Αγορά 4Κ προβολεα

Μηνύματα
941
Reaction score
205
καλημερα . Αυτή την στιγμή έχω έναν Epson 3600 και θέλω να αναβάθμισω σε κάποιον καλύτερο και 4Κ προβολέα. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 2500 ευρώ. Ποια μοντέλα θα μου προτείνατε?

Επίσης ένας παράγοντας που θέλω να λειφθει υπόψιν είναι η λάμπα του. Δεν θέλω να σκέφτομαι συνέχεια τις ώρες και ποτέ θα καεί και το κόστος αντικατάστασης θα θέλω να μην είναι πολύ υψηλό

Σας ευχαριστω.
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
καλημερα . Αυτή την στιγμή έχω έναν Epson 3600 και θέλω να αναβάθμισω σε κάποιον καλύτερο και 4Κ προβολέα. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 2500 ευρώ. Ποια μοντέλα θα μου προτείνατε?

Επίσης ένας παράγοντας που θέλω να λειφθει υπόψιν είναι η λάμπα του. Δεν θέλω να σκέφτομαι συνέχεια τις ώρες και ποτέ θα καεί και το κόστος αντικατάστασης θα θέλω να μην είναι πολύ υψηλό

Σας ευχαριστω.
Καλημερα
Με σειρα αποδοσης και κοστους
Benq 1720 https://perfectimage.gr/2019/02/19/%ce%bd%ce%ad%ce%bf%cf%82-benq-w1720/
Epson eh-7400 Epson TW7400 LCD 4K Enhanced Projector Review | AVForums
Benq 2700 https://perfectimage.gr/2018/11/03/%ce%bd%ce%ad%ce%bf%cf%82-benq-w2700/
Epson 9400 https://perfectimage.gr/2019/02/20/epson-eh-tw9400-%cf%80%cf%81%cf%8e%cf%84%ce%b7-%cf%80%ce%b1%cf%81%ce%bf%cf%85%cf%83%ce%af%ce%b1%cf%83%ce%b7/
Aπο δυο σχολες διαφορετικης τεχνολογιας,κανεις δεν ειναι αμιγως 4κ
Ο καλυτερος σε αυτα τα χρηματα ειναι ο Epson eh-9400
Καλυτερη χρωματικη παλετα,καλυτερο ανσι κοντραστ,καλυτερη-ευκολοτερη τοποθετηση,οριακα καλυτερο 4κ
Για το κοστος χρησης λαμπας,δεν ειμαι σιγουρος,οποτε δεν απαντω
Το σερβις ειναι πολυ καλο και για δυο τεχνολογικες σχολες
Ελπιζω να βοηθησα λιγο
 



Μηνύματα
941
Reaction score
205
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Aν οντως ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα , να παω για epson. υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να τον βρω μεχρι 2500? η πιο φθηνη τιμη στο σκρουτζ ειναι 2.620
 


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Aν οντως ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα , να παω για epson. υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να τον βρω μεχρι 2500? η πιο φθηνη τιμη στο σκρουτζ ειναι 2.620
παρε τηλ στα μαγαζια , ισως κανουν κατι καλυτερο...
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Επειδή τέλος της αλλης εβδομάδας πρέπει να κάνω την αγορά ειμαι ανάμεσα στον benq 2700
https://www.skroutz.gr/s/17639056/BenQ-W2700.html

Και στον epson 9400.
Αλλά ακόμα δεν ξέρω αν αξίζει να δωσω τα +1000 ευρώ για τον epson .

Ξέρω ότι θα είναι καλύτερος αλλά δεν ξέρω ποσό και σε τι βαθμό θα μπορώ να το καταλάβω με τον εξοπλισμό μου . Θα παίζω με nvidia shield , ps4 και θα προβάλω σε βαμμένο τοίχο και όχι σε οθόνη.

Επισησ Να αναφέρω ότι ειμαι άσχετος σχετικά από ρυθμίσεις εικόνας και δεν ειμαι ψαγμένος στο θεμα. Γιαυτο και ανησυχώ για τον εαυτό μου μήπως και δεν μπορώ να καταλάβω και κατά συνέπεια να εκτιμήσω τις διάφορες που μπορεί να μου δώσει ο 9400.

Αυτά τα αναφέρω χωρίς να ξέρω αν παίζουν ρόλο στην επιλογή
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Επισης θα ήθελα να ρωτήσω ο Benq 1720 τι ουσιαστικές διάφορες έχει από τον 2500;
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Πρέπει να τους δεις κ τους 2 καλιμπραρισμενους στον ίδιο χώρο για να καταλάβεις τις διαφορές
Out of the box o epson είναι πολυ καλύτερος
Καλιμπραρισμενοι είναι η μέρα με την νύχτα
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Ειμαι Κέρκυρα. Δεν υπάρχει σε καμία περίπτωση να δω κάποιον από κοντά. Ότι δω από βίντεο στο YouTube.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Οπότε ποιο ασφαλή αγορά από τον 9400 δεν υπάρχει
Είτε απόδοσης είτε μεταπώλησης κατά την άποψη μου ...
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Ειμαι σίγουρος ότι είναι πολύ καλύτερος προβολέας . Αλλά ξανά γράφω ότι με προβληματίζει αν αξίζει τα 1000 ευρώ παραπάνω η διαφορά που θα δω στην εικόνα. Ιδικα αν τώρα έχω έναν epson 3600 που η εικόνα του μου φαίνεται πολύ καλή και ο μόνος λόγος που τον αλλάζω είναι για το 4Κ
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Το 4κ είναι πονεμένη ιστορία
Δυστυχώς θέλει σωστή αλυσίδα και καλιμπρατορα
Επίσης ο 9400 είναι ψευτο4κ με ότι αυτό συνεπάγεται
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Είδα και τον xiaomi 4K laser.
https://www.gearbest.com/projectors...MIg-rA7IXW4wIVBs13Ch3nEwrBEAAYASAAEgLigvD_BwE

Με αυτόν τι παίζει? Είναι τόσο καλός όσο λένε όλλοι που γίνεται χαμός? Είναι και αυτός ψεύτο 4Κ η native? Επίσης με την τοποθέτηση τι παίζει? Δεν μπορεί να προβάλει κανονικά από απόσταση όπως οι άλλοι? Πρέπει να τον έχουμε στο μισό μέτρο?
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Απ΄οσο γνωριζω,native 4Κ εχει μονον η SΟΝΥ και η JVC πιο προσφατα. Τιμες απο 5000e ο φθηνοτερος......Εφ΄οσον εχεις τον EPSON 3600 , βαλε διπλα του τον 9400 (εαν παρεις αυτον),και δεν θα πιστευεις στα ματια σου μ΄αυτα που θα δεις !! To αυθεντικο 4K δεν εχει ωριμασει ακομα....εχει λιγο δρομο ακομα.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Κώστα ,
Εδώ κάνεις λάθος ...
Ώριμο είναι .
Απλά σωστά εργαλεία κ σωστό χεριασμα θέλει ...
Δυστηχως η σωστή αλυσίδα κοστίζει ...
Αλλά κ με σωστά βήματα κ σωστές αγορές παίζει εξαιρετικά
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, δηλαδή δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για αγορά νέου προβολέα? Πιστεύετε ότι η αγορά ενός 9400 είναι λάθος? Θα ήταν καλύτερα η να πάρω κάποιον φθηνότερο η να περιμένω επόμενο μοντέλο με native 4K?
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
O 9400 στα χρήματα που ζητάει είναι κλοπή.
Ειδικά καλιμπραρισμενος.
Τώρα πόσο χρόνος θα χρειαστεί για να πέσει η τιμή στα native 4k μοντέλα κανείς δεν ξέρει ...
Είναι καθαρά υποκειμενικό εάν θες 4κ native μοντέλο διότι από τα pdf πρέπει να διαθέσεις 6000 και πάνω για να αξίζει ο κόπος συν την υπόλοιπη αλυσίδα.
Βέβαια ο 9400 είναι ένα καθαρό 1080 μοντέλο που πληρεί βασικές και αναγκαίες προϋποθέσεις για αναπαραγωγή 4κ υλικού σε σούπερ ντουπερ τιμή που κάποιοι αγόρασαν πιο κάτω από την τιμή καταλόγου .
Σίγουρα θα δεις το φως το αληθινό που ούτε κατά διάνοια δεν θα βρεις σε άλλα μοντέλα που είναι τόσο αναγκαίο για προβολή hdr υλικού...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.363
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top