Αγορά τηλεόρασης 65" - 75"

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Καλησπέρα,

Βρίσκομαι σε αναζήτηση μιας "οικονομικής" τηλεόρασης από 65-75 ίντσες. Τα χρήματα που μπορώ να δώσω είναι περίπου 1500 ευρώ. Αυτή τη στιγμή είμαι κάτοχος μιας LG Oled C8 55" αλλά επειδή είχα συνηθίσει να βλέπω ταινίες σε προβολέα (δεν υπάρχει πλέον η δυνατότητα) οι 55 ίντσες δε μου φτάνουν. Γνωρίζω πως δεν μπορώ να φτάσω τις 120 ίντσες που είχα σε πανί και πως θα χάσω αρκετά σε ποιότητα σε σχέση με τη c8, η οποία είναι εξαιρετική.

Υπάρχει κάποιο μοντέλο τηλεόρασης σε αυτές τις ίντσες και αυτά τα χρήματα που να αξίζει τον κόπο ή η ποιότητα θα είναι μέρα με τη νύχτα και θα έχω γλυκόπικρο αποτέλεσμα; Αν είχε κάποιος παρόμοιο προβληματισμό (55 και καλή ποιότητα ή μεγαλύτερη με έκπτωση σε αυτήν) και βρήκε ικανοποιητική λύση ας βοηθήσει στο θέμα μου.

Ευχαριστώ

YΓ: Από μια πολύ πρόχειρη έρευνα που έκανα βρήκα αυτή τη Sony και αυτή την LG
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.629
Reaction score
960
Καλημερα
Η χρονικη στιγμη δεν ειναι ιδανικη για αγορα
Επιβαλετε να περιμενεις εως Νοεμβριο για μειωση τιμων
Ειναι δεδομενη η υποβαθμιση της εικονας,με επιλογη led εντος μπατζετ σου,σχετικα με την ολεντ που εχεις
Η σονυ XF 9005 αποτελει ασφαλη επιλογη και μονοδρομο εως τις 65"'με vaFALD panel,ενος οριων τιμης που θετεις,με μικρη υποβαθιση σε σχεση με την ολεντ
Η οικονομικοτερη ολεντ στις 65"' τωρα ειναι στα 1900 ε
Απο την αλλη μπορεις να ανοιξεις ευκολα 120 ιντσες,με τον Benq 2700,τον Οπτομα UHD51,τον Επσον TW 7400,εως 1700 ε,και τον Επσον 9400 εως 2400 ε
Εδω μετραει η μεγαλη κινηματογραφικη εμπειρεια,(με μεγαλυτερη,αλλα αποδεκτη μειωση ποιοτητας,περισσοτερο για την dlp λυση και λιγοτερο για την lcd λυση,σχετικα με την ολεντ
Εως 1500 ε ο Μπενγκ 2700-----εως 2400 ε ο επσον 9400
Ο επσον 9400 ειναι η καλυτερη επιλογη με μικρη μειωση ποιοτητας,αν αντεχεις το ποσο
Υπολογισε και ενα 150 επανω για καλιμπραρισμα,προβολικου η τηλεορασης
Ποιοτητα αντιστοιχη ,αν οχι καλυτερη,των ολεντ ,σε προβολικα εχει τωρα ο JVC 7900 στα 3500 περιπου
Συνολικα εως 1500 ε----(σονυ 9005 η μπενγκ 2700)
--------εως 2000 ε--(Lgoled b8 η επσον 7400)
---------εως 2400 ε(επσον 9400 )
Ελπιζω να βοηθησα
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Καλημερα
Η χρονικη στιγμη δεν ειναι ιδανικη για αγορα
Επιβαλετε να περιμενεις εως Νοεμβριο για μειωση τιμων
Ειναι δεδομενη η υποβαθμιση της εικονας,με επιλογη led εντος μπατζετ σου,σχετικα με την ολεντ που εχεις
Η σονυ XF 9005 αποτελει ασφαλη επιλογη και μονοδρομο εως τις 65"'με vaFALD panel,ενος οριων τιμης που θετεις,με μικρη υποβαθιση σε σχεση με την ολεντ
Η οικονομικοτερη ολεντ στις 65"' τωρα ειναι στα 1900 ε
Απο την αλλη μπορεις να ανοιξεις ευκολα 120 ιντσες,με τον Benq 2700,τον Οπτομα UHD51,τον Επσον TW 7400,εως 1700 ε,και τον Επσον 9400 εως 2400 ε
Εδω μετραει η μεγαλη κινηματογραφικη εμπειρεια,(με μεγαλυτερη,αλλα αποδεκτη μειωση ποιοτητας,περισσοτερο για την dlp λυση και λιγοτερο για την lcd λυση,σχετικα με την ολεντ
Εως 1500 ε ο Μπενγκ 2700-----εως 2400 ε ο επσον 9400
Ο επσον 9400 ειναι η καλυτερη επιλογη με μικρη μειωση ποιοτητας,αν αντεχεις το ποσο
Υπολογισε και ενα 150 επανω για καλιμπραρισμα,προβολικου η τηλεορασης
Ποιοτητα αντιστοιχη ,αν οχι καλυτερη,των ολεντ ,σε προβολικα εχει τωρα ο JVC 7900 στα 3500 περιπου
Συνολικα εως 1500 ε----(σονυ 9005 η μπενγκ 2700)
--------εως 2000 ε--(Lgoled b8 η επσον 7400)
---------εως 2400 ε(επσον 9400 )
Ελπιζω να βοηθησα
Δυστυχώς η τοποθέτηση προτζέκτορα είναι αδύνατη και πρακτικά και οικονομικά, αφού για να πάρω νέα τηλεόραση, θα πουλήσω την παλιά. Αυτό που βρήκα ενδιαφέρον, είναι η "μικρή υποβάθμιση σε σχέση με την oled" Αν η υποβάθμιση είναι μικρή, ίσως αξίζει να ανέβω λίγο σε ίντσες και να χάσω σε εικόνα.

Ευχαριστώ για την απάντηση και τη βοήθεια
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
και εμενα αυτο που με τρωει ειναι , τι αξιζει καλυτερα, αγορα OLED 65 ιντσες η με τα ιδια χρηματα QLED 75+ ... δυσκολη αποφαση....
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Νομίζω οτι σε αυτη την ερώτηση μόνο εσυ ο ίδιος μπορείς να απαντήσεις. Πήγαινε σε κάποια αλυσίδα που να έχει και τις 2 επιλογές διαθέσιμες, δες και αποφάσισε. Ακριβώς στην ίδια φάση ήμουν κι εγω πριν 4-5 μήνες και αυτό έκανα...
 


Μηνύματα
941
Reaction score
205
Νομίζω οτι σε αυτη την ερώτηση μόνο εσυ ο ίδιος μπορείς να απαντήσεις. Πήγαινε σε κάποια αλυσίδα που να έχει και τις 2 επιλογές διαθέσιμες, δες και αποφάσισε. Ακριβώς στην ίδια φάση ήμουν κι εγω πριν 4-5 μήνες και αυτό έκανα...
και τελικα απο κοντα τι σε κερδισε? η μεγαλη οθονη η OLED?
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Ο συνδυασμός τους και για αυτό το λόγο δεν αγόρασα τιποτα τώρα. Προτίμησα να περιμένω 1 χρόνο ακόμα ωστε να παω σε OLED 75. Οφείλω πάντως να ομολογήσω οτι ήμουν πολυ πολυ πολυ κοντά στην αγορά της 75ας SONY με HDR. Μοντέλο δε θυμάμαι να σου πω...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Ήμουν το πρωί στο Public του Mall και χάζευα αυτήν (Samsung 75" Smart 4K QLED QE75Q60RATXXH). Ήταν εντυπωσιακός ο συνδυασμός μεγέθους/απόδοσης.
Η επίσημη τιμή είναι 3 χιλιάρικα κι έχει βγει σε προσφορά σε Public και Media Markt στα 1899€ με δωρεάν 5 χρόνια εγγύηση.
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Λέω να περιμενω λίγο ακόμα . Ίσως BF να βγουν ακόμα καλύτερες προσφορές.

Για 80-82 ίντσες λογικά το ξεχνάμε μιας και ανεβαίνει πολύ το κόστος.
Πάντως σήμερα είδα κοτσοβολο Samsung Qled και είχε μικρές διάφορες με τις OLED. Ιδικα στο μαυρο
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
Σε φιλική συζήτηση σε γνωστή αλυσίδα με απέτρεψαν απο τις Samsung καθαρα και μονο για την αποδοση της qled σε σχεση με την Oled. Games δεν παιζω και παρασυρθηκα λιγο απο την αποψη τους...
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Προσωπικά δε θα πήγαινα ποτε σε samsung. Ο υπερκορεσμός των χρωμάτων που υπάρχει στα κινητά τους, ακολουθεί και στις τηλεοράσεις. Σε κάποιους αρέσει σε κάποιους όχι...
 

Μηνύματα
10
Reaction score
3
Χθες παρήγγειλα τη Sony XF9005 . Αν και μοντέλο του 2018 στα μάτια μου ήταν ότι καλύτερο βρήκα σε αυτή τη τιμή. Όπως είπε κ ο @BLUES ίσως ο Νοέμβριος είναι καλύτερος μήνας για αγορές κ η τιμή της συγκεκριμένης τηλεόρασης είναι λίγο τσιμπημενη για μοντέλο του 2018. Όπως και να χει η τελευταία μου τηλεόραση ήταν crt από το 2004 κ δεν έλεγε να χαλάσει οπότε έκανα το βήμα στην ψηφιακή εποχή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top