπο σαλόνι.
Θα ήθελα 8'' και αξιόπιστη μάρκα.
Έχω δει μέχρι τώρα

Yamaha hs8
Presonus spectre s8

Δυστυχώς Genelec , Neumann ξεφεύγουν στην τιμή αν και αδυναμία μου είναι τα κλειστής καμπίνας
Δεν ξέρω αν θα με ικανοποιούσαν παραπάνω τα ηχεία των δύο εταιρειών σε κατασκευές μικρότερες των 8''.
Πρέπει να είναι και όμορφα.......

Κάποια άλλη πρόταση ίσως ?
Προυπολογισμός είναι 1200+ με δόσεις , 1000+ χωρίς . (υπάρχει δυνατότητα χωρίς φπα από thomann).

Άλλη εναλλακτική είναι κάποια αγορά Xanadu audio spectrum μτχ με κάποιο κτήνος ενισχυτή , έχω τα ηχεία στο εξοχικό και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά φοβάμαι την ηλικία τους και πιθανό πρόβλημα με αυτά δύσκολα διορθώνεται λόγω τεράστιου κόστους.


Πηγή θα είναι ένα cd-player Atoll cd-80 , μέχρι να αγοραστεί xbox x + dac στο μέλλον.

Λόγω μικρών παιδιών στο σπίτι και καθότι τα ηχεία είναι στο σαλόνι, πήρα ηχεία με μεταλλική σίτα: Denon DN-508S, κατά βάση παραλλαγή των γνωστών M-Audio M3-8 αλλά με σίτα, auto power standby και έτοιμες τρύπες με πάσο στην πλάτη και κάτω. Υπάρχουν και καλύτερα (Sceptre S8) αλλά η σίτα και η δυνατότητα βιδώματος στις βάσεις τους είναι μονόδρομος με τα μωρά, κάθε ηχείο είναι 11 κιλά δεν πρέπει να πέσει! Βάσεις ηχείων ιδιοκατασκευή με πέλμα από μάρμαρο:

20190213_234721_HDR.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Το s8 έχει πολύ καλύτερες εντάσεις και έχει πουλησει αρκετά σε στουντιο, αν σημαίνει κάτι αυτό για εσένα. Το neuman kh120 είναι πολύ καλή επιλογή επισης σε αυτά τα λεφτα αν δε σε νοιάζει η ενταση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Το 120 είναι εξαιρετικός δορυφόρος, αλλά θέλει το δικό του σαμπ, το οποίο ναι μεν αξίζει σαφώς τα λεφτά του, αλλά βγαίνει εκτός μπάτζετ, οπότε διαγράφονται. Κορυφαίος ήχος βέβαια. Όχι απλώς αξιοπρεπής, κορυφαίος. Αλλά με το σαμπ τους.

Τα γιαμαχα είναι αξιοπρεπέστατα στα λεφτά τους, αλλά πρόκειται για φτηνοηχεια, δεν μπορείς να ζητάς πολλά, ότι σου δώσουν, και πολύ σου είναι δηλαδή, και μπράβο τους που το καταφέρνουν..

Στην ίδια κατηγορία νομίζω είναι τα JBL, αξιοπρεπέστατα στα λεφτά τους τίμια επιλογή, και αξίζουν σαφώς το κάθε ευρώ, αλλά εντάξει, δε πρόκειται για τίποτε ακριβό να έχεις και σημαντικές απαιτήσεις, και δυστυχώς ή ευτυχώς, αυτά παν πακέτο.

Μεταξύ γιαμαχα και JBL, προσωπικά θα επέλεγα τα JBL με κλειστά μάτια.

Τα πρισόνους έχουν πολλά προσόντα μαζεμένα. Έχουν και οικονομικό σαμπ, αλλά κι από μόνα τους, βγάζουν το καλύτερο μπάσο ανάμεσα στα υπόλοιπα, χορταστικό σε μικρούς χώρους. Ένα ζευγάρι s8 πακέτο με το 10-άρι σαμπ τους, αποτελεί σοβαρή λύση σε πολύ προσιτό κοστολόγιο.

Τα φλούιντ είναι ακόμα πιο "ευκαιρία" στα λεφτά τους, αλλά δε ξέρω πόσο πάει το σαμπ τους και σαφώς υποδεέστερα των πρισόνους, αλλά και πολύ οικονομικότερα. Είναι πολύ ψαγμένη επιλογή, και πρέπει να εκτιμηθεί στο πακέτο το κόστος με το σσμπ τους, όχι μόνα τους με τίποτα, ενώ ας πούμε τα πρισόνους μπορούν να σταθούν και μόνα τους υπό προϋποθέσεις όγκου δωματιου και απαιτήσεων.

Τα Άνταμ είναι μια κατηγορία μόνα τους, με το χαρισματικό ρίμπον και νομίζω πως είναι τα πιο "φρι" στο συνδυασμό με σαμπ. Το "κακό" είναι πως το προτέρημά τους (ρίμπον) μπορεί να γίνει μειονέκτημα, σε δύσκολο χώρο, ενώ αντιθέτως το πρισόνους κερδίζει έδαφος σε τέτοιους χώρους, λόγω ομοαξονικού.

Μεγάλη κατηγορία είναι όλα αυτά, και σε μεγάλο εύρος τιμών. Δεν είναι εύκολες οι επιλογές. Τα δικά μου συμπεράσματα:

Αν μπαίνει νερό στο κρασί εύκολα, νομίζω η πιο ασφαλής επιλογή είναι τα JBL. Πολύ τεχνολογία, σε τιμή ξεφτίλα. Και οικονομικό σαμπ. Ωραιότατο πακέτο. Θα το χαρείς.

Το επόμενο σκαλοπάτι, νομίζω πως αξίζει να είναι το πρισόνους, με το οικονομικό τους σαμπ, θα κάνει μεγάλα συστήματα να ντραπούν.

Πιο πάνω σε πχιότητα, θα πήγαινα σε Νιούμαν, ακόμα και στα 80-άρια, αλλά με το δικό τους σαμπ, που όμως τσιμπάει άγρια. Δε κάνει όμως απλώς να ντρέπονται διάφορα συστήματα, τα ξεφτυλίζει. Μειονέκτημα οι σχετικά συγκρατημένες στάθμες.

Στάθμες και πχιότητα, είναι μεγάλοι αντίπαλοι. Για να τους πιάσεις μαζί, πληρώνεις αδρά. Ειδάλλως, επιλεγεις κατά το δοκούν.

Υπ'όψιν πως ότι πάρεις, να έχεις στο μυαλό σου πως η επόμενη "αναβάθμιση" θα είναι ένα σαμπ ακόμα. Δηλαδή, δες το οικονομοτεχνικά το ζήτημα, και θα σε καθοδηγήσει εύκολα η τσέπη. Αυτή θα πρέπει να αποφασίζει τελικά, όχι το αφτί ούτε το μυαλό. Απο σένα, χρειάζεται ξεκαθάρισμα προτεραιοτήτων. Και μη ξεχνάς τα σαμπ. 3 καλύτερα από 2, και 4 καλύτερα από 3. Οι μεγάλοι αριθμοί ηχείων, ισχύουν και στους δορυφόρους, 5 καλύτεροι από 2, οι 7 καλύτεροι από 5, και μη ξεχνάς πως υπάρχει και άτμος ;)
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Οι μεγάλοι αριθμοί ηχείων, ισχύουν και στους δορυφόρους, 5 καλύτεροι από 2, οι 7 καλύτεροι από 5, και μη ξεχνάς πως υπάρχει και άτμος ;)
Αυτή η φράση που τόσο επαναλαμβάνεις τώρα τελευταία, θα με βάλει σε μπελάδες... Ήδη έχω αρχίσει να ψάχνομαι και να το επεξεργάζομαι στο μυαλό μου πώς θα γίνει...
Και ξέρω ότι έχεις δίκιο, άλλωστε σε άκουσα και πήρα ενεργά!
 



Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.647
Τα presonus αποτελούν οικονομική υπέρβαση για μένα . Το σαμπ τους ευτυχώς είναι σε προσιτά επίπεδα για προσθήκη στο μέλλον , αλλά λόγω χώρου και συνθηκών είναι αδύνατον να προστεθεί πάνω από ένα όσο κατοικώ στο σπίτι που είμαι. Δεν ξέρω αν θα ήταν και λύση το presonus το s6 μαζί με το σαμπ τους.

Επίσης πολλά μοντέλα όπως το yamaha και adam λόγω της εκτόνωσης τους απο την πίσω μεριά μάλλον δεν μου κάνουν λόγω του ότι θα φτάσουν σε σημείο να είναι ελάχιστους πόντους από τον τοίχο.

Τα newmann είναι ευγενής πόθος από πολύ παλιά αλλά ξεφεύγουν στον προυπολογισμό δυστυχώς . Ίσως στο μέλλον.....
Μια λύση θα ήταν τα 120 με το σαμπ της presonus ? Η θα γίνει σαλάτα η δουλεια ??

Ενδιαφέρον και οι υπόλοιπες προτάσεις των fluid,krk v8s4,dynaudio. Απλώς και σε αυτά θα ήθελα να ξέρω αν γνωρίζει κάποιος πόσο ταιριαστό θα ήταν κάποιο σαμπ άλλης εταιρείας.



Επίσης αυτό https://www.odes.gr/el/genelec-m040-6-5inch-temaxio.html είναι ότι πιο όμορφο έχω δει .......
 
Last edited:

Μηνύματα
509
Reaction score
85
Για ποιον λόγο πρέπει να συνδυάσουμε τα ηχεία με το sub της ίδιας εταιρίας;
Δεν θα ήταν p.x. σωστό να βάλουμε JBL LSR 308 + Presonus Temblor 10 θεωρώντας ότι το Presonus είναι κατά τα λεγόμενα καλύτερο (έστω και λίγο) από το JBL LSR 310S;
 

Μηνύματα
31
Reaction score
22
Εχοντας τα jbl 308 ένα χρόνο τώρα (τα οποία προτιμησα απο τα yamaha) θεωρώ πολυ σημαντική την ύπαρξη waveguide σε ό,τι ηχείο επιλέξεις.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Άλλη μια εξαιρετική επιλογή, τα πήρα για atmos μεν αλλά όταν τα δοκίμασα σε στέρεο στη θέση των main μου έπαθα πλάκα από την ποιοτητα τους, είναι τα focal alpha 80. Μην τα προσπεράσεις έτσι απλά, θεωρώ ότι είναι πολύ ποιο μουσικά από τα yamaha.

https://www.skroutz.gr/s/4602146/Focal-Alpha-80.html
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Προφανώς genelec, dynaudio, focal, Adam, Neumann, atc είναι ποιοτικότερες επιλογές από πρισόνους, αλλά για ίδιο μέγεθος γούφερ είναι πιο ακριβές. (Η JBL ομοίως, απλώς έχει και "φτηνή" σειρά.)

Μεγάλες φίρμες, αυτοί ξέρουν... Ότι και να πάρεις από αυτές, δε θα βγεις χαμένος.
 

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.647
Εδώ έρχετε πάλι η προηγούμενη ερώτηση. Κατεβαίνουμε σε ίντσες και ανεβαίνουμε σε ποιότητα ?
Επίσης πάλι η ερώτηση που θα λύσει χέρια και θα εξοικονομήσει χρήματα είναι η χρήση σαμπ άλλης εταιρείας .....

https://www.thomann.de/gr/focal_shape_65.htm
Αυτό πολύ ωραίο και χωρίς bass reflex...
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top