Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου

Μηνύματα
444
Reaction score
293
Γεα σας
έχω μια ερώτηση για όσους ασχολούνται με αγοραπωλησίες αυτοκινήτων. Γνωστή μου πουλά ένα Ford Focus 1,4 5θυρο του 2009. Τη γνωρίζω από τη δουλειά και ξέρω ότι το αυτοκίνητο είναι ατρακάριστο, με μικρές γρατζουνιές μεν αλλά ατρακάριστο και με μόνο 38.000 Km. Επίσης τα service του όλα κανονικά, μάλιστα μέσα στο καλοκαίρι έκανε και αλλαγή ιμάντων και επίσης αλλαγή ελαστικών.
Η τιμή που το δίνει είναι 6500 ευρώ και δε συζητάει μείωση. Ακόμη δεν έχει βάλει πωλητήριο και απλά το συζήτησε στο χώρο εργασίας και ενδιαφέρθηκα.
Θα ήθελα τη γνώμη από κάποιον που ασχολείται και ξέρει τόσο ως προς την τιμή τόσο ώς προς και το αυτοκίνητο το ίδιο.
Ευχαριστώ
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
.. αν μου επιτρεπεται μια γνωμη, το καλο ειναι οτι την γνωριζεις, θα ηταν ενα κριτηριο μου το ατομο - ως προς τη χρηση του συμπλεκτη.
..και ενα ακομα κριτηριο ειναι και που εχουν γινει τα χιλιομετρα.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
617
Αν σου αρέσει το Ford και ειναι πραγματικά τα χιλιόμετρα ,( που περιέργως ειναι πολύ λίγα),χωρίς σοβαρές βλάβες ,φαίνεται σωστή η τιμή. Εγω ελέγχω πρώτα : αν ειναι 1η ιδιοκτήτρια, ποιος το οδηγούσε,αν ειναι Ελληνικό η εισαγωγής. Τέλος το πας για ελεγχο σε συνεργείο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
.. περα δωθε δουλεια-σπιτι-αντε κανα σουπερμαρκετ , το κριτηριο μου ειναι σε ποση κινηση (ακινησια) εχει υποπεσει, και αν ειναι ατομο που εχει ζωρισει το αυτοκινητο, ή αν του εχει συμπεριφερθει με σεβασμο.
 

Μηνύματα
444
Reaction score
293
Είναι πολύ γνωστή μου και τα χιλιόμετρα τα έχει κάνει σε επαρχιακή πόλη (Κόρινθο) και λίγα εθνική (πήγαινε έλα Αθήνα).
Είναι σίγουρα ατρακάριστο και το έχει πάρει καινούριο από εδώ. Τώρα από χρήση συμπλέκτη κλπ, τι να πω δεν ξέρω.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
... συμπληρωσα αυτο που λεω, για να ειναι πιο κατανοητο.
νταξ, καλη περιπτωση (μου) φαινεται, αν σου αρεσει το φορντ-οπως λεει και ο φιλος πιο πανω.
 

gid

Μηνύματα
7.406
Reaction score
8.643
Θα το έβλεπα θετικά, οι γυναίκες χρησιμοποιούν συνήγθως το μισό στροφόμετρο.

Αφού είναι γνωστή σου θα δεχθεί να το πάτε για έλεγχο σε συνεργείο.
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.813
και ειναι πραγματικά τα χιλιόμετρα ,( που περιέργως ειναι πολύ λίγα),
Δεν είναι απίθανο. Ο πατέρας μου με focus του 12 έχει κάνει 40000 χλμ και όλα εθνική, εγώ με το focus του 11 έχω κάνει 96000.
Το καλό με το ότι έχει κάνει σέρβις σε επίσημο συνεργείο είναι ότι τηρείται αρχείο, όπου αναφέρονται τα χιλιόμετρα που έχει κάνει το αμάξι. Οπότε και λαμογιά να έπαιζε, θα ήταν εύκολο να εντοπιστεί.
Post automatically merged:

Επιπλέον, μια χαρά αυτοκίνητα είναι τα Ford και ειδικά τα focus. Το 1.4 το είχα οδηγήσει πριν κάτι χρόνια που το είχα πάρει ως αντικατάστασης ( εγώ έχω το 1.6 ecoboost με τα 150 άλογα ). Μετά απο λίγα χιλιόμετρα σταμάτησα στην άκρη του δρόμου, άνοιξα το ντουλαπάκι και έβγαλα την άδεια για να δω πόσα κυβικά ήταν. Περίμενα ότι ήταν 1.6
 

Μηνύματα
444
Reaction score
293
Το 1.4 το είχα οδηγήσει πριν κάτι χρόνια που το είχα πάρει ως αντικατάστασης ( εγώ έχω το 1.6 ecoboost με τα 150 άλογα ). Μετά απο λίγα χιλιόμετρα σταμάτησα στην άκρη του δρόμου, άνοιξα το ντουλαπάκι και έβγαλα την άδεια για να δω πόσα κυβικά ήταν. Περίμενα ότι ήταν 1.6
1.4 Duratetec 16V (80Hp) ήταν αυτό που λες;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.494
Είναι σίγουρα στουμπωμενο, με ανεβασμένη κατανάλωση, τυπική ιστορία οδήγησης από γυναίκες...

Θέλει ένα καλό ξεκαπνισμα με πακέτο μια αλλαγή λαδιών, κι αν όλα πάνε καλά, πάρτο.
 

Μηνύματα
29.254
Reaction score
23.299
ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ 38,000 ΧΛΜ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΟ ΕΙΝΑΙ

ΚΑΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
 

Μηνύματα
15.012
Reaction score
20.746
για δεκα ετων αυτοκινητο , αν αντεχεις να πηγαινει τοσο αργα (γουστα ειναι αυτα) πιστευω οτι πολυ δυσκολα θα βρεις αυτοκινητο με περισσοτερα προσοντα (οσον αφορα τη προηγουμενη χρηση του)

οχι οτι θα σου βγει τελειως απροβληματιστο , καθως καποια προβληματα σχετιζονται με την ηλικια του οχηματος αλλα σιγουρα θα δειχνει τα μισα χρονια (ισως και λιγοτερα) απο οτιδηποτε αλλο.

ειναι απο τις περιπτωσεις μεταχειρισμενων που θεωρουνται ευκαιριες (και συνηθως δεν προλαβαινεις να τα δεις σε αγγελιες)
 

D

Deleted member 38719

Guest
Καλημέρα,
Αν είναι το facelift και όλα είναι όπως αναφέρεις, τότε το συζητάς για κανένα 600€ πιο κάτω....
Αν δεν είναι το facelift, ίσως να μη το πάρεις καθόλου... αλλιώς ~4000€
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.813
1.4 Duratetec 16V (80Hp) ήταν αυτό που λες;
Δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιον ακριβώς κινητήρα είχε. Αλλά νομίζω ότι 80 άλογα για το focus είναι λίγα. Ακόμα και για το φιέστα της γυναίκας μου είναι λίγα, ταξιδεύει άνετα μεν, αλλά δεν είναι για τρελές προσπεράσεις, θέλει υπομονή.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
Τέλη κυκλοφορίας πληρώνει με κυβικά ή εκπομπές CO2, και πόσο;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.109
Reaction score
20.600
Γεα σας
έχω μια ερώτηση για όσους ασχολούνται με αγοραπωλησίες αυτοκινήτων. Γνωστή μου πουλά ένα Ford Focus 1,4 5θυρο του 2009. Τη γνωρίζω από τη δουλειά και ξέρω ότι το αυτοκίνητο είναι ατρακάριστο, με μικρές γρατζουνιές μεν αλλά ατρακάριστο και με μόνο 38.000 Km. Επίσης τα service του όλα κανονικά, μάλιστα μέσα στο καλοκαίρι έκανε και αλλαγή ιμάντων και επίσης αλλαγή ελαστικών.
Η τιμή που το δίνει είναι 6500 ευρώ και δε συζητάει μείωση. Ακόμη δεν έχει βάλει πωλητήριο και απλά το συζήτησε στο χώρο εργασίας και ενδιαφέρθηκα.
Θα ήθελα τη γνώμη από κάποιον που ασχολείται και ξέρει τόσο ως προς την τιμή τόσο ώς προς και το αυτοκίνητο το ίδιο.
Ευχαριστώ
Υπ' αυτές τις συνθήκες, είναι πρακτικά καινούργιο (ενώ το πάτωμά του έχει εξαιρετική οδική συμπεριφορά), αλλά είναι αργό στο δρόμο, λόγω της χαμηλής ισχύος του κινητήρα. Στη θέση σας, θα το έπαιρνα σήμερα.
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.813
ενώ το πάτωμά του έχει εξαιρετική οδική συμπεριφορά
Κάτι για το οποίο φημίζονται τα focus και πέραν της φήμης, ισχύει.
Να ξεκαθαρίσω ότι η αναφορά μου στην αδυναμία του κινητήρα του fiesta είναι σε σύγκριση με πιο δυνατούς κινητήρες ( όπως ο turbo των 150 hp του δικού μου focus ) και με απόλυτα κριτήρια ανάγκης δύναμης για προσπέραση. Φυσικά και κάνει προσπέραση το φιέστα, όπως ταξιδεύει ανετότατα με 140 στην εθνική ( πόσο μάλλον το focus που κρατάει πολύ καλύτερα απο το φιέστα ), απλά δεν είναι ο ορισμός του "χαϊδεύω γκάζι και απογειώνεται".
Post automatically merged:

Αλλά αυτό το focus στο οποίο αναφέρθηκα, με εντυπωσίασε με τη ροπή που είχε χαμηλά και με το ότι ήταν σε θέση να αναπτύξει "υψηλές" ταχύτητες. Ίσως έχει διαφορετική κλιμάκωση κιβωτίου σε σχέση με το φιέστα.
Υ.Γ. Όταν έμεινα με το δικό μου focus στη Μαλακάσα, ο τυπάκος της Νέας Οδού που ήρθε με το transit απο πίσω, καράφλιασε όταν του είπα ότι μου ανέβασε θερμοκρασία, λέγοντάς μου ότι ήταν το πρώτο focus που κλήθηκε να βοηθήσει.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Αξιόπιστη κατασκευή, λίγα χιλιόμετρα, άρα ακόμη ουσιαστικά, άστρωτο. Αν ανοίξει ο κινητήρας, δεν είναι άσχημη η ροπή.
Επίσης έχει φοβερό κράτημα (σαν ford) και πολύ καλή οδική συμπεριφορά!
Χώροι άφθονοι για την κατηγορία του.
Οικονομικό στα σέρβις.
Βρίσκεις δίπλα σου service, τόσα πολλά υπάρχουν!
Λίγες βλάβες.
Άσχημο δεν το λες, το αντίθετο. Σχετικά σύγχρονο οπτικά!
Αναβαθμίσεις παίρνει σχετικά εύκολα....

Τι άλλο να ζητήσει κανείς!
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.813
Προσωπικά θα το πήγαινα για ένα έλεγχο σε ford service, κυρίως για να το ξεψαχνίσουν στον εγκέφαλο.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.343
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top