Αγορά 65άρας μέχρι 1500 ευρώ

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Καλησπέρα σας συνforumίτες και καλή χρονιά,

Μόλις προσφάτως γράφτηκα στο forum σας, για τον λόγο που γράφω και πιο πάνω στον τίτλο, για αγορά δηλαδή τηλεόρασης 65 ιντσών, μιας και η προηγούμενη μας άφησε χρόνους και δεν άξιζε να επισκευαστεί.

Σημειωτέων, να πω ότι είναι πρώτη φορά που μπαίνω σε αυτά τα "χωρικά ύδατα" - με άπειρες άγνωστες λέξεις που διαβάζω εδώ μέσα, αλλά που θα πάει, θα αποκτήσω τη βασική γνώση :p. Ενημερωτικά, η παλιά μας τηλεόραση ήταν μια Phillips, τουλάχιστον 15ετίας, χωρίς να έχουμε ιδέα τι παίρναμε τότε, μιας και με το τότε budget μας, αγοράσαμε ότι μας πούλησαν.

Είπα λοιπόν, να ασχοληθώ λιγάκι παραπάνω και αυτή τη φορά να πιάσουν τόπο τα λεφτά που θα δώσω.



Έχουμε και λέμε λοιπόν, σύμφωνα με τον οδηγό του gstriftos, σας παραθέτω τις παρακάτω πληροφορίες:



1)Απόσταση θέασης:

Η 1η απόσταση είναι στα 3,5m και η 2η είναι στα 5,5m και κάτι ψιλά :p


2)Χρήση αυτής:

Θα είναι για τηλεοπτικά προγράμματα, ταινίες [μέσω υπολογιστή με HDMI καλώδιο] και πρώτα ο Θεός κάνα Netflix [όταν με το καλό δεήσει ο ΟΤΕ και μας φέρει την οπτική ίνα].
Θα είναι μικτή η χρήση, λίγο τηλεόραση το μεσημέρι και το βράδυ, και τέλος καμιά ταινία τα βράδια όταν υπάρχει χρόνος. Σημειωτέον, όλες τις ταινίες μέχρι στιγμής, τις βλέπω σε 1080p ή 720p.


3)Χρηματικό όριο που θέλετε να κινηθείτε:

Υπολόγιζα κοντά στα 1.300 με 1.400 ευρώ, αλλά είπα να πάω σαν maximum όριο τα 1.500 :angel: για να έχω μία ευρύτερη εικόνα του τι μπορώ να πάρω.


4)Ενδιαφέρον σε επιπλέον χαρακτηριστικά:

- Μέχρι τώρα όλες τις ταινίες τις προβάλω στην τηλεόραση από το laptop μου μέσω HDMI.
- Θα ήθελα να μπαίνει στο διαδίκτυο.
- Τώρα όσον αφορά το να μπαίνει σε δίκτυο, δεν είμαι και πολύ γνώστης αν θα έχω κάποιο όφελος, αν και έχω έναν διαδικτυακό σκληρό στο router μου.

5)Αν έχετε δει κάποιο-α μοντέλα που σας κέντρισαν το ενδιαφέρον:

Από τα ελάχιστα που γνωρίζω για τις τηλεοράσεις [και από όσα μέχρις στιγμής έχω διαβάσει εδώ μέσα] προσανατολίζομαι σε Samsung, LG και Sony.

Τα μοντέλα που μου έχουν προτείνει και έχω διαβάσει κάποια reviews ότι είναι "καλά" είναι τα κάτωθι:

- Samsung QLED QE65Q6FN 65"
- Sony XBR65X900F 65''
- Sony KD-70XF8305 [ok, αυτή είναι 70άρα :p ]
- LG 65SK8100


Αυτά τα ολίγα είχα να πω, ακούω γνώμες, συμβουλές και οτιδήποτε άλλο έχετε να προτείνετε σε αυτή τη διάσταση και με αυτό το budget.


Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!


p.s. Συγγνώμη αν έχει ξανά ανοιχτεί τέτοιο ποστ, αν ο moderator θέλει να το μετακινήσει σε ήδη ανοιχτό ποστ, feel free.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
264
Οποια σου αρεσει στη θεαση θα παρεις,και μην ξεγελαστεις απο τα εντυπωσιακα χρωματα που μπορει να εχει καποια,οι oled εχω ακουσει για καλυτερες,αλλα κοιταξε αν εχουν καποια σοβαρα μειονεκτηματα.
 

Μηνύματα
203
Reaction score
73
Καμία σχέση η Sony XBR65X900F με τις άλλες, αντίστοιχες είναι η Samsung QE65Q7FN και η LG 65SK9500 (αν και με τόσα λεφτά παίρνεις LG OLED)
[DOUBLEPOST=1548364185][/DOUBLEPOST]Αν θες Dolby Vision ξεχνάς τις Samsung.
 

Μηνύματα
51
Reaction score
73
μεχρι πριν λιγο καιρο επαιζε στα 1600 η 75NU8002, τωρα ειδα πηγε στον θεο στο public...
ισως πρεπει να περιμενεις λιγο να επαιζες και με την Sony 65XF9005 που επαιζε και στα 1360 απο public...
Ισως να ρωτησεις και σε Sony Center για καλυτερη τιμη απο κοντα
 

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Οποια σου αρεσει στη θεαση θα παρεις,και μην ξεγελαστεις απο τα εντυπωσιακα χρωματα που μπορει να εχει καποια,οι oled εχω ακουσει για καλυτερες,αλλα κοιταξε αν εχουν καποια σοβαρα μειονεκτηματα.
Έχεις δίκιο σε αυτό! Απλώς καμία φόρα πας σε ένα μαγαζί και ξεγελιέσαι είτε από τα σούπερ σε ανάλυση βίντεο που προβάλουν στις τηλεοράσεις, είτε από τις συνθήκες θέασης π.χ. πολύ φως στο χώρο, κλπ.

Και ένας μεγάλος παράγοντας είναι και το γεγονός πως δεν πετυχαίνεις και συχνά πωλητές που να ξέρουν in depth το αντικείμενο αυτό.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Καμία σχέση η Sony XBR65X900F με τις άλλες, αντίστοιχες είναι η Samsung QE65Q7FN και η LG 65SK9500 (αν και με τόσα λεφτά παίρνεις LG OLED)
[DOUBLEPOST=1548364185][/DOUBLEPOST]Αν θες Dolby Vision ξεχνάς τις Samsung.

Χμμμ ναι ε?! Θα πάω να το βρω και να το το δω ιδίοις όμμασι το XBR65X900F της Sony.
Οσον αφορά την Samsung QE65Q7FN λίίίίγο ξεφεύγουμε σε τιμή :p και για την LG 65SK9500 από διαδικτυακό μαγαζί στο skroutz είναι μέσα στο budget, αλλά από Κωτσόβολο ξεφεύγουμε πάλι..

Τώρα θα πρέπει να διαβάσω λίγο για το Dolby Vision γιατί δεν ξέρω ακριβώς τι είναι.. αλλά αν καταλαβαίνω καλά έχει να κάνει με τη διαχείριση της ποιότητας εικόνας σε ταινίες και τηλεοπτικά κανάλια?! :unsure:



μεχρι πριν λιγο καιρο επαιζε στα 1600 η 75NU8002, τωρα ειδα πηγε στον θεο στο public...
ισως πρεπει να περιμενεις λιγο να επαιζες και με την Sony 65XF9005 που επαιζε και στα 1360 απο public...
Ισως να ρωτησεις και σε Sony Center για καλυτερη τιμη απο κοντα

Η Samsung 75NU8002 όντως αγγίζει τα 2.000 ευρώ σε Public, οπότε λιγάκι δύσκολο, εκτός αν περιμένω λίγο να πέσει η τιμή της!

Μεταξύ πάντως Samsung 75NU8002 και Sony 65XF9005, ποια έχεις να προτείνεις?
Αν υποθέσουμε ότι και οι δύο είναι στο range των 1500 ευρώ..
 

Μηνύματα
51
Reaction score
73
Η Samsung 75NU8002 όντως αγγίζει τα 2.000 ευρώ σε Public, οπότε λιγάκι δύσκολο, εκτός αν περιμένω λίγο να πέσει η τιμή της!Μεταξύ πάντως Samsung 75NU8002 και Sony 65XF9005, ποια έχεις να προτείνεις? Αν υποθέσουμε ότι και οι δύο είναι στο range των 1500 ευρώ..
εγω την πηρα στα 1600 ευρω + 5χρονια εγγυηση, τωρα ειδα οτι εκτοξευτηκε η τιμη, βεβαια μπορεις να την παρεις στα 1500 και κατι ψηλα σε σκρουτζομαγαζα...

Ειχα το ιδιο ερωτημα με σενα, μαλιστα η 65FX9005 εβγαινε και στα 1360 στο Mediamakrt με επιστροφη yellows (+250 5ης εγγυηση)... Ο καναπες μου ειναι στα 2.90 και προτίμησα το μεγεθος 75" απο την ποιοτητα της 65FX9005... size does matter λενε...μου ηρθε η 75αρα (με σπασμενο πανελ) αλλα σαν μεγεθος ειναι τουλαχιστον εντυπωσιακο...

ειναι θεμα προτιμησης, αν δεν ειχα χωρο να χωραει η 75αρα θα ειχα παρει την 65FX9005
 

Μηνύματα
20
Reaction score
8
εγω την πηρα στα 1600 ευρω + 5χρονια εγγυηση, τωρα ειδα οτι εκτοξευτηκε η τιμη, βεβαια μπορεις να την παρεις στα 1500 και κατι ψηλα σε σκρουτζομαγαζα...

Ειχα το ιδιο ερωτημα με σενα, μαλιστα η 65FX9005 εβγαινε και στα 1360 στο Mediamakrt με επιστροφη yellows (+250 5ης εγγυηση)... Ο καναπες μου ειναι στα 2.90 και προτίμησα το μεγεθος 75" απο την ποιοτητα της 65FX9005... size does matter λενε...μου ηρθε η 75αρα (με σπασμενο πανελ) αλλα σαν μεγεθος ειναι τουλαχιστον εντυπωσιακο...

ειναι θεμα προτιμησης, αν δεν ειχα χωρο να χωραει η 75αρα θα ειχα παρει την 65FX9005

Χμ δεν πολύ εμπιστεύομαι σκρουτζομάγαζα για τηλεόραση να πω την αληθεία..

Δεν έχω κοιτάξει σε Media Μarkt, θα δω και εκεί αν την έχουν και τι τιμή έχει.

Indeed, size does matters!! Αν δηλαδή εσύ πήρες 75άρα για απόσταση 2.90m, εγώ για απόσταση περίπου 5.30m, τι πρέπει να πάρω? Projectορα ας πούμε? :p:lolsign: Ντάξει η 1η απόσταση είναι στα 2.90m και μένα [στο τραπέζι που τρώμε] και μετά η 2η είναι περίπου στα 5.30m [στον καναπέ με πολυθρόνες]..


Πάντως αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι τις Sony τις είχα σχεδόν απορρίψει και έτεινα προς Samsung..και τώρα έχω αρχίσει και απορρίπτω Samsung και κοιτάω προς Sony.
Το μόνο που με κωλύει είναι το μενού της Sony που από ότι κατάλαβα, just sucks!
 


Μηνύματα
942
Reaction score
264
Χμ δεν πολύ εμπιστεύομαι σκρουτζομάγαζα για τηλεόραση να πω την αληθεία..

Δεν έχω κοιτάξει σε Media Μarkt, θα δω και εκεί αν την έχουν και τι τιμή έχει.

Indeed, size does matters!! Αν δηλαδή εσύ πήρες 75άρα για απόσταση 2.90m, εγώ για απόσταση περίπου 5.30m, τι πρέπει να πάρω? Projectορα ας πούμε? :p:lolsign: Ντάξει η 1η απόσταση είναι στα 2.90m και μένα [στο τραπέζι που τρώμε] και μετά η 2η είναι περίπου στα 5.30m [στον καναπέ με πολυθρόνες]..


Πάντως αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι τις Sony τις είχα σχεδόν απορρίψει και έτεινα προς Samsung..και τώρα έχω αρχίσει και απορρίπτω Samsung και κοιτάω προς Sony.
Το μόνο που με κωλύει είναι το μενού της Sony που από ότι κατάλαβα, just sucks!
Ποτε δεν μου αρεσαν τα χρωματα της samsung,δεν ειναι φυσικα,τοσο απλα!!!
 

Μηνύματα
51
Reaction score
73
περίπου 5.30m, τι πρέπει να πάρω? Projectορα ας πούμε? :p:lolsign: Ντάξει η 1η απόσταση είναι στα 2.90m και μένα [στο τραπέζι που τρώμε] και μετά η 2η είναι περίπου στα 5.30m [στον καναπέ με πολυθρόνες]..
65" πραγματι θα ειναι πολυ μικρη για 5.30...
 

Μηνύματα
20
Reaction score
8
:o

Σίγουρα όχι 65".
65" πραγματι θα ειναι πολυ μικρη για 5.30...

Κάτι υποψιαζόμουν :oops: αλλά με αυτό το budget και συν το γεγονός ότι θέλω να είναι και πολύ καλή η ποιότητα, δεν βλέπω να παίρνω πάνω από 65άρα..

Εκτός αν εσείς έχετε να προτείνετε μέγεθος και μέχρι [βιιιια] 1.500 ευρώ κάποια μοντέλα για να πάω να τις δω και από κοντά? :help:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...η 1η απόσταση είναι στα 2.90m και μένα [στο τραπέζι που τρώμε] και μετά η 2η είναι περίπου στα 5.30m [στον καναπέ με πολυθρόνες]...
Απλά τα πράγματα...
Στις αποστάσεις που δηλώνεις δεν χρειάζεσαι καν 4Κ πάνελ στις 65 ίντσες...
Ούτε και 4Κ υλικό προς αναπαραγωγή...Οπότε δεν χρειάζεται ν'αγωνιάς τι ν'αγόραζες τώρα.;)
(Με το τρέχον οικονομικό σου περιθώριο δηλαδή)


https://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/size-to-distance-relationship

Επί τη ευκαιρία,εφόσον εξακολουθήσεις να συνδέεις υπολογιστή μέσω HDMI για υλικό 4Κ σε όποια οθόνη 4Κ προτίθεσαι ν'αποκτήσεις,διαθέτει άραγε αυτός θύρα HDMI 2.0 - τουλάχιστον - κι εσύ επίσης χρησιμοποιείς σχετικό καλώδιο με την ανάλογη ευρυζωνική προδιαγραφή;

Αν όχι,μήπως υπάρχει τουλάχιστον διαθέσιμη θύρα DisplayPort 1.2;
 
Last edited:

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Απλά τα πράγματα...
Στις αποστάσεις που δηλώνεις δεν χρειάζεσαι καν 4Κ πάνελ στις 65 ίντσες...
Ούτε και 4Κ υλικό προς αναπαραγωγή...Οπότε δεν χρειάζεται ν'αγωνιάς τι ν'αγόραζες τώρα.;)
(Με το τρέχον οικονομικό σου περιθώριο δηλαδή)


https://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/size-to-distance-relationship

Επί τη ευκαιρία,εφόσον εξακολουθήσεις να συνδέεις υπολογιστή μέσω HDMI για υλικό 4Κ σε όποια οθόνη 4Κ προτίθεσαι ν'αποκτήσεις,διαθέτει άραγε αυτός θύρα HDMI 2.0 - τουλάχιστον - κι εσύ επίσης χρησιμοποιείς σχετικό καλώδιο με την ανάλογη ευρυζωνική προδιαγραφή;

Αν όχι,μήπως υπάρχει τουλάχιστον διαθέσιμη θύρα DisplayPort 1.2;

Καταρχάς σ'ευχαριστώ πολύ για το κατατοπιστικότατο chart, τώρα αρχίζει να ξεδιαλύνεται κάπως το τοπίο..

Απλώς, αυτό που γενικά με έχει μπερδέψει μέχρι τώρα [και κάπου εδώ το χάνω μάλλον και πελαγώνω] στην ανεύρεση τηλεόρασης, είναι το πως θα πετύχω να έχω την καλύτερη δυνατή ανάλυση εικόνας -στο budget που διαθέτω- σε συνάρτηση με την απόσταση θέασης.
Τώρα βέβαια με το chart αυτό, ίσως δεν χρειάζεται καν να αγγίξω τα 1.500 ευρώ και να είμαι και ικανοποιημένος με μία τηλεόραση της τάξεως των [why not below] 1.000 ευρώ.

Όσον αφορά το HDMI νόμιζα ότι είχα το καλύτερο :p μέχρι που διάβασα από το ποστ σου εδώ, ότι έχει αλλάξει η version σε 2.0! Ούτε είχα πάρει γραμμή ότι οι εκδόσεις των HDMI αλλάζουν χαχαχαχα
Το δικό μου το είχα πάρει το 2011 από Amazon και έχει αυτά τα χαρακτηριστικά:

5 METER PRO GOLD RED (1.4a Version, 3D, 15.2Gbps) HDMI TO HDMI CABLE WITH ETHERNET,COMPATIBLE WITH 1.3c,1.3b,1.3,1080P,PS3,XBOX 360,SKYHD,VIRGIN BOX,FU

Οπότε μάλλον πάω για τη νέα έκδοση HDMI :D και επίσης να τσεκάρω αν το laptop μου υποστηρίζει την έκδοση αυτή.. :confused:

Μιας και το ανέφερες, έχεις να μου προτείνεις κάποιο καλό brand και αξιόπιστο που θα μπορούσα να αγοράσω? Έστω ότι το laptop μου έχει τη version 2.0, λέμε τώρα..
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Οπότε μάλλον πάω για τη νέα έκδοση HDMI :D και επίσης να τσεκάρω αν το laptop μου υποστηρίζει την έκδοση αυτή.. :confused:

Μιας και το ανέφερες, έχεις να μου προτείνεις κάποιο καλό brand και αξιόπιστο που θα μπορούσα να αγοράσω? Έστω ότι το laptop μου έχει τη version 2.0, λέμε τώρα..
Για την ακρίβεια,υπάρχουν εκδόσεις 2.0α & 2.0b,αλλά η προδιαγραφή HDMI που οφείλει να σε ενδιαφέρει ώστε να διασφαλιστείς για το μέλλον - κι έναντι των λογισμικών που παρέχουν χρωματική παλέτα υψηλής ευκρίνειας - είναι ή ΄΄2.1΄΄ τα χαρακτηριστικά της οποίας οριστικοποιήθηκαν στις αρχές του 2018.
https://www.hdmi.org/manufacturer/hdmi_2_1/index.aspx
Εκπρόσωποι συμβατών προς την προδιαγραφή 2.0 ή 2.1 καλωδίων:
https://www.amazon.co.uk/slp/hdmi-2-1/w269sstcta8b9x3

Όταν πρόκειται ν'αλλάξεις και υπολογιστή,ισοδύναμη εξυπηρέτηση μπορεί να γίνει - χάρη σε κατάλληλους αντάπτορες που πρέπει με τη σειρά τους να προσέφεραν ανάλογη ευρυζωνική διαχείριση - εφόσον ο πρώτος θα διαθέτει τουλάχιστον θύρα Thunderbolt 3 με πολλαπλά (όχι μονό) rails στην τροφοδοσία της.Άλλη ισοδύναμη θύρα ενδιαφέροντος θα ήταν η DisplayPort 1.4

Στις αποστάσεις και τις συνήθειες που αναφέρεις,κρισιμότερο ρόλο από την ανάλυση του πάνελ κατά τη θέαση θα παίζουν η ισορροπία της χρωματικής παλέτας,οι διαβαθμίσεις του μαύρου και η ποιότητα του upscaling από τον επεξεργαστή για σήματα χαμηλότερης ανάλυσης από την εγγενή του πάνελ.Και κάτι τέτοιο σημαίνει ότι δεν σε παίρνει να κάνεις εκπτώσεις στο διαθέσιμο κεφάλαιο.
Ίσως θα άξιζε να κάνεις λίγη υπομονή και οικονομία ώστε να μεταβείς σε κάποια ανώτερη κατηγορία.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.385
Reaction score
74.636
5 METER PRO GOLD RED (1.4a Version, 3D, 15.2Gbps) HDMI TO HDMI CABLE WITH ETHERNET,COMPATIBLE WITH 1.3c,1.3b,1.3,1080P,PS3,XBOX 360,SKYHD,VIRGIN BOX,FU
Είναι πιθανότατα εντάξει για αναπαραγωγή 4Κ 24p απο UHD BD και σίγουρα αρκετό για 4K streaming, αλλά απαιτείται δοκιμή. :)
 

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Για την ακρίβεια,υπάρχουν εκδόσεις 2.0α & 2.0b,αλλά η προδιαγραφή HDMI που οφείλει να σε ενδιαφέρει ώστε να διασφαλιστείς για το μέλλον - κι έναντι των λογισμικών που παρέχουν χρωματική παλέτα υψηλής ευκρίνειας - είναι ή ΄΄2.1΄΄ τα χαρακτηριστικά της οποίας οριστικοποιήθηκαν στις αρχές του 2018.
https://www.hdmi.org/manufacturer/hdmi_2_1/index.aspx
Εκπρόσωποι συμβατών προς την προδιαγραφή 2.0 ή 2.1 καλωδίων:
https://www.amazon.co.uk/slp/hdmi-2-1/w269sstcta8b9x3

Όταν πρόκειται ν'αλλάξεις και υπολογιστή,ισοδύναμη εξυπηρέτηση μπορεί να γίνει - χάρη σε κατάλληλους αντάπτορες που πρέπει με τη σειρά τους να προσέφεραν ανάλογη ευρυζωνική διαχείριση - εφόσον ο πρώτος θα διαθέτει τουλάχιστον θύρα Thunderbolt 3 με πολλαπλά (όχι μονό) rails στην τροφοδοσία της.Άλλη ισοδύναμη θύρα ενδιαφέροντος θα ήταν η DisplayPort 1.4

Στις αποστάσεις και τις συνήθειες που αναφέρεις,κρισιμότερο ρόλο από την ανάλυση του πάνελ κατά τη θέαση θα παίζουν η ισορροπία της χρωματικής παλέτας,οι διαβαθμίσεις του μαύρου και η ποιότητα του upscaling από τον επεξεργαστή για σήματα χαμηλότερης ανάλυσης από την εγγενή του πάνελ.Και κάτι τέτοιο σημαίνει ότι δεν σε παίρνει να κάνεις εκπτώσεις στο διαθέσιμο κεφάλαιο.
Ίσως θα άξιζε να κάνεις λίγη υπομονή και οικονομία ώστε να μεταβείς σε κάποια ανώτερη κατηγορία.

Καταρχάς και πάλι σ'ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη απάντησή σου.

Πραγματικά, δεν πίστευα ποτέ ότι κρύβονται τόσες συνιστώσες στο να προβάλεις μία ταινία Full HD από το laptop στην τηλεόραση.
Πάντως όσον αφορά την θύρα Thunderbolt 3, από τύχη στο καινούργιο laptop για τη δουλειά που πήρα, έχει 2 rails στην τροφοδοσία [αν έχω καταλάβει σωστά]. Οπότε με τον κατάλληλο αντάπτορα που είδα από τον ίντερνετ και με την θύρα Thunderbolt 3, μπορείς να βγάλεις την ποιότητα μιας Full HD στην τηλεόραση, σωστά?

Αχ τώρα με ξανά μπερδεύεις! Εκεί που νόμιζα ότι για το μέγεθος που κάνει για την απόσταση που βλέπω εγώ, είναι μία τηλεόραση της τάξεως του 720p και 1080p, τώρα μου βάζεις άλλες παράμετρους και άγνωστες λέξεις πάλι :p
[...η ισορροπία της χρωματικής παλέτας,οι διαβαθμίσεις του μαύρου και η ποιότητα του upscaling από τον επεξεργαστή για σήματα χαμηλότερης ανάλυσης από την εγγενή του πάνελ...]
Πάντως όπως και να χει για μία 65άρα ή 75άρα πρέπει τουλάχιστον να ξοδέψω 1.500 ευρώ και άνω, για να έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Όταν λες πρέπει να μεταβώ σε κάποια ανώτερη κατηγορία, εννοείς τις OLED?
[DOUBLEPOST=1548701001][/DOUBLEPOST]
Είναι πιθανότατα εντάξει για αναπαραγωγή 4Κ 24p απο UHD BD και σίγουρα αρκετό για 4K streaming, αλλά απαιτείται δοκιμή. :)
Πώς γίνεται αυτή η δοκιμή?
Σ' ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καταρχάς και πάλι σ'ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη απάντησή σου.

Πραγματικά, δεν πίστευα ποτέ ότι κρύβονται τόσες συνιστώσες στο να προβάλεις μία ταινία Full HD από το laptop στην τηλεόραση.
Πάντως όσον αφορά την θύρα Thunderbolt 3, από τύχη στο καινούργιο laptop για τη δουλειά που πήρα, έχει 2 rails στην τροφοδοσία [αν έχω καταλάβει σωστά]. Οπότε με τον κατάλληλο αντάπτορα που είδα από τον ίντερνετ και με την θύρα Thunderbolt 3, μπορείς να βγάλεις την ποιότητα μιας Full HD στην τηλεόραση, σωστά?

Αχ τώρα με ξανά μπερδεύεις! Εκεί που νόμιζα ότι για το μέγεθος που κάνει για την απόσταση που βλέπω εγώ, είναι μία τηλεόραση της τάξεως του 720p και 1080p, τώρα μου βάζεις άλλες παράμετρους και άγνωστες λέξεις πάλι :p
[...η ισορροπία της χρωματικής παλέτας,οι διαβαθμίσεις του μαύρου και η ποιότητα του upscaling από τον επεξεργαστή για σήματα χαμηλότερης ανάλυσης από την εγγενή του πάνελ...]
Πάντως όπως και να χει για μία 65άρα ή 75άρα πρέπει τουλάχιστον να ξοδέψω 1.500 ευρώ και άνω, για να έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Όταν λες πρέπει να μεταβώ σε κάποια ανώτερη κατηγορία, εννοείς τις OLED?
[DOUBLEPOST=1548701001][/DOUBLEPOST]

Πώς γίνεται αυτή η δοκιμή?
Σ' ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου!
Όλη η φιλολογία με τις προδιαγραφές των υποδοχών και των διαμεσολαβητών δεν αναφέρεται στη μετάδοση σήματος FHD (1080p) αλλά στο σήμα 4Κ (UHD - 2160p) με συχνότητα ανανέωσης 60 Hz (fps) και τα διάφορα συναρτώμενα λογισμικά για την τόνωση της χρωματικής ευκρίνειας.Λόγος είναι η εξασφάλισή σου για το άμεσο μέλλον,ούτως ώστε να μην έχεις αποκτήσει οθόνη που θα θεωρείται παρωχημένη ύστερα από την επόμενη εμπορική σεζόν,ή το media player που θα αγοράσεις.

Ανώτερη κατηγορία τιμής συνιστάται τόσο σε σχέση με τις προδιαγραφές του πάνελ,όσο και με το μέγεθος.Οι OLED όμως θέλουν να μην τις ΄΄ξεχνάς΄΄ να παίζουν σε κανάλι με σταθερά μοτίβα και λογότυπα.

Να υπολογίσεις κι επιπλέον έξοδο για επέκταση εγγύησης κατά την αγορά.
 


Μηνύματα
20
Reaction score
8
Όλη η φιλολογία με τις προδιαγραφές των υποδοχών και των διαμεσολαβητών δεν αναφέρεται στη μετάδοση σήματος FHD (1080p) αλλά στο σήμα 4Κ (UHD - 2160p) με συχνότητα ανανέωσης 60 Hz (fps) και τα διάφορα συναρτώμενα λογισμικά για την τόνωση της χρωματικής ευκρίνειας.Λόγος είναι η εξασφάλισή σου για το άμεσο μέλλον,ούτως ώστε να μην έχεις αποκτήσει οθόνη που θα θεωρείται παρωχημένη ύστερα από την επόμενη εμπορική σεζόν,ή το media player που θα αγοράσεις.

Ανώτερη κατηγορία τιμής συνιστάται τόσο σε σχέση με τις προδιαγραφές του πάνελ,όσο και με το μέγεθος.Οι OLED όμως θέλουν να μην τις ΄΄ξεχνάς΄΄ να παίζουν σε κανάλι με σταθερά μοτίβα και λογότυπα.

Να υπολογίσεις κι επιπλέον έξοδο για επέκταση εγγύησης κατά την αγορά.

Για να μην αποκτήσω λοιπόν μία οθόνη που να θεωρείται παρωχημένη, θα μπορούσες να μου δώσεις έναν "μπούσουλα" χαρακτηριστικών μίας τηλεόρασης μεγέθους 65'' ή 75''? Και τι εννοώ με αυτό?
Δηλαδή, π.χ. αυτό που δεν ήξερα είναι ότι οι Samsung δεν έχουν Dolby Vision [που το έχουν οι LG και Sony], που μάλλον θεωρείται σημαντικός παράγοντας σε μία τηλεόραση. Ή π.χ. να μου προτείνεις κάποιους επεξεργαστές που "φοράνε" οι τηλεοράσεις για καλύτερη ποιότητα του upscaling.
Όσον αφορά την ισορροπία της χρωματικής παλέτας, ή τις διαβαθμίσεις του μαύρου που μου είχες πει στο πιο πάνω ποστ σου, δεν ξέρω αν μπορώ να τα δω από τα χαρακτηριστικά της κάθε τηλεόρασης ή αν τα βλέπεις ιδίοις όμμασι.

Με συγχωρείς αν γίνομαι κουραστικός ή γραφικός με όλες αυτές τι ερωτήσεις μου, αλλά προσπαθώ να αποκομίσω όσον το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες, έτσι ώστε όταν πάω σε ένα κατάστημα να ξέρω ότι ψάχνω λόγω χάρη, μία τηλεόραση 4K, με Dolby Vision, με τάδε επεξεργαστή, ή με κάποιο άλλο χαρακτηριστικό και πάει λέγοντας.. Έτσι ώστε να αρχίσω να αποκλείω διάφορα μοντέλα και στο τέλος να δω κατά ποσό θα ξεπεράσω το budget μου και να κρίνω αν μπορώ να κάνω λίγο υπομονή για να το αυξήσω.

Όσον αφορά την επέκταση εγγύησης είναι must-have αυτό και θα το ζητήσω όταν με το καλό πάρω τηλεόραση.

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέοντας το.
Ααα οκ! Νόμιζα π.χ. ότι έπρεπε να "τρέξεις" κάποιο πρόγραμμα στο laptop έχοντάς το συνδεδεμένο με την τηλεόραση για να σου ελέγξει την ποιότητα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.341
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top