Αγορά προτζέκτορα στα 1000 ευρώ

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Καλησπέρα,

Ανοίγω λοιπόν ένα ακόμη θέμα για να ζητήσω την βοήθεια σας για την επιλογή ενός προβολέα.

Είμαι νέος στον χώρο και θα είναι ο πρώτος μου προβολέας.

Οι απαιτήσεις δεν είναι υψηλές.Για καμιά ταινία και ποδόσφαιρο.Τόσο στο σαλόνι όσο και στην αυλή το καλοκαίρι.

Το budget θα ήθελα να είναι γύρω στα 1000-1200 ευρώ.

Σκοπεύω να πάρω και μία οθόνη προβολής γύρω στα εκατό-διακόσια ευρώ.

Διάβασα λίγο το φόρουμ αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Επίσης δεν μπορώ να διαλέξω και ανάμεσα σε dlp η 3lcd.

Προσπάθησα με κάτι video στο youtube αλλά πάλι δεν έβγαλα άκρη.

Ουσιαστικά ψάχνω το value for money και με ενδιαφέρει ο προβολέας να παίζει με αξιοπρέπεια για τα επόμενα χρόνια.

Χαζεύοντας στο skroutz κατέληξα στους 2 παρακάτω



Φυσικά και οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι δεκτή και συζητήσιμη.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
Last edited:

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Προσέχοντας λίγο τα χαρακτηριστικά των παραπάνω προβολέων να σημειώσω ότι θα ήθελα ο προβολέας μου να παίζει ταινίες από usb και να έχει και wi fi.Επίσης,χωρίς να είναι απαραίτητο αν και δεν θα με χαλούσε θα ήθελα bluetooth για να συνδέονται κάποια ηχεία που έχω.

Ακόμη για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα ήθελα την γνώμη σας και για οθόνη προβολής.

Σκέφτομαι κάτι τέτοιο

 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Προσωπικά θα πήγαινα σίγουρα σε Epson, πρώτον λόγω πρότερης καλής εμπειρίας (Epson είναι και ο δικός μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος) και δεύτερον λόγω 3LCD vs DLP. Επίσης δεν ξέρω κανέναν που να έχει Epson και να είναι δυσαρεστημένος.

Αλλά αυτό που σου λέω είναι απλά μια γενική κατεύθυνση, όχι σύγκριση συγκεκριμένων μοντέλων. Δεν έχω αρκετά καλή εικόνα της αγοράς αυτή τη στιγμή για να ξέρω αν παίζει κάτι άλλο καλύτερο σε αυτά τα χρήματα. Π.χ. το ότι ο Epson είναι Full HD ενώ ο Optoma είναι 4Κ, μπορεί να έχει μεγάλη σημασία για κάποιους.

Οθόνη γιατί τετράγωνη; Λίγο περίεργη επιλογή...
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ρωτά εγκαταστάτη να σε καθοδηγήσει .
Είσαι πολύ μπερδεμένος.
Επσον αρκεί να σου κάνει η απόσταση
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Epson γενικά η το συγκεκριμένο μοντέλο;

Υπάρχει κάποιος epson στα 1000-1200€ καλύτερος από τον 5650;;

Ζω στην επαρχία και είναι δύσκολο να βρεθεί εγκαταστάτης.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ο εγκαταστατης πάει όπου του πεις .
Τα έξοδα μετακινήσεις του πληρώνεις παραπάνω μόνο
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Θα πρέπει να σκεφτείς 3 πράγματα.
1. Πόση είναι η απόσταση θέασης;
2. Πόσες ίντσες λένε οι προδιαγραφές ότι πρέπει να είναι η εικόνα στην παραπάνω απόσταση; Θέλεις τόσες ίντσες, περισσότερες (μη προτεινόμενο) ή λιγότερες;
3. Σε πόση απόσταση θα τοποθετηθεί ο προβολέας;

Με βάση τα παραπάνω, θα πρέπει να συνυπολογίσεις και το μέγεθος εικόνας που προβάλλει το κάθε μοντέλο για συγκεκριμένη απόσταση τοποθέτησης.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Epson γενικά η το συγκεκριμένο μοντέλο;

Υπάρχει κάποιος epson στα 1000-1200€ καλύτερος από τον 5650;;
Εγώ μίλησα για την Epson γενικά. Τα νέα μοντέλα δεν τα έχω παρακολουθήσει πολύ στενά για να έχω άποψη.

Από εκεί και πέρα, το "καλύτερος" είναι έννοια σχετική. Για παράδειγμα, όπως είπα, ο 5650 δεν είναι 4Κ, ενώ ας πούμε ο EH-TW7000 (στα 1.150€) είναι. Για κάποιον αυτό τον κάνει αυτομάτως πολύ καλύτερο. Δεν έχει όμως Wi-Fi, που για σένα λες ότι είναι σημαντικό (αν και αυτό λύνεται με τον αντάπτορα της Epson ή και αλλιώς), οπότε overall γίνεται χειρότερος αν το 4Κ δεν σε ενδιαφέρει.

Εννοείται βέβαια πως πριν τον πάρεις, πρέπει να τσεκάρεις και τα στοιχεία που αφορούν την τοποθέτηση, όπως λέει και ο @Petros_Dalipis
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Αν τα υπολόγισα σωστά ο προβολέας πρέπει να μπει στα 3,50 μέτρα και να μου δώσει 120-130 ίντσες.

Όσο το σκέφτομαι καταλήγω στον epson 5650.Νομίζω θα με καλύψει πλήρως.

Όσον αφορά τις οθόνες προβολής ποια θα επιλέγατε?


 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Σε ρώτησα και πιο πάνω, γιατί οθόνη 4:3;
Powerpoint presentations θα βλέπεις στον προτζέκτορα (άσε που κι αυτές τα τελευταία χρόνια 16:9 είναι στα περισσότερα συνέδρια);

Δεν έχεις κανέναν λόγο να πάρεις 4:3 για το σπίτι, μόνο χώρο θα πιάνει και προβλήματα θα δημιουργήσει.

Από εκεί και πέρα, το πιο σημαντικό είναι η απόσταση θέασης. Πες μας δηλαδή σε τι απόσταση θα κάθεσαι εσύ, για να δούμε τι μέγεθος πρέπει να έχει η οθόνη και μετά να δούμε που πρέπει να μπει ο προτζέκτορας.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Εγώ θα κάθομαι περίπου στα 3 μέτρα

Όσον αφορά την οθόνη οκ θα πάρω 16:9 αλλά σε τι διαστάσεις;
 


Μηνύματα
137
Reaction score
44
Όποτε πάω για οθόνη στις 120 ίντσες η έχει νόημα να πάω και στις 150;
 


Μηνύματα
137
Reaction score
44
Δεν διαφωνώ απλά το σκέφτομαι γιατί μπορεί να χρησιμοποιηθεί το καλοκαίρι σε εξωτερικό χώρο όποτε σκέφτομαι μήπως χρειάζεται εκει
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Και οι δύο οθόνες είναι υπερβολικά μεγάλες για τα 3 μέτρα.

Υπάρχουν διάφορες προτάσεις/μέθοδοι να υπολογίσεις το μέγεθος της οθόνης με βάση την απόσταση, αλλά καμία δεν βγάζει τέτοια νούμερα. Για την ακρίβεια, ακόμα και οι 100 ίντσες κανονικά είναι υπερβολικές για αυτή την απόσταση.

Μία μέθοδος λέει ότι η ελάχιστή απόσταση θα έπρεπε να είναι το διπλάσιο του πλάτους της οθόνης. Μια οθόνη 100 ιντσών έχει πλάτος 2,20m, δηλαδή το διπλάσιο είναι 4,40. Θυμάμαι παλιότερα να έχω βρει να λένε και για x1,5 (αντί για x2) αλλά και πάλι αυτό βγαίνει 3,30m. Η δική μου είναι 135 ίντσες (3 μέτρα πλάτος) και στα 5 μέτρα είναι μια χαρά, θα μπορούσε και λίγο μικρότερη, αλλά σίγουρα δεν θες μεγαλύτερη. Άρα είναι κάπου εκεί, ανάμεσα στο x1.5 και στο x2.

Μια πιο "επιστημονική" μέθοδος είναι με τη γωνία θέασης, όπου μια πρόταση είναι οι 30 μοίρες και μια άλλη οι 36 μοίρες. Ακόμα και με τις 36 μοίρες, οι 100 ίντσες είναι και πάλι οριακά μεγάλες για τα 3 μέτρα.

Δες και ένα calculator εδώ.

Άρα θα πρέπει μάλλον να κατεβάσεις κατά πολύ αυτό που έχεις στο μυαλό σου, εκτός αν θες κάθε φορά που βλέπεις ταινία να αισθάνεσαι σαν να κάθεσαι στην πρώτη σειρά στο σινεμά.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Και οι δύο οθόνες είναι υπερβολικά μεγάλες για τα 3 μέτρα.

Υπάρχουν διάφορες προτάσεις/μέθοδοι να υπολογίσεις το μέγεθος της οθόνης με βάση την απόσταση, αλλά καμία δεν βγάζει τέτοια νούμερα. Για την ακρίβεια, ακόμα και οι 100 ίντσες κανονικά είναι υπερβολικές για αυτή την απόσταση.

Μία μέθοδος λέει ότι η ελάχιστή απόσταση θα έπρεπε να είναι το διπλάσιο του πλάτους της οθόνης. Μια οθόνη 100 ιντσών έχει πλάτος 2,20m, δηλαδή το διπλάσιο είναι 4,40. Θυμάμαι παλιότερα να έχω βρει να λένε και για x1,5 (αντί για x2) αλλά και πάλι αυτό βγαίνει 3,30m. Η δική μου είναι 135 ίντσες (3 μέτρα πλάτος) και στα 5 μέτρα είναι μια χαρά, θα μπορούσε και λίγο μικρότερη, αλλά σίγουρα δεν θες μεγαλύτερη. Άρα είναι κάπου εκεί, ανάμεσα στο x1.5 και στο x2.

Μια πιο "επιστημονική" μέθοδος είναι με τη γωνία θέασης, όπου μια πρόταση είναι οι 30 μοίρες και μια άλλη οι 36 μοίρες. Ακόμα και με τις 36 μοίρες, οι 100 ίντσες είναι και πάλι οριακά μεγάλες για τα 3 μέτρα.

Δες και ένα calculator εδώ.

Άρα θα πρέπει μάλλον να κατεβάσεις κατά πολύ αυτό που έχεις στο μυαλό σου, εκτός αν θες κάθε φορά που βλέπεις ταινία να αισθάνεσαι σαν να κάθεσαι στην πρώτη σειρά στο σινεμά.
Αρχικά να σε ευχαριστήσω για το χρόνο σου.

Επειδή όπως είπα ο προτζεκτορας θα χρησιμοποιηθεί και σε εξωτερικό χώρο γι αυτό σκέφτομαι να πάω σε οθόνη 150 ιντσών.Γιατί έξω η αποστάσεις θα αυξηθούν.Οπως λες και παραπάνω οι 135 ίντσες θα ήταν για έξω ιδανικές.Αυτες όμως δεν χρειάζονται οθόνη 150;;
Επίσης λύσε μου μια απορία ακόμη και συγνώμη αν έχω κουράσει με την ασχετοσύνη μου αλλά γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των οθονών που βλέπω στο skroutz είναι 4:3;;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Κάπου έχεις μπερδευτεί, ή εγώ δεν κατάλαβα τι λες.

Τι εννοείς οι 135 ίντσες χρειάζονται οθόνη 150; Μιλάμε για το ποιό πρέπει να είναι το μέγεθος της οθόνης.

Όσο για τη δεύτερη ερώτηση, μια υπόθεση είναι πως η πλειοψηφία των οθονών που πωλούνται είναι για εταιρικά meeting rooms, όχι για home cinema.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Αν πχ θέλω να προβάλω 135 ίντσες η οθόνη δεν πρέπει να είναι 135 ιντσών η και μεγαλύτερη;
Post automatically merged:

Σε μπέρδεψα γιατί όσο έψαχνα πριν δεν είχα δει οθόνη 135 ιντσών.Νομιζα ότι από τις 120 μετά βγαίνουν 150....
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Ναι, προφανώς αν θέλεις να προβάλεις 135, η οθόνη πρέπει να είναι τουλάχιστον 135.
Γιατί όμως να πρέπει να είναι μεγαλύτερη ("οι 135 ίντσες χρειάζονται οθόνη 150", όπως έγραψες);

Ο μόνος λόγος θα ήταν αν ήθελες να μπορείς να προβάλεις και παραπάνω, π.χ. για να κάνεις αυτό που λες, δηλαδή να μεταφέρεις την οθόνη κάπου αλλού, όπου θα "σήκωνε" ο χώρος μεγαλύτερη διαγώνιο.

Έχε υπόψιν όμως τα εξής:
α) Αν προβάλεις μικρότερη διαγώνιο από όσο είναι η οθόνη, θα χάσεις τα μαύρα περιθώρια που έχει γύρω γύρω η οθόνη ώστε να βελτιώνει την αντίθεση. Εσύ δηλαδή θα προβάλεις εντός του λευκού της οθόνης και γύρω γύρω θα περισσεύει λευκό. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ να σου πω την αλήθεια, αλλά φαντάζομαι θα μειώνει κατά πολύ την αίσθηση αντίθεσης και θα σου ξεπλένει την εικόνα πολύ.
β) Οι οθόνες σε αυτά τα μεγέθη είναι γαϊδούρια. Σκέψου πως στις 135 ίντσες μόνο το καθαρό πλάτος είναι 3 μέτρα. Το μεταλλικό περίβλημα, ειδικά αν μιλάμε για ηλεκτρική, μπορεί να είναι 3,30 ή παραπάνω. Αυτό το πράγμα ούτε κρεμιέται εύκολα, ούτε μεταφέρεται εύκολα. Θα πρέπει δηλαδή να το σκεφτείς πολύ καλά για να δεις αν όντως μπορείς ρεαλιστικά να την ξεκρεμάς, να τη μεταφέρεις και να την κρεμάς ξανά αλλού.

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα μια σωστή οθόνη (δηλαδή max 100'') για τον χώρο μου να κάνω σωστά τη δουλειά μου και το έξω θα το αντιμετώπιζα διαφορετικά. Είτε θα έπαιρνα δεύτερη οθόνη, ή θα έβρισκα κάποια άλλη πατέντα (τοίχο, βαμμένο mdf κλπ.). Οι απαιτήσεις εξάλλου όταν μιλάμε για καλοκαίρι/έξω είναι πιο χαλαρές όσον αφορά την ποιότητα. Κανένας δεν περιμένει να πάει σε θερινό και να δει ποιότητα Village, για άλλους λόγους πας.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.032
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top