Αγορά Powerline

Μηνύματα
21
Reaction score
5
Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να αγοράσω ένα powerline που να μην βγάζει προβλήματα σύνδεσης κάθε τόσο και λιγάκι. Τα τελευταία 3 χρόνια παιδεύομαι γιατί κάθε χρόνο σχεδόν αγοράζω και από ένα. Είναι η φύση της δουλείας μου τέτοια που δεν μου επιτρέπει να τρώω disconnect πολύ συχνά και δεν μπορώ να είμαι κοντά στο router που είναι στην κουζινα.
Επειδή θα παραγγείλω κατι πραγματακια, μπορείτε να μου προτείνετε απο δώ κάτι που να είναι αξιόπιστο για να κλέισω το καλάθι αμα είναι σήμερα αυριο.

Δεν με πειράζει πραγματικά πόσο θα κάνει, γιατί έχω κουραστεί να ασχολούμαι συνέχει μα αυτό το πράγμα.
Ευχαριστώ
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Έχω 3 από τα λίγο "μεγαλύτερα" αδελφάκια από αυτά (τα 4020, η διαφορά είναι πως έχουν 2 βύσματα για ethernet, για 2 συσκευές):


Τα έχω αρκετά χρόνια, πέρα από ένα reset και ξαναστήσιμο μια φορά, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Η πρίζα που έχουν πάνω είναι εξαιρετικά βολική. Για disconnect δεν παρατήρησα κάτι.
Όμως έκανε μεγάλη διαφορά η πρίζα που τα τοποθέτησα, εννοώ πως από τις 2 πρίζες στο δωμάτιο, με τη μία είχαν πολύ μικρότερη διαμεταγωγή. Πριν πάρεις οτιδήποτε δεν τσεκάρεις με αυτά που έχεις το ηλεκτρικό σου δίκτυο;;; είναι στην ίδια φάση τα powerlines ; είναι στη μικρότερη δυνατή διαδρομή;; μπορεί στη μια πρίζα να συνδέονται κατευθείαν και με μια άλλη να περνάς από τον πίνακα πρώτα π.χ.
 
Last edited:

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Από τα καλύτερα και σταθερότερα είναι τα devolo. Υπάρχουν πολλά μοντέλα για όλα τα βαλάντια. Κάποια μοντέλα έχουν σχεδιαστεί για να δουλεύουν και σε τριφασικές εγκαταστάσεις. Διαθεσιμότητα την ψάχνεις στο νετ.
Γιάννης
 

Μηνύματα
21
Reaction score
5
Έχω 3 από τα λίγο "μεγαλύτερα" αδελφάκια από αυτά (τα 4020, η διαφορά είναι πως έχουν 2 βύσματα για ethernet, για 2 συσκευές):


Τα έχω αρκετά χρόνια, πέρα από ένα reset και ξαναστήσιμο μια φορά, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Η πρίζα που έχουν πάνω είναι εξαιρετικά βολική. Για disconnect δεν παρατήρησα κάτι.
Όμως έκανε μεγάλη διαφορά η πρίζα που τα τοποθέτησα, εννοώ πως από τις 2 πρίζες στο δωμάτιο, με τη μία είχαν πολύ μικρότερη διαμεταγωγή. Πριν πάρεις οτιδήποτε δεν τσεκάρεις με αυτά που έχεις το ηλεκτρικό σου δίκτυο;;; είναι στην ίδια φάση τα powerlines ; είναι στη μικρότερη δυνατή διαδρομή;; μπορεί στη μια πρίζα να συνδέονται κατευθείαν και με μια άλλη να περνάς από τον πίνακα πρώτα π.χ.

Καλησπέρα, πως μπορω να τσεκαρω το ρευμα στο σπιτι?
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Το πιο βασικο να σιγουρευτεις αν εχεις τριφασικο. Αν ναι η μονη λυση ειναι τα devolo,πιο ακριβα απο τα αντιστοιχα αλλων εταιρειων.Εγω εχω 4 Devolo dLAN 550 Duo,εδω και τρια χρονια και δεν εχω κανενα θεμα,αντε να φαει κολλημα καποιο μια φορα το εξαμηνο και αν .Το δικτυο στο διαμερισμα ειναι παλιο (40 ετων) και μαλλον δεν ηταν και το πιο αστερι ηλεκτρολογος......Η ταχυτητα εχει να κανει απο το ποσο απομακρυνεσαι απο το powerline που ειναι διπλα στο ρουτερ (αυτο που μοιραζει) και απο την ποιοτητα-πολυπλοκοτητα του ηλεκτρικου δικτυου.Στο πατρικο μου που τα εχω δοκιμασει (διαμερισμα 25 ετων και με πιο προσεγμενη ηλεκτρικη εγκατασταση),ειναι πιο γρηγορα. Αν εχεις μονοφασικο τα tp-link ειναι αξιοπρεπεστατα .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top