Αγορά Nuc

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Γεια σας παιδια.

Θελω να αγορασω ενα nuc i7 με την κορυφαια καρτα γραφικων (ποια;),που ειναι διαθεσιμη σημερα.

Αυτο που μ' ενδιαφερει κυριως ειναι η αναπαραγωγη streaming περιεχομενου (Netflix, Kodi, Tidal, spotify). Καθολου παχνιδια.

Επιπροσθετως θα μ' ενδιαφερε:

α. Να εχει εξοδο ηχου οπτικης ινας,

β. Εαν αυτο ειναι δυνατο, και εξοδο coaxial,

γ. Να υποστηριζει θεαση UHD και HDR,

δ. Πολυκαναλο ηχο.

ε. Ισως και κατι αλλο που μου διαφευγει αυτη τη στιγμη.

Γενικα αυτο που επιθυμω ειναι να ενσωματωνει τεχνολογιες που, αν και δε μπορω να τις αξιοποιησω τωρα λογω ελλειψεως καταλληλου εξοπλισμου, στο εγγυς μελλον ομως θα τον εχω.

Ρωτω: υπαρχει κατι αλλο, στο ιδιο μεγεθος περιπου, περα απο το nuc, που να κανει τα ιδια, αλλα με καλυτερη ποιοτητα;

Το κοστος να ειναι εως 700, 800€.
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Γεια σας παιδια.

Θελω να αγορασω ενα nuc i7 με την κορυφαια καρτα γραφικων (ποια;),που ειναι διαθεσιμη σημερα.

Αυτο που μ' ενδιαφερει κυριως ειναι η αναπαραγωγη streaming περιεχομενου (Netflix, Kodi, Tidal, spotify). Καθολου παχνιδια.

Επιπροσθετως θα μ' ενδιαφερε:

α. Να εχει εξοδο ηχου οπτικης ινας,

β. Εαν αυτο ειναι δυνατο, και εξοδο coaxial,

γ. Να υποστηριζει θεαση UHD και HDR,

δ. Πολυκαναλο ηχο.

ε. Ισως και κατι αλλο που μου διαφευγει αυτη τη στιγμη.

Γενικα αυτο που επιθυμω ειναι να ενσωματωνει τεχνολογιες που, αν και δε μπορω να τις αξιοποιησω τωρα λογω ελλειψεως καταλληλου εξοπλισμου, στο εγγυς μελλον ομως θα τον εχω.

Ρωτω: υπαρχει κατι αλλο, στο ιδιο μεγεθος περιπου, περα απο το nuc, που να κανει τα ιδια, αλλα με καλυτερη ποιοτητα;

Το κοστος να ειναι εως 700, 800€.

Θα μ' ενδιεφερε και μια προταση που να κανει οσα ανεφερα παραπανω, εστω και αν δεν εχει τη δυνατοτητα για πλοηγηση στο Internet, η εστω και υποβαθμισμενη. Γ' αυτο μπορω να το κανω απο το Zidoo X-10 που εχω τωρα...
[DOUBLEPOST=1512651257][/DOUBLEPOST]
Τι να την κάνεις τότε;
..για θεαση Netflix, Kodi, η οτι αλλο ζιζικ..
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Δεν χρειάζεται κορυφαία κάρτα γι' αυτά, ξόδεψε σε άλλες προδιαγραφές τα χρήματα.
..εχεις δικιο, απολυτο δικιο, αυτο που χρειαζομαι για να παιξει οσο το δυνατον καλυτερη εικονα εινα ο επεξεργαστης, και οχι η καρτα γραφικων. Τα παιχνιδια ειναι αυτα που τη χρειζονται, διοτι εχουν τεραστιες απαιτησεις. Ετσι ειναι.

Αυτο που δεν μπορω να δω στην intel ειναι καποιο μοντελο που να δινει εξοδο οπτικης, η coaxial. Θα ηθελα να αποφυγω τους μετατατροπεις.

Επισης δε μπορω να δω εαν υποστηριζει (το nuc) , πληρη ποιοτητα 4Κ...
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
..εχεις δικιο, απολυτο δικιο, αυτο που χρειαζομαι για να παιξει οσο το δυνατον καλυτερη εικονα εινα ο επεξεργαστης, και οχι η καρτα γραφικων. Τα παιχνιδια ειναι αυτα που τη χρειζονται, διοτι εχουν τεραστιες απαιτησεις. Ετσι ειναι.

Αυτο που δεν μπορω να δω στην intel ειναι καποιο μοντελο που να δινει εξοδο οπτικης, η coaxial. Θα ηθελα να αποφυγω τους μετατατροπεις.

Επισης δε μπορω να δω εαν υποστηριζει (το nuc) , πληρη ποιοτητα 4Κ...
Θα δυσκολευτείς να βρεις μηχάνημα με οπτική ή/και coaxial (προσωπικά δεν ξέρω κανένα). Πιθανή εξαίρεση αποτελεί το mac mini, του οποίου η έξοδος ακουστικών ίσως βγάζει και οπτική (όπως στα iMac). 4Κ θα παίζει σίγουρα αν το υποστηρίζει η έξοδος HDMI.

Κατά τα λοιπά, όπως τα είπε και ο @Zizik - δεν χρειάζεσαι μηχάνημα-τέρας για αυτά που θέλεις να κάνεις οπότε μην πετάς τσάμπα χρήματα (εγώ τα κάνω με ένα ταπεινό NAS με διπύρηνο επεξεργαστή στα 1.6 GHz του 4Κ συμπεριλαμβανομένου).
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Κατά τα λοιπά, όπως τα είπε και ο @Zizik - δεν χρειάζεσαι μηχάνημα-τέρας για αυτά που θέλεις να κάνεις οπότε μην πετάς τσάμπα χρήματα (εγώ τα κάνω με ένα ταπεινό NAS με διπύρηνο επεξεργαστή στα 1.6 GHz του 4Κ συμπεριλαμβανομένου).
Θεωρεις οτι μ' ενα κορυφαιο επεξεργαστη δε βελτιωθει ακομη περισσοτερο η ποιοτητα streaming; Tωρα παιζω με το Zidoo x10, παιζει θαυμασια, σε συγκριση ομως μ' ενα nuc (i5) που το δοκιμασα παραλληλα, το nuc σαφως υπερτερουσε.

Εαν λοιπον μπω στη διαδικασια να αγορασω, τοτε δε θα πρεπει να επιλεξω ενα τετοιο επεξεργστη, δεδομενου οτι ειναι υπολογιστης ο οποιος μπορει ανα πασα στιγμη, να χρησιμοποηθει ως τετοιος απ' ολους; Οθονες υπαρχουν (2).
[DOUBLEPOST=1512654489][/DOUBLEPOST]
Θεωρεις οτι μ' ενα κορυφαιο επεξεργαστη δε βελτιωθει ακομη περισσοτερο η ποιοτητα streaming; Tωρα παιζω με το Zidoo x10, παιζει θαυμασια, σε συγκριση ομως μ' ενα nuc (i5) που το δοκιμασα παραλληλα, το nuc σαφως υπερτερουσε.

Εαν λοιπον μπω στη διαδικασια να αγορασω, τοτε δε θα πρεπει να επιλεξω ενα τετοιο επεξεργστη, δεδομενου οτι ειναι υπολογιστης ο οποιος μπορει ανα πασα στιγμη, να χρησιμοποηθει ως τετοιος απ' ολους; Οθονες υπαρχουν (2).
Παρεπιπτοντως αναφερω οτι η συνδεση ιντερνετ ειναι vdsl 50 mbps..
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Θεωρεις οτι μ' ενα κορυφαιο επεξεργαστη δε βελτιωθει ακομη περισσοτερο η ποιοτητα streaming; Tωρα παιζω με το Zidoo x10, παιζει θαυμασια, σε συγκριση ομως μ' ενα nuc (i5) που το δοκιμασα παραλληλα, το nuc σαφως υπερτερουσε.

Εαν λοιπον μπω στη διαδικασια να αγορασω, τοτε δε θα πρεπει να επιλεξω ενα τετοιο επεξεργστη, δεδομενου οτι ειναι υπολογιστης ο οποιος μπορει ανα πασα στιγμη, να χρησιμοποηθει ως τετοιος απ' ολους; Οθονες υπαρχουν (2).
[DOUBLEPOST=1512654489][/DOUBLEPOST]
Παρεπιπτοντως αναφερω οτι η συνδεση ιντερνετ ειναι vdsl 50 mbps..
Δες εδώ τι παίζει με το streaming του Netflix, θα σου λύσει όλες τις απορίες νομίζω:
  • Google Chrome up to 720p

  • Internet Explorer up to 1080p

  • Microsoft Edge up to 4K*

  • Mozilla Firefox up to 720p

  • Opera up to 720p

  • Windows 8 app up to 1080p

  • Windows 10 app up to 4K*
*Streaming in 4K requires an HDCP 2.2 compliant connection to a 4K capable display, Intel's 7th generation Core CPU, and the latest Windows updates. Check with the manufacturer of your system to verify specifications.
[DOUBLEPOST=1512658019][/DOUBLEPOST]
*Streaming in 4K requires an HDCP 2.2 compliant connection to a 4K capable display, Intel's 7th generation Core CPU, and the latest Windows updates. Check with the manufacturer of your system to verify specifications.
Να διευκρινίσω ότι οι επεξεργαστές 7ης γενιάς μπορεί να είναι i3, i5, i7 και m (https://www.intel.com/content/www/u.../122139/processors/intel-core-processors.html )
 
Last edited:

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.724
Προσωπικά δεν έχω βρει σε λογικό κόστος μία μικρή συσκευή που να κάνει πάντα καλά στο σαλόνι. Το NUC πλησιάζει πολύ, αλλά είναι και από τις ακριβότερες λύσεις, αν λάβεις υπόψη ότι συσκευές όπως το nVidia Shield ή επώνυμα Kodi boxes είναι σχεδόν εξίσου καλά.

Για NUC συζητάμε για 7η γενιά, αλλά μάλλον ο i7 είναι υπερβολή. Με τον i5 έχεις και Thunderbolt, και αρκετή ισχύ ακόμη και για τις σπάνιες περιπτώσεις που θα θελήσεις software decoding. Σε hardware υποστηρίζει και HEVC.
Στα γραφικά κάποιοι έχουν συναντήσει προβλήματα με 4Κ/60 από το HDMI, αλλά με τις πιο πρόσφατες αλλαγές στο firmware πρέπει να είναι σπάνιο. Το Thunderbolt -> DisplayPort είναι προτιμότερο, αλλά όχι για σαλόνι :).
Πολυκάναλο ήχο περνάει από το HDMI, για οπτική δυστυχώς θα χρειαστείς κάτι επιπλέον.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Πολυ κατατοπιστικο!

Επομενως, κοιτα αυτο σε πιο παλιο: https://www.homelike.gr/eksoplismos...ryh-bga1168-3.1ghz-i7-5557u-black-silver.html

και αυτο με i7 επεξαργαστη: http://www.e-shop.gr/intel-nuc-kit-boxnuc7i7bnh-core-i7-7567u-mini-pc-p-PER.911895

Γιωργο θεωρεις οτι ειναι υπολογιστες "τερατα" για αυτα που θελω να κανω, και με την προοπτικη να χρησιμοποιηθει, εαν απαιτηθει, και σαν κυριος υπολογιστης;
[DOUBLEPOST=1512659844][/DOUBLEPOST]
Πολυκάναλο ήχο περνάει από το HDMI, για οπτική δυστυχώς θα χρειαστείς κάτι επιπλέον.
..δυστυχως οπτικη, απ' οσο μπορεσα να δω, δεν εχει κανενα.

Το κυριο που θελω αυτη τη στιγμη ειναι η εικονα και κατα δευτερο ο ηχος. Στον ηχο ( tidal, spotify) μπορω να παιζω και με το zidoo x10. Για την εικονα προτιμω το Nuc, εχει καλυτερη αποδοση.

Το σκεπτικο μου ειναι το εξης: πρεπει να προτιμησω καποιο μοντελο παλαιοτερης γενιας, η να παρω της τελευταιας, τη στιγμη που μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν κυριος υπολογιστης; Το θεμα του ογκου ειναι ζητημα για μενα και γ' αυτο προτιμω το μεγεθος mini.
Η χρηματικη διαφορα δεν ειναι τεραστια νομιζω..
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
  • Google Chrome up to 720p

  • Internet Explorer up to 1080p

  • Microsoft Edge up to 4K*

  • Mozilla Firefox up to 720p

  • Opera up to 720p

  • Windows 8 app up to 1080p

  • Windows 10 app up to 4K*
*Streaming in 4K requires an HDCP 2.2 compliant connection to a 4K capable display, Intel's 7th generation Core CPU, and the latest Windows updates. Check with the manufacturer of your system to verify specifications.
Το HDCP 2.2 είναι κώδικας προστασίας δικαιωμάτων που χρησιμοποιείται στα 4K videos;

Και τα 2 μηχανήματα το υποστηρίζουν. Βέβαια το 7ης γενιάς ισως πιο άνετα.
Αν το αποφασίσω, μπορω να βαλω Windows 10 ωστε να μπορω να βλέπω το NetFlix με Edge ή με την εφαρμογή των Windows 10;
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Γιωργο θεωρεις οτι ειναι υπολογιστες "τερατα" για αυτα που θελω να κανω, και με την προοπτικη να χρησιμοποιηθει, εαν απαιτηθει, και σαν κυριος υπολογιστης;
Δεν ξέρω τις ανάγκες σου. ΟΚ, ο i7 είναι πιο future-proof αλλά όπως έγραψε και ο @minas η δουλειά γίνεται άνετα και με i5. Εσύ και η τσέπη σου επιλέγετε! ;)

Το HDCP 2.2 είναι κώδικας προστασίας δικαιωμάτων που χρησιμοποιείται στα 4K videos;
Ναι.

Και τα 2 μηχανήματα το υποστηρίζουν. Βέβαια το 7ης γενιάς ισως πιο άνετα.
Αν το αποφασίσω, μπορω να βαλω Windows 10 ωστε να μπορω να βλέπω το NetFlix με Edge ή με την εφαρμογή των Windows 10;
Ναι.

Όσο για τον ήχο, γιατί θες σώνει και καλά οπτική ή coaxial; Τον περνάς κι αυτόν μέσω HDMΙ και απλώς θα χρειάζεσαι ανοιχτή τηλεόραση για να πλοηγείσαι στα menu.
[DOUBLEPOST=1512660980][/DOUBLEPOST]
Το πρώτο δεν σου κάνει για αναπαραγωγή 4Κ, έχει επεξεργαστή 5ης γενιάς. Το δεύτερο είναι ΟΚ.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Όσο για τον ήχο, γιατί θες σώνει και καλά οπτική ή coaxial; Τον περνάς κι αυτόν μέσω HDMΙ και απλώς θα χρειάζεσαι ανοιχτή τηλεόραση για να πλοηγείσαι στα menu.
Auto merged
..διοτι θελω να αποφυγω ακριβως αυτο, να παω τον ηχο στην tv, απο κει σ' αυτο:https://www.amazon.de/Ligawo-6518765-Toslink-Matrix-Verteiler-Schwarz/dp/B00ZZKYFEC, και απο εκει στο dac του ενισχυτου.
Εαν ειχε coxial για παραδεγμα θα το συνεδεα κατ' ευθειαν στο dac χωρις να εκανα ολη αυτη την περιττη διαδρομη.
Το πρώτο δεν σου κάνει για αναπαραγωγή 4Κ, έχει επεξεργαστή 5ης γενιάς. Το δεύτερο είναι ΟΚ.
Το πρωτο με i7 5ης γεννιας δεν υποστηριζει 4κ;
[DOUBLEPOST=1512661990][/DOUBLEPOST]
απλώς θα χρειάζεσαι ανοιχτή τηλεόραση για να πλοηγείσαι στα menu.
..ενας ακομα λογος να το αποφυγω, πχ εαν ακουω καποιο εγχωριο, η ξενο ιντερ. ραδιοφωνο, spoti, η tidal πρεπει να εχω ανοιχτη την tv. Δεσμευση..
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Το πρωτο με i7 5ης γεννιας δεν υποστηριζει 4κ;
Από Netflix όχι. Είπαμε, χρειάζεσαι 7η γενιά επεξεργαστών.
[DOUBLEPOST=1512665013][/DOUBLEPOST]
..ενας ακομα λογος να το αποφυγω, πχ εαν ακουω καποιο εγχωριο, η ξενο ιντερ. ραδιοφωνο, spoti, η tidal πρεπει να εχω ανοιχτη την tv. Δεσμευση..
Τότε πάρε ένα μτχ. Squeezebox Touch που έχει και οθόνη και ξεμπέρδεψες με τον ήχο :)
 

Μηνύματα
78
Reaction score
15
Εχω αρκετα χρονια να ασχοληθω με το αθλημα (καρτες γραφικων) αλλα απο οτι διαβαζα καποιες απο τις καινουριες εχουν και δυνατοτητα υποστηριξης hdr. Οποτε ισως να δωσεις περισσοτερο σημασια σε τετοιες λεπτομεριες...
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Τότε πάρε ένα μτχ. Squeezebox Touch που έχει και οθόνη και ξεμπέρδεψες με τον ήχο :)
..ειναι μια λυση Γιωργο. Θα προτιμουσα να μη γεμιζω μηχανηματα, εαν μπορω, να βρω μια ορθοτερη λυση.

Με τον i5 έχεις και Thunderbolt, και αρκετή ισχύ ακόμη και για τις σπάνιες περιπτώσεις που θα θελήσεις software decoding. Σε hardware υποστηρίζει και HEVC.
Σωστο. Μιλαμε για εισοδους που μπορουν να υποστηριξουν Video 6, η 8 K. Μελλοντικο, πολυ μελλοντικο!

Για NUC συζητάμε για 7η γενιά, αλλά μάλλον ο i7 είναι υπερβολή.
Μαλλον οχι, και αυτο γιατι η Netflix λεει: "4K capable display, Intel's 7th generation Core CPU, and the latest Windows updates."
αλλά είναι και από τις ακριβότερες λύσεις, αν λάβεις υπόψη ότι συσκευές όπως το nVidia Shield ή επώνυμα Kodi boxes είναι σχεδόν εξίσου καλά.
Προσωπικα θα προτιμουσα μια ακριβοτερη λυση για το μονο λογο οτι δε μπορω να ξερω το μελλον αυτων των συσκευων που προοριζονται για μια και μονο χρηση, προτιμω να εχω ενα υπολογιστη για αυτη τη δουλεια, ο οποιος αναβαθμιζεται ευκολα κατα το δοκουν. Επειτα δε νομιζω οτι ειναι και τοσο φθηνα, εως 380 € εχει ενα πολυ καλο τετοιο.
καποιες απο τις καινουριες εχουν και δυνατοτητα υποστηριξης hdr. Οποτε ισως να δωσεις περισσοτερο σημασια σε τετοιες λεπτομεριες...
Η δυνατοτητα HDR ειναι κατι που μ' ενδιαφερει, με δεδομενο οτι σκεπτομαι να αντικαταστησω την tv μου με την LG OLED B 7, 65' τους προσεχεις μηνες..
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Μήπως είναι προτιμώτερο να περιμένεις έως το καλοκαίρι, που θα κυκλοφορήσουν nuc με επεξεργαστές 8ης γενιάς;
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Μήπως είναι προτιμώτερο να περιμένεις έως το καλοκαίρι, που θα κυκλοφορήσουν nuc με επεξεργαστές 8ης γενιάς;
..ναι θα ηταν Κωστα, που θα παει ομως σε τιμη; ηδη ξεπερνω τα 600€, και δεν ειναι μονον αυτα, για να λειτουργησει αυτο χρειαζονται και επιπλεον πραγματα τα οποια κοστιζουν 100€, ισως και παραπανω..
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ηχο με οπτικη (με κολπακι: βαζεις ενα ανταπτορακι στο καλωδιο) βγαζει το nuc, οχι ολα, θελει ερευνα. (εγω εβγαζα απο ενα Ν3700). Αν ομως ο πολυκαναλος που θα παρεις εχει (σιγουρα θα εχει) hdmi in/out δεν χρειαζεσαι οπτικη.
4Κ παιζουν τα intel nuc, σχεδον και τα μη ισχυρα, αλλα καλυτερα ενα δυνατο (το συνιστα και η Intel).
Αν ομως το θελεις αποκλειστικα για Netflix ...Nvidia shield, που παιζει και Kodi.

Κωστα Κ. αν περιμενει για (μετα) το καλοκαιρι, θα ειναι ...σχεδον 1 χρονο μεγαλυτερος;)


Νικο ... συγγνωμην που σε εβαλα σε φασαριες:):):) Πότε θα παρεις την τιβι που ...ερωτευτηκες; ε... τοτε παρε και το μηχανακι!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.492
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top