Αγορά πικάπ

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Καλησπέρα σας,

θέλω να προχωρήσω στην αγορά πικάπ αλλά καθώς είμαι άσχετος από τον χώρο θα ήθελα την ανάλογη καθοδήγηση.
Πληροφοριακά υπάρχουν ήδη δίσκοι καθώς είδα σε διάφορα φόρουμ να γίνεται αυτή η ερώτηση σε θέματα σαν το δικό μου.
Τέλος το budget κυμαίνεται γύρω από τα 1000 ευρώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Καλησπέρα σας,

θέλω να προχωρήσω στην αγορά πικάπ αλλά καθώς είμαι άσχετος από τον χώρο θα ήθελα την ανάλογη καθοδήγηση.
Πληροφοριακά υπάρχουν ήδη δίσκοι καθώς είδα σε διάφορα φόρουμ να γίνεται αυτή η ερώτηση σε θέματα σαν το δικό μου.
Τέλος το budget κυμαίνεται γύρω από τα 1000 ευρώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Phono stage υπάρχει? Ενδιαφέρεσαι και για μεταχειρισμένο ή μόνο καινούργιο?
 


Μηνύματα
4
Reaction score
1
Όχι δεν υπάρχει Phono stage και θα προτιμούσα καινούργιο καθώς σε κάτι μεταχειρισμένο δεν θα μπορούσα να κρίνω αν είναι όλα καλά ή όχι.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Όχι δεν υπάρχει Phono stage και θα προτιμούσα καινούργιο καθώς σε κάτι μεταχειρισμένο δεν θα μπορούσα να κρίνω αν είναι όλα καλά ή όχι.

Άρα στο συνολικό budget να υπολογίζεις και το Phono stage. Μήπως ο ενισχυτής σου έχει ενσωματωμένο Phono stage?
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Η πρότασή μου για καινούργιο είναι: Rega planar 3, με κεφαλή Audio technica VM520EB και rega phono MM.
 
Last edited:

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Ενισχυτή δεν έχω ακόμα αλλά θα πάρω ξεχωριστά. Το ποσό των 1000 ευρώ που είπα αφορά μόνο το πικάπ και την κεφαλή.
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση comtal.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Ενισχυτή δεν έχω ακόμα αλλά θα πάρω ξεχωριστά. Το ποσό των 1000 ευρώ που είπα αφορά μόνο το πικάπ και την κεφαλή.
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση comtal.
Εδώ είσαι κομπλέ και ακούς μουσική.
Το sub έπεται.

Αλλιώς για σκέτο πικάπ - κεφαλή στα 1000 θα κοιτούσα και το project classic το πακέτο. Με λίγα περισσότερα λ7 το rega rp6 neo psu. Και φυσικά τα sl1200gr.

http://www.analogueseduction.net/rega-turntables/rega-brio-system-package-1.html
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
http://store.hificorner.co.uk/technics-sl-1200-gr-turntable.html εάν θες οπωσδήποτε καινούργιο με μια οικονομική ortofon για αρχή και ξεμπερδεύεις με το θέμα πικαπ.
Και να μην ξεχάσω χωρίς προβλήματα αξιοπιστίας. Αυτό το τελευταίο να το λάβεις σοβαρά υπόψη σου.
 


Μηνύματα
126
Reaction score
28
βασικά η σειρά ενισχυτή ηχεία και μετά πικάπ.
Αν πάρεις πρώτα το πικάπ που θα το ακούς;;
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
άμα δεν έχει κάποια πηγή (πχ το πικάπ) τι θα ακούει αν πάρει μόνο ηχεία και ενισχυτή?
 

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Καταρχάς σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και τις προτάσεις σας.
Προς το παρόν χρησιμοποιώ ενισχυτή και ηχεία φίλου που λείπει προσωρινά εξωτερικό αλλά θα προχωρήσω σε άμεση αγορά καθώς τα συγκεκριμένα δεν τα υπολογίζω καν. Οπότε για αρχή θα υπάρχει όλο το setup.
Βλέποντας και τις προτάσεις σας νομίζω πως θα πάω για το rega rp6 neo psu.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
βασικά η σειρά ενισχυτή ηχεία και μετά πικάπ.
Αν πάρεις πρώτα το πικάπ που θα το ακούς;;
Βασικά η σειρά είναι πρώτα ηχεία και μετά ενισχυτή...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top