Αγορά starter πικάπ

Μηνύματα
14
Reaction score
8
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα γνώμες σχετικά με την αγορά ενός starter πικάπ. Να ενημερώσω πως είμαι παντελώς άσχετη με το αντικείμενο,οι ελάχιστες "γνωσεις" που έχω είναι από forums και κάποια άρθρα. Στο προκειμενο.. Δεν θέλω να παιζω καμία τρελή συλλογή βινυλιων αλλά το πικάπ με ελκύει στο να ακούσω ξανα μουσική στο σπίτι σε αντίθεση με τον υπολογιστή. Γι αυτο το λογο ψάχνω για ένα budget friendly/starter μηχάνημα βαριά μέχρι 250 ευρώ. Επίσης θα ήθελα να έχει ενσωματωμένο προενισχυτη,καθώς θα παίξει σε μινιμαλ σεταπ με αυτο-ενισχυόμενα ηχεία. Τα πιο προτεινομενα που έχω δει είναι αναμεσα σε Audio Technica,Dual ή ProJect αλλα δε διαθέτω την τεχνογνωσία για να επιλέξω μόνη μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Πιστεύω ότι αυτό θα σε καλύψει:
 

Μηνύματα
14
Reaction score
8
Πιστεύω ότι αυτό θα σε καλύψει:
Απ ότι έχω διαβάσει είναι η no1 επιλογή τιμιου πικάπ και για να πω την αλήθεια τείνω προς αυτό,αλλά τα 250 μου φαίνονται ήδη πολλά για τη χρήση που θέλω να κάνω..ποσο μάλλον τα 300. Υπάρχει κάποια πιο οικονομική εναλλακτική?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Νικολέτα Καλημέρα

Το άκουσμα μουσικής μέσω υπολογιστή και με τα ανάλογα μηχανήματα μπορεί να φτάσει σε πολύ υψηλό επίπεδο ποιότητας. Στο λέω εγώ που είμαι υπέρμαχος του πικάπ και έχω και καμιά 500αριά δίσκους. Θεωρώ ένα καλό dac συνδεδεμένο στο pc σου και μετά στα ενεργά ηχεία θα αποφέρει πολύ καλό αποτέλεσμα και μάλιστα ανώτερα απο το πικαπ που θέλεις να αγοράσεις. Το πικάπ θέλει επένδυση για να αποδώσει καλά. Για την ακρίβεια πόσους δίσκους έχεις; Παίζει και αυτό ρόλο στην "επένδυση" που λέγετε πικαπ.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
14
Reaction score
8
Νικολέτα Καλημέρα

Το άκουσμα μουσικής μέσω υπολογιστή και με τα ανάλογα μηχανήματα μπορεί να φτάσει σε πολύ υψηλό επίπεδο ποιότητας. Στο λέω εγώ που είμαι υπέρμαχος του πικάπ και έχω και καμιά 500αριά δίσκους. Θεωρώ ένα καλό dac συνδεδεμένο στο pc σου και μετά στα ενεργά ηχεία θα αποφέρει πολύ καλό αποτέλεσμα και μάλιστα ανώτερα απο το πικαπ που θέλεις να αγοράσεις. Το πικάπ θέλει επένδυση για να αποδώσει καλά. Για την ακρίβεια πόσους δίσκους έχεις; Παίζει και αυτό ρόλο στην "επένδυση" που λέγετε πικαπ.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Το είπα εξ αρχής,δεν έχω καμία σοβαρή η μεγάλη δισκοθήκη να παίξω. Μελλοντικά ίσως διευρυνθεί αλλά προς το παρον θέλω να παίξω πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Δεν ενδιαφέρομαι για upgrade υπολογιστή προς το παρόν,δεν αξίζει..
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Οκ κανένα πρόβλημα. Στην θέση σου θα κοίταγα στα μεταχειρισμένα εδώ στο site ώστε να βρεις κάτι καλό και σαν phono stage θα πρότεινα επίσης ξεχωριστό όπως ενα λαμπατο nobsound T2 που πήρα στα 50 ευρω και παίζει άψογα και μπορείς να το σύνδεσεις στα ενεργά απευθείας. Θα σου δώσει και μια νότα vintage καθώς φωτίζουν οι λάμπες του και ζεστό ήχο λάμπας.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Καλημέρα. Καλητερα να ψάξεις στα μεταχειρισμένα εδώ στο site και στην χρυσή ευκαιρία για κανένα dual 505-2 που τα βρίσκεις σε τιμή χώμα και είναι μακράν καλητερο από αυτά που αναφέρεις !σε καινούργιο σε αυτή την τιμή θα πάρεις σκουπίδι !
 

Μηνύματα
14
Reaction score
8
Οκ κανένα πρόβλημα. Στην θέση σου θα κοίταγα στα μεταχειρισμένα εδώ στο site ώστε να βρεις κάτι καλό και σαν phono stage θα πρότεινα επίσης ξεχωριστό όπως ενα λαμπατο nobsound T2 που πήρα στα 50 ευρω και παίζει άψογα και μπορείς να το σύνδεσεις στα ενεργά απευθείας. Θα σου δώσει και μια νότα vintage καθώς φωτίζουν οι λάμπες του και ζεστό ήχο λάμπας.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Τέλεια! Θα κοιτάξω και θα το λάβω υπόψιν μου όσον αφορά το Phono. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Τέλεια! Θα κοιτάξω και θα το λάβω υπόψιν μου όσον αφορά το Phono. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!


FYI Εγώ σε ένα MKii 1600 technics με AT95E κεφαλή έχω μείνει μέχρι στιγμής ευχαριστημένος σε σχέση με κριτικές που είδα στο νετ για αυτό.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
8
Καλημέρα. Καλητερα να ψάξεις στα μεταχειρισμένα εδώ στο site και στην χρυσή ευκαιρία για κανένα dual 505-2 που τα βρίσκεις σε τιμή χώμα και είναι μακράν καλητερο από αυτά που αναφέρεις !σε καινούργιο σε αυτή την τιμή θα πάρεις σκουπίδι !
Θα το κοιτάξω,αν και μετά δε γνωρίζω όσον αφορά service η σε τι κατάσταση θα βρίσκεται ένα μεταχειρισμένο. Αλλά επειδή έχω μικρό budget,το σκέφτομαι και για μεταχειρισμένο. Θεωρείς το lp120x της audio technica που ανέφεραν παραπάνω κακή επιλογή για καινούριο?
 

Μηνύματα
80
Reaction score
115


Καλησπερα δες και αυτα, ειναι αξιοπρεπη και κατω απο 200 ευρω, ενσωματωμενο phono που παρακαμπτεται αν αργοτερα θελησεις κατι αλλο οπως και αναβαθμιση της κεφαλης που πιθανα αργοτερα να κανεις, το ενα εχει και Bluetooth αν αυτο για καποιον ειναι χρησιμο. Δεν ειναι εξεζητημενα αλλα για αρχη οκ και αν βαρεθεις το βινυλιο δεν θα κλαις τα λεφτα σου
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Νικολελέτα γειά σου!
Σκέψου επίσης αν θέλεις πικάπ ημιαυτόματο, ή εντελώς χειροκίνητο.
Γιατί αργότερα θα το βρεις μπροστά σου.
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Νομίζω ότι κάποιοι χαρακτηρισμοί είναι υπερβολικοί. Το να χαρακτηρίσει κανείς σκουπίδι το AT-120 το βρίσκω άτοπο. Ναι σε αγορά μεταχειρισμένου, αλλά αν δεν υπάρχει εμπειρία από τον χρήστη, πώς θα αξιολογήσει την κατάστασή του; Γι' αυτό προτάθηκε το συγκεκριμένο, ως λύση plug and play, από σοβαρό κατασκευαστή. Το μεταχειρισμένο στην καλύτερη περίπτωση θα χρειαστεί βελόνα (προσθέστε ένα πενηντάρικο για την αγορά μίας at-vm95e), ενώ αν απαιτείται σέρβις, ιμάντας κλπ, το κόστος θα ανέβει περισσότερο. Βάλτε τώρα και ένα phono stage της σειράς (ένα φτηνό project πχ, των 80 ευρώ) και με το καλημέρα σας φτάσαμε στο κόστος του καινούργιου audio-technica, που ουδεμία σχέση έχει με τα βαλιτσάκια τύπου crosley και ion.

Καμιά φορά, τόσο σε αυτό το φόρουμ όσο και σε άλλα, παρατηρώ να προτείνουμε σε ενδιαφερόμενους πράγματα παίρνοντας δεδομένη τη δική μας εξοικείωση και εμπειρία. Ναι, έχω αγοράσει μεταχειρισμένα πικάπ, αλλά σε όλες τις περιπτώσεις χρειάστηκε μπόλικο TLC και χρόνος για διάβασμα, ρυθμίσεις κ.λπ. και ακούω από βινύλιο τριάντα χρόνια τώρα. Για κάποιον που πρωτομπαίνει στον χώρο, ενδέχεται όλη αυτή η διαδικασία να λειτουργήσει αποτρεπτικά.
 

ika

News
Μηνύματα
14.002
Reaction score
12.978
....καθώς θα παίξει σε μινιμαλ σεταπ με αυτο-ενισχυόμενα ηχεία.........
1) Για ποια ενεργά ηχεία μιλάμε?

2) Συγχώρεσε με, αλλά μου φαίνεται ότι το βλέπεις σαν παιχνίδι και απλά έχεις ενθουσιαστεί τώρα.
Ξέρεις ότι ένας καινούργιος δίσκος κοστίζει 30€ περίπου?
Ότι οι μεταχειρισμένοι μπορεί και να μην ακούγονται?
Αν θέλεις να κάνεις το βήμα ξεκίνα με κάτι φτηνό και αν σου βγει το χόμπυ, βλέπεις στο μέλλον τι θα κάνεις.

Έτσι κι' αλλοιώς ότι πληρώσεις παίρνεις συνήθως.
 
Last edited:

Μηνύματα
80
Reaction score
115
Νικολετα φοβαμαι οτι στο τελος θα σε τρομαξουμε και δεν θα παρεις τιποτα! Εμπιστευσου κατι επωνυμο σε λογικη τιμη και κολησεις μετα ξοδεψε το κατι παραπανω. Εγω δεν εχω παρει ποτε καινουργιο αλλα μου αρεσει να διορθωνω και να σκαλιζω. Οτι παρει πρεπει να ειναι βασει αναγκων δυνατοτητων και γουστου
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.801
Καμιά φορά δεν έχει σημασία μόνο τί αγοράζεις, αλλά και το πώς!

Η λύση σου βρίσκεται εδώ:

249€ μαζί με τα έξοδα αποστολής, μείον 5€ με την εγγραφή στο newsletter = 244€ τελική.
Εντός budget και μια δοκιμασμένη και αξιόπιστη επιλογή.

Το αγόρασα κι εγώ πριν 6 μήνες (από το συγκεκριμένο μαγαζί).
Δεν θα προσποιηθώ ότι γνωρίζω και πολλά από πικάπ, αλλά με τα λίγα που ξέρω, είμαι ευχαριστημένος.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Μπορείς να επιλέξεις κάποιο από τα παραπάνω αρκεί για μένα να είναι direct drive όπως το ΑΤ 120 που έχει και την vfm βελόνα V95M. Αν δεις ότι δεν σε καλύπτει το εσωτερικό phono παίζουν πολύ καλά phono καινούργια και μεταχειρισμένα. Πες μας και τα ηχεία σου γιατί στο τελος αυτά θα παίξουν το μεγαλύτερο ρόλο στην ποιότητα.
 

Μηνύματα
3.089
Reaction score
8.864
Νομίζω ότι αυτό το πικάπ το έχει και το Lidl δε θυμάμαι τη τιμή.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Εγώ δε θα το αγόραζα, αλλά.........
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.871
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top