Αγορά τελικού crown xls 1002

Μηνύματα
52
Reaction score
35
Καλησπέρα και καλή δύναμη!
Μια βοήθεια σε μια απορία που έχω..

Είναι καλή ιδέα να πάρω έναν

Crown xls 1002 που έχει 2 x 215watt στα 8ωμ

για να οδηγήσει το μπροστά ζευγάρι από τα Home cinema ηχεία

Taga harmony tav 606 special edition
150watt max, 110 recommended, 6ωμ 91db

Τώρα τα οδηγεί με διπλόενισχυση ο yamaha 779 με 95 watt /ch 8ωμ

Ο crown θα πάρει σήμα από τα front preout του yamaha

Θελω να καταργήσω την διπλόενισχυση ώστε να ελευθερωθεί η ΖΩΝΗ Β του ενισχυτή...

Να το κάνω?
Θα παίξει?
Θα παίξει ποιοτικά?

Η να κάτσω στα αυγά μου?

Ευχαριστω
Χρηστος!
 


Μηνύματα
52
Reaction score
35
Ευχαριστώ. Και μια απορία.
Θα βγάζει σκληρό, ψηφιακό ήχο ή στα άπειρα αυτιά μου δεν θα καταλάβω την όποια διαφορά?
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Ευχαριστώ. Και μια απορία.
Θα βγάζει σκληρό, ψηφιακό ήχο ή στα άπειρα αυτιά μου δεν θα καταλάβω την όποια διαφορά?
Εαν ακους σε χαμηλες εντασεις μην ασχοληθεις καν.. ΑΛΛΑ εαν θες να παιζει δυνατα τοτε θα παιξει κατα 99% , πολυ καλυτερα aπο οτι παιζει τωρα.. εαν εχεις το budget για να παρεις τον crown, δεν θα το σκεφτομουν καν.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
35
Εαν ακους σε χαμηλες εντασεις μην ασχοληθεις καν.. ΑΛΛΑ εαν θες να παιζει δυνατα τοτε θα παιξει κατα 99% , πολυ καλυτερα aπο οτι παιζει τωρα.. εαν εχεις το budget για να παρεις τον crown, δεν θα το σκεφτομουν καν.
Ναι, ακουω σε σχετικά υψηλές εντάσεις...
Ο μόνος μου ενδοιασμος ήταν ο ξερός ήχος..
Ευχαριστω!
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Κατα καιρους στις αγγελιες εμφανιζεται ο 1502 . Προτεινω εαν υπαρχει το κασερι να κανεις την αγορα μεταχ . Ειναι αξιοπιστος τελικος απο θεμα κατασκευης . Ηχητικα καλυτερα να το κρινεις ο ιδιος .
Καλη αναζητηση ,
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Ναι, ακουω σε σχετικά υψηλές εντάσεις...
Ο μόνος μου ενδοιασμος ήταν ο ξερός ήχος..
Ευχαριστω!
Το τι σημαίνει ξερός ήχος το ξέρεις εσύ, αγόρασε από κατάστημα που δέχεται επιστροφές για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Πάρε όσο μεγαλύτερο μοντέλο σου επιτρέπει η τσέπη σου.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Ευχαριστώ. Και μια απορία.
Θα βγάζει σκληρό, ψηφιακό ήχο ή στα άπειρα αυτιά μου δεν θα καταλάβω την όποια διαφορά?
Λες έχεις άπειρα αυτιά,άρα δεν ακούς διαφορές,άρα κάτσε στ'αβγά σου και όταν με το καλό αποκτήσεις εμπειρίες,τότε το συζητάμε
 

Μηνύματα
52
Reaction score
35
Λες έχεις άπειρα αυτιά,άρα δεν ακούς διαφορές,άρα κάτσε στ'αβγά σου και όταν με το καλό αποκτήσεις εμπειρίες,τότε το συζητάμε
Ναι, δεν έχω ακούσει δεκάδες μυθικά μηχανήματα...
Ναι, έχω τα απολύτως εισαγωγικά μηχανηματα...
Ναι, δεν έχω την δυνατότητα να αποκτήσω εμπειρίες μέσω καταστημάτων και γνωστών και φίλων.
Για αυτό ρωτάω κάποιους που έχουν την δυνατότητα να ακούν διαφορά μηχανηματα και το έχουν κάνει κιόλας, ειδικά με τα συγκεκριμένα...
Αν είχα την εμπειρία, δεν θα είχα την ανάγκη να ρωταω σε fora εάν θα παιξει (αντικειμενικά) και πως θα ακούγεται (υποκειμενικά)..
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Ναι, δεν έχω ακούσει δεκάδες μυθικά μηχανήματα...
Ναι, έχω τα απολύτως εισαγωγικά μηχανηματα...
Ναι, δεν έχω την δυνατότητα να αποκτήσω εμπειρίες μέσω καταστημάτων και γνωστών και φίλων.
Για αυτό ρωτάω κάποιους που έχουν την δυνατότητα να ακούν διαφορά μηχανηματα και το έχουν κάνει κιόλας, ειδικά με τα συγκεκριμένα...
Αν είχα την εμπειρία, δεν θα είχα την ανάγκη να ρωταω σε fora εάν θα παιξει (αντικειμενικά) και πως θα ακούγεται (υποκειμενικά)..
Δεν το είπα με σκοπό να σε θίξω,αν αυτό έγινε,ζητώ συγνώμη
Πρακτικά το είπα,είνα σαν να ρωτώ γνώμες να παρω φεράρι ή λαμπορκίνι,όταν δεν έχω εμπειρία γρήγορης οδήγησης.Θα ισχυριστεί κάποιος...μα θα πηγαίνω αργά...ωραία και καλά θα κάνεις,αλλά πάρε φιατ,σκοντα
Υ.Σ Είμαι ένας από αυτούς που δεν έχουν ακουσει μυθικα μηχανήματα,ούτε θα ξόδευα μια περιουσία για 5 πυκνωτές και αστραφτερη προσοψη.Προτίμησα να πάρω ducati
 
Last edited:

Μηνύματα
52
Reaction score
35
Δεν το είπα με σκοπό να σε θίξω,αν αυτό έγινε,ζητώ συγνώμη
Πρακτικά το είπα,είνα σαν να ρωτώ γνώμες να παρω φεράρι ή λαμπορκίνι,όταν δεν έχω εμπειρία γρήγορης οδήγησης.Θα ισχυριστεί κάποιος...μα θα πηγαίνω αργά...ωραία και καλά θα κάνεις,αλλά πάρε φιατ,σκοντα
Υ.Σ Είμαι ένας από αυτούς που δεν έχουν ακουσει μυθικα μηχανήματα,ούτε θα ξόδευα μια περιουσία για 5 πυκνωτές και αστραφτερη προσοψη.Προτίμησα να πάρω ducati
Ναι, οκ το κατάλαβα..
Κανενα θέμα..
έτσι κι αλλιώς η βασικές μου απορίες είναι 2:

Α. Εάν θα παίξει τεχνικά (από τα front preout του avr, στα in του crown)

B. Εάν είναι αναβάθμιση που να αξίζει τα χρήματα, (το να πάω από τα ενισχυτικά του yamaha στα ενισχυτικά του Crown)

Τώρα το πως θα παίξει είναι στα αυτιά του καθένα και εάν τον ευχαριστεί, είναι υποκειμενικό.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Ναι, οκ το κατάλαβα..
Κανενα θέμα..
έτσι κι αλλιώς η βασικές μου απορίες είναι 2:

Α. Εάν θα παίξει τεχνικά (από τα front preout του avr, στα in του crown)

B. Εάν είναι αναβάθμιση που να αξίζει τα χρήματα, (το να πάω από τα ενισχυτικά του yamaha στα ενισχυτικά του Crown)

Τώρα το πως θα παίξει είναι στα αυτιά του καθένα και εάν τον ευχαριστεί, είναι υποκειμενικό.
Μου αρέσει η τελευταία τοποθέτηση σου.
Προσωπικά δεν θα προχωρούσα σε αναβάθμιση
 



Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
...Τώρα τα οδηγεί με διπλόενισχυση ο yamaha 779 με 95 watt /ch 8ωμ
Από τη δική μου εμπειρία με τον 1502 προτείνω να κάνεις την αγορά. Εμένα αντικατέστησε ολοκληρωμένο Rotel 80watt/8 ohm. Η διαφορά σε χροιές είναι μικρή, όπως είναι πάντα στα δικά μου αυτιά όταν αλλάζω ενισχυτές. Σε δυνατή εντάση όμως έφυγε η παραμόρφωση από την υποοδήγηση του Rotel, στο θέμα οδήγησης θα δεις διαφορά. Τώρα πια μπορώ να ανοίξω δυνατότερα απ' ότι τα αυτιά μου αντέχουν, ηχεία - ενισχυτής δε ζορίζονται.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εγώ δεν θα το έκανα. αν παίζεις αποκλειστικά stereo και δε φορτώνεις τα υπόλοιπα κανάλια του yamaha κάθισε με αυτόν. Στα 6 ohm είναι τα ηχεία σου και προφανώς θα πέφτουν και ποιο κάτω. εκεί ο yamaha βάση specs θα είναι λίγο πάνω από 100. οπότε είσαι στα recommended του ηχείου. Η πράξη βέβαια λέει ότι ιδανικά ο ενισχυτής πρέπει να είναι το διπλάσιο του max που αναφέρει ο κατασκευαστής. Δλδ στη περίπτωσή σου ~300w στα 6ohm.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
35
Από τη δική μου εμπειρία με τον 1502 προτείνω να κάνεις την αγορά. Εμένα αντικατέστησε ολοκληρωμένο Rotel 80watt/8 ohm. Η διαφορά σε χροιές είναι μικρή, όπως είναι πάντα στα δικά μου αυτιά όταν αλλάζω ενισχυτές. Σε δυνατή εντάση όμως έφυγε η παραμόρφωση από την υποοδήγηση του Rotel, στο θέμα οδήγησης θα δεις διαφορά. Τώρα πια μπορώ να ανοίξω δυνατότερα απ' ότι τα αυτιά μου αντέχουν, ηχεία - ενισχυτής δε ζορίζονται.
Κατατοπιστικος και είναι είναι και αυτο που σκεφτόμουν. Σε ευχαριστώ.
Εγώ δεν θα το έκανα. αν παίζεις αποκλειστικά stereo και δε φορτώνεις τα υπόλοιπα κανάλια του yamaha κάθισε με αυτόν. Στα 6 ohm είναι τα ηχεία σου και προφανώς θα πέφτουν και ποιο κάτω. εκεί ο yamaha βάση specs θα είναι λίγο πάνω από 100. οπότε είσαι στα recommended του ηχείου. Η πράξη βέβαια λέει ότι ιδανικά ο ενισχυτής πρέπει να είναι το διπλάσιο του max που αναφέρει ο κατασκευαστής. Δλδ στη περίπτωσή σου ~300w στα 6ohm.
Ναι, τώρα παίζει έτσι.
Και με διπλόενισχυση, αν αυτό παίζει ρόλο.
Απλά έλεγα μηπως πάω την ενίσχυση στα διπλάσια watt του ηχείου όπως ειπες.
Σε ευχαριστώ
 
Last edited:

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Εαν ακους δυνατα, εαν αντιλαμβανεσαι ο ηχος να παραμορφωνει, να ενοχλεί, να κουραζει, τοτε παρε τελικο.
Για L C R, εχω τελικούς, τους πηρα διοτι οταν εφτανα στο 0, στις απαιτητικές σκηνές αντιλαμβάνομουν παραμορφωση, οπως κι οταν ακουγα δικαναλη μουσικη κι ανεβαινα πανω απο το 0.
Εν ολιγοις, εξαρταται απο τις απαιτήσεις σου.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλήμερα και Χρόνια Πολλά σε όλους,
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον ragavelas όταν ακούς στο 0db με τέτοιους ενισχυτές σίγουρα ακούς παραμόρφωση, άσε που 95 watt που λένε δεν ισχύουν παίξουν σε λιγότερα watt.
Είχα έναν Denon avr-4520 7x150 και όταν το μέτρησα ήταν περίπου 7x100 καθαρά watt παίζει ρόλο και ο ενισχυτής πόσο καλός είναι .......
Εσύ έχεις κάνει διπλοενίσχυση άρα 2Χ95 = 190watt στέλνεις στα μπροστινά ηχεία πιστεύω ότι είσαι ΟΚ.
Εγώ την ένταση του ενισχυτή μου την έχω πάει μέχρι το -5db το ανώτερο μετά θα πέσει το σπίτι και χωρίς τελικό.
Ένας τελικός class D θα παίζει πιο δυνατά σίγουρα αλλά αν θέλεις πιο ποιοτικό θα πρέπει να πας σε AB.
Εσύ αποφασίζεις............
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
τώρα είδα ότι έχεις και διπλοενίσχυση. αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι βγάζει τα διπλά watt, σίγουρα του δίνεις περισσότερα.

Επιμένω ότι για stereo δεν θα έχεις θέμα. και δεν συζητάμε για τον 1002, πέρα από τα φτηνά watt δεν έχει να προσφέρει κάτι. Από 1502 τα specs και τα watt είναι σε αξιόλογο βαθμό για αυτά που πληρώνεις.

είχα 2. Ναι αρκετή δύναμη, αλλά......

Πήγα σε σχετικά λιγότερα watt αλλά θηρίο 55 κιλών και πραγματικά παίζουν πολύ διαφορετικά προς το καλύτερο.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.303
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top