Αγορά ενισχυτή STEREO μέχρι 500 ευρώ

Μηνύματα
11
Reaction score
4
Καλημέρα σας.
Θέλω να αγοράσω έναν ενισχυτή για το νέο μου ηχοσύστημα που θα αποτελείται από το pro-ject debut carbon esprit και τα polk audio signature s55. Μετά από κάποια έρευνα κατέληξα στους
Marantz PM6006
Yamaha A-S701
Denon pma-800ne
Rotel a-10
Έχω δει και τους NAD και cambridge audio αλλά αυτοί δεν έχουν phono stage.
Ποιος από τους παραπάνω πιστεύετε πως είναι ο καταλληλότερος?
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Καλή χρονιά!
Με βάση τα χαρακτηριστικά από τη δοκιμή του avmentor, ο yamaha δείχνει να είναι ο καλύτερος για τα συγκεκριμένα ηχεία από την 4αδα
 

Μηνύματα
11
Reaction score
4
Πιστεύεις πως υπάρχει κάποιος άλλος ενισχυτής σε αυτή την κατηγορία τιμής που θα αποδώσει καλύτερα από τον yamaha?
 


Μηνύματα
11
Reaction score
4
Πιστεύεις πως υπάρχει κάποιος άλλος ενισχυτής σε αυτή την κατηγορία τιμής που θα αποδώσει καλύτερα από τον yamaha?
Να προσθέσω πως το ηχοσύστημα θα τοποθετηθεί σε έναν αρκετά μεγάλο χώρο (σαλόνι) που μάλιστα δεν είναι τελείως κλειστός.
 


Μηνύματα
13.639
Reaction score
6.603
Ο Υamaha,οι αλλοι τρεις εχουν μικρη ισχυ κια μαλλον δεν θα οδηγησουν επαρκως τα ηχεια σου. Βεβαια δεν μιαλε για ενισχυτες της ιδιας κατηγοριας,απλα αυτη τη περιοδο στη χωρα μας εχουν την ιδα τιμη.Μεχρι πριν λιγο καιρο ο yamaha επαιζε στα 650 ευρωμαπλα επειδη συντομα θα αντικατασταθει απο νεο μοντελο,η τιμη του εχει πεσει σημαντικα. Αντιθετα ο denon 800 ειναι στην ουσια ενας 720ΑΕ με την προσθηκη και dac,οποτε μην σε ξεγελα η τιμη του (τα 500 ευρω),ο 720αε πωλειται λιγο πανω απο τα μισα.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
4
Απλά κάποιοι λένε πως ο marantz έχει πιο "μελωδικό ήχο" από τους yamaha και έχει καλύτερο dac. Επίσης ο marantz έχει toroidal. Αλλά με τα 40 watts του δεν νομίζω πως θα λειτουργούν και πολύ καλα τα s55 (90db δεν τα λες και πολυ ευαίσθητα)
[DOUBLEPOST=1546532350][/DOUBLEPOST]Οκ τοτε με πείσατε θα πάρω τον yamaha. Ακόμα και από άποψη ποιότητας φαίνεται να είναι καλύτερος από τους άλλους. Πάντος θα ειναι σίγουρα ένα τεράστιο upgrade από τον παλιό καλό ταπεινό sanyo ja 220 που μαζεύει σκόνη στο πατάρι...
 

Μηνύματα
13.639
Reaction score
6.603
Πάντος θα ειναι σίγουρα ένα τεράστιο upgrade από τον παλιό καλό ταπεινό sanyo ja 220 που μαζεύει σκόνη στο πατάρι...
κανε σε αυτον ενα φρεσκαρισμα και με δυο μικρα ηχεια φτιαξε ενα συστημα για τον υπολογιστη σου.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Βάλε στο παιχνίδι και τον Pioneer A40. Δεν τσίμπησε τυχαία το βραβείο EISA για καλύτερη αγορά ενισχυτή.
Απλά δες προσεχτικά αν σου φτάνει η ισχύς του. Χαμηλή μεν ονομαστική, αλλά με καλή οδήγηση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Να προσθέσω πως το ηχοσύστημα θα τοποθετηθεί σε έναν αρκετά μεγάλο χώρο (σαλόνι) που μάλιστα δεν είναι τελείως κλειστός.
Να προσθέσεις τότε και 2 σαμπ, και πάρε av ενισχυτή ή προ, για τη διαχείριση των σαμπ.

Με δυο 6,5"-άρια δε γεμίζει μεγάλος χώρος..
 
Last edited:

Μηνύματα
74
Reaction score
31
Πιστεύεις πως υπάρχει κάποιος άλλος ενισχυτής σε αυτή την κατηγορία τιμής που θα αποδώσει καλύτερα από τον yamaha?
Ναι, και ο NAD και ο Pioneer και ο Rotel, o NAD δεν εχει phono αλλά βάζεις ένα εξωτερικό και θα έχεις και καλύτερη οδήγηση και πολύ καλύτερο ήχο.. (εχω ακούσει στο ίδιο σύστημα τον yamaha 501 με τον NAD 316 ΒΕΕ και ο NAD ήταν πολύ καλύτερος). Αν μπορείς προσπάθησε να τους ακούσεις γιατί τα αυτιά και τα γούστα του καθενός είναι διαφορετικά..
 

Μηνύματα
11
Reaction score
4
Σύμφωνα με τις απαντήσεις σας έκανα μια λίστα με τους υποψήφιους ενισχυτές (από τον καταλληλότερο/"καλύτερο" στον πιο ανεπαρκή/"χειρότερο"):
1) NAD C-326BEE (σχετικά δυνατός, άριστη ποιότητα κατασκευής, toroidal transformer)
2) Pioneer a40 (δυνατός, έχει βραβευθεί, βέβαια την μάρκα δεν την εμπιστεύομαι για κάποιο λόγο)
3) Yamaha A-S701 (θηρίο, η μάρκα αποτελεί εγγύηση, αμφιβάλω για την ποιότητα του ήχου)

Ανεπαρκή ισχύ (2*40w):
4) rotel a-10
5) NAD C-316BEE
6) Marantz PM6006
....
και ο denon

Ο nad c-326bee είναι 2*50w. Δεν ξέρω αν αυτό είναι αρκετό. Βέβαια αν είναι τόσο καλός το ψήνω με ένα phono box απο pro ject στα 80 ευρώ. Ας βγω κανα σαρανταρι πανω από το budget. Σκέφτομαι κάτι αλλά δεν ξέρω αν είναι βλακεία ή όχι.. να κάνω ένα recap στον παλιό sanyo και να τον έχω για το passive subwoofer (δεν ξέρω αν γίνεται παραλληλίσω ή να γεφυρώσω τις εξόδους). Συγνώμη αν σας πρήζω αλλά από την στιγμή που δίνω τόσα χρήματα πιστεύω πως είναι καλό να κάνω την καλύτερη δυνατή επιλογή.
 


Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
...να κάνω ένα recap στον παλιό sanyo και να τον έχω για το passive subwoofer...
Λάθος χρήση ενός 20άρη ενισχυτή. Για sub αγόρασε επαγγελματικό τελικό μερικών εκατοντάδων βάτ.

Αν έχεις ενισχυτή συνιστώ να περιμένεις να μαζέψεις λίγα χρήματα παραπάνω ή να παρακολουθείς αγγελίες. Μη πάρεις ενισχυτή κάτω των 100watt/8ohm και καλό είναι στα 4ohm (σχεδόν) να διπλασιάζονται τα watt. Από την εμπειρία μου (πήγα από 80 watt στα 300 watt) η διαφορά οδήγησης ακούγεται, δεν υπάρχει παραμόρφωση όταν ανοίγεις την ένταση.

Για phono... Η μέχρι τώρα εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι τα phono των ενισχυτών αυτής της κατηγορίας δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Καλό είναι να το 'χεις για αρχή αλλά όταν συνδέσεις κάποιο καλύτερο αργότερα θα ακούσεις διαφορά.
 

gid

Μηνύματα
7.396
Reaction score
8.629
Από την εμπειρία μου (πήγα από 80 watt στα 300 watt) η διαφορά οδήγησης ακούγεται, δεν υπάρχει παραμόρφωση όταν ανοίγεις την ένταση.
Ο 80άρης σου από ποια θέση του volume και πάνω σου παραμόρφωνε;
 

Μηνύματα
13.639
Reaction score
6.603
Mεγαλος ο χωρος,αναγκαστικα πας στον πιο ισχυρο ενισχυτη απο αυτους που ανεφερες,που ειναι ο 701 και λογω συγκυριας,τον βρισκεις και σε πολυ καλη τιμη. Αλλο αυτο ομως, αλλα ποιος θα παιξει καλυτερα .Με ενα σχετικα ευκολο ηχειο και σε ενα μικροτερο χωρο, ο 6006 ή ο Nad ,ναι θα ειχαν καλυτερο ηχο. Αλλα με το χρηματικο οριο που εχεις βαλει υπαρχουν περιορισμοι.Αν τωρα θελεις και ισχυ-ρευματα και καλο ηχο τοτε πας προς το χιλιαρικο ή κανεις υπομονη για μεταχειρισμενο (αλλα αυτο μπορει να παρει και μηνες γιατι μιλαμε για την πιο δυσκολη κατηγορια).Τον sanyo τον ξεχνας,ειναι καλος για συστημα υπνοδωματιου ή για desktop pc.
 

kl1

Μηνύματα
159
Reaction score
56
Ο ηχος του marantz είναι πολύ καλος για τα λεφτά του ,και ο denon είναι καλός τώρα δυνατότητα οδηγησης δεν ξερω .
 

gid

Μηνύματα
7.396
Reaction score
8.629
Να προσθέσεις τότε και 2 σαμπ, και πάρε av ενισχυτή ή προ, για τη διαχείριση των σαμπ.

Με δυο 6,5"-άρια δε γεμίζει μεγάλος χώρος..
Οδήγηση - ξεοδήγηση, σ' αυτό πρέπει να εστιάσεις φίλε...
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Είσαι από τους τυχερούς που τα ηχεία σου έχουν μετρηθεί και έχουν αναφερθεί τα σημεία που πρέπει ο κάτοχος να προσέξει για την οδήγησή τους και την πλήρη εκμετάλλευσή τους.
Απ' όσους ενισχυτές έχουν αναφερθεί, οι Yamaha και Harman είναι αυτοί που καλύπτουν το δυνατό περισσότερο τις απαιτήσεις τους.
Ο Harman δικαιολογεί τη διαφορά τιμής προσφέροντας ραδιόφωνο, LAN.

Άσχετο: Τη "δύναμη" του Pioneer με 30watt/κανάλι/8Ω που την είδες;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.687
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top