Αγορά νέου πικάπ Audio Technica

Μηνύματα
8
Reaction score
3
Καλησπερα στην ομαδα!

Ειμαι κατοχος ενος Numark TT Usb το οποιο ειναι συνδεδεμενο σε λαπτοπ με ηχεια υπολογιστη. Εχω αλλαξει κεφαλοβελονα με την βασικη σειρα της AudioTechnica αλλα θελω να προβω σε αγορα καινουριου πικαπ και γενικα ηχειων γιατι πια δε με ικανοποιει το εισαγωγικο αυτο μοντελο.
Δεν ειμαι και πολυ σχετικος με ηχεια, ενισχυτες κτλ και θα παω στη λυση των αυτοενισχυωμενων ηχειων monitor και σε πικαπ με ενσωματομενο phono.
Τα χρηματα που σκοπευω να δωσω για ολα αυτα ειναι το πολυ 700 ευρω και το ερωτημα ειναι το εξης: Ποιο πικαπ μεταξυ των Audio Technica lp120 black η Audio Technica lp5?
Αξιζει τα παραπανω χρηματα το lp5?Στο ματι με ικανοποιει πιο πολυ σε σχεση με το lp120 που μου θυμιζει το Technics.
Η χρηση που θα κανω ειναι καθαρα να ακουω μουσικη.


Ευχαριστω εκ τοων πρωτερων!
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Το lp5 είναι ωραίο σε εμφάνιση αλλά με τα χρήματα που ζητά παίρνεις πικάπ εξίσου όμορφο και ανώτερο ηχητικά.
Δες τις εταιρείες project, dual και rega...
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το πιο φθηνό θα έπαιρνα και τα χρήματα που θα μου περίσσευαν θα τα έριχνα στα ηχεία, εκεί είναι το ζουμί.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
3
Μπορω να δωσω το πολυ 700 ευρω για πικαπ, ηχεια κι ενα μικρο μικτη 2καναλο.
Θα ηθελα επισης καπακι γιατι μενω με σκυλο..
Ο χωρος που θα ακουω μουσικη ειναι 3χ3.5μ
Εχω ακουσει καλες κριτικες για τα audio-technica απλα ηθελα να μαθω κατα ποσο αξιζει το lp5 τα παραπανω 150ευρω.
Δεκτες και οι γνωμες για αλλες εταιριες
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μπορω να δωσω το πολυ 700 ευρω για πικαπ, ηχεια κι ενα μικρο μικτη 2καναλο.
Αν το συνολικό σου budget είναι 700€, το πικάπ δε θα μπορεί να υπερβαίνει τα 100-150€ max. Για να έχεις σωστή αναλογία κόστους/απόδοσης. Αυτό που θέλω να πω είναι πως το 80% των χρημάτων πρέπει να πάνε στα ηχεία και το υπόλοιπο στις άλλες συσκευές.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
3
Αν το συνολικό σου budget είναι 700€, το πικάπ δε θα μπορεί να υπερβαίνει τα 100-150€ max. Για να έχεις σωστή αναλογία κόστους/απόδοσης. Αυτό που θέλω να πω είναι πως το 80% των χρημάτων πρέπει να πάνε στα ηχεία και το υπόλοιπο στις άλλες συσκευές.
Ειχα δει κατι Tascam VL S5 νομιζω στα 220ευρω που νομιζω ειναι αρκετα καλα για αυτο που θελω.Εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο?Μιλαμε παντα για χωρο 10-12τμ. Επισης δεν ακουω τοσο "καθαρες" μουσικες(metal-doom etc)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Σου ξαναλέω, κατά τη δική μου λογική πάντα, είναι κακός καταμερισμός χρημάτων να δώσεις 250€ για ηχεία και 450€ για πηγή. Τα 700€ θα πρέπει να διατεθούν ως εξής: 200€ πικάπ και προενισχυτής (μίκτης) και 500€ ηχεία. Στη δεύτερη περίπτωση έχεις μακράν καλύτερο αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
3
Σου ξαναλέω, κατά τη δική μου λογική πάντα, είναι κακός καταμερισμός χρημάτων να δώσεις 250€ για ηχεία και 450€ για πηγή. Τα 700€ θα πρέπει να διατεθούν ως εξής: 200€ πικάπ και προενισχυτής (μίκτης) και 500€ ηχεία. Στη δεύτερη περίπτωση έχεις μακράν καλύτερο αποτέλεσμα.
Εχεις κατα νου ενα καλο σεταπ για χωρο 3.5χ3.5μ?
Θα προτιμουσα πικαπ των εταιρειων audio technica η pro-ject, ενα δικαναλο μικτη(για να μπορω να χρησιμοποιω τα ηχεια και στον υπολογιστη) και ηχεια..
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου.
 

Μηνύματα
85
Reaction score
120
Να βάλουμε και αυτό στη λίστα με τα υποψήφια πικάπ μήπως βρεθεί τελικά ένας που να το έχει και μου πει μια γνώμη... με ψήνει πολύ το άτιμο..!
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Εχεις κατα νου ενα καλο σεταπ για χωρο 3.5χ3.5μ?
Θα προτιμουσα πικαπ των εταιρειων audio technica η pro-ject, ενα δικαναλο μικτη(για να μπορω να χρησιμοποιω τα ηχεια και στον υπολογιστη) και ηχεια..
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου.
Λοιπόν τι θα έκανα εγώ. Θα κρατούσα το πικάπ, που όπως βλέπω έχει δικό προενισχυτή, θα έπαιρνα αυτό https://www.skroutz.gr/s/3402082/Behringer-XENYX-Q502-USB.html για σύνδεση με πικάπ και pc οπότε θα μου περίσσευε το χρήμα για να πάρω αυτά https://www.skroutz.gr/s/4344195/M-Audio-M3-8.html (προσοχή η τιμή είναι για τεμάχιο). Θα τελείωνα μία και καλή με το θέμα των ηχείων, που είναι το βασικό και θα περίμενα κάποια στιγμή να πάρω ένα μεταχειρισμένο πικάπ (100-120€) όταν έβρισκα, αν ακόμα το επιθυμούσα.

Όμως αν η αγορά πικάπ είναι απαραίτητη για σένα πάρε τον Behringer, πάρε το https://www.skroutz.gr/s/400816/Audio-Technica-AT-LP120-USB.html και πάρε κι αυτά https://www.skroutz.gr/s/4489782/Tannoy-Reveal-802.html (πάλι πρέπει να πάρεις 2 κομμάτια) και είσαι μέσα στο μπάτζετ σου.
 


ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Αφού όλα τα ηχεία του νήματος είναι για near field ακροάσεις, τι νόημα έχουν οι διαστάσεις του χώρου?
 


A

AKARL

Guest
Τα χρηματα που σκοπευω να δωσω για ολα αυτα ειναι το πολυ 700 ευρω και το ερωτημα ειναι το εξης:
1) Πόσους δίσκοι έχεις ήδη;
2) Είσαι διατεθειμένος να πλερώνεις 20-30 εβρά το τεμάχιο για νέους δίσκοι;
 

Μηνύματα
8
Reaction score
3
1) Πόσους δίσκοι έχεις ήδη;
2) Είσαι διατεθειμένος να πλερώνεις 20-30 εβρά το τεμάχιο για νέους δίσκοι;
60. Ναι ετσι κι αλλιως παιρνω 2-3 το μηνα..και για αυτο θελω να τους ακουω πιο ανθρωπινα
 

A

AKARL

Guest
60. Ναι ετσι κι αλλιως παιρνω 2-3 το μηνα..και για αυτο θελω να τους ακουω πιο ανθρωπινα
Με βάση τα δεδομένα σου έχεις να αντιμετωπίσεις ένα ετήσιο κόστος απόκτησης δίσκων που ανέρχεται σε 480-720 ευρώ για 2 δίσκους το μήνα ή 720-1.080 ευρώ για 3 δίσκους το μήνα. Εντελώς χονδρικά από 480 έως 1.080 ευρώ το χρόνο. Για να φτιάξεις μια δισκοθήκη 1.000 καινούριων δίσκων θέλεις 20.000 έως 30.000 ευρώ χονδρικά. Γιατί; Έχει νόημα; Η απάντηση δική σου.

Πριν από σαράντα-φεύγα χρόνια, όταν άρχιζα να αγοράζω δίσκους, η μόνη δυνατότητα ακρόασης μουσική στο σπίτι ήταν μέσω ραδιοφώνου (ΑΜ και ΦΜ) καθώς και με αγορά δίσκων ή κασσεττών. Καμία άλλη επιλογή υπήρχε.

Πρότασή μου:

Σήμερα μπορείς άνετα να ακούς ΟΠΟΙΑ μουσική θέλεις δωρεάν μέσω γιουτιούμπ, μυσπάσε, σποτιφυ κλπ. Μπορείς να έχεις πρήμιουμ σποτιφυ με 7 ευρώ το μήνα ή 84 ευρώ το χρόνο (όσο δηλαδή κοστίζουν 4 δίσκοι). Αυτό σημαίνει ότι έχεις πρόσβαση, ουσιαστικά, στα πάντα (και τα κοάλα) της ηχογραφημένης μουσικής. Αυτό θα πρέπει να το σκεφτείς σοβαρά.

Άρα, αρχικά, για να ακούς μουσική χρειάζεσαι ένα μαραφέτι για πρόσβαση στο σποτιφύ - ΠΣ, λάπτοπ, στρήμερ, τηλέφωνο, ταμπλέτα - ένα ντακ και ένα ζευγάρι (ενεργά) ηχεία με ένα σαμπγούφα. Είσαι τζετ και αρχηγός.

Εν συνεχεία, ενώ θα ακούς άνετα τη μουσική που σου αρέσει, μπορείς, προκειμένου να σου φύγει ο καημός, να αποταμιεύσεις κάποια χρήματα από δίσκους που θα αγόραζες και να πάρεις ένα οικονομικό πικάπ της προκοπής, λόγου χάρη αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/400487/Dual-CS-505-4.html

Σωστό πικάπ, καλοφτιαγμένο και μπορεί να το κρατήσεις για πάντα. Δε χρειάζεσαι κάτι "καλύτερο".

Να ξέρεις, πάντως, ότι, ΙΜΗΟ, οι προτεραιότητες για να ακούσεις σωστά (δηλαδή με υψηλή πιστότητα) τη μουσική που σου αρέσει είναι:

1) Χώρος και ακουστικές ιδιότητες αυτού,
2) Ηχεία και επαρκής οδήγησή τους (με τα ενεργά αυτό δεν είναι θέμα),
3) Σωστό στήσιμο ηχείων, θέση ακρόασης, και κάποιου είδους ηχητική ισοστάθμιση,
4) Ηχητική πηγή ή πηγές,
5) Ηχογραφημένο υλικό.

Αυτά.

Καβλώδια και λοιπά παρελκόμενα και αξεσουάρ απ' το πανέρι τση λαϊκής.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.616
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top