Αγορά DVD player ή DVD Recorder??

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Μετά την αποστράτευση του παλιού μου DVD player (Pioneer 535) βρίσκομαι μπροστά στην αγορά ενός νέου. Δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά και έτσι βρίσκομαι μεταξύ των παρακάτω επιλογών.
Σε πρώτη φάση κατέληξα στο Pioneer 575 γιατί και φθηνό είναι, και όλα τα παίζει (δεν καίγομαι για universal), και καλό ήχο - εικόνα  δίνει για τα λεφτά του. Όμως όσο περισσότερο σκέφτεσαι τόσο σε μπελάδες μπαίνεις. :?  :?

Α. Να ανέβω στα λεφτά και να πάρω ένα DVD-Recorder με i-Link (Pioneer 520, Sony GX300) έτσι ώστε να γράφω το υλικό της ψηφιακής βιντεοκάμερας σε DVD; Θα έχουν τα συγκεκριμένα DVD-R ανάλογη ποιότητα στην εικόνα και στον ήχο με το 575; Ή μάλλον επικεντρώνονται στην εγγραφή και τα αλλά υπολείπονται; :roll:

Β. Να ανέβω στα λεφτά, να ξεχάσω την βιντεοκάμερα και να πάρω το Denon 1910 και να έχω καλύτερη εικόνα; Έχει όμως καλύτερο ήχο από το 575; Πόσο εμφανής θα είναι η διαφορά στην εικόνα μεταξύ των δυο στην τηλεόραση μου (Philips 9618/32) :roll:

Γ. Να πάρω το 575 και να μην το πολυψαχνω; :roll:

Please help
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Καλύτερα πάρε το Pioneer ή το Denon και άσε το recorder για λίγο αργότερα.Τεράστιες διαφορέ ς δεν θα δεις στην TV, μόνο με προβολέα...(προσωπικά θα πήγαινα στο Denon λογω προτιμήσεως)

Τώρα μπορείς να βρεις και κάποιο μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση (κάπου είχα δει μια αγγελία για ένα Pioneer 737)

Αν θες οπωδήποτε recorder προτίμησε ένα με μεγάλο σκληρό μιας και θα σου χρειαστεί για να περνάς εκεί το υλικό από την κάμερα και μετά να το γράφεις...
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Μαλλον προς τα εκεί είμαι γιατί πιστεύω πως το player θα εχει καλυτερη εικονα και ηχο παρολο οτι ειναι φθηνότερο.
Οσον αφορα recorder με σκληρο εχεις δικιο, δεν το ειχα σκεφθει, αλλα τοτε ανεβαινω στην τιμη και δεν θελω να φτασω 600-800 ευρω. Θα προσπαθησω λιγο παραπανω με το PC αν και ο χρονος μου λιγος.
Οσον αφορα το μεταχειρισμενο ποτε μου δεν ειχα εμπιστοσυνη οποτε οτι αγοραζα (μηχανακι, αυτοκινητο, ηλεκτρονικα κ.α.) ηταν καινουργια. Αλλη η αισθηση να το βγαζεις απο το κουτι του :wink:
Ευχαριστω
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Η προσωπική εμπειρία που έχω με το recorder DVR-320-S της pioneer λέει ότι αν και πολύ καλό σε σύλληψη εικόνας και ήχου δεν με έχει ενθουσιάσει σε ποιότητα αναπαραγωγής. Στο 656 συγκεκριμένα της ίδιας εταιρίας τα τηλεοπτικά προγράμματα που γράφτηκαν με το DVR-320-S έπαιξαν πολύ καλύτερα, όπως και οι ταινίες.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Η προσωπική εμπειρία που έχω με το recorder DVR-320-S της pioneer λέει ότι αν και πολύ καλό σε σύλληψη εικόνας και ήχου δεν με έχει ενθουσιάσει σε ποιότητα αναπαραγωγής. Στο 656 συγκεκριμένα της ίδιας εταιρίας τα τηλεοπτικά προγράμματα που γράφτηκαν με το DVR-320-S έπαιξαν πολύ καλύτερα, όπως και οι ταινίες.
Το ειχα υποψιαστει αλλα τωρα επιβεβαιώνεται. Λογικο ειναι βεβαια σε ενα recorder η εταιρεια να δωσει βαρος στην συλληψη και στη εγγραφη της εικονας.
Αρα παμε για το 575 ή το 3910
Ευχαριστω πολυ
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.316
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top