Αγορά ηχείων από iacono.fr

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Καλησπερα, στα μελη του Forum. Εχει κανει καποιος αγορα ή γνωριζει αν ειναι αξιοπιστο το συγκεκριμενο ιντερνετικο μαγαζι στη Γαλλια? Ενδιαφερομαι για αγορα ηχειων. Επισης αν ξερει καποιος ποσο περιπου κοστιζει μια μεταφορα ηχειων περιπου 60 κιλα απο Ευρωπη σε Ελλαδα. Ευχαριστω.
 


Μηνύματα
223
Reaction score
78
Τους ρωτησα για το κοστος των μεταφορικων και μου ειπανε 280 ευρω, νομιζω πως ειναι πολλα. Απο Γερμανια, σε μια προχειρη ερευνα που εκανα τα μεταφορικα ειναι απο free shipping μεχρι 145 ευρω το ακριβοτερο.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Παίζει ρόλο και η απόσταση και η μεταφορική και η ασφάλεια και και και
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Τους ρωτησα για το κοστος των μεταφορικων και μου ειπανε 280 ευρω, νομιζω πως ειναι πολλα. Απο Γερμανια, σε μια προχειρη ερευνα που εκανα τα μεταφορικα ειναι απο free shipping μεχρι 145 ευρω το ακριβοτερο.
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μη κοιτάς τι γράφει το κάθε site στις βασικές πληροφορίες περί αποστολών. Φέρνω συνέχεια από Γερμανία και Αυστρία και μπορώ να σου πω ότι free shipping για ηχεία δαπέδου και πάνω δεν έχω συναντήσει ποτέ. παλέτα από Γερμανία με klipsch rp280 περίπου 130 euro. Παλέτα από Γερμανία με sub svs pb13 μου ζητούσαν μεταφορικά 270€ και το καλύτερο που κατάφερα ήταν με δική μου μεταφορική με κόστος 160€

https://www.transport-to-greece.gr/gr/
 

Μηνύματα
21
Reaction score
16
Το μόνο που μπορώ να σου πω ειναι οτι αναλογο βαρος απο Ολλανδια οδικο σε ευπαθη αντικείμενα, εννοειται το δηλωνει ο αποστολεας, δεν ειναι πατάτες ή στρώματα, ειναι 3 ευρω πλούσια το κιλο.
επομένως 150 ειναι είναι σούπερ τιμη, 250 κακη.
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μη κοιτάς τι γράφει το κάθε site στις βασικές πληροφορίες περί αποστολών. Φέρνω συνέχεια από Γερμανία και Αυστρία και μπορώ να σου πω ότι free shipping για ηχεία δαπέδου και πάνω δεν έχω συναντήσει ποτέ. παλέτα από Γερμανία με klipsch rp280 περίπου 130 euro. Παλέτα από Γερμανία με sub svs pb13 μου ζητούσαν μεταφορικά 270€ και το καλύτερο που κατάφερα ήταν με δική μου μεταφορική με κόστος 160€

https://www.transport-to-greece.gr/gr/
Εχω προχωρρησει την παραγγελια μεχρι το σταδιο της πληρωμης με πιστωτικη καρτα και δεν εχει βγαλει επιπλεον κοστος μεταφορικων. Το επομενο σταδιο ηταν η ολοκληρωση της παραγγελιας. Το καταστημα ηταν το MDsound απο Γερμανια. Για το SVS παντως το κοστος ηταν λογικο (160 ευρω) αν αναλογιστεις οτι το βαρος με την παλετα ειναι περιπου 85 κιλα (Shipped Weight (palletized): 188 pounds).
Το transport-to-greece.gr που ρωτησα δεν αναλαμβανει μεταφορες απο Γαλλια, μονο απο Γερμανια (παραδοση στην αποθηκη τους).
[DOUBLEPOST=1557414395][/DOUBLEPOST]
Το μόνο που μπορώ να σου πω ειναι οτι αναλογο βαρος απο Ολλανδια οδικο σε ευπαθη αντικείμενα, εννοειται το δηλωνει ο αποστολεας, δεν ειναι πατάτες ή στρώματα, ειναι 3 ευρω πλούσια το κιλο.
επομένως 150 ειναι είναι σούπερ τιμη, 250 κακη.
Και εμενα τα 274 για την ακριβεια μου φαινονται υπερβολικα.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
16
Εχω προχωρρησει την παραγγελια μεχρι το σταδιο της πληρωμης με πιστωτικη καρτα και δεν εχει βγαλει επιπλεον κοστος μεταφορικων. Το επομενο σταδιο ηταν η ολοκληρωση της παραγγελιας. Το καταστημα ηταν το MDsound απο Γερμανια. Για το SVS παντως το κοστος ηταν λογικο (160 ευρω) αν αναλογιστεις οτι το βαρος με την παλετα ειναι περιπου 85 κιλα (Shipped Weight (palletized): 188 pounds).
Το transport-to-greece.gr που ρωτησα δεν αναλαμβανει μεταφορες απο Γαλλια, μονο απο Γερμανια (παραδοση στην αποθηκη τους).
[DOUBLEPOST=1557414395][/DOUBLEPOST]
Και εμενα τα 274 για την ακριβεια μου φαινονται υπερβολικα.
5 ευρω το κιλο δεν κουβαλαει και το τίμιο ξυλο.
Κοιτα μην βγεις και χαμενος αν τ αγοραζες Ελλαδα
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εχω προχωρρησει την παραγγελια μεχρι το σταδιο της πληρωμης με πιστωτικη καρτα και δεν εχει βγαλει επιπλεον κοστος μεταφορικων. Το επομενο σταδιο ηταν η ολοκληρωση της παραγγελιας
Συνήθως αν λένε free shipping είναι εντός της χώρας. Αν ολοκληρώσεις την παραγγελία λογικα θα σου στείλουν email με τα μεταφορικά.
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
5 ευρω το κιλο δεν κουβαλαει και το τίμιο ξυλο.
Κοιτα μην βγεις και χαμενος αν τ αγοραζες Ελλαδα
Οχι, απο Γαλλια συν μεταφορικα ειναι 350 ευρω περιπου λιγοτερα
[DOUBLEPOST=1557422487][/DOUBLEPOST]
Συνήθως αν λένε free shipping είναι εντός της χώρας. Αν ολοκληρώσεις την παραγγελία λογικα θα σου στείλουν email με τα μεταφορικά.
Λογικα δεν θα επρεπε να ξερεις το κοστος των μεταφορικων πριν την ολοκληρωση της παραγγελιας? Αν το κοστος μεταφορικων εκ των υστερων κανει ασυμφορη την αγορα?
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Στειλε τους ενα email να συμφωνησετε τα μεταφορικα πριν ολοκληρωσεις την παραγγελία.
Εγω ετσι ειχα κανει παλια απο γερμανιακαι ειχα φερει ηχεια βασης περιπου 25 κιλα με 40 ή 50 ευρω.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
η στέλνεις email προκαταβολικά και ρωτάς το κόστος, ή σου στέλνουν εκείνοι αφού την κάνεις. Τώρα αν βρήκες εταιρία που σου στέλνει τόσο μεγάλα δέματα free shipping μπράβο και προχώρα.

πχ έφερα πριν 10 μέρες ένα marantz από Αυστρία και μου έκαναν δώρο τα μεταφορικά και 7% λόγο του ότι έκανα απευθείας μεταφορά από τράπεζα σε τράπεζα.

όμως ήταν μια κούτα 15 κιλά. δε μιλάμε για ηχεία.
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Γνωριζει κανεις καποια μεταφορικη να κανει παραλαβη απο Γαλλια και παραδοση σε Ελλαδα?
 




Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Τους ρωτησα για το κοστος των μεταφορικων και μου ειπανε 280 ευρω, νομιζω πως ειναι πολλα. Απο Γερμανια, σε μια προχειρη ερευνα που εκανα τα μεταφορικα ειναι απο free shipping μεχρι 145 ευρω το ακριβοτερο.
Και που να δεις από άλλα κρατη,πόσο κοστίζουν,μην σου φαίνεται περίεργο
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.610
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top