Αγορά νέου PC.

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Χαιρετώ την παρέα και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό, όπως λέει κι ο τίτλος σκέφτομαι την αγορά νέου υπολογιστή.
Ο παρών έχει αρχίσει να δείχνει τα χρόνια του, υπάρχουν στιγμές που δεν αποκρίνεται όπως γράφει και πρέπει να περιμένω να ξεκολλήσει.

Η χρήση που προορίζεται είναι καθαρά οικιακή, οι συνήθεις εργασίες μου και εφαρμογές που χρησιμοποιώ είναι κατέβασμα με το qBittorent όπου κυριολεκτικά μου γονατίζει τον υπολογιστή αφού έτσι και πάω να κάνω κάτι άλλο (π.χ. μεταφορά αρχείων απ τον υπολογιστή σε εξωτερικό σκληρό, θέαση ταινίας με το vlc, ακόμα και σερφάρισμα) δεν αποκρίνεται, επίσης κάνω χρήση του mkv toolnix για αφαίρεση περιττών απ αυτά που κατεβάζω και διάφορες άλλες εργασίες ενός μέσου χρήστη όπου δεν θα τις έλεγα απαιτητητικές κι άξιες αναφοράς.
Παιχνίδια δεν παίζω κι ούτε πρόκειται, απλά θέλω να μπορώ να κάνω πολλές εργασίες ταυτόχρονα και γρήγορα χωρίς κολλήματα.

Ο παρών πύργος έχει:

Operating System
Windows 7 Home Premium 64-bit SP1
CPU
Intel Core i3 3220 @ 3.30GHz
Ivy Bridge 22nm Technology
RAM
4,00GB Dual-Channel DDR3 @ 666MHz (9-9-9-24)
Motherboard
WIBTEK H61-M HDMI2 (SOCKET 0) 28 °C
Graphics
W2243 (1920x1080@60Hz)
1024MB ATI AMD Radeon HD 5450 (MSI) 59 °C
Storage
931GB Hitachi HDS721010DLE630 ATA Device (SATA) 36 °C
Audio
Συσκευή High Definition Audio

Εχω δει την παρακάτω προσφορά της Cosmodata στα 499 ευρώ και σε μένα τον άσχετο μου φαίνεται αρκετά καλή, με την πρόσθεση λογισμικού (να πάω στα 10 ή να βάλω 7άρια όπως είμαι τώρα που τα ξέρω καλά; ) πάει στα 600 και κάτι όπου είναι και το μάξιμουμ που μπορώ να διαθέσω και αυτό μέσω δόσεων και γι αυτό μου κίνησε το ενδιαφέρον η συγκεκριμένη, ποια είναι η γνώμη σας; Θ αλλάζατε κάποιο απ τα εξαρτήματα; Σαν εξοπλισμός εν συγκρίσει με τον παρόντα πιστεύω θα με υπερκαλύψει.

https://www.cosmodata.gr/product/36...IYKQEphBSy1Hv9YHqt4KZANZkjOqi7-J0F-sYy7AYXUd0
 

Μηνύματα
7.267
Reaction score
11.816
Για λειτουργικό μπορείς να αγοράσεις ένα φτηνό κλειδί, υπάρχουν πολλά sites που τα πουλάνε προς λίγα ευρώ. Λειτουργούν μια χαρά. Σαν μηχάνημα καλό μου φαίνεται και σίγουρα θα είναι ταχύτερο από αυτό που έχεις.
 

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Για λειτουργικό μπορείς να αγοράσεις ένα φτηνό κλειδί, υπάρχουν πολλά sites που τα πουλάνε προς λίγα ευρώ. Λειτουργούν μια χαρά. Σαν μηχάνημα καλό μου φαίνεται και σίγουρα θα είναι ταχύτερο από αυτό που έχεις.
To χω δει αυτό με τα κλειδιά για λειτουργικό αλλά κάπου διάβαζα ότι δεν υπάρχει συμβατότητα με τη microsoft όσον αφορά κάποιες εφαρμογές και τα email, δεν ξέρω μπορεί να γράφω και βλακείες αλλά κάτι τέτοιο διάβασα, τι ισχύει ακριβώς μ αυτά;
 

Μηνύματα
7.267
Reaction score
11.816
To χω δει αυτό με τα κλειδιά για λειτουργικό αλλά κάπου διάβαζα ότι δεν υπάρχει συμβατότητα με τη microsoft όσον αφορά κάποιες εφαρμογές και τα email, δεν ξέρω μπορεί να γράφω και βλακείες αλλά κάτι τέτοιο διάβασα, τι ισχύει ακριβώς μ αυτά;
Εγώ χρησιμοποιώ τέτοια κλειδιά εδώ και αρκετό καιρό. Μια χαρά λειτουργούν. Καλύτερα να βάλεις windows 10 ( χωρίς να έχω παράπονο και απο τα 11 ) γιατί υποψιάζομαι ότι δεν θα υποστηρίζονται όλα τα συστατικά του υπολογιστή απο τα Windows 7.
Μια άλλη προσέγγιση θα ήταν να δοκίμαζες να έβαζες ένα ssd δίσκο στο υπάρχον μηχάνημα, αλλά με το ρίσκο να μη κάνει τόσο μεγάλη διαφορά ( στο 8ης γενιάς i5 laptop μου που σερνόταν ελεεινα με τον hdd, όταν του έβαλα ssd άρχισε να πηγαίνει σφαίρα ).
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.643
Reaction score
94.601
Κράτα το pc σου.

Βάλε μνήμη τουλάχιστον 8, καλύτερα 16GB.

SSD δίσκο οπωσδήποτε.

Άλλαξε λειτουργικό, βάλε 10 ή 11, δουλεύουν μια χαρά τα φθηνά κλειδιά.

Θα νομίζεις ότι άλλαξες pc! ;)
 

Μηνύματα
40
Reaction score
43
Καλημέρα, όπως το βλέπω και για οικονομική αναβάθμιση σε πρώτη φάση εγώ θα πρόσθετα RAM , 8GB η 16GB υπάρχουν μεταχειρισμένα σετάκια σε καλές τιμές - η MB σου χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο παίρνει 2 DIMM έως 16GB, για να έχεις καλό browsing σε επόμενη φάση SSD 256GB και θα κρατούσα τον HDD για δεύτερο και σε τελική θα 'εβρισκα
έναν μεταχειρισμένο ιδανικά I7-3770K, μια που βλέπω ότι η gpu σου ανεβάζει θερμοκρασία.
 

Μηνύματα
7.267
Reaction score
11.816
Και για να λέμε του στραβού το δίκιο, ακόμα και με τον πρώτης γενιάς i5 650 που είχα, όταν του έβαλα ssd και 16Gb ram το μηχάνημα επίσης απογειώθηκε ( καμία σχέση με τα 4gb ram και ειδικά με τον hdd ).
Στο 8ης γενιάς laptop απο την άλλη, όταν του έβαλα επιπλέον 8gb και έφτασα τα 12, δεν είχε τόσο σημαντική βελτίωση όσο όταν του έβαλα τον ssd. "Ξύπνησε" λίγο με τη ραμ, αλλά όχι τόσο όσο όταν του έβαλα τον ssd. Επίσης, σε αρκετά παλιό laptop με amd, τα ίδια. Του έβαλα 16Gb ραμ, κάαατι έκανε, όταν του έβαλα τον ssd πήρε τα'πάνω του. Και στα δύο λαπτοπ, κράτησα τους παλιούς δίσκους για αποθηκευτικούς χώρους ( για τα downloads κυρίως ) για να μη ζορίζω τους ssd.

Απ'ότι βλέπω η μητρική σηκώνει μνήμες μέχρι 1333MHz, οπότε άρχισε να κοιτάζεις εδώ:
και μετά κάνε αντιπαραβολή των τιμών με άλλα καταστήματα για να δεις απο που συμφέρει να ψωνίσεις.
 

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, σκεφτόμουν τον υπάρχον να τον αφήσω για τη σύζυγο και την κόρη να έχουν pc μιας κι ο γιος έχει ήδη τούμπανο gaming δικό του, γι αυτό δεν θέλω ν ασχοληθώ με τον υπάρχον, μ ένα φορμάτ ν αδειάσει και απ τις εφαρμογές που έχω βάλει εγώ θα τους είναι μια χαρά.

Η αγορά του pc θα γίνει με γνώμονα κάτι καινούριο άνετο, γρήγορο και future proof.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Αν δεν είμαι αδιάκριτος, τί οθόνη έχεις; Ποια ακριβώς;
LG W2243, καθόλου αδιάκριτος αλλά γιατί ρωτάς; Λες να μην έχω συμβατότητα;
Ξέρω ότι θέλει κι αυτή αναβάθμιση κάποια στιγμή αλλά προς το παρόν θέλω να καλύψω τις ανάγκες μου σε υπολογιστή γιατί αργεί και κολλάει συχνά με τις εργασίες που του αναθέτω.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Επίσης, έχεις λάπτοπ; Μήπως τάμπλετ; Και τέλος, μήπως έχεις σχετικά άνετο μπαλκόνι ή αυλή; (Δεν αστειεύομαι)...
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, σκεφτόμουν τον υπάρχον να τον αφήσω για τη σύζυγο και την κόρη να έχουν pc μιας κι ο γιος έχει ήδη τούμπανο gaming δικό του, γι αυτό δεν θέλω ν ασχοληθώ με τον υπάρχον, μ ένα φορμάτ ν αδειάσει και απ τις εφαρμογές που έχω βάλει εγώ θα τους είναι μια χαρά.

Η αγορά του pc θα γίνει με γνώμονα κάτι καινούριο άνετο, γρήγορο και future proof.
Για οικιακή χρήση πιστεύω ότι ένα PC με CPU i5 τελευταίας γενιάς (ή αντίστοιχο AMD), RAM από 8-12GB και οπωσδήποτε SSD δίσκο 500GB συν μια τυπική κάρτα γραφικών, είναι υπεραρκετό!.
 

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Για οικιακή χρήση πιστεύω ότι ένα PC με CPU i5 τελευταίας γενιάς (ή αντίστοιχο AMD), RAM από 8-12GB και οπωσδήποτε SSD δίσκο 500GB συν μια τυπική κάρτα γραφικών, είναι υπεραρκετό!.
Αρα συμφωνείς ότι το πακέτο της Cosmodata με μία αλλάγή σκεφτόμουν στο κουτί να έπαιρνα το deepcool Matrexx 50 που έχει καλές κριτικές στα λεφτά του είναι μια χαρά;
 


Μηνύματα
7.267
Reaction score
11.816
Σε αυτή τη περίπτωση, βαλ'του ένα μικρό ssd για το λειτουργικό σύστημα και κράτα τον παλιό δίσκο για τα downloads. Με 20-30 ευρώ θα είναι μια χαρά. Στο amd laptop έχω βάλει ένα patriot 240gb με σκάρτα 30 ευρώ.

Αρα συμφωνείς ότι το πακέτο της Cosmodata με μία αλλάγή σκεφτόμουν στο κουτί να έπαιρνα το deepcool Matrexx 50 που έχει καλές κριτικές στα λεφτά του είναι μια χαρά;
Εγώ θα ρωτούσα αν η μητρική δέχεται 2 ή 4 ram modules. Αν δέχεται 4, έχει καλώς. Αν δέχεται μόνο δύο, θα σε περιορίσει σε μελλοντική αναβάθμιση καθώς θα πρέπει να βγάλεις ( πετάξεις / πουλήσεις ) τα 8άρια και να βάλεις μεγαλύτερα. Αν έχει 4, μελλοντικά μπορείς να προσθέσεις όση περισσότερη ram σηκώνει η μητρική μέχρι τα όρια του επεξεργαστή ( 128 gb ).
Επίσης, θα κοίταζα τί δίσκο φοράει. Είναι ssd ή είναι nvme? Το πιο πιθανό είναι να είναι 2.5" ssd, αλλά βλέπω τους nvme ( αυτούς που μπαίνουν στην m2 θύρα δηλαδή ) να είναι πιο γρήγοροι, όχι ότι μου κακόπεσε ο 2.5" ssd που αναφέρω παραπάνω, αλλά λέμε τώρα.
 


Μηνύματα
1.266
Reaction score
2.215
To χω δει αυτό με τα κλειδιά για λειτουργικό αλλά κάπου διάβαζα ότι δεν υπάρχει συμβατότητα με τη microsoft όσον αφορά κάποιες εφαρμογές και τα email, δεν ξέρω μπορεί να γράφω και βλακείες αλλά κάτι τέτοιο διάβασα, τι ισχύει ακριβώς μ αυτά;
Σχετικά με τα "κλειδιά" αυτά η ιστορία ζεκίνησε με τον τούρκο του softwarebillinger.de ο οποίος αγόραζε τις αχρησιμοποίητες oem άδειες windows και office από κατασκευαστές ή συναρμολογητές και βρήκε τρόπο να τις ξεπαντρεύει από το κάθε brand name (διότι κανονικά κλειδιά για dell λάπτοπ πχ δουλεύουν μόνο σε dell) ουσιαστικά τις χάκαρε. Η υπόθεση έφτασε δικαστήρια και δικαιώθηκε ο τούρκος καθότι το λογισμικό και η άδεια χρήσης είναι αμφότερα αυθεντικά και αγορασμένα. Πολλοί άλλοι ακολουθησαν...
Ωστόσο είναι στην διακριτική ευχέρεια της microsoft και χωρίς ποινική ευθύνη, σε κάποια μεταηενέστερη αναβάθμιση λογισμικού να ενσωματώσει κάποια ρουτίνα που να ανιχνεύει το ξεπάντρεμα και να βγάζει το λειτουργικό οφ... προς το παρόν δεν έχει γίνει αυτό.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Αρα συμφωνείς ότι το πακέτο της Cosmodata με μία αλλάγή σκεφτόμουν στο κουτί να έπαιρνα το deepcool Matrexx 50 που έχει καλές κριτικές στα λεφτά του είναι μια χαρά;
Για ψάξε τι τροφοδοτικό ,μνήμες και ssd έχει μέσα αυτό της cosmodata.
Αυτά τα έτοιμα συστήματα τις περισσότερες φορές είναι για τα μπάζα
 

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Για ψάξε τι τροφοδοτικό ,μνήμες και ssd έχει μέσα αυτό της cosmodata.
Αυτά τα έτοιμα συστήματα τις περισσότερες φορές είναι για τα μπάζα
Αρα να τους ρωτήσω τι μάρκα είναι όλα τα components;
 

evl

Μηνύματα
279
Reaction score
431
Σκέφτεσε μήπως να βάλεις Linux?
Είχα ένα παρόμοιο PC με ακόμα παλιότερο επεξεργαστη i3-2120 για χρήση παρόμοια με εσένα (qbittorrent, VLC)
και με λίγα χρήματα (SSD- RAM) πετάει με διανομή Ubuntu που θεωρείται σχετικά βαριά
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.639
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top