Αγορά ηχείων μπροστά έως 1200ε

Μηνύματα
26
Reaction score
24
Καλησπερίζω όλα τα παιδιά του φόρουμ. Πριν 7-8 χρόνια αγόρασα ένα home cinema 5.1 της sony BDV-N7200W. Δεν μπορώ να πω ότι με απογοήτευσε ιδιαίτερα ώσπου πριν δύο χρόνια κάηκε ο ενισχυτής του. Τον αντικατέστησα με τον Denon avr-x2600h και αγόρασα και ένα sub svs SB-1000. O ήχος βελτιώθηκε αισθητά. Ο χώρος που είναι τοποθετημένο το home cinema είναι σε σαλόνι-κουζίνα περίπου 6μ x 7μ x 2,9μ ύψος ενώ η θέση ακρόασης είναι περίπου τα 2,5 μέτρα. Τις επόμενες ημέρες θα αγοράσω ένα δεύτερο SB-1000 ενώ τον επόμενο μήνα θέλω να αγοράσω ηχεία μπροστά καθώς πλέον δεν με καλύπτουν. Σε μετρήσεις που έκανα με το Audyssey App ξεκινούν και δουλεύουν από τα 180Hz και πάνω στα 0 db. Ως εκ τούτου έχω cross το sub μου στα 180Hz! :( Οι προτιμήσεις μου είναι 60/40 μουσική/ταινίες και οι εντάσεις max 85db.
Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου προτείνετε ηχεία μπροστά (bookshelves ή floor) ώστε να μπορούν να οδηγηθούν από τον ενισχυτή μου και να έχουν ένα σχετικά καλό αποτέλεσμα έως 1200ε; Αν είναι δυνατόν να υπάρχει και δυνατότητα αγοράς μοντέλου για το κεντρικό ηχείο στο μέλλον.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Attachments

Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.168
Ωραίος ο τοίχος με την πέτρα!

Θα πρότεινα να δεις τα ημιενεργα golden ear, αν φτάνουν μέχρι κει τα λεφτά σου.

Έχω την εντύπωση πως κυκλοφορούν και σε αγγελία εδώ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.317
καλησπέρα Τζορτζ.....
πολύ ωραίος ο χώρος


1. Τα ηχεία που θέλεις ΑΝ είναι ραφιού...έχεις σκοπό να τα βάλεις στις θέσεις που βλέπουμε ήδη? ή σε παίρνει για βάσεις και πιο κοντά στη θέση ακρόασης?
2.Έχεις σκοπό να βάλεις και surround (ή και άτμος ακόμα)?
3. Βλέποντας τα ηχεία που έχεις ήδη (με εξαίρεση το sub) να υποθέσω ότι δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις σε εντάσεις ή όχι?
4. Ο μικρός ξεκίνησε να περπατάει και να σκαλίζει την περιοχή να υπολογίσουμε και τους κινδύνους? :biggrin:
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Βλέποντας τις φωτογραφίες του χώρου σου, μου ήρθαν στο μυαλό κατευθείαν τα παρακάτω ηχεία


Μπορεί ηχητικά να μην αποδώσουν όπως ενα ηχείο βάσης ή βιβλιοθήκης, αλλά αισθητικά θα ταιριάξουν ΑΠΌΛΥΤΑ με έναν τόσο όμορφο χώρο.
Εγώ αυτά θα έβαζα.
Άλλωστε κρίνοντας από τα υπάρχοντα ηχεία οι απαιτήσεις δεν πρέπει να είναι πολύ υψηλές.
Πολύ όμορφος χώρος, μπράβο!!!

Α!! Και τα svs θα τα έπαιρνα σε White gloss:p
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.168
μου ήρθαν
Το 5.25" ψευτογούφερ δε θα του κάνει δουλειά.

Μετράει ο άνθρωπος με μικρόφωνο, θα ξεφτιλιστούν τέτοια ψευτοηχεια.

Θέλει 8" μίνιμουμ για να παίξει από 80 καλά, και βεβαίως ξεκινάνε τα προβλήματα οδήγησης με μεγάλα γουφερ οπότε ίσως να είναι καλή ιδέα τα ημιενεργα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.317
Α!! Και τα svs θα τα έπαιρνα σε White gloss:p
ναι καλά....
τα μωρά σε αυτή την ηλικία είναι χειρότερα και από περιστέρια μόλις δουν κάτι να γυαλίζει :lolsign:
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Το 5.25" ψευτογούφερ δε θα του κάνει δουλειά.

Μετράει ο άνθρωπος με μικρόφωνο, θα ξεφτιλιστούν τέτοια ψευτοηχεια.

Θέλει 8" μίνιμουμ για να παίξει από 80 καλά, και βεβαίως ξεκινάνε τα προβλήματα οδήγησης με μεγάλα γουφερ οπότε ίσως να είναι καλή ιδέα τα ημιενεργα.
Εννοείται.
Καθαρά με κριτήριο την εμφάνιση έκανα την πρόταση.
Φυσικά και δεν πρόκειται να πλησιάσουν σε απόδοση ένα ζευγάρι κανονικά ηχεία βάσης ή δαπέδου, αλλά σίγουρα θα ακούγονται καλύτερα από τα υπάρχοντα.
 

Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
Αγαπητέ Γιώργο πολύ συμπαθητικός ο χώρος σου συγχαρητήρια.
Τώρα όσο αναφορά για ηχεία που σε ενδιαφέρουν η γνώμη μου είναι για μπροστινά ηχεία να κοιτάξεις βάσης και μια που έχεις ένα svs 1000 και άλλο ένα θα ταίριαζε καλύτερα πολύ καλά το σκέφτεσαι.
Για surround θα πρέπει να μπουν πίσω από τον καναπέ δε ξέρω αν έχεις αυτή τη δυνατότητα λόγο παντόφλας θέλει λίγο ψάξιμο η τοποθέτησή τους.
Ο ενισχυτής σου παίζει Atmos και μπορείς να βάλεις και 2 ηχεία σίγουρα στην οροφή.
Για επιλογή ηχείων ειδικά μπροστά καλό θα είναι το γούφερ τους να είναι πάνω 6,5ιντσα.
 

Μηνύματα
348
Reaction score
888
Ωραίος ο τοίχος με την πέτρα!

Θα πρότεινα να δεις τα ημιενεργα golden ear, αν φτάνουν μέχρι κει τα λεφτά σου.

Έχω την εντύπωση πως κυκλοφορούν και σε αγγελία εδώ.
Κώστα, πιστεύεις είναι ωφέλιμες ηχητικά τέτοιου τύπου διακοσμήσεις για τον τοίχο πίσω από τα ηχεία;
 

Μηνύματα
26
Reaction score
24
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Το svs κατά την αγορά του σκέφτηκα να το πάρω σε άσπρο αλλά επειδή όλα τα υπόλοιπα ηχεία + ενισχυτής ήταν ήδη μαύρα αποφάσισα να το πάρω κ αυτό σε μαύρο. Μια χαρά ταιριάζει και σε μαύρο! :) Όσο αναφορά την μικρή μας είναι ήδη τριών χρονών και δεν υπάρχει πρόβλημα να ρίξει καμιά βάση!

@ChristarasV82 ευχαριστώ για την πρόταση, ειναι πολύ όμορφα αλλά δε θέλω πάλι να θυσιάσω την ποιότητα για την ομορφιά! Την έπαθα μια φορά με το all in one ηχοσύστημα, όχι ξανά!

@costas EAR εάν εννοείς αυτό https://www.ihoekfrasi.gr/Audio/Speakers/Floor-Standing-Speakers-ηχεια-κολώνες-hifi/Golden-Ear-Triton- Seven- Floorstanding -Speaker -Black πολύ καλό δείχνει να είναι όμως πιάνουμε τις δύο χήνες! Άμα δεν πάρω δεύτερο sub ίσως να μπορούσα έστω και με δόσεις να τα αποκτήσω αλλά θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα από δύο subs + ηχεία των 1200ε=1800ε περίπου;

@ThanasisR κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου. Να αγοράσω βάσεις, να τις βιδώσω στον τοίχο και επάνω να βάλω τα ηχεία ή να πάρω βάσεις δαπέδου ώστε να μπορώ να δώσω στα ηχεία και 10-20 cm απόσταση από τον πίσω τοίχο. Τα καλώδια είναι μέσα σε κανάλια πίσω από τις πέτρες. Surround ηχεία έχω επάνω στις γυψοσανίδες σχεδόν κρυμμένα εάν δείτε και στις φωτογραφίες. Γνωρίζω ότι δεν πρέπει να βρίσκονται εκεί αλλά δυστυχώς μιλάμε για σαλόνι και όχι μεμονωμένο χώρο ακροάσεων! Όταν πάρω καινούρια front θα τα ανεβάσω και αυτά για atmos! :) Βασικά, λες να χωρίσω το σαλόνι στα δύο εκεί που είναι ο κόκκινος καναπές και να το κάνω play room? Ποιος ακούει την γυναίκα!

@strozsek εννοείται πως όταν έφτιαξα τον τοίχο από πέτρα δεν είχα καν στο μυαλό μου οτι μπορεί να βελτιώνει τον ήχο! Τώρα, αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, διπλό το καλό μαζί με το αισθητικό αποτέλεσμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.168
Κώστα, πιστεύεις είναι ωφέλιμες ηχητικά τέτοιου τύπου διακοσμήσεις για τον τοίχο πίσω από τα ηχεία;
Ναι, βεβαίως.

Σα να έχεις βάλει διάχυση.
Άμα δεν πάρω δεύτερο sub ίσως να μπορούσα έστω και με δόσεις να τα αποκτήσω αλλά θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα από δύο subs + ηχεία των 1200ε=1800ε περίπου;
Τα συγκεκριμένα δεν νομίζω να είναι ημιενεργα.

Μιλάω για ημιενεργα, που διαθέτουν ενσωματωμένα ενεργά σαμπ, οπότε είναι σα να αγοράζεις και 2 σαμπ ακόμα.

Βεβαίως δεν είναι "ακριβώς" έτσι, αλλά στην πράξη, με το ένα σαμπ που ήδη διαθέτεις, θα είναι σα να έχεις 3 σαμπ, και θεωρώ βέβαιο ότι δε θα χρειαστεί να πάρεις κι άλλο svs.

Θα χρειαστεί ένα mini dsp για να λειτουργήσει σωστά 3 σαμπ στο σεταπ σου.


ΥΓ.
Τώρα για να πούμε την αλήθεια, μια χαρά δουλειά θα σου κάνουν ένα ζευγάρι από αυτά :


Ή από αυτα:


Και αφού έχουν ενισχυτές πάνω τους, δε τίθεται θέμα επάρκειας οδήγησης.

Αυτά είναι τα θετικά των ενεργών φίλε μου..
 
Last edited:

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Ναι, βεβαίως.

Σα να έχεις βάλει διάχυση.

Τα συγκεκριμένα δεν νομίζω να είναι ημιενεργα.

Μιλάω για ημιενεργα, που διαθέτουν ενσωματωμένα ενεργά σαμπ, οπότε είναι σα να αγοράζεις και 2 σαμπ ακόμα.

Βεβαίως δεν είναι "ακριβώς" έτσι, αλλά στην πράξη, με το ένα σαμπ που ήδη διαθέτεις, θα είναι σα να έχεις 3 σαμπ, και θεωρώ βέβαιο ότι δε θα χρειαστεί να πάρεις κι άλλο svs.

Θα χρειαστεί ένα mini dsp για να λειτουργήσει σωστά 3 σαμπ στο σεταπ σου.


ΥΓ.
Τώρα για να πούμε την αλήθεια, μια χαρά δουλειά θα σου κάνουν ένα ζευγάρι από αυτά :


Ή από αυτα:


Και αφού έχουν ενισχυτές πάνω τους, δε τίθεται θέμα επάρκειας οδήγησης.

Αυτά είναι τα θετικά των ενεργών φίλε μου..
Ο ενισχυτής του έχει μόνο 2 pre outs.
Άμα θελήσει να προσθέσει ηχεία αργότερα ,θα κάνει σύστημα χωριάτικη :p
 

Μηνύματα
26
Reaction score
24
Ο ενισχυτής του έχει μόνο 2 pre outs.
Άμα θελήσει να προσθέσει ηχεία αργότερα ,θα κάνει σύστημα χωριάτικη :p
@costas EAR ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αλλά δυστυχώς ο ενισχυτής μου έχει μόνο δύο preouts για subwoofers. Δεν ξέρω αν μπορούν να συνδεθούν active speakers. (Ο πιο φτηνός ενισχυτής με preouts για όλα τα ηχεία έκανε τότε κοντά στο χιλιάρικο ενώ ο δικός μου 600. Έπρεπε να πάρω και sub και δεν έβγαιναν τα κουκιά)! Αν δεν μπορούν τελικά να συνδεθούν τα active speakers τοτε θα πρέπει να κοιτάξουμε, αν καταλαβα καλά passive bookshelves με mid/bass 8 ιντσών + extra svs sb1000 ή τη λύση των floor ημιενεργων.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
@costas EAR ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αλλά δυστυχώς ο ενισχυτής μου έχει μόνο δύο preouts για subwoofers. Δεν ξέρω αν μπορούν να συνδεθούν active speakers. (Ο πιο φτηνός ενισχυτής με preouts για όλα τα ηχεία έκανε τότε κοντά στο χιλιάρικο ενώ ο δικός μου 600. Έπρεπε να πάρω και sub και δεν έβγαιναν τα κουκιά)! Αν δεν μπορούν τελικά να συνδεθούν τα active speakers τοτε θα πρέπει να κοιτάξουμε, αν καταλαβα καλά passive bookshelves με mid/bass 8 ιντσών + extra svs sb1000 ή τη λύση των floor ημιενεργων.
Στο ξωτερικό πουλάγανε τον ενισχυτή σου πακέτο με τα monitor audio bronze 2
Κάπου εκεί να κινηθείς για να έχεις ισορροπημένο σύστημα , ΚΑΙ για την επάρκεια ισχύος να μπορεί να τα οδηγήσει.
Για πιο καλά και ακριβά θα ήταν παράταιρα με τον Av σου.
Κοίτα και σε Polk , Qacoustics
 

Μηνύματα
26
Reaction score
24
Ευχαριστώ. Για να καταλάβω τι να κοιτάξω. Εάν ένα ηχείο έχει απαίτηση ενισχυτή 25-120watts και ο ενισχυτής μου βγάζει 95watt στα 8Ω μπορεί να το οδηγήσει; Πχ. https://www.odes.gr/el/focal-aria-9...I6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJzdGNtLWkifV0
Εάν κάνω cross τα sub στα 80hz τότε τα ηχεία θα ζητούν λιγότερο ρευμα, άρα θεωρητικα ο ενισχυτής μπορεί να τα οδηγήσει ή και πάλι είμαστε δύσκολα;
 
Last edited:


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ο ενισχυτης σου ειναι ακαταλληλος γιαυτα που ζητας ,απο τη σειρα 3 + ανοιγονται οι οριζοντες .
Μπορειτε να συνεχιζετε να αυτοσχεδιαζετε....:rolleyes:
 

Μηνύματα
13.636
Reaction score
6.600
Πρώτα πάρε ηχεία και μετά σκέφτεσαι για δεύτερο υπογουφερ, μην το πηγαίνεις ανάποδα δηλαδή. Όπως βλέπω τον χώρο, πρέπει να πας σε ηχεία βάσης (όχι τοίχου), αλλά να τοποθετηθούν σε βάσεις για τοίχο. Με 1200 αγοράζεις καλά ηχεία βάσης (περιπου 500-600) για μπροστά και κεντρικό αλλά και περιφερειακά. Αργότερα βλέπεις αν χρειάζεσαι και το δεύτερο υπογουφερ. Κάτι πρέπει να κάνεις και για τον ενισχυτή......το έπιπλο δεν έχει αρκετό βάθος , ενώ τα καλώδια πίσω πρέπει να είναι πολύ στριμωγμένα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.576
Reaction score
27.908
Καλημέρα.
Καταρχήν συγχαρητήρια για το χώρο. Πολύ ωραία δουλειά.

Τα ενεργά ηχεία μπορείς να τα ξεχάσεις για 3 λόγους.
Πρώτον δεν τα υποστηρίζει ο Denon, δεύτερον στο budget που έθεσες δεν ταιριάζει τίποτα στο χώρο. Θα τον καταστρέψεις. Πολύ πολύ μικρό καλάθι για τα Focal Shape αλλά και πάλι με ενδοιασμούς γιατί.....
Τρίτων στην κατηγορία τιμής δεν υπάρχει ενεργό κεντρικό που να ταιριάζει στο χώρο και ταυτόχρονα να μπορείς να πληρώσεις τα left right.

Πάμε παρακάτω.
Όταν κάποιος ζητάει προτάσεις πρέπει να ξέρει τι θα ακούσει. Δηλαδή, ότι και να σου πει ο καθένας μας αφορά τον ίδιο και όχι εσένα. Κανένας δεν μπορεί να γίνει Εσύ και να σκεφτεί σύμφωνα με την τσέπη σου, την αισθητική σου, τις ανάγκες σου και και και, δεν έχει τελειωμό. Δεν γίνεται. Αυτά που ακούς είναι τι θα έκανε ο καθένας μας στο χώρο σου σύμφωνα με τις δικές του προτεραιότητες.

Σύμφωνα λοιπόν με όλα τα παραπάνω και με δεδομένο ότι πρέπει να πληρεί δύο παράγοντες, ηχητικό και αισθητικό αποτέλεσμα ταυτόχρονα η πρόταση μου είναι όπως παρακάτω.

Revel Concerta2 Series
H Revel είναι μια καταξιωμένη εταιρεία στο χώρο και δεν γίνεται να κάνεις λάθος.

Για mains left right έχεις δύο επιλογές. Τα bookshelves M16 και τα on wall S16. Και τα δύο είναι στα ίδια χρήματα, 1120€.
Έχουν εξαιρετική διασπορά και 6,5" woofer. Τα κόβεις στα 80hz και θα είσαι μια χαρά. Και στα 100hz να τα κόψεις δεν τρέχει κάτι βέβαια, ίσως είναι και καλύτερα. Τα M16 έχουν bass Reflex και θέλουν βάση οπότε ίσως θα πρέπει να τα κατεβάσεις πάτωμα. Δεν έχω βρει πουθενά όμορφη βάση τοίχου χωρίς να καταστραφή το ηχείο. Τα S16 είναι έτοιμα με υποδοχές για τοίχο. Δεν έχουν bass reflex οπότε δεν θα έχεις θέμα.

Revel-Concerta2-S16-háttérsugárzó_big.jpg
Revel-Concerta2-F36-hangfalszett_big.jpg

Revel-Concerta2-M16_big.jpg


Το κεντρικό τους είναι το C25 στα 785€. Με 2 x 5,25" και το ίδιο τουίτερ. Δεν διαθέτη πίσω bass reflex οπότε δεν υπάρχει θέμα να το κολλήσεις στον τοίχο. Θα μπορούσες με ένα όμορφο ραφάκι να κρατήσεις το ύψος κοντά στα τουίτερς των LR, ή να το βαλεις στο έπιπλο.

Για το μέλλον η εταιρεία διαθέτει μεγάλη γκάμα in ceiling speakers.

Για τα surround δες με τη γυναίκα μήπως βολέψει κανένα End table ή καμιά κονσόλα πίσω από τον καναπέ ώστε να βάλεις να τα βάλεις και αυτά σωστά. Εκεί βάζεις κατευθείαν τα M16.

Άλλη αξιόλογη εταιρεία είναι η Paradigm και πάλι σύμφωνα με τα παραπάνω δεδομένα ή πρόταση μου είναι τα Paradigm Premier 200B στα 1098€. Επίσης με 6,5" woofer αλλά και bass Reflex πίσω οπότε αυτά θέλουν πάτωμα και βάση.
Για κεντρικό το Paradigm Premier 500C στα 879€. Το βασικό σε αυτό εδώ είναι ότι είναι τρίδρομο και τα τουίτερ και mid είναι σε κάθετη διάταξη που είναι η ιδανική σχεδίαση ενός κεντρικού ηχείου. Διαθέτει 2 x 5,5" woofers και ένα 4" mid. Δεν διαθέτει πίσω bass Reflex οπότε το κολλάς και στον τοίχο άφοβα.
Επίσης και αυτή η εταιρεία διαθέτει πληθώρα in ceiling speakers για μελλοντικό ματσάρισμα.

Κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξεις και το Denon σε κάτι καλύτερο.

Καλό ψάξιμο. :)
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.432
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top