Αγορά παθητικών ηχείων για δεύτερο σύστημα

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Προς αποφυγήν εσφαλμένων εντυπώσεων,τέτοια απόκριση δεν οφείλεται τόσο σε παράγοντες όπως απουσία sub ή μικρά midbass και καμπίνες,όσο σε πλημμελή τοποθέτηση εξαρχής όσο σε τοποθέτηση μου μπορεί να είναι συμβατή με την υπόλοιπη ζωή στο σπίτι.
εγώ πάνω στο κρεββάτι δεν το βάζω το ηχείο και ας είναι η ιδανικότερη θέση :p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καλή καμπύλη φαίνεται να έχουν.
Λίγο εκεί 3-6 KHz χαμήλωσε και άστα, έτσι, άμπασα.
Το κύριο πρόβλημα δεν εδρεύει στις οκτάβες από τέταρτη και άνω...Κακό είναι επίσης ότι υπό την εμφανιζόμενη μέτρηση...δεν είναι άμπασα,αλλά οι χαμηλές οκτάβες προκύπτουν έτσι ακόμα χειρότερα από το να ήταν άμπασα....

εγώ πάνω στο κρεββάτι δεν το βάζω το ηχείο και ας είναι η ιδανικότερη θέση :p
Δείξε μας σε παρακαλώ πειστήρια ότι θα είχα ποτέ τοποθετημένο main ηχείο πάνω σε κρεβάτι...
 


Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Το κύριο πρόβλημα δεν εδρεύει στις οκτάβες από τέταρτη και άνω...Κακό είναι επίσης ότι υπό την εμφανιζόμενη μέτρηση...δεν είναι άμπασα,αλλά οι χαμηλές οκτάβες προκύπτουν έτσι ακόμα χειρότερα από το να ήταν άμπασα....
Έχουν ομαλή ψιλοκατηφορική απόκριση. Δεν είναι κακά.
Επίσης δέχομαι ότι από τα 110 και κάτω πέφτει η απόκρισή τους και επίσης ότι το βουνό με κορυφή τα 55 είναι του χώρου.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Έχουν ομαλή ψιλοκατηφορική απόκριση. Δεν είναι κακά.
Επίσης δέχομαι ότι από τα 110 και κάτω πέφτει η απόκρισή τους και επίσης ότι το βουνό με κορυφή τα 55 είναι του χώρου.
Η βουνοκορυφή με επίκεντρο τα 55 Hz είναι το ένα μονάχα σκέλος στο πρόβλημα,με το δεύτερο να εδρεύει στα 110 Hz,δηλαδή διπλάσια συχνότητα.Έτσι όπως είναι διευθετημένα δεν έχουν ωφέλιμο μπάσο σε ολόκληρες τις τρεις πρώτες οκτάβες.Όσο αποδεκτή και να είναι η απόκριση στις ανώτερες,αυτό που εισπράττει ο ακροατής θα είναι χαλασμένο κι εκεί από τη συμπεριφορά στις πρώτες.

Τονίζω ότι δεν θίγονται τα ηχεία και η σύνθεση στο setup αλλά ο τρόπος διευθέτησης αφού υπονομεύονται εκείνα εξαιτίας του.
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Το πρώτο σοκ/εντύπωση ήταν ... "οεο, που είναι το μπάσο" (συνηθισμένος από 2 subs σε δωματιάκι...)
Το δεύτερο πως ήταν κάπως επιλεκτικά στην τοποθέτηση τους (ή εγώ δεν είχα ξαναβάλει ηχεία κοντά σε τοίχους)
Τελικά με μερικές δοκιμές λίγο μπροστά πίσω, και λίγες ακόμη με/χωρίς σφουγγαράκι στο bass reflex (τελικά τα έχω χωρίς), ήρθε και έδεσε το γλυκό.
Ναι δεν έχουν το μπάσο που έχει το άλλο σύστημα με τα subs αλλά η αλήθεια να λέγεται, μια χαρά ακούω μουσικούλα και την ευχαριστιέμαι.
Το σύστημα που τα συνοδεύει είναι ένας marantz PM5005 και ένα streamer με raspberry.
Δοκίμασα και EQ στο rapberry μετά από μετρήσεις αλλά τελικά τα άφησα έτσι σκέτα, που και που μόνο μπορεί να πειράξω τα bass/treble του ενισχυτή .... ναι, χαίρομαι την απλότητα, αλήθεια.
Μετά από δυο βδομάδες χρήσης περίπου... δεν ξέρω.. εγώ τα συνήθισα;;; έστρωσαν;;; (υπάρχει τέτοιο πράγμα; δεν ξέρω) τα εκτίμησα και τα χαίρομαι ακόμη πιο πολύ. Πιθανότατα επειδή τότε ότι πείραμα ήταν να κάνω το έκανα και απλά έπαιζαν μουσική.
Αν μετάνοιωσα που τα πήρα; όχι, για δεύτερο συστηματάκι είμαι φουλ ικανοποιημένος (αν δεν υπήρχε το άλλο με τα subs και το miniDSP άνετα θα μπορούσα να ζήσω και μ' αυτό μόνο).
Όπως ίσως μπορεί να υπέθεσες... ναι, τα δοκίμασα και με subs... σαφώς πολύ πιο γεμάτος ήχος αλλά όχι, δεν πρόκεται να τους βάλω sub, ήθελα ένα απλό συστηματάκι, όχι για τρελλά γκάζια και σ' αυτό είναι μια χαρά.

Για να μη συνεχίσω άλλο τα σεντόνια!! επειδή μίλησες για ευχαρίστηση και όχι για μετρήσεις, τελικά μετά από λίγο καιρό μαζί τους, ναι, μπόλικη ευχαρίστηση!!

...αλλά πάρε και μια πρόχειρη μέτρηση έτσι να υπάρχει (τα προβλήματα των ιδιοσυντονισμών του χώρου κάνουν κρα!)

View attachment 240276
Τα μέτρησες χωρίς το προστατευτικό έτσι ?

Εαν, ναι... βάλε το και ξαναμέτρα. Το 3.5 ΚΗz με 5,5 KHz θα υποχωρήσει 2 με 4 db το λιγότερο.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Εγω δε βλέπω ούτε αμπασιά και όλα αναμενόμενα. Το 56-56 είναι κλασικά απο το ταβάνι, και το 110 επίσης παράγωγο. Αρα δε φταίει η τοποθέτηση. Το εαν θές να το αντιμετωπίσεις και πως, είναι θέμα γνωστό σε εσένα καλύτερα και απο τον καθένα μας νομίζω.

Μετρήσεις απο home studios και μάλιστα πολύ καλά treated (εαν και πολύ σπάνια να τις δείχνουν, έως σκανδαλωδώς ανύπαρκτες , σε προκαλώ να ψάξεις να βρείς, καλή τύχη) που έχω δει στο ιντερνετ ... είναι χειρότερες.
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Εαν μπορείς βάλε τα και γύρω στο 1.5 μέτρο ή 77 εκατσοστά απο τους πλαινούς τοίχους, μήπως καταφέρεις κάτι.
Ε, τώρα κι εσύ βραδιάτικα, τί με βάζεις να κάνω;

View attachment 240331
ε, καλά τώρα , με αυτά τα κριτήρια .... χα χα ΟΚ. θα τα φτιάξουμε αυτά τα μικροπροβληματάκια χα χα. Η βύθιση στο 80 (106 εκ) τι είναι ?
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τα μέτρησες χωρίς το προστατευτικό έτσι ?

Εαν, ναι... βάλε το και ξαναμέτρα. Το 3.5 ΚΗz με 5,5 KHz θα υποχωρήσει 2 με 4 db το λιγότερο.
έλα μωρέ, μια πρόχειρη μέτρηση είναι, ποιος δίνει σημασία για 2-3 ντιμπιά! :p

Εγω δε βλέπω ούτε αμπασιά και όλα αναμενόμενα. Το 56-56 είναι κλασικά απο το ταβάνι, και το 110 επίσης παράγωγο. Αρα δε φταίει η τοποθέτηση. Το εαν θές να το αντιμετωπίσεις και πως, είναι θέμα γνωστό σε εσένα καλύτερα και απο τον καθένα μας νομίζω.

Μετρήσεις απο home studios και μάλιστα πολύ καλά treated (εαν και πολύ σπάνια να τις δείχνουν, έως σκανδαλωδώς ανύπαρκτες , σε προκαλώ να ψάξεις να βρείς, καλή τύχη) που έχω δει στο ιντερνετ ... είναι χειρότερες.
Εαν μπορείς βάλε τα και γύρω στο 1.5 μέτρο ή 77 εκατσοστά απο τους πλαινούς τοίχους, μήπως καταφέρεις κάτι.
Η τοποθέτηση είναι αυτή που μπορεί να είναι και δε γίνεται να αλλάξει.
Τα προβλήματα του χώρου και ειδικά της συγκεκριμένης θέσης είναι δεδομένα, αλλά... This is it!
Ούτε έχω σκοπό να κάνω κάτι με EQ και τα σχετικά.
Στο μυαλό μας πρέπει να έχουμε και το σκοπό που καλούνται να εξυπηρετήσουν κάθε φορά τα μηχανήματα μας ...και εγώ το λέω από την πρώτη στιγμή: δεύτερο σύστημα/μουσικούλα χαλαρά!
Αυτό το σκοπό τον εξυπηρετούν και με το παραπάνω...

Ε, τώρα κι εσύ βραδιάτικα, τί με βάζεις να κάνω;

View attachment 240331
Πέτρο για τη δεξιά "έλλειψη" θα συμφωνήσω... η "ομαλότητα" σ' εκείνο το σημείο θα ήταν επιθυμητή. Η αριστερή όμως μ' αφήνει αδιάφορο ειδικά για το σκοπό που καλούνται να εξυπηρετήσουν όπως έλεγα και παραπάνω!
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Πέτρο για τη δεξιά "έλλειψη" θα συμφωνήσω... η "ομαλότητα" σ' εκείνο το σημείο θα ήταν επιθυμητή. Η αριστερή όμως μ' αφήνει αδιάφορο ειδικά για το σκοπό που καλούνται να εξυπηρετήσουν όπως έλεγα και παραπάνω!
Το καταλαβαίνω. Αλλά έπρεπε να photoshopάρω!
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
έλα μωρέ, μια πρόχειρη μέτρηση είναι, ποιος δίνει σημασία για 2-3 ντιμπιά! :p



Η τοποθέτηση είναι αυτή που μπορεί να είναι και δε γίνεται να αλλάξει.
Τα προβλήματα του χώρου και ειδικά της συγκεκριμένης θέσης είναι δεδομένα, αλλά... This is it!
Ούτε έχω σκοπό να κάνω κάτι με EQ και τα σχετικά.
Στο μυαλό μας πρέπει να έχουμε και το σκοπό που καλούνται να εξυπηρετήσουν κάθε φορά τα μηχανήματα μας ...και εγώ το λέω από την πρώτη στιγμή: δεύτερο σύστημα/μουσικούλα χαλαρά!
Αυτό το σκοπό τον εξυπηρετούν και με το παραπάνω...


Πέτρο για τη δεξιά "έλλειψη" θα συμφωνήσω... η "ομαλότητα" σ' εκείνο το σημείο θα ήταν επιθυμητή. Η αριστερή όμως μ' αφήνει αδιάφορο ειδικά για το σκοπό που καλούνται να εξυπηρετήσουν όπως έλεγα και παραπάνω!
Ε, νάτα μας, αυτά είναι, εαν δε ξέριες, δεν ακούς κιόλας .... ενώ εαν έπαιρνες το Ουερφντέιλ που σου είπα, δε μετράγανε καλά αντηχοικά αλλά θα ήταν φλάτ τώρα στη θέση ακρόασης :D
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top