Αγορά subwoofer

Μηνύματα
21
Reaction score
8
Καλημέρα στην παρέα . έχω ένα χώρο 12τμ με 3 μέτρα ταβάνι. είμαι στο δίλημμα pb1000 και xtz 12.17 edge . 90% ht 10% music. Αν τώρα για τον χώρο μ μπορώ να βάλω κάτι άλλο σε καλύτερη τιμή δεν θα πω Όχι :) buget μέγιστο 750ε
 






Μηνύματα
48
Reaction score
23
Έχω ένα 10inch sub από τα z5500 της logitech και έλεγα να το βάλω μαζί .
Το pb 1000 είναι μικρό παρε ένα xtz Edze και όταν μπορείς παρε άλλο ένα νόμος απαράβατος το Logitech μην το βάζεις καθόλου για εμένα.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Βάλτο! Έχει καλές προδιαγραφές! Βάλτο για δοκιμή, για να σου ανοίξει η όρεξη για ένα sub με @@ μετά.
 



Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Καλημέρα στην παρέα . έχω ένα χώρο 12τμ με 3 μέτρα ταβάνι. είμαι στο δίλημμα pb1000 και xtz 12.17 edge . 90% ht 10% music. Αν τώρα για τον χώρο μ μπορώ να βάλω κάτι άλλο σε καλύτερη τιμή δεν θα πω Όχι :) buget μέγιστο 750ε
3X4 είναι ο χώρος σου; Δεν θέλω να στο χαλάσω αλλά 12ρια σαμπ σε αυτό τον χώρο δεν κάνουν. Εγώ θα κοίταζα για 2 τέτοια: https://www.skroutz.gr/s/3552252/Yamaha-HS8S.html (ακριβά) ή για 2 από αυτά: https://www.skroutz.gr/s/7552625/Presonus-Temblor-T-8.html (μέσα στο όριο τιμής). Αν δεν αλλάξεις χώρο και δεν πας σε πολύ μεγαλύτερο θα σε υποστηρίξουν μια χαρά και θα παίξουν καλύτερα από ένα κτήνος :)
 

Μηνύματα
21
Reaction score
8
3X4 είναι ο χώρος σου; Δεν θέλω να στο χαλάσω αλλά 12ρια σαμπ σε αυτό τον χώρο δεν κάνουν. Εγώ θα κοίταζα για 2 τέτοια: https://www.skroutz.gr/s/3552252/Yamaha-HS8S.html (ακριβά) ή για 2 από αυτά: https://www.skroutz.gr/s/7552625/Presonus-Temblor-T-8.html (μέσα στο όριο τιμής). Αν δεν αλλάξεις χώρο και δεν πας σε πολύ μεγαλύτερο θα σε υποστηρίξουν μια χαρά και θα παίξουν καλύτερα από ένα κτήνος :)
Ναι 3×4 είναι ο χώρος μ οπότε 2 μικρά;
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Σχετικό είναι αυτό
Παρόμοιο χωρος σε 2-3 άτομα κ έχουν από 3 12ιντσα κ πάνω όλοι
Ξέρω τουλάχιστον 2 εδώ μέσα ...
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Ναι 3×4 είναι ο χώρος μ οπότε 2 μικρά;
Από εμένα ναι, 2 μικρότερα. Μπορείς να πας και σε 2 10ρια προσιτά.

Τα άλλα σου μηχανήματα τι είναι; Και σε τι απόσταση θα ακούς; Με τοίχο από πίσω;
[DOUBLEPOST=1554726092][/DOUBLEPOST]
Σχετικό είναι αυτό
Παρόμοιο χωρος σε 2-3 άτομα κ έχουν από 3 12ιντσα κ πάνω όλοι
Ξέρω τουλάχιστον 2 εδώ μέσα ...
Μπορείς να το γεμίσεις και όλο με σαμπ.......το θέμα είναι αν το χρειάζεσαι (και αν το αντέχει η τσέπη σου). Εγώ σε παρόμοιο χώρο έχω ένα 8ρι και είμαι μια χαρά. Είναι όμως από τα "καλά" 8ρια :)
 

Μηνύματα
21
Reaction score
8
Από εμένα ναι, 2 μικρότερα. Μπορείς να πας και σε 2 10ρια προσιτά.

Τα άλλα σου μηχανήματα τι είναι; Και σε τι απόσταση θα ακούς; Με τοίχο από πίσω;
[DOUBLEPOST=1554726092][/DOUBLEPOST]

Μπορείς να το γεμίσεις και όλο με σαμπ.......το θέμα είναι αν το χρειάζεσαι (και αν το αντέχει η τσέπη σου). Εγώ σε παρόμοιο χώρο έχω ένα 8ρι και είμαι μια χαρά. Είναι όμως από τα "καλά" 8ρια :)
Ναι έχω τοίχο πίσω μ . απλά θέλω το sub να είναι σφιχτό χμμ Πώς να το θέσω , κλωτσιά στο στομάχι
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Σχετικό είναι αυτό
Παρόμοιο χωρος σε 2-3 άτομα κ έχουν από 3 12ιντσα κ πάνω όλοι
Ξέρω τουλάχιστον 2 εδώ μέσα ...
Από εμένα ναι, 2 μικρότερα. Μπορείς να πας και σε 2 10ρια προσιτά.

Εγώ σε παρόμοιο χώρο έχω ένα 8ρι και είμαι μια χαρά. Είναι όμως από τα "καλά" 8ρια :)
makis.pol, είναι από τα καλά 8άρια για αυτό. Οι άλλοι οι φίλοι σου δεν έχουν καλά 12άρια, για αυτό αναγκάζονται να βάλουν 2 και 3. Το λέει και το βίντεο του εργαλείου.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Ναι έχω τοίχο πίσω μ . απλά θέλω το sub να είναι σφιχτό χμμ Πώς να το θέσω , κλωτσιά στο στομάχι
makis.pol, είναι από τα καλά 8άρια για αυτό. Οι άλλοι οι φίλοι σου δεν έχουν καλά 12άρια, για αυτό αναγκάζονται να βάλουν 2 και 3. Το λέει και το βίντεο του εργαλείου.
3Χ4
3Χ4
3Χ4

(ίσως να εμπεδωθεί, μαζί με τα υπόλοιπα περί καναπέδων)

Θα ήθελα να έβλεπα τους 2-3-2 ανθρώπους που σε παρόμοιο χώρο με του φίλου "χρειάζονται" 2-3-4 12ρια.....
 


Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Ναι έχω τοίχο πίσω μ . απλά θέλω το sub να είναι σφιχτό χμμ Πώς να το θέσω , κλωτσιά στο στομάχι
Η κλωτσιά στο στομάχι δημιουργείται από συχνότητες σχετικά υψηλές, ενώ το σινεμά(που είναι και η προτερεότητα για εσένα) θέλει σαμπ που να έχει γκάζια χαμηλα. Δεν είναι εύκολο να τα έχεις και τα δύο, ειδικά με περιορισμένο μπατζετ.
Στα χρήματα που διαθέτεις η καλύτερη επιλογή είναι δυο τεμάχια Presonus temblor 10''.

https://www.skroutz.gr/s/4165577/Presonus-Temblor-T10.html

Είναι καλύτερα να πάρεις δυο φτηνότερα αντί να δώσεις όλα τα λεφτά για ένα, για πολλούς λόγους. Ο κυριότερος είναι οτι έτσι θα αντιμετωπίσεις ευκολότερα τα προβλήματα του χώρου στις χαμηλές συχνότητες.
 
Last edited:

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
3Χ4
3Χ4
3Χ4

(ίσως να εμπεδωθεί, μαζί με τα υπόλοιπα περί καναπέδων)

Θα ήθελα να έβλεπα τους 2-3-2 ανθρώπους που σε παρόμοιο χώρο με του φίλου "χρειάζονται" 2-3-4 12ρια.....
Εμενα προσωπικα σε 3Χ4 ουτε 4 12αρια "καλα" θα μου φτανανε...
Το μπασο "σχεδον" ποτε δεν ειναι αρκετο, IMHO ξεκινηστε με οτι καλυτερο-δυνατοτερο μπορειτε να παρετε και μετα βημα βημα πολλαπλασιαστετα .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.668
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top