Αγορά τηλεόρασης μέχρι 4κ. Προτάσεις;

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Καλησπέρα σας,

Ξεκινώ την αναζήτηση για αγορά νέας τηλεόρασης. Η απόσταση θέασης είναι περί τα 3.5m και θα είναι OLED (προηγούμενη τηλεόραση Pioneer KURO KRP-500A) τοποθετημένη σε σαλόνι. Δεν με νοιάζει να είναι smart, βασικά τη θέλω όσο πιο dumb γίνεται.

Εχω προβεί στην αγορά παιχνιδοκονσόλας PS5. Επίσης θα συνδεθεί και κάποιο mini pc για να συμπληρώσει τις δυνατότητες σύνδεσης του πακέτου.

Η τηλεόραση θα παίζει μόνο Netflix και καμια ταινία και παιχνίδια από τη παιχνιδομηχανή. Ποδόσφαιρο δεν με ενδιαφέρει, επίγεια δεν βλέπω, δορυφορική δεν έχω (και μάλλον δεν θα βάλω).

Budget γύρω στα 4κ.

Τί προτάσεις υπάρχουν σε αυτό το budget?
 
Last edited:


Μηνύματα
376
Reaction score
233
Μέγεθος δεν μας είπες. Μέχρι πόσο σε παίρνει;
όσο πάει, ο τοίχος δεν έχει κανένα εμπόδιο. Δλδ μέχρι και 90' (αν υπάρχει στα χρήματα που διαθέτω)
 

Μηνύματα
3.089
Reaction score
8.864
Καλησπέρα,
Η γνώμη μου μου είναι ότι από τι στιγμή μου δεν έχεις όριο ιντσών παίρνεις τι μεγαλύτερη σε Sony να ταιριάξει και με το PS5, αρκεί η συγκεκριμένη TV που θα επιλέξεις ναι έχει Variable Refresh Rate.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
OLED83C14LB ή OLED XR-83A90J αν έχεις τη διάθεση να κάνεις παζάρια.

Δε νομίζω πως υπάρχει μη smart τηλεόραση σε αυτά τα χρήματα (ή και στο 1/4 τους), αλλά αυτό δεν είναι κακό.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.292
Reaction score
93.769

3599€ με δώρο την 5ετή εγγύηση

Αν ήταν στις οικονομικές μου δυνατότητες, θα την χτυπούσα χωρίς δεύτερη σκέψη.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233

3599€ με δώρο την 5ετή εγγύηση

Αν ήταν στις οικονομικές μου δυνατότητες, θα την χτυπούσα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Γιατί Sony και όχι LG? https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/252418-tv-oled-77-lg-77c26
 

Μηνύματα
2.401
Reaction score
3.611

3599€ με δώρο την 5ετή εγγύηση

Αν ήταν στις οικονομικές μου δυνατότητες, θα την χτυπούσα χωρίς δεύτερη σκέψη.
3199€ :thumbsup:

Επιπλέον όφελος στο καλάθι €400
Συμβόλαιο Sony Customer Service για 5 έτη ΔΩΡΟ
2022-12-10_231600.png
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
999
Δεν μπορεις να πας κατω απο 83-85 ιντσες , ξεχασε το Εφοσον χωραει ο χωρος πρπει να βαλεις σε αυτες τις ιντσες
Την επαθα και περιμενω τωρα 2 χρονια και θα περιμενω και αλλον απο οτι βλεπω
Μια πολυ καλη λυση που εχω βαλει στο ματι ειναι η 85 x95j Μοντελο 2021 αλλα ειναι παρα πολη καλη με 3000 ευρα .
Αν επρεπε να παρω τωρα θα επερνα την x95j
Με ελεγχομενο φωτισμο μπορεις να πας στην lg c2 με επιπλεον κοστος και υπολογισε και calibration καθως επισης επεκταση εγγυησης
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Τελικά κατέληξα στην Sony XR77A80K, εγκατέστησα και jellyfin για ταινίες και είχε και δώρο την ηχομπάρα ΗΤΑ-3000. Τώρα τί sub να προσθέσω για να δέσει με την ηχομπάρα; Αυτά που προτείνει η Sony είναι κάπως.... χμμμμ.

Δουλεύουν όμως με το 360 spatial audio από ότι διαβάζω και είναι και wireless και δεν χρειάζονται και ρυθμίσεις.

Υπάρχει κάτι άλλο, έστω και λίγο ακριβότερο, που να κάνει δουλειά;
 

Μηνύματα
593
Reaction score
558
Καλησπέρα σας,

Ξεκινώ την αναζήτηση για αγορά νέας τηλεόρασης. Η απόσταση θέασης είναι περί τα 3.5m και θα είναι OLED (προηγούμενη τηλεόραση Pioneer KURO KRP-500A) τοποθετημένη σε σαλόνι. Δεν με νοιάζει να είναι smart, βασικά τη θέλω όσο πιο dumb γίνεται.

Εχω προβεί στην αγορά παιχνιδοκονσόλας PS5. Επίσης θα συνδεθεί και κάποιο mini pc για να συμπληρώσει τις δυνατότητες σύνδεσης του πακέτου.

Η τηλεόραση θα παίζει μόνο Netflix και καμια ταινία και παιχνίδια από τη παιχνιδομηχανή. Ποδόσφαιρο δεν με ενδιαφέρει, επίγεια δεν βλέπω, δορυφορική δεν έχω (και μάλλον δεν θα βάλω).

Budget γύρω στα 4κ.

Τί προτάσεις υπάρχουν σε αυτό το budget?
Sony 77 in
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Ηρθε σήμερα ο τεχνικός από το Κωτσόβολο για να ρυθμίσει την τηλεόραση (δώρο με την αγορά της). Εκατσε 20 λεπτά, ρύθμισε μόνο τα τρία βασικά χρώματα στο λευκό και το μαύρο και έφυγε. Επειδή είναι η πρώτη μου φορά που ήμουν παρών, έτσι γίνεται;; Μόνο τα τρία βασικά χρώματα; ούτε φωτεινότητα ούτε τίποτα;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.011
Reaction score
6.796
Ηρθε σήμερα ο τεχνικός από το Κωτσόβολο για να ρυθμίσει την τηλεόραση (δώρο με την αγορά της). Εκατσε 20 λεπτά, ρύθμισε μόνο τα τρία βασικά χρώματα στο λευκό και το μαύρο και έφυγε. Επειδή είναι η πρώτη μου φορά που ήμουν παρών, έτσι γίνεται;; Μόνο τα τρία βασικά χρώματα; ούτε φωτεινότητα ούτε τίποτα;
Όταν ρωτάς αν "έτσι γίνεται", τι εννοείς ακριβώς;

Αν μιλάς για κανονικό calibration τηλεόρασης όπως αυτό που κάνει ο Μανώλης, προφανώς και όχι. Ούτε 20 λεπτά διαρκεί, ούτε τόσο περιορισμένου εύρους είναι οι ρυθμίσεις που γίνονται. Η μέρα με τη νύχτα.

Αν μιλάς συγκεκριμένα για του Κωτσόβολου, δεν έχω ακούσει κάποιος άλλος εδώ μέσα να το έχει πάρει/κάνει, οπότε δεν πιστεύω να ξέρει να σου απαντήσει κάποιος. Αλλά φαντάζομαι πως ναι, έτσι γίνεται, δεν πιστεύω πως κανονικά κάνουν κάτι διαφορετικό και εσένα συγκεκριμένα σε έριξαν για κάποιον λόγο.
 

Μηνύματα
2.401
Reaction score
3.611
Δεν έπρεπε να τους αφήσεις να κάνουν κάτι.
Το δωρεάν αυτών των αλυσίδων είναι αέρας κοπανιστός.

Πληρώνεις και κάνεις calibration σωστό αν θες
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Όταν ρωτάς αν "έτσι γίνεται", τι εννοείς ακριβώς;

Αν μιλάς συγκεκριμένα για του Κωτσόβολου, δεν έχω ακούσει κάποιος άλλος εδώ μέσα να το έχει πάρει/κάνει, οπότε δεν πιστεύω να ξέρει να σου απαντήσει κάποιος. Αλλά φαντάζομαι πως ναι, έτσι γίνεται, δεν πιστεύω πως κανονικά κάνουν κάτι διαφορετικό και εσένα συγκεκριμένα σε έριξαν για κάποιον λόγο.
Εννοώ ότι πήρε το μετρητικό μηχάνημα, σύνδεσε τον υπολογιστή με την τηλεόραση και έφτιαξε μόνο μία ρύθμιση, την custom, και την πέρασε σε όλες τις θύρες σε όλα τα mode.

Σημειωτέον, η αμοιβή του για την υπηρεσία είναι 70Ε (ευτυχώς που ήταν δώρο).

Αν μιλάς για κανονικό calibration τηλεόρασης όπως αυτό που κάνει ο Μανώλης, προφανώς και όχι. Ούτε 20 λεπτά διαρκεί, ούτε τόσο περιορισμένου εύρους είναι οι ρυθμίσεις που γίνονται. Η μέρα με τη νύχτα.
Ευτυχώς, γιατί ήθελα να τον φωνάξω σε κανα τρίμηνο που θα έχει γράψει η τηλεόραση ώρες για να την ρυθμίσει.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.024
Reaction score
8.051
Τέτοιου κόστους συσκευές είναι κρίμα να μην είναι απόλυτα ρυθμισμένες... Απαιτείται άμεσα η επέμβαση ειδικού κατά την γνώμη μου.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης με ταινιοθήκη που μπορεί να με βοηθήσει με την (ανύπαρκτη) ταινιοθήκη μου; :rolleyes:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Ηρθε σήμερα ο τεχνικός από το Κωτσόβολο για να ρυθμίσει την τηλεόραση (δώρο με την αγορά της). Εκατσε 20 λεπτά, ρύθμισε μόνο τα τρία βασικά χρώματα στο λευκό και το μαύρο και έφυγε. Επειδή είναι η πρώτη μου φορά που ήμουν παρών, έτσι γίνεται;;
Καφέδες ήπιε;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.523
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top