Αγορά tv Sony AF 8 Oled 65".

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Θα ήθελα να ενημερώσω ότι από χθες το βράδυ, και για λίγες ημέρες, τρέχει η παρακατω προσφορα: https://www.kotsovolos.gr/site/soun...lcd/185009-sony-kd65af8-65-oled?cmicc=skroutz.

Εγώ παιδιά την εκμεταλεύτικα, και αγόρασα το συγκεκριμένο μοντέλο. Την Τρίτη θα την έχω στο σπίτι...
 



Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Παιδια ψάχνω μια κατάλληλη βάση στήριξης τοίχου για την συγκεκριμένη tv, η οποία θα πρέπει να έχει τις εξής προδιαγραφές:

1. Να ειναι λεπτή, και με αριστη ποιότητα κατασκευής, ώστε, αφ' ενός, να έλθει η tv όσο ποιο κοντά στον τοίχο για αισθητικούς λόγους, και αφ' ετερου, να αντέχει το βάρος που θα κληθεί να αντιμετωπίσει,

2. Να έχει τέτοια σχεδίαση, ωστε:

α. αφού βιδωθει το πλαίσιο στον τοιχο, στη συνέχεια να "κρεμαστεί" η tv στο επιθυμητό ύψος.

β. Να μου δίνει επιπλέον τη δυνατότητα, εάν μελλοντικές ανάγκες το απαιτήσουν, της προσαρμογής του ύψους κατά βούληση, χωρίς να απαιτείται η εκ νέου τοποθέτηση συνολικά της βασης, προς αποφυγή νέων ζημιών (τρυπήματα, γδαρσίματα κ.λ.π.).

Η δυνατότητα μετακίνησης της tv αριστερά, ή δεξιά, δεν μ' ενδιαφέρει, καθώς η θέση θέασης δεν απαιτεί αυτού του είδους την λειτουργία.

Έψαξα, αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάποια που να πληρεί την προϋπόθεση της παραγράφου 2β. Υπάρχει κάποιο μέλος που να εχει αντιμετωπίσει ανάλογο ζήτημα;
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Μεγεια κύριε Νίκο, καλοθεατη.
Η εταιρία mellidis δεν έχει κάτι να σας καλύπτει; :D
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Μεγεια κύριε Νίκο, καλοθεατη.
Η εταιρία mellidis δεν έχει κάτι να σας καλύπτει; :D
Γειά σου Ζαχαρία. Ευχαριστώ πολύ.

Μόλις μίλησα με την εταιρία melidis, ένα θα σου πω: δε χρειάστηκε να πω πολλά!

Αυτή ξέρουμε, αυτή εμπιστευόμαστε, διαχρονική ατάκα. Το τρίπτυχό της; Ποιότις, ταχύτις εξυπηρετήσεως, εις εξαιρετικάς τιμάς!!!

melidis bros, trademark, από το......1821!!!

Να χαρείς βρε Ζαχαρία, όχι Κε Νίκο, με κάνεις να αισθάνομαι μεγαλύτερος απ' ότι είμαι!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.852
Προσωπικά δεν έχω δει βάση με μετατόπιση καθ' ύψος, παρά μόνο αλλαγή κλίσης, κατεύθυνσης και έκτασης. Μόνο lift, που συνήθως κρύβουν τον μηχανισμό σε έπιπλο, όπως αυτά.
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Παιδια ψάχνω μια κατάλληλη βάση στήριξης τοίχου για την συγκεκριμένη tv, η οποία θα πρέπει να έχει τις εξής προδιαγραφές:

1. Να ειναι λεπτή, και με αριστη ποιότητα κατασκευής, ώστε, αφ' ενός, να έλθει η tv όσο ποιο κοντά στον τοίχο για αισθητικούς λόγους, και αφ' ετερου, να αντέχει το βάρος που θα κληθεί να αντιμετωπίσει,

2. Να έχει τέτοια σχεδίαση, ωστε:

α. αφού βιδωθει το πλαίσιο στον τοιχο, στη συνέχεια να "κρεμαστεί" η tv στο επιθυμητό ύψος.

β. Να μου δίνει επιπλέον τη δυνατότητα, εάν μελλοντικές ανάγκες το απαιτήσουν, της προσαρμογής του ύψους κατά βούληση, χωρίς να απαιτείται η εκ νέου τοποθέτηση συνολικά της βασης, προς αποφυγή νέων ζημιών (τρυπήματα, γδαρσίματα κ.λ.π.).

Η δυνατότητα μετακίνησης της tv αριστερά, ή δεξιά, δεν μ' ενδιαφέρει, καθώς η θέση θέασης δεν απαιτεί αυτού του είδους την λειτουργία.

Έψαξα, αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάποια που να πληρεί την προϋπόθεση της παραγράφου 2β. Υπάρχει κάποιο μέλος που να εχει αντιμετωπίσει ανάλογο ζήτημα;


https://www.ergotron.com/en-au/products/product-details/61-061#/

και για ποιο μεγαλες διαστασεις

https://www.ergotron.com/en-au/products/product-details/61-128#/
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Προσωπικά δεν έχω δει βάση με μετατόπιση καθ' ύψος, παρά μόνο αλλαγή κλίσης, κατεύθυνσης και έκτασης. Μόνο lift, που συνήθως κρύβουν τον μηχανισμό σε έπιπλο, όπως αυτά.
rose.athens, λύθηκε το ζήτημα με custom made, by melidis, με κίνηση ως προς τον κατακόρυφο άξονα, αλλά και με πρόβλεψη για τοποθέτηση μελλοντικά TV 75 - 80"....αντιλαμβάνεσαι τι εννοώ!! ;););););););););););););)
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δυο ραγες δεξια αριστερα με καταλληλα ¨"αγκιστρα" σε διαφορετικες αποστασεις και εισαι ενταξει, φθηνα και χωρις πολλα πολλα. Πες την ιδεα μου στον ΜιλΜελ, για "δικαιωματα" το συζηταμε.Να πω τον ξυλουργο για τη μετακομιση;
Ειδα στο βιντεο του bigmac οτι ο τοιχος ειναι γυψοσανιδα, δε νομιζω οτι εχεις, αλλα σε καθε περιπτωση αποφυγε τετοια στηριξη. Καπως ετσι ο αδελφος μου κλαιει μια καινουργια 4οαρα!
 
Last edited:

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Να πω τον ξυλουργο για τη μετακομιση;
....ρε Λάκη δεν το έχεις κάνει ακόμη; Έλεος...
υπαρχει και σε μεγαλυτερο μεγεθος
..ναι όντως, έως 63 ίντσες! Υπάρχει σήμερα tv που να είναι 63; Τι τους πείραζε να την έκαναν έως 65; Mε το βάρος οκ.

Βλέπεις πουθενά τιμή? Θα έχει και τελωνείο, δεν είναι από ΕU..
[DOUBLEPOST=1545508282][/DOUBLEPOST]
Δυο ραγες δεξια αριστερα με καταλληλα ¨"αγκιστρα" σε διαφορετικες αποστασεις και εισαι ενταξει, φθηνα και χωρις πολλα πολλα. Πες την ιδεα μου στον ΜιλΜελ, για "δικαιωματα" το συζηταμε.Να πω τον ξυλουργο για τη μετακομιση;
Ειδα στο βιντεο του bigmac οτι ο τοιχος ειναι γυψοσανιδα, δε νομιζω οτι εχεις, αλλα σε καθε περιπτωση αποφυγε τετοια στηριξη. Καπως ετσι ο αδελφος μου κλαιει μια καινουργια 4οαρα!
..άσε τα Copyright, και ρύθμισέ το, άμεσα.
[DOUBLEPOST=1545508392][/DOUBLEPOST]
Καπως ετσι ο αδελφος μου κλαιει μια καινουργια 4οαρα!
..με κατασκευές του Μελίδη, και διπλότουβλο τοίχο φίλε, δεν παίζει αυτό..
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
upload_2018-12-23_11-59-25.png
Ειδα στο βιντεο του bigmac οτι ο τοιχος ειναι γυψοσανιδα, δε νομιζω οτι εχεις, αλλα σε καθε περιπτωση αποφυγε τετοια στηριξη. Καπως ετσι ο αδελφος μου κλαιει μια καινουργια 4οαρα!
Και γυψοσανίδα να είναι με τα κατάλληλα ούπα (όχι αυτά του βίντεο) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
 




Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
...θα μ' ακούει; άσε να το δούμε. Πέρα απ' τη πλάκα, τέτοια φτηνοκατασκευή δεν έχω ξαναδεί. Έχω ένα κάρο τηλ/ρια, αυτό είναι το χειρότερο όλων, δεν έχεις καμία αίσθηση ότι πιέζεις πλήκτρο, τελείως ασαφές. Δε ξέρω και αν είναι και φωτιζομενο, αμφιβάλω. Θα το δω σε λίγο, όταν φορτιστούν οι μπαταρίες.
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
...θα μ' ακούει; άσε να το δούμε. Πέρα απ' τη πλάκα, τέτοια φτηνοκατασκευή δεν έχω ξαναδεί. Έχω ένα κάρο τηλ/ρια, αυτό είναι το χειρότερο όλων, δεν έχεις καμία αίσθηση ότι πιέζεις πλήκτρο, τελείως ασαφές. Δε ξέρω και αν είναι και φωτιζομενο, αμφιβάλω. Θα το δω σε λίγο, όταν φορτιστούν οι μπαταρίες.
οταν κανεις search πχ στο youtube εχει ενα μικροφωνο το πατας και αναβει στο remote ενα λαμπακι για να μιλησεις για το τι ψαχνεις!
και στην δικη μου το ιδιο remote εχει (XE9305)

περιμενουμε εντυπωσεις για την εικονα και βαλε τα 4k videos στο yutube θα σου πεσουν τα σαγονια..!:D
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
οταν κανεις search πχ στο youtube εχει ενα μικροφωνο το πατας και αναβει στο remote ενα λαμπακι για να μιλησεις για το τι ψαχνεις!
και στην δικη μου το ιδιο remote εχει (XE9305)

περιμενουμε εντυπωσεις για την εικονα και βαλε τα 4k videos στο yutube θα σου πεσουν τα σαγονια..!:D
Θέλω να πιστεύω ότι η εικόνα θα με ανταμείψει. Νομίζω ναι.

Αύριο θα τοποθετηθεί στον τοίχο, και λίαν συντόμως θα γράψω τις εντυπώσεις μου.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.867.320
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top