Αγορά καινούριας TV ~75"

Μηνύματα
19
Reaction score
3
Καλημέρα,
Θα ήθελα να αγοράσω καινούρια τηλεόραση 70"-77" ποια μοντέλα παίζουν και αξίζουν;

Έχουν βγεί τελευταία καλές προσφορές για Samsung Qled αλλά έχω διαβάσει οτι θα βγάλει η LG οικονομική σειρά OLED οπότε σκέφτομαι μήπως έιναι καλύτερο να περιμένω. Budget υπολογίζω περίπου 2Κ αλλά αν υπάρχει και κάτι αρκετά καλό στα 1300 με προσφορές δε θα με πείραζε :p

Η χρήση είναι κυρίως ταινίες, gaming, σύνδεση υπολογιστή και μετά TV.

Μπορείτε να προτείνετε αξιόλογα μοντέλα να τα ψάξω;

Edit: τώρα είδα και κάτι για miniled.

Γενικά δε συνηθίζω να αφήν τηλεόραση ανοιχτή για παρέα ούτε αναμένεται να τη χρησιμοποιώ για πολλές ώρες.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα σου,
Πολύ καλά σκέφτεσαι για αυτές τις ίντσες είναι χορταστικές, αρκεί να έχεις και τον χώρο.
Αυτή τι στιγμή μια καλή πρόταση στα 1300 περίπου είναι Sony KD-75XH8096 και στα 2000 η Sony KD-75XH9096.
Όπως καταλαβαίνεις είμαι λίγο Σονάκιας...........
Τώρα για οικονομική σειρά LG Oled αν θα βγάλει και πότε και θέλεις να περιμένεις........is up to you.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
3
Επειδή γενικά τον παλιότερο καιρό ήμουν σαμσουνγκάκιας οπότε έχω πιο πολύ εξοικείωση με τα μοντέλα και τις σειρές της Samsung, τι πλεονεκτήματα πιστεύεις οτι έχουν οι Sony; Θα ήθελα να μάθω και για εναλλακτικές που έχω εκτός samsung.

Ο χώρος είναι αυτός που έχω περιγράψει εδώ

Νομίζω 75άρα είναι το sweet spot αλλά ίσως με λίγο στρίμωγμα με παίρνει και για 85άρα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Σε Samsung QLED να κοιτάξεις από τη σειρά Q70 και πάνω.

Η Q60 έχει 60Hz refresh rate ενώ όλες οι άλλες έχουν 120Hz. Επίσης δεν υποστηρίζει VRR (Variable Refresh Rate) που μπορεί να σου φανεί χρήσιμο.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
3
Ναι κυρίως για την Q70 συγκεκριμένα σκεφτόμουν.
Πιο πολύ απο το refresh rate με προβληματιζει το θέμα των υποτίτλων σε σκοτεινές σκηνές στiς QLED.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.549
Q70 = bargain :)
Και έχει και πολύ καλό contrast.
Από τις καλύτερες VA που έχω δοκιμάσει τα τελευταία 2 χρόνια.

75αρα OLED κάτω από 3000€ πολύ δύσκολο να συμβεί εντός του 2021.
 


Μηνύματα
296
Reaction score
546
Q70T από προσωπική πείρα (2 τεμάχια) έχει αρκετό Light bleed και φαίνεται να είναι λίγο αν θα σου κάτσει καλό πάνελ (υπάρχουν αρκετά παράπονα στο νετ, δεν είναι θέμα συγκεκριμένου τεμαχίου όπως φαίνεται)
Βέβαια το αρκετό, είναι υποκειμενικό!

Φίλος με Q80 δεν έχει καθόλου.

Κατά τ άλλα είναι εξαιρετική! Ωστόσο δεν γνωρίζω διαφορές με άλλες εταιρείες αλλά να το έχεις στο νου σου αν πας σε Q70!
 





Μηνύματα
19
Reaction score
3
Λέω να πάω για την :70 85άρα. Για πείτε έχει παίξει σε καμια καλή τιμή; Αυτό που βλέπω τώρα είναι 2500 με 200Ε δωροεπιταγη πλαίσιο.

Απο Sony πλευρά ποια θεωρείται αντίστοιχη να τη τσεκάρω;
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.224
........γιά περίμενε λίγο ( με αγάπη το λέω ).
-

-



:drinks:
- ..................κοντα στα 1200e .
 

Μηνύματα
19
Reaction score
3
Δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για ξιαόμι τηλεοράσεις γενικά.
Εκτός αν πιέσει προς τα κάτω λίγο τις τιμές.
Πιο πολύ θα με ενδιέφερε να δω άλλες αντίστοιχες της Q70 σε άλλες μάρκες τυπου SONY LG κτλ
 




Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Επειδη μ ενδιαφερει και μενα το θεμα, μεχρι τα 1500€ ποια θεωρειται καλυτερη; Επισης εχω σαν απαραιτητη προυποθεση να χει πληρες cms, ευχαριστω.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.549
Πλήρες CMS έχουν οι περισσότερες από το μέσο level και έπειτα Samsung, LG, Sony.
Για τι ίντσες και μπάτζετ λες Κώστα ?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top