Αγορά NAS

Μηνύματα
68
Reaction score
168
έχω αποφασίσει να αγοράσω ένα NAS γιατί δεν μου αρέσει να έχω συνέχεια το PC ανοικτό για file sharing. Είναι και τέρας και καταναλώνει πολύ ενέργεια.

Οπότε αυτό που θέλω είναι ένα σύστημα που να παίρνει ένα άντε δύο δίσκους max, Ώστε να βλέπω ταινίες στην τηλεόραση και να ακούω μουσική. Θέλω να δουλεύει με PLEX σίγουρα και ίσως με κάποιο πρόγραμμα για οργάνωση μουσικής (ίσως Jriver;;).

Έχετε κάποιο υπόψη σας; Από ότι βλέπω οι πιο πολλοί προτείνουν Synology αλλά αν πάρω πχ τον DS216SE λόγω της μικρής μνήμης θα "τρέχει" απροβλημάτιστα μεγάλες ταινίες σε PLEX;
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Δες τα Asustor. Τρέχουν όλους τους γνωστούς media servers, έχουν άπειρες εφαρμογές και μπορούν να υποκαταστήσουν έναν media pleyer (έχουν hdmi, οπτική κ.λπ.). Έχοντας περάσει απο Synology, τα Asustor βρίσκονται σε άλλη κατηγορία σε ό,τι αφορά σχέση τιμής/δυνατοτήτων.

Εγώ έχω αυτό με 8GB RAM και είναι άψογο.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Nas synology αυτον εχω
Οπως θα διαβάσεις και στα ξενα φόρουμ και reviews απλα οι καλύτεροι nas

Επισης συμβουλή
παρε με οσες περισσότερες θεσεις για δίσκους αντέχει η τσέπη σου
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Όλα τα NAS της Synology και της Qnap κάνουν αυτά που θες. Με την επιφύλαξη του transcoding αρχείων. Εκεί υπάρχει πρόβλημα, αν δεν έχουν καλό επεξεργαστή και μνήμη. Επικεντρώσου σε αυτό και έλεγξε τα υποψήφια μοντέλα με review του εξωτερικού
 

Μηνύματα
68
Reaction score
168
χμμμ ενα λεπτό να καταλάβω τι παίζει με το transcoding στο Plex.

Έχω ένα αρχείο πχ 5Gb όπου λέει ότι είναι 1080p στα 4900 Kbps σε Mkv μορφή και κωδικοποίηση x264 και ac3 στον ήχο. Μπορεί να κάνει direct stream ή χρειάζεται να γίνεται transcoding; Γιατί αν πρέπει να γίνει trancoding από ότι κατάλαβα θέλει κάτι καλό στον επεξεργαστή Celeron και πάνω.

Οκ λέω μέχρι εδώ. Μπαίνω στα site τον κατασκευαστών και βλέπω πχ ότι ο AS3102T μπορεί να κάνει 4Κ playback. Όμως κοιτάζοντας αυτή τη λίστα είδα ότι στο κελί trancoding support για πάνω απο 720p δεν υποστηρίζει.... Άρα τι ισχύει;
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Σε direct streaming (δηλαδή να στέλνεις το αρχείο αυτούσιο από τον nas σε κάποια media player συσκευή που το υποστηρίζει στην αρχική - αυτούσια μορφή του) μοναδικός περιοριστικός παράγοντας είναι η ταχύτητα της δικτυακής σου σύνδεσης. Όλα τα τρέχοντα nas το κάνουν. Σε αυτήν την περίπτωση δεν κάνεις transcoding, απλά streaming.

ΑΝ όμως θέλεις να στείλεις ένα αρχείο 4Κ υψηλού bitrate σε έαν κινητό ή τάμπλετ 720p ανάλυσης, το οποίο δεν υποστηρίζει 4Κ, τότε πρέπει το NAS να υποστηρίζει real time transcoding. Δηλαδή στο background μετατρέπει το αρχείο από 4Κ σε 720 p και το στέλνει έπειτα μέσω δικτύου. Εκεί χρειάζεσαι δυνατό επεξεργαστή.
 

Μηνύματα
68
Reaction score
168
εγώ αυτό που θέλω να κάνω είναι να το στείλω στην τηλεόραση που είναι android και έχει μέσα Plex και Kodi. Τότε θέλω transcoding ή κάνει απλά streaming;
 

Μηνύματα
92
Reaction score
120
Μόνο streaming. Όλα τα κάνουν και τα 2 και ανάλογα τον επεξεργαστή τους αλλάζει και η ποιότητα του transcoding. Από οτι κατάλαβα εσύ χρειάζεσαι το NAS να λειτουργεί ως File, Plex και ίσως SQL sever έτσι;
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Σε direct streaming (δηλαδή να στέλνεις το αρχείο αυτούσιο από τον nas σε κάποια media player συσκευή που το υποστηρίζει στην αρχική - αυτούσια μορφή του) μοναδικός περιοριστικός παράγοντας είναι η ταχύτητα της δικτυακής σου σύνδεσης. Όλα τα τρέχοντα nas το κάνουν. Σε αυτήν την περίπτωση δεν κάνεις transcoding, απλά streaming.

ΑΝ όμως θέλεις να στείλεις ένα αρχείο 4Κ υψηλού bitrate σε έαν κινητό ή τάμπλετ 720p ανάλυσης, το οποίο δεν υποστηρίζει 4Κ, τότε πρέπει το NAS να υποστηρίζει real time transcoding. Δηλαδή στο background μετατρέπει το αρχείο από 4Κ σε 720 p και το στέλνει έπειτα μέσω δικτύου. Εκεί χρειάζεσαι δυνατό επεξεργαστή.
 

Μηνύματα
68
Reaction score
168
Αυτό που θέλω είναι να βάλω σε ενα δίσκο ταινίες, σειρές και δίσκους σε mp3. Όλες οι ταινίες θα είναι σε 1080p και DTS αντε στην χειρότερη AC3. O μόνος τρόπος που έχω βρει για να βλέπω ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους στην τηλεόραση είναι μεσω Plex.

Σε αυτό σίγουρα κάνουμε μόνο direct streaming? Γιατί αν γίνεται παω σε ενα απλο NAS και όχι πχ στον ASUSTOR AS6202T που έχει 450€
 

Μηνύματα
92
Reaction score
120
Για direct streaming μπορείς να πάρεις όποιο θέλεις. Πάντως συμφωνώ και εγώ με τον Δημήτρη πιο πάνω όσον αφορά τους δίσκου που θα πάιρνει. Πάρε με 4 θέσεις και ας μην τις χρησιμοποιήσεις όλες κατευθείαν.

Επίσης πολύ καλή επιλογή είναι και τα Qnap. Και εγώ αρχικά για Synology πήγαινα, αλλά λόγω του ότι δεν έβρισκα άμεσα διαθέσιμο αυτό που έψαχνα κατέληξα σε Qnap με πάρα πολύ καλές εντυπώσεις

Τέλος, μην ξεχάσεις και ένα μικρό ups που θα είναι συνδεδεμένο με το NAS μέσω usb, το οποίο μπορεί να προγραμματιστεί για αυτόματο shutdown σε περίπτωση διακοπής ρεύματος
 

Μηνύματα
68
Reaction score
168
Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα δυστυχώς είναι αν μπορώ να κάνω direct streaming στην τηλεόραση. O Σπύρος για παράδειγμα είπε ότι θα μπορώ να κάνω direct σε κάποιο media player. Δεν έχω όμως media player.

Αν μπορώ να βλέπω ταινίες στην τηλεόραση direct τότε ναι θα πάω σε nas με 4 θέσεις σαν το QNap TS-431P που μου αρέσει. Αν όμως για να δω ταινίες με υπότιτλους πρέπει να γίνει το transcoding το TS-431P, τουλάχιστον στο PLEX δεν κάνει. Άρα θα έχω δωσει 300 ευρώ χωρίς λόγο εκτός και αν υπάρχει κάποιος άλλο τρόπος που δεν ξέρω.Εκεί θέλω την βοήθεια σας.
 

Μηνύματα
92
Reaction score
120
Αν χρησιμοποιείς το Plex player ή το Kodi από εφαρμογές της τηλεόρασης δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Δες τα Asustor. Τρέχουν όλους τους γνωστούς media servers, έχουν άπειρες εφαρμογές και μπορούν να υποκαταστήσουν έναν media pleyer (έχουν hdmi, οπτική κ.λπ.). Έχοντας περάσει απο Synology, τα Asustor βρίσκονται σε άλλη κατηγορία σε ό,τι αφορά σχέση τιμής/δυνατοτήτων.

Εγώ έχω αυτό με 8GB RAM και είναι άψογο.

Γιώργο μιας και εχεις δει και τα δυο πες μας λιγο σε παρακαλω, στο διαχειριστικό του είναι παρόμοιο με το synology? Updates, applications?
Διαχείριση από mobile app?
Torrent downloading?

Βλεπω και εικονίδιο του Netflix, σημαίνει οτι τρέχει Netflix και δίνει εικόνα από το hdmi? Είναι ας πούμε και media player μαζι?
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Γιώργο μιας και εχεις δει και τα δυο πες μας λιγο σε παρακαλω, στο διαχειριστικό του είναι παρόμοιο με το synology? Updates, applications?
Διαχείριση από mobile app?
Torrent downloading?

Βλεπω και εικονίδιο του Netflix, σημαίνει οτι τρέχει Netflix και δίνει εικόνα από το hdmi? Είναι ας πούμε και media player μαζι?
Βασίλη, το λειτουργικό του ASUSTOR υπολείπεται μόνο στο "λουστράρισμα" του πλέον σε σχέση με αυτό του Synology. Πρακτικά κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα το ίδιο εύκολα.

Οι ενημερώσεις του λειτουργικού είναι επίσης πολύ τακτικές, ενώ το ίδιο συμβαίνει και τα applications της ΑSUSTOR. Εκεί που η διαφορά είναι δραματική υπέρ του ASUSTOR είναι στα 3rd party applications, τα οποία είναι πραγματικά άπειρα και καλύπτουν επίσης άπειρες κατηγορίες. Ενδεικτικά αναφέρω: Netflix (720p μέσω Chromium και μέσω HDMi), Spotify, Kodi, Logitech media server, Plex, Popcorn Time, Amazon και πολλά ακόμα. Ναι, είναι ένας πληρέστατος media player με ήχο μέχρι και 7.1.

Η διαχείριση μέσω τηλεφώνου (iPhone στην περίπτωσή μου) είναι κι αυτή πληρέστατη (υπάρχει μέχρι και εικονικό ποντίκι/πληκτρολόγιο!).

Το ίδιο ισχύει και για τα torrents - υπάρχει και εφαρμογή για τον Chrome για απομακρυσμένη διαχείρισή τους.
 

Μηνύματα
68
Reaction score
168
Ακόμα πάντως δεν έχω αποφασίσει και με προβληματίζει η επιλογή NAS ακόμα. Γιατί αν λόγο ήχου δίσκων (είμαι λιγο ψείρας σε αυτά) δεν θέλω να το έχω δίπλα στη τηλεόραση θα πρέπει να παω σε αγορά Player για να έχω DTS χωρίς transcoding σωστα; Άρα άλλα 100-150 plus
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δεν βλεπω κανενα που να δεχεται 4 τουλαχιστον σκληρους
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Δεν βλεπω κανενα που να δεχεται 4 τουλαχιστον σκληρους
Με τί άλλους περιορισμούς?
Πχ για 4 δίσκους και δυνατότητα transcoding 4K h.265 βρίσκεις κάτι σαν αυτό:
https://www.synology.com/en-global/products/DS418
Εάν θέλεις να έχει και HDMI για απευθείας σύνδεση στην τηλεόραση, βρήκα εύκολα κάποια Qnap:
https://www.qnap.com/en-us/product/ts-451a
https://www.qnap.com/en-us/product/ts-453bmini
https://www.qnap.com/en-us/product/ts-453a
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.527
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top