Αγορά ηχοσυστηματος home cinema (παραθέτω photos κτλ)

Μηνύματα
96
Reaction score
17
Καλησπέρα!
Ψάχνω να πάρω ηχεία για home cinema και ίσως και έναν ενισχυτή αλλα αυτόν ισως να τον αγόραζα και αργότερα για να μπορέσω να πάρω καλύτερα ηχεία τώρα.

παρακατω παραθέτω φωτογραφία και στοιχεία από τον χώρο μου αλλα και τι ηχοσύστημα διαθέτω τώρα:

πλατος δωματίου 3,0 μετρα
ύψος 2,5 μετρα
απόσταση απο θέση ακρόασης 2,6 μετρα

διαθέσιμο μπάτζετ περίπου 1500€ με 2000€..οχι επειδή τα έχω σε μετρητά αλλά με τη λογική ότι θα το κάνω με αρκετές δόσεις μέσω κάποιου μαγαζιού που δίνει 24 ή 36 άτοκες δόσεις όπως π.χ. ο Νάκας το Media Markt και ο Κωτσόβολος.

Τα ηχεία που έχω τώρα είναι 5 jamo a410, ενα subwoofer jamo Α4 και ραδιοενισχυτής είναι ο kenwood krf v5050d..

Γενικά δεν ξέρω σε τι εταιρίες να κοιτάξω και το post αυτό έγινε με αφορμή μία προσφορά που είδα στο Media Markt από ένα εκθεσιακό προϊόν το οποίο είναι αυτό:
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_jamo-s-626-hcs-black-1206428.html

Ευχαριστώ ςκ των προτερων για οποιαδήποτε βοηθεια..
 

Attachments


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
μην βιαστεις να αγορασεις ποσο μαλλον εκθεσιακο αρα ανοιχτο κουτι αρα μεταχειρισμενο

τι δεν σου αρεσει και εχεις φαγουρα στο χερι? η που θελεις να φτασεις?

για αρχη θα σου ελεγα φερε το κεντρικο μπροστα στη τηλεοραση και ανοιξε τουλαχιστον μισο μετρο τα δεξια αριστερα,

τι ενισχυτη εχεις και που κρυβεις το / τα sub?

τα ηχεια να εχουν ιση αποσταση απο εσενα

τα πισω να μην ρωτησω πως τα εχεις τοποθετησει ε? η να το κανω?
 

Μηνύματα
96
Reaction score
17
Ευχαριστώ για την απάντηση Βασίλη!
χαχα η φαγούρα στο χερι δεν ειναι τυχαια..
καταρχήν δεν μου αρεσουν τα μπάσα τα οποια ειναι πολυ..πλαδαρά και καθολου "σφιχτά".
τα πριμα επισης, τα οποια δεν έχουν καλη λεπτομέρεια..
Θέλω να ακούω και μουσικη απο πχ spotify κτλ και δεν μου αρεσει το αποτελεσμα...

Είναι και θέμα ενισχυτή φυσικά(kenwood krf v5050d) αφού έχει 7 ρυθμίσεις σαν listen mode και όταν το βάζω πχ στο stereo ή 3 stereo ο ήχος είναι τραγικός, όταν το βάζω στο disco έχω πάρα πολλά μπάσα κτλ κτλ.. Γενικά δεν βρίσκω κάποια ρύθμιση να με ικανοποιεί!


το sub φαίνεται οπως κοιτάς τη φωτογραφία δεξιά στη γωνία..
για τα πισω ηχεια όχι μη ρωτήσεις ακόμα(χαχα) γιατί ο χώρος όπως τον βλέπεις έγινε σήμερα το απόγευμα..
το σαλόνι ηταν τελείως διαφορετικό και ακόμα ψάχνομαι

*edit:επισης τα μεσαια που τα λατρευω δεν τα εχω
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.628
Ο ενισχυτής σου είναι ανεπαρκής και τα ηχεία σου ακόμη πιο κάτω, όπως μάλλον έχεις ήδη καταλάβει.

Μπορείς να κάνεις ένα (για να μην πω δύο) άλμα μπροστά με ένα 5.1 από αυτή τη σειρά. https://www.skroutz.gr/c/3060/hxeia_hifi.html?from=catspan&keyphrase=dali+zensor που μπορεί να χωρέσει άνετα στο κονδύλι σου.

Σε δεύτερο χρόνο αλλάζεις ενισχυτή και πας σε Marantz/Denon/Yamaha

Θα πρέπει επίσης να ψάξεις το θέμα "τοποθέτηση ηχείων", ίσως και "διαμόρφωση χώρου".
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
με 2000 φτιαχνεις πολυ καλο συστημα οσο αφορα τα μηχανηματα αλλα κατι θα πρεπει να κανεις και με τον χωρο

για καμια εβδομαδα ακολουθησε τις συμβουλες που σου εδωσα, δεν θα πειστω οτι εκανες τις αλλαγες αν δεν δω νεα φωτογραφια

δεν σου φταινε μονο οι ρυθμισεις αλλα και ο χωρος, δυο καναπεδες εχεις και το χαος , πιο χαος, το κενο

κανε ροκε κινηση ελατο με ηχειο και τα ξαναλεμε

εχω ετοιμο κοστολογιο για ηχεια ενισχυτη αλλα ειδες δεν βιαζομαι, ουτε πρεπει και εσυ, λαλακια θα κανεις! χαχαχα
 

Μηνύματα
96
Reaction score
17
Ο
Θα πρέπει επίσης να ψάξεις το θέμα "τοποθέτηση ηχείων", ίσως και "διαμόρφωση χώρου".
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!κρατάω τις προτάσεις σου σε μία λίστα για όταν θα είμαι έτοιμος και θα έχω συγκεντρώσει και αλλες προτάσεις.. και μετά Βλέποντας και κάνοντας!
[DOUBLEPOST=1546121356][/DOUBLEPOST]
κανε ροκε κινηση ελατο με ηχειο και τα ξαναλεμε

εχω ετοιμο κοστολογιο για ηχεια ενισχυτη αλλα ειδες δεν βιαζομαι, ουτε πρεπει και εσυ, λαλακια θα κανεις! χαχαχα
Είσαι θεος χαχαχα
 

Μηνύματα
1.074
Reaction score
832
Ο καναπες δεν μπορει να ερθει μπροστα στην τηλεοραση στα 2.5 μετρα ας πουμε το πολυ; μετα θα δημιουργηθει ενας χωρος και βαζεις πισω δεξια κ αριστερα του καναπε τα σαραουντ το τραπεζακι μετα στην αρχη του δωματιου! Ετσι ξεχωριζεις τους χωρους κ θαχεις καλυτερο αποτελεσμα
 

Μηνύματα
96
Reaction score
17
Ο καναπες δεν μπορει να ερθει μπροστα στην τηλεοραση στα 2.5 μετρα ας πουμε το πολυ;
ναι αυτο ειναι ευκολο να γίνει.. μπορεί και να ξεγελάει λίγο η φωτό αλλά η απόσταση τόσο είναι 2,5 μέτρα!
[DOUBLEPOST=1546162239][/DOUBLEPOST]Ένας φίλος μου, χθες μου είπε ότι μου χαρίζει δύο ηχεία τριών δρόμων τα kh 502 στα 8 ohm, 50-100 watt,ευαισθησία 87+ -3 db,frequency 40-20k..
καποια γνωμη γι'αυτά?
 

K

kimon

Guest
ναι αυτο ειναι ευκολο να γίνει.. μπορεί και να ξεγελάει λίγο η φωτό αλλά η απόσταση τόσο είναι 2,5 μέτρα!
[DOUBLEPOST=1546162239][/DOUBLEPOST]Ένας φίλος μου, χθες μου είπε ότι μου χαρίζει δύο ηχεία τριών δρόμων τα kh 502 στα 8 ohm, 50-100 watt,ευαισθησία 87+ -3 db,frequency 40-20k..
καποια γνωμη γι'αυτά?

Καλημέρα και χρόνια πολλά!Λέω να σου προτείνω κάτι διαφορετικό:μια τηλεόραση 55 ιντσών συν μία ηχομπάρα!Θα ταιριάξουν καλά με τις διαστάσεις του χώρου σου και δεν θα μπερδεύσαι με πίσω ηχεία και καλώδια(καθ' όσον κυκλοφορούν και μικρά παιδιά,απ' ό,τι βλέπω, στον χώρο).Για 'μένα η Philips 55 oled 803 και η Yamaha ysp 5200 θα έδιναν ρέστα (και χώρο,στηριγμένες στον τοίχο)."Είναι πολλά τα λεφτά Άρη",αλλά και πολλές και οι δόσεις!
 

Μηνύματα
96
Reaction score
17
Καλημέρα και χρόνια πολλά!Λέω να σου προτείνω κάτι διαφορετικό:μια τηλεόραση 55 ιντσών συν μία ηχομπάρα!Θα ταιριάξουν καλά με τις διαστάσεις του χώρου σου και δεν θα μπερδεύσαι με πίσω ηχεία και καλώδια.Για 'μένα η Philips 55 oled 803 και η Yamaha ysp 5200 θα έδιναν ρέστα (και χώρο,στηριγμένες στον τοίχο).
Καλημέρα Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου αλλά νομίζω η διαφορά στον ήχο από δύο ηχεία δαπέδου και γενικά ενα ολοκληρωμένο σύστημα από μία ηχομπάρα πρέπει να είναι πάρα πολύ μεγάλη...
και δυστυχώς τα αυτιά μου ακούν τις διαφορές.. βλέπεις παίζω πολλά χρόνια ηλεκτρική κιθάρα και ασχολούμαι πάρα πολύ με τον ήχο της..(ενισχυτές κιθαρας,μαγνήτες κιθαρας κτλ).
Δεν έχω πρόβλημα με τα καλώδια, τα πισω ηχεια κτλ, αν ετσι θα έχω καλύτερο ηχο.. μπορώ να τα καλύψω
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.068
Πάρε τα ηχεία που σου χαρίζουν, είναι αναβάθμιση σε σχέση με αυτά που έχεις. Περίμενε και 10 μέρες να φύγει το δέντρο από τη μέση και τα ξαναλέμε.
Αυτό το κουτάκι μοιάζει με sub, δεν είναι...
 



Μηνύματα
96
Reaction score
17
Οποτε 3 ηχεια 1 av και 1 σαμπ ακομα!
για το θέμα "τοποθέτηση ηχείων", και "διαμόρφωση χώρου" και αφου γίνει πρώτα και η κίνηση ροκέ με το έλατο... οπως το βλεπω δεν μπορώ να μεταφέρω το ηχείο πολύ κοντά προς τη γωνία που είναι το έλατο γιατί θα "πεφτει" ο ήχος πάνω στον καναπέ.

Η απόσταση από τον τοίχο μέχρι τον καναπέ ειναι 2.20 μετρα και ειναι η μέγιστη απόσταση που μπορώ να εχω τα 2 μεγαλα ηχεία. η απόσταση των ηχείων από τον καναπέ που κάθομαι είναι 2.5 μέτρα.
Θεωρητικά είναι καλές αυτές οι αποστάσεις?

Αν υποθέσουμε ότι μένω έστω και για κάποιους μήνες με τα δύο ηχεία τριών δρόμων δηλαδή τα kh 502 (8 ohm, 50-100 watt,ευαισθησία 87+ -3 db,frequency 40-20k) θα πρέπει να πάρω ένα κεντρικό το οποίο θα λειτουργεί στο ίδιο έυρος συχνοτήτων έτσι ώστε να ταιριάξουν?

αν ναι ακουω προτασεις..

και αν και θα με μαλώσει ο βασιλης επειδη βιάστικα, έκανα μία έρευνα αγοράς για ραδιοενισχυτες (στα τυφλα χωρίς να ξέρω πολλά και από τα site που μπορώ να κάνω αγορά σε πολλές δόσεις) και βρήκα τρεις διαφορετικούς ξεκινώντας από την πιο χαμηλή τιμή και φτάνοντας στην πιο υψηλή για το budget μου..

DENON AVR-X1500H στα 449€
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_denon-avr-x1500h-1213858.html

YAMAHA RX-V685 στα 690€
https://www.nakas.gr/prd/yamaha-rx-v685-b-radioenisxitis

MARANTZ SR 5013 στα 870€
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_marantz-sr-5013-black-1218381.html

υπάρχει μεγαλη διαφορά σε αυτόν που κάνει 449€ σε σύγκριση με τον marantz που κάνει 870€?

Στον Yamaha είδα ότι υποστηρίζει ασύρματα Surround και αυτό θα με βόλευε πάρα πολύ για να μην έχω Γκρίνια και από τη γυναίκα..
το ίδιο ισχύει και για τους άλλους ραδιοενισχυτές? υποστηρίζουν δηλαδή αυτήν τη λειτουργία?

Το αναφέρω αυτό γιατί θα με βόλευε να μου κάνετε προτάσεις για τέτοια ηχεία Surround.

επισης θα ήθελα και κάποιες προτάσεις για sub για το συγκεκριμένο χώρο πάντα..

Ευχαριστώ και παλι για την βοήθεια!
υ.γ. ακούγοντας μουσικη σημερα νιωθω οτι αυτα που χρειάζονται αμεσα αλλαγη και πρέπει να βαλω προτεραιότητα στην αλλαγη τους ειναι το κεντρικό και το sub...
 

Μηνύματα
1.074
Reaction score
832
Αν δεν εχουν αποσταση 40 ποντους τουλάχιστον απο την τηλεοραση τα ηχεια δεν γινεται δουλεια!
 

Μηνύματα
96
Reaction score
17
Αν δεν εχουν αποσταση 40 ποντους τουλάχιστον απο την τηλεοραση τα ηχεια δεν γινεται δουλεια!
40 πόντους από την κάθε μεριά γίνεται να έχουν απόσταση! βγαίνει ίσα-ίσα!
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.628
υπάρχει μεγαλη διαφορά σε αυτόν που κάνει 449€ σε σύγκριση με τον marantz που κάνει 870€?
Μην προτρέχεις. Όταν αλλάξεις ΟΛΑ τα ηχεία σου με άλλα πιο αξιοπρεπή, θα δεις ότι η ανάγκη σου για περαιτέρω βελτίωση θα έχει μειωθεί κατά 90%. Αν επιμείνεις για χάρη του 10%, θα μπορείς να βρεις εδώ ευκαιρίες παρόμοιες με αυτή https://www.avsite.gr/forum/threads/denon-avr1910-7-1.169312/
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
DENON AVR-X1500H στα 449€
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_denon-avr-x1500h-1213858.html

YAMAHA RX-V685 στα 690€
https://www.nakas.gr/prd/yamaha-rx-v685-b-radioenisxitis

MARANTZ SR 5013 στα 870€
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_marantz-sr-5013-black-1218381.html

υπάρχει μεγαλη διαφορά σε αυτόν που κάνει 449€ σε σύγκριση με τον marantz που κάνει 870€?
Υπάρχει σοβαρή διαφορά.
Αν έπρεπε εγώ να διαλέξω, θα προτιμούσα φθηνότερο ενισχυτή και καλύτερο subwoofer.

Στον Yamaha είδα ότι υποστηρίζει ασύρματα Surround και αυτό θα με βόλευε πάρα πολύ για να μην έχω Γκρίνια και από τη γυναίκα..
το ίδιο ισχύει και για τους άλλους ραδιοενισχυτές? υποστηρίζουν δηλαδή αυτήν τη λειτουργία?
Φοβάμαι πως θα μπλέξεις με λάθος ηχεία.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
17
Υπάρχει σοβαρή διαφορά.
Αν έπρεπε εγώ να διαλέξω, θα προτιμούσα φθηνότερο ενισχυτή και καλύτερο subwoofer.
οκ οπως το φανταζόμουν..δίνω προτεραιότητα σε κεντρικό και sub και συνεχίζω αργότερα με surround και ενισχυτή...
αν τα λεω καλα περιμενω καποια προταση για κεντρικό και sub..
α!καλη χρονια σε ολους!
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
και φυσικα το κεντρικο πρεπει να ειναι ιδια μαρκα και σειρα με τα δεξι αριστερο αρα τα δωρα ειναι προσωρινα

ποτε ξεστολιζουν τα δεντρα? εννοειται δεν κανεις καμια αγορα προηγουμενως
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.608
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top