Αγορά Klipsch RP-260F

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Καλησπέρα. Σκέφτομαι για αγορά KLIPSCH RP-260F.
Θα ήθελα να μάθω τι απόσταση χρειάζονται από τους πίσω τοίχους.

Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
Από ότι έχω δει από κάνα 20ποντο και βάλε παίζουν αλλά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Mia απορια η οποία σχετίζεται με τον χώρο πίσω απο τα ηχεία, για αυτό και την παραθέτω εδώ. Έχει νόημα η τοποθέτηση ηχοαπορροφητικού υλικού ακριβώς πίσω απο τα ηχεια; Είτε ειναι κλειστής σχεδίασης ειτε bass reflex (με τρύπα πίσω ή μπροστά);

Ευχαριστώ
 



Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Mia απορια η οποία σχετίζεται με τον χώρο πίσω απο τα ηχεία, για αυτό και την παραθέτω εδώ. Έχει νόημα η τοποθέτηση ηχοαπορροφητικού υλικού ακριβώς πίσω απο τα ηχεια; Είτε ειναι κλειστής σχεδίασης ειτε bass reflex (με τρύπα πίσω ή μπροστά);

Ευχαριστώ
Όχι δεν έχει.

Σημασία έχει το μέγεθος, σχήμα και άλλες ακουστικές ιδιότητες του χώρου σου. Ποιες είναι οι διαστάσεις του, η θέση ακρόασης;
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Από ότι έχω δει από κάνα 20ποντο και βάλε παίζουν αλλά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Προφανώς άλλος παράγοντας θα είναι και τα τετραγωνικά του χώρου. Στην περίπτωση μου είναι 30 τμ.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Απο την αποψη οτι μειωνεται η οπισθια ακτινοβολία. Ειδικα αν το μπας ρεφλεξ είναι πισω. Το εχω δει σε οικιακα στουντιο για αυτο και ρωταω
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Προφανώς άλλος παράγοντας θα είναι και τα τετραγωνικά του χώρου. Στην περίπτωση μου είναι 30 τμ.
Για 30 τμ, χωρίς sub, τα ηχεία είναι μικρά. Τα 8ιντσα θα ήταν μια καλύτερη λύση. Αυτά που λες μαζί με sub μια ακόμη καλύτερη. Θα πρέπει όμως τα μηχανήματα σου να μπορούν να κόψουν συχνοτικα τα ηχεία και το sub. Με άλλα λόγια, έξοδα!
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Tα Klipsch έχουν αρκετό "μπούγιο" χαμηλά, ειναι αρκετά safe επιλογή για να αποφύγεις την ενισχυση του χαμηλού από εναν χώρο 30τμ. Με τοποθέτηση τους οσο πιο ελεύθερα από πίσω, πλάι τοίχους ή γωνίες , θα αποφευχθεί ενίσχυση 3 ή και 6dB στις χαμηλες συχνοτητες. Καλό είναι η απόσταση ακρόασης να είναι από 3 μετρα και κάτω.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Απο την αποψη οτι μειωνεται η οπισθια ακτινοβολία. Ειδικα αν το μπας ρεφλεξ είναι πισω. Το εχω δει σε οικιακα στουντιο για αυτο και ρωταω
Η ενεργεια που βγαινει στα χαμηλα δεν μπορει να τιθαςευτει απο 2-3 μικρα κομματια του οποιουδηποτε αποσβεστικου. Επισης, τα προβληματα στη σχεδιαση ενος ηχειου δεν διορθωνονται με τον ιδιο τροπο.

Οι κατοχοι των διαφορων οικιακων στουντιο κανουν και αλλες πατατες ☺
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Ο ενισχυτής που έχω είναι MARATZ PM5005 και για τυχόν HOME CINEMA (το οποίο δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα) o YAMAHA RX-V377.
Ο maratz ούτως η άλλως δεν είναι πολλά wat. Δεν θα ακούω σε μεγάλες εντάσεις.
Βασικά τα ηχεία τα θέλω για μουσική με βινύλια ,αλλά βλέπω ότι τα προτιμούν κυρίως για home cinema. Ήθελα να ρωτήσω επιπλέον αν να είναι το ίδιο καλά και στην μουσική η θα κουράζουν όπως λένε σε μερικούς.
 

Μηνύματα
2.395
Reaction score
3.598
Ο ενισχυτής που έχω είναι MARATZ PM5005 και για τυχόν HOME CINEMA (το οποίο δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα) o YAMAHA RX-V377.
Ο maratz ούτως η άλλως δεν είναι πολλά wat. Δεν θα ακούω σε μεγάλες εντάσεις.
Βασικά τα ηχεία τα θέλω για μουσική με βινύλια ,αλλά βλέπω ότι τα προτιμούν κυρίως για home cinema. Ήθελα να ρωτήσω επιπλέον αν να είναι το ίδιο καλά και στην μουσική η θα κουράζουν όπως λένε σε μερικούς.
Το αν σε κουράζουν θα το πεις εσύ.
Είναι καθαρά τι σου αρέσει να ακούς και πώς.

Βρες να τα ακούσεις για να καταλάβεις τις διαφορές με άλλα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Έχει νόημα η τοποθέτηση ηχοαπορροφητικού υλικού ακριβώς πίσω απο τα ηχεια; Είτε ειναι κλειστής σχεδίασης ειτε bass reflex (με τρύπα πίσω ή μπροστά);
Όχι απλώς "έχει νόημα", αλλά κυριολεκτικώς "είναι υποχρεωτική".

Το ηχείο που πλησιάζει τον πίσω τοίχο, κερδίζει πάρα πολλά στο μπάσο, για 2 λόγους:

1) αύξηση στάθμης λόγω boundary gain
2) εξάλειψη καταστροφικών ακυρώσεων, οι οποίες επέρχονται στο ακουστό φάσμα, όταν η πρόσθια μπάφλα απέχει >80cm από τον πίσω τοίχο, όπως έχω δείξει κατ'επανάληψιν από τα σχέδια της Klein & Hummel.

Η αύξηση της στάθμης, είναι ιδιαίτερα ευπρόσδεκτη, κυρίως στις χαμηλές συχνότητες, όπου για να βγουν τα 3 έξτρα ντεσιμπέλ που παίρνεις από 1 τοιχωματικό όριο, χρειάζεται διπλασιασμός ισχύος από τα ενισχυτικά μας, και καταπόνηση μεγαφώνων, υλικών κρος, κλπ.

Δυστυχώς όμως, το γκέιν δεν έρχεται μόνο στο μπάσο, αλλά και σε μεσαίες συχνότητες, αυτές που διαπερνούν την οπίσθια μπάφλα του ηχείου.
Για να κόψεις λοιπόν τις "κακές" μεσαίες, όπως και τους όποιους ακουστούς ήχους της καμπίνας, πριν αυτοί ενισχυθούν κατά 3 ντεσιμπέλ από τον πίσω τοίχο, χρειάζεται υποχρεωτικά να μπει πυκνή ηχοαπορρόφηση πίσω από το ηχείο και ιδανικά να γεμίζει το κενό μέχρι τον τοίχο, οπότε "βολεύει" το ηχείο να απέχει 5-10cm από τον πίσω τοίχο.

Το όμοιο γίνεται στον εντοιχισμό, όπου το γκέιν είναι 9 ντεσιμπέλ γεμάτα. Και κει μπαίνει πυκνή ηχοαπορρόφηση, για τον λόγο που σας εξήγησα, για τα μεσαία.

Facts of audio.

Kkaram το ποστ #6 είναι εντελώς άκυρο. Εντελώς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Σκέφτομαι για αγορά KLIPSCH RP-260F.
Θα ήθελα να μάθω τι απόσταση χρειάζονται από τους πίσω τοίχους.
Αν τα έπαιρνα εγώ, θα τα έβαζα στα 10cm από τον πίσω τοίχο.
Θα γέμιζα όλο το κενό τοίχου - ηχείου με πυκνή απορρόφηση, από πάνω μέχρι το σημείο που αρχίζει το μπας ριφλέξ.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Αν τα έπαιρνα εγώ, θα τα έβαζα στα 10cm από τον πίσω τοίχο.
Θα γέμιζα όλο το κενό τοίχου - ηχείου με πυκνή απορρόφηση, από πάνω μέχρι το σημείο που αρχίζει το μπας ριφλέξ.
Αν είναι μόνο 10 cm καλά θα ήταν. Μιας και με βολεύει όσο το δυνατόν κοντά στον τοίχο. Για ηχοαπορροφητικό υλικό δεν μίλησα εγώ και δεν θέλω κάτι τέτοιο μιας και ο χώρος είναι το σαλόνι του σπιτιού.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Όχι απλώς "έχει νόημα", αλλά κυριολεκτικώς "είναι υποχρεωτική".

Το ηχείο που πλησιάζει τον πίσω τοίχο, κερδίζει πάρα πολλά στο μπάσο, για 2 λόγους:

1) αύξηση στάθμης λόγω boundary gain
2) εξάλειψη καταστροφικών ακυρώσεων, οι οποίες επέρχονται στο ακουστό φάσμα, όταν η πρόσθια μπάφλα απέχει >80cm από τον πίσω τοίχο, όπως έχω δείξει κατ'επανάληψιν από τα σχέδια της Klein & Hummel.

Η αύξηση της στάθμης, είναι ιδιαίτερα ευπρόσδεκτη, κυρίως στις χαμηλές συχνότητες, όπου για να βγουν τα 3 έξτρα ντεσιμπέλ που παίρνεις από 1 τοιχωματικό όριο, χρειάζεται διπλασιασμός ισχύος από τα ενισχυτικά μας, και καταπόνηση μεγαφώνων, υλικών κρος, κλπ.

Δυστυχώς όμως, το γκέιν δεν έρχεται μόνο στο μπάσο, αλλά και σε μεσαίες συχνότητες, αυτές που διαπερνούν την οπίσθια μπάφλα του ηχείου.
Για να κόψεις λοιπόν τις "κακές" μεσαίες, όπως και τους όποιους ακουστούς ήχους της καμπίνας, πριν αυτοί ενισχυθούν κατά 3 ντεσιμπέλ από τον πίσω τοίχο, χρειάζεται υποχρεωτικά να μπει πυκνή ηχοαπορρόφηση πίσω από το ηχείο και ιδανικά να γεμίζει το κενό μέχρι τον τοίχο, οπότε "βολεύει" το ηχείο να απέχει 5-10cm από τον πίσω τοίχο.

Το όμοιο γίνεται στον εντοιχισμό, όπου το γκέιν είναι 9 ντεσιμπέλ γεμάτα. Και κει μπαίνει πυκνή ηχοαπορρόφηση, για τον λόγο που σας εξήγησα, για τα μεσαία.

Facts of audio.

Kkaram το ποστ #6 είναι εντελώς άκυρο. Εντελώς.

Ο ragavelas μαλλον ειδε καπου να εχουν βαλει ενα κομματι σφουγγαρι πισω σπι τα ηχεια. Σε αυτο το σεναριο απαντησα οτι δεν θα κανει τιποτα. Η δικη σου προταση παει αλλου και ως συνηθως ειναι πολυ δραστικοτερη κι εκτεταμενη. Πιθανως και σωστη
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
μιας και ο χώρος είναι το σαλόνι του σπιτιού.
Δεν έχει σχέση αυτό που λες.
Όσο είναι το ηχείο, 20cm πλάτος, ένα κομμάτι απορρόφηση στο κενό (10cm) με τον τοίχο.

Δε θα φαίνεται. Από καμία οπτική γωνία. Μόνο αν κολλήσεις το μάτι σου στον τοίχο, πίσω από το ηχείο.:p

Και πυκνό ρικοφόν να βάλεις, κάνει. Σκούρο γκρί.
Σφουγγάρι είναι. Πατιέται εύκολα.

Πιθανως και σωστη
Δεν μιλάω με πιθανότητες, αλλά με βεβαιότητα. ;)
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Τα RF62II έχουν 2 οπές των 10 cm περίπου εκάστη. Ο τοίχος πίσω τους είναι παράταιρος. Από το 1 ηχείο απέχει από την πίσω μπάφλα 50 cm και από το άλλο 30. Σε αυτό των 30 υπήρχε πρόβλημα πράγματι. Έθεσα στη επάνω οπή αφρολέξ και εξαφανίστηκε το πρόβλημα.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top