Αγορά media player....

Μηνύματα
57
Reaction score
2
Καλήσπερα σας!Μετά από ελάχιστο ψάξιμο αποφάσησα να πάρω ένα media player.Αυτό που θέλω να κάνω ειναι τα εξής:Αξιόπιστη σύνδεση χώρις κολλήματα ,να βάζω you tube για να βλέπουμε παιδικά με την μικρή μου,να βλέπω κάποιες φορές ταινίες on line και σίγουρα αν υπαρχουν και αλλά προσόντα που μπορεί να φανούν χρήσιμα στο μελλον γιατι όχι.Σε αυτά που κοιτάω είναι zidoo z9 s και zidoo z9 x (διαφορά θα δώ κάπου;) και zappiti 4k mini.Στην ουσία ψάχνω ένα καλό μηχάνημα κατασκευαστικα,να το συνδέσω και χώρις πολλά πολλά να έχω κάτι που θα λειτουργεί με αξιοπιστία ,ευχρηστο περιβάλλον.Σας ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Καλημέρα.
Ένα refurbished pc Dell Optiplex Micro ή Lenovo Tiny με core i5 6th generation, 8Gb RAM, 240 GB SSD, HDMI or DisplayPort και ελέυθερο λογισμικό Kodi κάτω από Llinux, και καθάρισες οικονομικά και έξυπνα για πολλά χρόνια.
 

Μηνύματα
13.617
Reaction score
6.575
Καλήσπερα σας!Μετά από ελάχιστο ψάξιμο αποφάσησα να πάρω ένα media player.Αυτό που θέλω να κάνω ειναι τα εξής:Αξιόπιστη σύνδεση χώρις κολλήματα ,να βάζω you tube για να βλέπουμε παιδικά με την μικρή μου,να βλέπω κάποιες φορές ταινίες on line και σίγουρα αν υπαρχουν και αλλά προσόντα που μπορεί να φανούν χρήσιμα στο μελλον γιατι όχι.Σε αυτά που κοιτάω είναι zidoo z9 s και zidoo z9 x (διαφορά θα δώ κάπου;) και zappiti 4k mini.Στην ουσία ψάχνω ένα καλό μηχάνημα κατασκευαστικα,να το συνδέσω και χώρις πολλά πολλά να έχω κάτι που θα λειτουργεί με αξιοπιστία ,ευχρηστο περιβάλλον.Σας ευχαριστώ.
Στα χρήματα αυτά πας σε nuc ή σε κάποιον υπολογιστή σαν αυτούς που πρότεινε ο marba1065. Για αυτά που θέλεις να κανείς όμως, ένα xiaomi είναι υπεραρκετό, απλά στα 60 ευρώ που κάνει, υπολόγισε αλλά 15 για τον ανταπτορα usb-ethernet+usb hub.
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Με λίγη προσοχή, μπορείς να αγοράσεις ένα καλομεταχειρισμένο intel nuc οπότε θα έχεις και media player και ένα αρκετά δυνατό υπολογιστή σε αρκετά μικρές διαστάσεις ( μπορείς να τον τοποθετήσεις και στη vesa βαση του, ακόμα και στο πίσω μέρος της τηλεόρασης ). Αν είσαι και λίγο παλαβιάρης σαν κι εμένα, μπορείς να του βάλεις ( αν δεν έχει ήδη ) ένα μικρό m2 sata δίσκο μαζί με ένα 2.5" ssd και να έχεις δύο λειτουργικά απο τα οποία θα επιλέγεις ποιο θα χρησιμοποιήσεις ανάλογα τις ανάγκες σου π.χ. στον ένα δίσκο να είναι εγκατεστημένο το openelec = kodi και στον άλλο να είναι εγκατεστημένα τα windows ( στον δικό μου nuc με i3 4010u επεξεργαστή, έχω linux audio player και windows ). Τα περισσότερα μεταχειρισμένα nuc έχουν αρκετή ram εγκατεστημένη ( βλέπω αρκετά με 8Gb ) και συνήθως τουλάχιστον ένα αποθηκευτικό μέσο.
Το αρνητικό της υπόθεσης ( όσο αρνητικό μπορεί να ειναι κάτι τέτοιοι ) είναι ότι θα πρέπει να κάτσεις να σετάρεις εσύ τον υπολογιστή σύμφωνα με τις ανάγκες σου, δηλαδή να ορίσεις τί εργασίες θα κληθεί να κάνει, άρα να επιλέξεις τις ανάλογες εφαρμογές και να το σετάρεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.606
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top