Αγορά πολυμηχανήματος. Laser ή Inkjet; Προτάσεις;

Μηνύματα
199
Reaction score
84
Πρόσφατα το πολυμηχάνημα ψεκασμού που χρησιμοποιούσα τα κακάρωσε. Στα δύο χρόνια μάλλον ήπιας χρήσης θα λεγα.
Σκέφτομαι αν αξίζει να ξαναδοκιμάσω σε ψεκασμού έγχρωμο ή ένα πιο μπιζνεσάτο ασπρόμαυρο laser. Έχω βρει δύο υποψήφιους. Το HP 8600 Plus inkjet και το Brother MFP 7460.
Το ΗΡ είναι πιο οικονομικό και από καλούς laser printers αλλά... Ψεκασμου. Με μια μινι έρευνα διαπίστωσα πως η Brother είναι η πιο αξιόπιστη φίρμα στο χώρο. Ας πούμε όριο τα 300ε.
Η δική σας γνώμη, εμπειρία, σκέψη, πρόταση;
Είναι τελικά οι laser printers πιό "σκυλιά" από τα inkjets;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.603
Απάντηση: Αγορά πολυμηχανήματος. Laser ή Inkjet; Προτάσεις;

Για την Brother μόνο καλά λόγια έχω να πω, εξ ιδίας πείρας. Όσον αφορά τους laser, χωρίζονται "ανεπισήμως" σε δύο μεγάλες κατηγορίες, αυτούς που ενσωματώνουν το τύμπανο στο toner cartridge, κι αυτούς που το έχουν ξεχωριστό (και είναι ακριβώτεροι). Αλλάζοντας τόνερ με καινούργιο cartridge κάθε φορά σε εκτυπωτή της 1ης κατηγορίας, έχεις συνεχώς εκτυπώσεις "τζάμι", αφού το τύμπανο είναι πάντοτε καινούργιο (έχει διάρκεια ζωής πολύ μεγαλύτερη από το τιράζ που επαρκεί η ποσότητα το τόνερ). Όμως, αυτά τα cartridge είναι ακριβά, εν συγκρίσει με τα αντίστοιχα της 2ης κατηγορίας. Με τιμή έως και 300€, οι περισσότεροι - να μην πω σχεδόν όλοι - οι διαθέσιμοι εκτυπωτές εμπίπτουν στην 1η κατηγορία.

Πέραν αυτού, καλό θα ήταν να περάσεις από καναδυό μαγαζιά που ασχολούνται με ξαναγέμισμα των cartridge, (με κόστος ακόμη και υποδιπλάσιο ενός εργοστασιακού καινούργιου), και να ρωτήσεις αν τα τόνερ των μοντέλων που έχεις υποψήφια για αγορά είναι διαθέσιμα σ' αυτά τα... "ξεναγεμισματάδικα"! Για μοντέλα που κυκλοφορούν ευρέως, το πιθανότερο είναι πως θα μπορείς να πάρεις νέο τόνερ με τη μέθοδο των κενών μπουκαλιών, δίνεις το αδειανό παλιό, και παίρνεις άλλο γεμισμένο, πληρώνοντας μόνον την πούδρα.

Τέλος, αυξανομένης της τιμής του εκτυπωτή, αυξάνεται και το τιράζ του τόνερ, αλλά σε ανώτερες κατηγορίες τιμής...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.603
Απάντηση: Αγορά πολυμηχανήματος. Laser ή Inkjet; Προτάσεις;

Επίσης, μια έξυπνη λύση είναι το φωτοτυπικό με ενσωματωμένο ελεγκτή εκτύπωσης, (είναι δηλαδή φωτοτυπικό και εκτυπωτής σε ενιαία συσκευή), αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν μοντέλα σ' αυτή την κατηγορία τιμής - που μάλλον θα υπάρχουν.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Αγορά πολυμηχανήματος. Laser ή Inkjet; Προτάσεις;

Όπως περιγράφεις τις ανάγκες σου είσαι για εκτυπωτή ψεκασμού. Από την άλλη, αφού σε καλύπτει ο ασπρόμαυρος lazer σημαίνει ότι δεν τυπώνεις χρωματιστά πράγματα, οπότε καλύτερα να πας σε lazer. Ακριβότερα αλλά καλύτερα. Συμφωνώ με Κώστα ότι οι Brother είναι άξιοι εμπιστοσύνης. Εννοείται ότι αυτό που αναφέρει με τα ... ξαναγεμιστάδικα είναι σημαντικό. :thumbsup:
 

Μηνύματα
199
Reaction score
84
Απάντηση: Αγορά πολυμηχανήματος. Laser ή Inkjet; Προτάσεις;

Για την Brother μόνο καλά λόγια έχω να πω, εξ ιδίας πείρας. Όσον αφορά τους laser, χωρίζονται "ανεπισήμως" σε δύο μεγάλες κατηγορίες, αυτούς που ενσωματώνουν το τύμπανο στο toner cartridge, κι αυτούς που το έχουν ξεχωριστό (και είναι ακριβώτεροι). Αλλάζοντας τόνερ με καινούργιο cartridge κάθε φορά σε εκτυπωτή της 1ης κατηγορίας, έχεις συνεχώς εκτυπώσεις "τζάμι", αφού το τύμπανο είναι πάντοτε καινούργιο (έχει διάρκεια ζωής πολύ μεγαλύτερη από το τιράζ που επαρκεί η ποσότητα το τόνερ). Όμως, αυτά τα cartridge είναι ακριβά, εν συγκρίσει με τα αντίστοιχα της 2ης κατηγορίας. Με τιμή έως και 300€, οι περισσότεροι - να μην πω σχεδόν όλοι - οι διαθέσιμοι εκτυπωτές εμπίπτουν στην 1η κατηγορία.

Πέραν αυτού, καλό θα ήταν να περάσεις από καναδυό μαγαζιά που ασχολούνται με ξαναγέμισμα των cartridge, (με κόστος ακόμη και υποδιπλάσιο ενός εργοστασιακού καινούργιου), και να ρωτήσεις αν τα τόνερ των μοντέλων που έχεις υποψήφια για αγορά είναι διαθέσιμα σ' αυτά τα... "ξεναγεμισματάδικα"! Για μοντέλα που κυκλοφορούν ευρέως, το πιθανότερο είναι πως θα μπορείς να πάρεις νέο τόνερ με τη μέθοδο των κενών μπουκαλιών, δίνεις το αδειανό παλιό, και παίρνεις άλλο γεμισμένο, πληρώνοντας μόνον την πούδρα.

Τέλος, αυξανομένης της τιμής του εκτυπωτή, αυξάνεται και το τιράζ του τόνερ, αλλά σε ανώτερες κατηγορίες τιμής...
Ευχαριστώ πολύ και τους 2. Αν κατάλαβα καλά το πολυμηχάνημα της Brother έχει χωριστό toner από το drum.
Για την τροφοδοσία των cartridge στον ψεκασμού αγόραζα από το ebay και τα 5 μελανάκια του εκτυπωτή μου βγαιναν 8ευρώ με τα μεταφορικά. Σκέφτομαι να κάνω, ωστόσο, την κίνηση αυτή για τα "ξαναγεμιστάδικα" για λόγους προτίμησης της ντόπιας αγοράς.

Αν υπάρχουν συγκεκριμένες προτάσεις άλλων ή μηχανήματα που δεν τους άρεσαν τότε ενημερώστε, νομίζω πολύς κόσμος ενδιαφέρεται για All in One λύσεις γραφείου ή οικιακού προσανατολισμού
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.603
Απάντηση: Αγορά πολυμηχανήματος. Laser ή Inkjet; Προτάσεις;

Νομίζω πως μια μηχανή σαν αυτή θα σε βολέψει πολύ, μιας και φέρει θύρα ethernet, οπότε μπορεί να συνδεθεί κατ' ευθείαν επάνω στο δίκτυο (σε θύρα του modem router, ή σε άλλο switch, αν υπάρχει), και έτσι θα μπορούν να τυπώνουν όλοι όσοι είναι στο δίκτυο, ακόμη κι από ασύρματη σύνδεση, χωρίς καλώδια usb και τα τοιαύτα. Πολύ βολικό, ακόμα και για το σπίτι.

Ο δικτυακός εκτυπωτής έχει βέβαια έναν πονοκέφαλο για να τον φέρει κανείς στο εύρος διευθύνσεων του υπάρχοντος δικτύου, αλλά αυτό γίνεται άπαξ, κατά την εγκατάσταση.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
118
Απάντηση: Αγορά πολυμηχανήματος. Laser ή Inkjet; Προτάσεις;

Έχω 2 πολυμηχανήματα inkjet, ένα HP κι ένα Lexmark. Σε ελαφρά χρήση γραφείου και τα 2 έως σήμερα δε με προβλημάτισαν και για όποια προβλήματα είχα με το Lex η εδώ τεχνική υποστήριξη πραγματικά με υποστήριξε.

Προτιμώ το HP γιατί το λογισμικό που το συνοδεύει μ αρέσει περισσότερο και τέλος γιατί αν απλά θέλω να χρησιμοποιώ μόνο το μαύρο μελάνι και να έχω μόνο αυτό το δοχείο εγκατεστημένο, στο HP υπάρχει τρόπος να το κάνω ενώ στο Lex όχι. Αν αγόραζα σήμερα θα κοιτούσα και τα νέα Epson με το σύστημα που ξαναγεμίζεις τα δοχεία των μελανιών με μπουκάλι.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
84
Απάντηση: Αγορά πολυμηχανήματος. Laser ή Inkjet; Προτάσεις;

Νομίζω πως μια μηχανή σαν αυτή θα σε βολέψει πολύ, μιας και φέρει θύρα ethernet, οπότε μπορεί να συνδεθεί κατ' ευθείαν επάνω στο δίκτυο (σε θύρα του modem router, ή σε άλλο switch, αν υπάρχει), και έτσι θα μπορούν να τυπώνουν όλοι όσοι είναι στο δίκτυο, ακόμη κι από ασύρματη σύνδεση, χωρίς καλώδια usb και τα τοιαύτα. Πολύ βολικό, ακόμα και για το σπίτι.

Ο δικτυακός εκτυπωτής έχει βέβαια έναν πονοκέφαλο για να τον φέρει κανείς στο εύρος διευθύνσεων του υπάρχοντος δικτύου, αλλά αυτό γίνεται άπαξ, κατά την εγκατάσταση.
Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κ γω σαν πρώτη επιλογή. Το θέμα με το ρούτερ με προβληματίζει λίγο γιατί είμαι άσχετος
 

Μηνύματα
199
Reaction score
84
Απάντηση: Αγορά πολυμηχανήματος. Laser ή Inkjet; Προτάσεις;

Έχω 2 πολυμηχανήματα inkjet, ένα HP κι ένα Lexmark. Σε ελαφρά χρήση γραφείου και τα 2 έως σήμερα δε με προβλημάτισαν και για όποια προβλήματα είχα με το Lex η εδώ τεχνική υποστήριξη πραγματικά με υποστήριξε.

Προτιμώ το HP γιατί το λογισμικό που το συνοδεύει μ αρέσει περισσότερο και τέλος γιατί αν απλά θέλω να χρησιμοποιώ μόνο το μαύρο μελάνι και να έχω μόνο αυτό το δοχείο εγκατεστημένο, στο HP υπάρχει τρόπος να το κάνω ενώ στο Lex όχι. Αν αγόραζα σήμερα θα κοιτούσα και τα νέα Epson με το σύστημα που ξαναγεμίζεις τα δοχεία των μελανιών με μπουκάλι.
Μεγάλη ευκολία το να χρησιμοποιείς μόνο το ασπρόμαυρο μελάνι! Τις Lexmark και Epson τις φοβάμαι, είχα κακή εμπειρία.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
Πηρα προσφατα τον canon pixma mx925 απο αμαζον αγγλιας. Τα κανει ολα με ολους τους τροπους και προς το παρον ειμαι πολυ ευχαριστημενος....ειναι νωρις ομως για συμπερασματα περι αξιοπιστιας, απο την αλλη σε αυτα τα λεφτα ειναι κελεπουρι!

Από το κινητό μου τηλέφωνο.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
84
Απάντηση: Re: Αγορά πολυμηχανήματος. Laser ή Inkjet; Προτάσεις;

Πηρα προσφατα τον canon pixma mx925 απο αμαζον αγγλιας. Τα κανει ολα με ολους τους τροπους και προς το παρον ειμαι πολυ ευχαριστημενος....ειναι νωρις ομως για συμπερασματα περι αξιοπιστιας, απο την αλλη σε αυτα τα λεφτα ειναι κελεπουρι!

Από το κινητό μου τηλέφωνο.
Μεγειά! Εγώ είχα τον canon mg 5250 , είναι το πολυμηχάνημα που τα έφτυσε οπότε λέω να μη ξαναπάρω canon
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Αγορά πολυμηχανήματος. Laser ή Inkjet; Προτάσεις;

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κ γω σαν πρώτη επιλογή. Το θέμα με το ρούτερ με προβληματίζει λίγο γιατί είμαι άσχετος
Μην το φοβάσαι καθόλου, είναι εύκολη διαδικασία και πολύ μεγάλη ευκολία. Θα σου πρότεινα με έμφαση να βάλεις τη δυνατότητα -ενσύρματης ή/και ασύρματης δικτύωσης- στη λίστα με τις απαραίτητες δυνατότητες.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
84
Απάντηση: Αγορά πολυμηχανήματος. Laser ή Inkjet; Προτάσεις;

Την ενσύρματη δικτύωση σίγουρα! Και ελπίζω να βγάλω άκρη με το ρουτερ
 

Μηνύματα
42
Reaction score
1
Απάντηση: Αγορά πολυμηχανήματος. Laser ή Inkjet; Προτάσεις;

Πρόσφατα το πολυμηχάνημα ψεκασμού που χρησιμοποιούσα τα κακάρωσε. Στα δύο χρόνια μάλλον ήπιας χρήσης θα λεγα.
Ότι και να αγοράσεις από εκτυπωτή "σπιτιού" στα 2 χρόνια θα τα κακαρώσει. Τους έχουν φτιάξει έτσι ώστε να χαλάνε μετά την 2ετία.
Μόνο τα επαγγελματικά κρατάνε παραπάνω αλλά τα πληρώνεις ακριβά.

Ενά καλό μηχάνημα είναι ο EPSON WP-4525, τον έχω στο γραφείο και είναι πολύ καλός
http://www.skroutz.gr/s/383872/Epson-WorkForce-Pro-4525-DNF.html
 

Μηνύματα
199
Reaction score
84
Απάντηση: Αγορά πολυμηχανήματος. Laser ή Inkjet; Προτάσεις;

Ξέχασα να πω πως μετά από φλασιά έψαξα να δω αν μπορέσω να βγάλω το ενσωματωμένο τροφοδοτικό του... θανόντος.
Τελικά το βρήκα κ το έβγαλα. Το δωσα σε ένα φίλο να το δει και βρήκα στο ebay ίδιο τροφοδοτικό στα 16 ευρώ. Σκέφτομαι να το παραγγείλω και να πουλήσω το πολυμηχάνημα ώστε να πάρω το laser.
Ψάχνοντας στο amazon.com είδα πολυμηχανήματα καλά στα 165 ευρω περίπου με την τιμή τους εδώ στα 420-450.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.603
Απάντηση: Αγορά πολυμηχανήματος. Laser ή Inkjet; Προτάσεις;

...
Ψάχνοντας στο amazon.com είδα πολυμηχανήματα καλά στα 165 ευρω περίπου με την τιμή τους εδώ στα 420-450.
Εξέτασε όμως και τα μεταφορικά και τα έξοδα εκτελωνισμού. Για ένα τόσο ογκώδες δέμα, τα μεταφορικά θα είναι τουλάχιστον 70€, και το τελωνείο γύρω στο 28 - 30% της αξίας cif.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
84
Απάντηση: Αγορά πολυμηχανήματος. Laser ή Inkjet; Προτάσεις;

Εξέτασε όμως και τα μεταφορικά και τα έξοδα εκτελωνισμού. Για ένα τόσο ογκώδες δέμα, τα μεταφορικά θα είναι τουλάχιστον 70€, και το τελωνείο γύρω στο 28 - 30% της αξίας cif.
Όχι, όχι σίγουρα δεν θα αγόραζα από Αμερική. Απλώς επισημαίνω τη διαφορά των τιμών. Τελικά είμαστε Ντουμπάϊ μάλλον
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.603
Απάντηση: Αγορά πολυμηχανήματος. Laser ή Inkjet; Προτάσεις;

Άσε, πονεμένη ιστορία. Βρήκα ένα motherboard που χρειαζόμουν μόνο στις ΗΠΑ, κι ο ανθρωπάκος το δίνει 50$, αλλά μαζί με τα μεταφορικά και το τελωνείο πάει 100€ και βάλε...
 

Μηνύματα
199
Reaction score
84
Απάντηση: Αγορά πολυμηχανήματος. Laser ή Inkjet; Προτάσεις;

Είναι κρίμα! Ένα μοντέλο brother πολύ ανώτερο αυτού που μου πρότεινες εκεί κοστίζει τη μισή τιμή του υποδεέστερου
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.224
Reaction score
27.789
Απάντηση: Αγορά πολυμηχανήματος. Laser ή Inkjet; Προτάσεις;

Μετά από 15 χρόνια απόκτησης διαφόρων εκτυπωτών, ουκ ολίγων, να σας πω κι εγώ την γνώμη μου.
Έχω αλλάξει 4 εκτυπωτές inkjet της ΗΡ ο ένας ήταν και με σκάνερ από πάνω και ένα άλλο ήταν ένα ακριβό πολυμηχάνημα.
Είχα ένα Lexmark inkjet τον ακριβό εκείνης της εποχής και μετά πήρα κι έναν ασπρόμαυρο Laser της ίδιας εταιρίας.
Είχα έναν inkjet της Epson αλλά κι έναν της Canon με 4 ξεχωριστά μελάνια.
Μετά από αλλαγές κεφαλών και μελανιών, αγορές των πανάκριβων ορίτζιναλ μελανιών αλλά και συμβατών αναλωσίμων μελανιών σε οικονομική συσκευασία με τα εξαρτήματα γεμίσματος και μηδενισμούς των τσιπακίων τους και μετά από πάλη με τα βουλωμένα μπεκ και τον καθαρισμό τους με ζεστό νερό κ.λ.π. κατέληξα σε Laser έγχρωμο.

Πρώτα πήρα έναν Xerox που τα τόνερ του ήταν πιο ακριβά από όλο το μηχάνημα.
Όταν άδειασαν όλα τον πέταξα στην άκρη και κάποια στιγμή τον διέλυσα και έγινε ανταλλακτικά που τα έχω ακόμη στην κάσα που ονομάζω "χρήσιμα σκουπίδια"

Μετά πήρα τον έγχρωμο Laser Epson C1100 με 300 ευρώ με τον Φ.Π.Α. και τον έχω ακόμη.
Έχω αλλάξει μια φορά το μαύρο τόνερ. Ως τώρα τα πάει μια χαρά.
Έχει το πλεονέκτημα ότι για να το γεμίσεις με τόνερ είναι πανεύκολο.
Και δεν έχει τσιπάκι να σε υποχρεώνει να το αλλάξεις ντε και καλά κι ας δουλεύει μια χαρά.
Ανοίγει μια τρύπα απλά γυρνώντας το πλαϊνό καπάκι του και γεμίζεις.
Όχι ξεβιδώματα, ξεκολλήματα πλαστικών και τσιπαρίσματα.

Σε γενικές γραμμές η ΗΡ φτιάχνει πολύ καλά σε επιδόσεις μηχανάκια αλλά με μια ποιότητα κατασκευής πολύ φτηνιάρικη.
Πλαστικούρα του κερατά. Δεν συμφέρουν τα αναλώσιμα και καλύτερα να τα πετάς και να παίρνεις άλλα.
Κι αν σπάσει κανένα πλαστικό δοντάκι και δεν κλείνει το καπάκι, πέτα το.
Για υποστήριξη, ανταλλακτικά και σέρβις άστα να πάνε, ανέκδοτο.
Όμως έχουν πολύ λεπτομερείς οδηγίες και στα ελληνικά μάλιστα.
Για μένα είναι σημαντικό να με σέβονται στη χώρα μου που πουλάνε το προϊόν τους.

Η Lexmark φτιάχνει πιο γερά μηχανήματα, τα δικά μου βγήκαν σκυλιά μαύρα, σε σχέση με τα ΗΡ.
Επίσης όμως με ακριβά αναλώσιμα.

Ο inkjet της Epson ήταν πραγματικά πολύ δυνατό και ποιοτικό μηχάνημα αλλά τύπωνε καλά μόνο με τα χαρτιά της εταιρίας.
Αλλιώς οι εκτυπώσεις δεν ήταν καλές.

Ο inkjet της Canon ήταν η καλύτερη ποιότητα κατασκευής που είχα δει και τα ανεξάρτητα μελάνια τον έκαναν οικονομικό στα αναλώσιμα.
Ποιοτικές εκτυπώσεις, αθόρυβος και φτηνός στην αγορά του.

Για την Xerox δεν θέλω να ξανακούσω.
Ενδεικτικά να σας πω ότι είχα πάρει τον Phaser 6100 με 530 ευρώ και τα τόνερ του έκαναν τα 4 χρώματα 470 ευρώ!!
Καλός και χρυσός με εκτύπωση διπλής όψης αλλά .............. μακρυά.

Τα μαγαζιά με αναγομώσεις μελανιών είχαν ξεφυτρώσει σαν τα μανιτάρια. Η δουλειά του μέλλοντος!!
Αλλά το μέλλον τους και η ζωή τους ήταν πολύ βραχεία. Δεν κράτησε πολύ το όνειρο.
Νομίζω ότι οι εκτυπωτές inkjet είναι πλέον παρωχημένη τεχνολογία και οι τωρινοί εκυπωτές είναι πάμφθηνοι μεν, αλλά μιας χρήσης.
Έχω ακόμη τα 4 μπουκάλια των 200 ml με μελάνια για τους ΗΡ.

Οπότε ψηφίζω Laser.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.410
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top